За идващите празници и нежеланието на мъжете да спазват традициите

  • 4 388
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7
Моят съпруг не обича постните ястия. На бъдни вечер сяда на масата, опитва от това което съм приготвила (постничко )и казва :
- Сега можеш да сервираш нещо друго да се наям.  Simple Smile
Как да му се разсърди човек, като го казва толкова мило и с усмивка ? Баба ми ( бога да я прости ) относно постите беше на мнение, че не е важно какво влиза в устата, а какво излиза от устата ( т.е. думите) и аз съм напълно съгласна с нея.

# 16
  • Мнения: X
Хахахах, като моя, дето си мисли, че бобът е предястие...големи скици...
req, баба ти кефи  Peace

# 17
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз, без да съм мъж  Simple Smile, съвсем не мога да проумея кое налага на Бъдни вечер да не ям месо и да утрепам цял ден в готвене. Вегетарианка съм вече 15 години, а и не умея да готвя  Laughing И не смятам, че постните пълнени чушки ще оформят ценности у някого. Но напълно те разбирам - тъпо е, когато единият в двойката е обзет от коледен дух, а другият предпочита да бъде оставен да си гледа мача на спокойствие.

Аз съм от тези, които на Коледа искат да бъдат оставени на мира и си признавам, че не мога да се заставя да стана част от цялата дандания. Обикновено пращам мъжа си при родителите му в Литва, "настивам" за пред всичките си родители и роднини и си почивам чудесно. Сега обаче чакаме дете - всеки момент трябва да се появи. Няма зорлем да го правим християнин, да порасне и сам да си решава какъв иска да бъде, обаче сигурно Коледата ще трябва да се отбелязва по-тържествено. Ще следя темата с интерес, за да разбера как вие ще разрешите ситуацията с коледния дух - може да ползвам нещо от вашия опит!
Хубаво изкарване на празника ви желая!
  bouquet 

# 18
  • Мнения: 494
Лола,в нашето семейство винаги се е постило на Бъдни вечер. И поради тази причина като дете хич не я обичах.Спомням си,че само обикалях кухнята с надежда да открадна я пържолка,а луканка и с нетърпение чаках да дойде Коледа,че да заблажим. Но откакто се събрахме с мъжа нямам повече този проблем. По голям месояд надали има. Всеки прави,както го чувства. (Повечето ни приятели и познати не постят)

Ако за теб наистина е важно да спазите традицията, поговори с него! Пък видя,че го има и вариантът с поднасянето на пържоли в 12, Весела Коледа!

req,ми то май повечето мъже са такива!И аз на моичкия му слагам нещо постно,хапва си човекът,след което казва:Беше много вкусно!А сега,какво ще вечеряме? Joy

# 19
  • Мнения: 4 733
 Това явно е често срещано явление Laughing Мъж, който отказва да яде храна която не включва месо.
 Той вече е зрял, не мисля че ще го промениш. Ако толкова държиш да семонстрирате пред детето спазване на християнските традиции, помоли мъжа си да хапне в кухнята мръвката, а на масата да се придържа към сервираното. Мисля че и това е компромисен вариант Peace

И аз на моичкия му слагам нещо постно,хапва си човекът,след което казва:Беше много вкусно!А сега,какво ще вечеряме? Joy
Да си дойдем на думата  Laughing

# 20
  • Мнения: 2 448
При нас постните ястия на Бъдни вечер ( пълнени чушки с боб и сърмички ) са гарнитура към пържолите.  Mr. Green
Радвам се , че имаме синхрон, никой от нас не държи на подобни неща. Смятам, че да се спазва ритуал религиозен без да вярваш в смисъла му е пълна глупост и лицемерие. Не бих го направила.

# 21
  • Мнения: 12
Лелеее, немога да повярвам! След като неможете да си наложите една вечер да не се усвинвате ми отговорете как разбирате този празник? Няма нищо лицемерно в това да почиташ празника и да си наложиш малко смирение в тази вечер. Жал ми е за хората които маат свински пържоли и се правят на големи разбирачи и какво почитат на бъдни вечер. Има една поговорка "Кажи ми с какво се храниш, за да ти кажа какъв си?!" Изводите си ги направете сами за себе си!

# 22
  • Мнения: X
След постинга на Gerinela, предлагам останалите да организираме Коледен хор "Сребърни свинчета", грух-грух

# 23
  • Мнения: 817
След постинга на Gerinela, предлагам останалите да организираме Коледен хор "Сребърни свинчета", грух-грух

Ей тука вече избухнах в смях и сълзи едновременно. С глас се хиля, а шефа е в съседния офис. Чува се доста, тази Коледа да не я прекарам на улицата?  Joy но просто не мога да спра хахаха

