Как планирате семейния бюджет

  • 3 104
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 432
Не го палнираме  Blush

# 16
  • Мнения: 5 710
Планирам, да. На пазар със списък, списъкът с предварителна идея какво ще се яде, от какво има нужда.Тарифи на ток, газ, телефони, интеренет, телевизия и т.н са обмислени. Колите ни не са имиджови, но са нови и с малък разход. Дрехи, обувки и т.н се купуват без проблеми, но не и излишни лиготии. В общи линии това е. Останаха развлеченията, тях също планираме. От пицерията, до почивките. Нямаме заеми, нищо не изплащаме, живеем на реалния си стандарт.

# 17
  • Мнения: 46 518
... Нямаме заеми, нищо не изплащаме, живеем на реалния си стандарт.

Това пък какво трябва да значи newsm78
Вноската по кредита ни за апартамента е 180 евро, ако не го бяхме теглили, а бяхме останали под наем, щяхме да плащаме за същия ап. 280-300 евро.
Значи ли, че тогава можехме да кажем, че живеем на реалния си стандарт, а сега живеем на измислен Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 3 064
Трудно го планираме, защото не всички приходи са планирани. Т.е., с извънредни пари се покриват извънредни или забавени разходи - данъци, разни застояли сметки , големи покупки. Иначе криво-ляво връзваме нещата.
Екстри рядко си позволяваме - кръчми, излизане, не повече от един-два пъти в месеца. Почивка - лятото, за дълго, на къмпинг, зимата - трудна работа с цените на хотелите и ски-картите. Общо-взето, всичко, различно от обикновените разходи по храна, дрехи, обслужване на кредити  и режийни се планира внимателно.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 428
Сега видях темата, а буквално преди няколко часа в разговор разбрах каква е учителската заплата в Латвия - около 1000 Е. В Холандия - около 1500Е. Ползвахме ги, за да сравним стандартите, никой около мен освен бившите ми учители не е учител. Ами, честно, как да планира човек бюджет у нас, егати....

Иначе при нас - разходите са равни на приходите. От много време се опитваме да ги намалим и да съберем някакви средства, обаче в момента, в който това стане - купуваме нещо по-голямо, което ни е необходимо (ремонт, кола, мебели) и пак на ново. Макар че то като се замисли човек - нали за това ги отделяме.

# 20
  • Мнения: 81
Ох и аз какво да кажа вечно пестим вечно с мярка харчим но без лишения и двамата работим и едвам изкарваме до заплата. Следя темата от близо някой може да предложи добра идея да се възползвам и аз.

# 21
  • Мнения: 352
Не можем да го планираме, макар и да се опитвам. От 3 месеца записвам всичко да сравнявам и направя сметка някаква-но все излизат непредвидени разходи по колите, жилището. Заеми нямаме, не сме под наем, но за спестяване и дума не може да става.

# 22
Не правим основни планове. Никой не пише в тетрадки или т.н. Никой не държи сметка на другия какво е похарчил, нито пък се отчита на другия. Купувам си каквото и когато преценя. Не знам колко пари има в него, нито пък той знае колко има в мен, просто не си говорим за тези неща. Не се отчитам, когато си накупя дрехи или обувки, но пък мъжа ми не обича да харчи, за разлика от мен. Но винаги говорим за по-големите харчове  - ремонти, коли и почивки и тогава може да се нарече, че правим някакви планове. Иначе вкъщи думата пари почти не се споменава, за щастие.

# 23
  • Мнения: 1 844
ева,а при нас е точно обратното.. Laughingаз знам всеки лев,който има в него,той знае колко имам аз,и двамата знаем колко има в "семейната касичка" Laughingвсичко е на показ.не че аз бих го ограничила да си купи нещо,или той мене,не става въпрос за такова следене.просто след като парите ни са общи редното е и двамата да знаем колко има. Laughingа и така много по-лесно знаеш докъде можеш да се разпростираш. Laughing

# 24
  • Мнения: 5 710
Никол, реални са нещата, които мога да си позволя с налични пари. Вече. И които имат моето име под 'собственик'. Казвала съм и в други теми, че имам много.. хм, тежка кредитна история и знам какво е да преливаш от карта в карта, гонейки "стандарт", а всъщност затъвайки в лихви, вноски и безсъние. Супер щастлива съм, че съм аут от тоя адски кръг и живея според чергата си. Това исках да кажа.
Разбирам защо сте си купили апартамент, обяснявала си не веднъж и два пъти. Във вашата ситуация аз също бих изплащала.



# 25
ева,а при нас е точно обратното.. Laughingаз знам всеки лев,който има в него,той знае колко имам аз,и двамата знаем колко има в "семейната касичка" Laughingвсичко е на показ.не че аз бих го ограничила да си купи нещо,или той мене,не става въпрос за такова следене.просто след като парите ни са общи редното е и двамата да знаем колко има. Laughingа и така много по-лесно знаеш докъде можеш да се разпростираш. Laughing

Може би ситуациите са различни. В началото на нашата връзка също имахме общ семеен бюджет и съм напълно ЗА. Но в момента всеки има собствен бизнес и пари по банкови сметки. Не е редно да ги теглим и слагаме на едно място само, за да ни е общ бюджета. А пък и всеки прави разчети и плащания за бизнеса си, така че при нас малко са  размити понятията лични пари, семейни пари, служебни пари. Имаме си доверие , но другата ситуация е невъзможна на този етап. 

Иначе съм напълно съгласна с 10cents, защото и аз минах през този кошмар преди години  - кредитни карти, заеми, за стандарт, който въобще не можех да си позволя.  Купувах си прекалено скъпи неща, а получавах мизерна заплата. За щастие всичко е в миналото.

# 26
  • Мнения: 22 920
Не го планираме.Имаме кредити и лизинги,които успяваме да покриваме без проблем,оттам-нататък,както дойде.

# 27
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Тази година ходихме на почивка в Мармарис,стори ни се изгодно но като казах на приятелката ми ,тя ми каза ,че за тези пари мога да си купя ЛСДтв.и подчерта че не мога да си правя сметката EmbarassedАма аз не искам ЛСДи злато(това и е др .страст)е значи и аз не мога да си правя сметката.При нас няма бюджет ,защото ние всеки ден имаме различни пари ,такава е работата на милото .Е лошото при нас е че не спестяваме ама и на заеми не сме .

# 28
  • София
  • Мнения: 3 840
Ох, много ми е дразнещо това - за тези пари можеше да си купиш еди какво си, все едно трябва да живея, за да задоволявам очакванията на другите. Какво да си купя или да не си купя с моите пари, определям само и единствено аз.

Общи условия

Активация на акаунт