# 24
  • Мнения: 958
Аз не съм вярваща, никога не съм била, не съм и кръстена.
Навремето Коледа не се празнуваше, празнуваше се Нова година, поне в къщи.
На Бъдни вечер баба и майка, винаги са слагали там колко броя беше постни яденета, но винаги е имало и пържоли (след 12)  Ами с баща ми, не си лягахме докато не дойде време за пържолите Twisted Evil
Всеки си яде каквото иска, и не виждам защо трябва да налагаме вето, и да има само постно.
Аз боб не ям, обичам ама не ми понася, ушаф (това не съм сигурна как се пише), също не обичам, нямам против да ям постно, напротив даже и постя, но когато аз си реша.
Айде сега всички да се юрнем да ядем пуйки, само защото на запад така правят.
За мен също е лицемерие донякъде, всички хора, които си вярват, ги разбирам да спазват традиците,
ама ти цяла година да си си правил каквото искаш, да си вършил "грехове" и изведнъж на Бъдни вечер да се правиш на смирен и вярващ.....не го разбирам.
Всеки да си посреща празника, както намери за добре, за мен е по лесно, да изпека пържоли, от колкото да се мотам цял ден да готвя постни манджи и пак да не ги докарам, мисля че празника ни пак ще бъде достатъчно приятен,
важното е атмосферата да е коледна, спокойна и семейна, а не какво слагаш в устата.

# 25
  • Мнения: 6 703
Като чета повечето отговори май в България вече има нова традиция за Бъдни вечер.
В нашето семейство се спазват неща, които съм научила от баба си и майка си.
Те са важни за нас, защото са нещо като родова памет, не толкова религиозен израз.
И не са от значение пържолите или постните чушки, а чувството.
По времето, когато Коледа не се празнуваше си спомням как веднъж една колежка на майка ми попитала на 25 декември "ние вчера забравихме, че е Бъдни вечер, нали може днес да си я направим?"

# 26
  • Мнения: 2 448
Лелеее, немога да повярвам!..............

Ами аз лично не обичам много свинско, предпочитам пилешка пържола и не е въпроса в устискването. А в това, че не виждам смисъл да го правя. Бих устискала в името на нещо. Аз не го виждам кое би трябвало да е то. Защо някой трябва да ми казва, че на еди кой си ден аз трябва да ям определена храна. Била съм седем години вегетарианка в младежките си години, защото така съм искала, не заради някой друг или някаква традиция.
Да покажа смирение в един ден? Пред кого?
Предпочитам за съм каквато съм през цялата година, вместо да се направя на мила и добра по Коледа, а после нищо общо с това.
За мен това са празнични дни, определени за почивни такива и повод да си подарим подаръци, нищо повече.

# 27
  • Мнения: 3 146
Saule, напълно подкрепям.

Като оставим настрана въпроса с родовата памет, който наистина заслужава уважение, искам да кажа нещо, което ми се струма твърде важно, а не е спомената като цяло, освен от мамата, която казва, че е лицемерно да се пости само на Бъдни вечер.

Значи, очевидно е за всеки, надявам се, че който има отношение към Рождество Христово (подчертавам!), трябва да знае първо, че това не е традиционен празник, а единствено реигиозен. Следователно, постът си има правила, които далеч не включват само храната и които имат определена продължителност и задължетелно постът завършва с изповед и ходене на литургия на Бъдни вечер. Всичко останало - трапези, суфри, митове за постните четен брой ястия, са в сферата на рекламния бизнес и нямат нищо общо с православието и с християнството като цяло. Освен всичко това, християнската религия не е традиционна практика, а универсален мироглед, следователно няма как да има нещо общо с рода, етническата или национална принадлежност.

Тъй че, Лола, отказът на мъжа ти, който най-вероятно не се изживява като християнин, е много по-логичната постъпка, отколкото твоето желание една вечер да правиш нещо, което нито е традиционно, нито пък има общо с религията, т.е. е безсмислено. Така нито традиционни, нито християнски ценности ще покажеш на детенцето, защото тук няма нито едното, нито другото, поне по начина, по който ти си описала, че искаш да протече "Коледа". Подкрепям съпруга, въпреки че той най-вероятно няма да подкрепи моите аргументи. Simple Smile

Традиционен празник е Новата година, чисто езически е, наистина носи етнически елементи и е във връзка с мита за вечното пораждане. Коледа като 25. 12 има подобен оттенък, едниствено що се отнася до култа към слънцето, но както знаете, според православната традиция Рождество е на 6 с/у 7-ми януари. (Незнайно защо в България, която е основно православна страна, се празнува по католическия календар...)

# 28
  • Мнения: 3 611
Струва ми се, че прекалено се втеляваШ. ОпитваШ се да наложиШ правила, които нито ти си имала като малка, нито мьжьт ти. Не че е лоШо да се спаzват традициите, но да го караШ яде постно при положение, че човекьт си е каzал, че иска мрьвка... неzнам.  newsm78

# 29
  • Мнения: 46 518
Лола, не разбирам защо невярващ човек, трябва да спазва нещо от християнската религия.

Аз съм християнка и постя на Коледа, не само заради християнството, а и защото не обичам месо  Laughing но пък, ако има нещо млечно си ям.

А ти не знам какво наричаш "традиция", но щом нямаш спомени, явно не е традиция във вашето семейство, а нещо ново, което ти харесва и искаш да въведеш, насила не става обаче  Wink като дете помня как на Коледа дядо ми слагаше слама на пода в стаята, храната се слагаше отгоре и сядахме в кръг, внасяше и по някое агне (живо, не печено Mr. Green), но ако продължа тази традиция, мъжът ми ще ме изгони със сламата, а агнето ще бъде прибрано на топло  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт