Финска коледна 9-та тема!

  • 24 844
  • 289
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 312
Здравейте момичета  wavey
Отпочинахте ли си? Аз сега се опитвам да гледам записа на първата част на предаването Другата България, но нещо много бавно се зарежда. Предаването за Финландия е било в две части. Втората част са я давали тази неделя.

Пчеличка повечето сериозни хора са отказали да участват в предаването(имам предвид такива,които живеят от повече време във Финландия). Иначе и на мен си се струва малко смешно хора, които са били тук 3-4 години да представят българската общност, но може би не е имало друг вариант. А доколкото разбирам Васил е съпруга на Дънди,нали?

Ео основната им цел не е била готвача в никакъв случай. Основната цел е била да се намерят хора,които да участват в предаването  Wink

Лека нощ от мен и успешна седмица!

# 256
  • Мнения: 703

ДОБРО УТРО МИЛИ СНЕЖИНКИ!
Отпуската свърши и пак се почва..Малко е трудно да вляза вритъм след 2 седмици мързелуване,но няма начин.
Първо подкрепям Маргито с две ръце и се извинявам ,ако съм обидила някой с моите писания...
Много мЪй срам
Сега ми е по..леко .. Laughing newsm10Приятен ден мили момичета и повече положителни емоции!

  bouquet

# 257
  • Мнения: 2 999
Здравейте мили момичета  newsm51

как е първия работен ден?
ralivd, Васил не е моя съпруг, а до колко разбрах е мъжа на Силви, поне до колкото разбрах аз, дори и това е предположение, като влезне Силви в нета ще я питаме. Гаджето ми живее на острова от 20-тина години, а аз съм мноооого прясна още на 2 години и 4 месеца.
Честно да ви кажа скъпи момичета абсолютно съм съгласна с вас и смятам, че до 5, години дори до 10 не може да се говори да се интегрират, дори понякога и 20-30 не стигат, особено ако човека е решил да лежи на социалните и съм напълно съгласна с margihr, че всичко е въпрос на ясни приоритети. Лично за мен е трудно да разбера много неща, но се уча всеки ден и така е от две години насам. Хубавото е, че любимия е до мен, подкрепя ме и ме предпазва от допускането на сериозни грешки. За мен първия ден ще е в сряда, когато почвам училище /SFI курса по шведски, всеки ден в гражданския институт по 6 часа/

Желая ви лек и спорен ден  smile3525
PS днес мисля да махна коледната окраска  newsm75 че като почна училище няма да има време да се занимавам, а пък почивните дни, когато трябва да се направи предпочитам да се отдам на каране на зимни кънки или други активности.  Embarassed
Успешен ден

# 258
  • Мнения: 35
Ралинце, как си слънце? Почина ли си от ....празниците? Joy

Пчелинко, няма да се оплакваш от работата - вече си на нова длъжност (подозирам, че е най-малкото голям шеф.... Wink) и имаш стимул да се чувстваш добре! Hug
А за паленето - ама даже ти се кефя, защото не си поплюваш и веднага реагираш като не си съгласна.
Всичките ми познати от Бг, които са гледали предаването ми се обадиха и казаха, че не е възможно това да са само хората, които живеят във Финландия... newsm78 И нямаше човек, на който да не са му се сторили режисирани нещата, много изкуствени и празни приказки....Не знам, аз за това не обичам много точно такива предавания, защото са много субективни и обикновенно се правят по поръчка, с определена цел...
И също се извинявам, ако съм обидила някой, не това съм искала! Само казвам какво смятам.

Дънди, добре е, че има кой да ти помага в адаптацията и да те съветва. При нас е по-трудно, тъй като и давамата със съпруга ми сме от много кратко време тука. Но разчитаме на интуицията си, внимателно гледаме и слушаме как се държат в дадени ситуации финландците и се опитваме да не правим големи грешки...
Аз също започвам от сряда училище, ама сега имам да правя едно голямо домашно - да напиша нещо като есе и да направя около 2 страници думи и изречения в monikon genetiivi. ooooh! Който не намери време толкова почивни дни да си седне на д...то и да си помогне, сега ще се бори за два дена! Ама, за сметка на това пък, си прекарахме много хубаво - имахме гости за празниците и беше супер, защото иначе сигурно щях да се скапя (много съм се разкиснала нещо, особенно покрай такива празници...)

Мили момичета, хубава седмица ви пожелавам!  bouquet

# 259
  • Мнения: 466
Здравейте мили дами във Финландия  Hug
Да ви честитя първо новата година и да ви пожелая много здраве и късмет   bouquet

Аз се включвам за първи път при вас с един такъв въпрос .
Моят мъж гледал вчера по телевизията едно момче , което живее и работи като главен готвач в ресторант в град във Финландия . Той се бил отзовал там по някаква интеграционна програма за 3 години , по тази програма имал право да работи по 4 часа на ден , през другото време учел език - плащали му някаква минимална сума 600 евро мисля че , Поемали 50% от наема му.
Бихте ли ме насочили каква е тази интеграционна програма и какви са условията да се кандидатства по нея .Могат ли да се прочетат подробности от някъде за нея .
Много ще съм ви благодарна за помощта

# 260
  • Мнения: 226
Здравейте хубавици
Нашата пчеличка е имала интересни премеждия милата. Поне си си прекарала хубаво.
Аз вече не искам да чуя за празници.
zlobi това чудо за което казваш може би е било преди доста време, защото когато аз исках да почна училище не можех тъй като трябваше да съм работила тук поне 4 месеца, а имам социален номер и съм регистрирана че живея тук. Или другия вариант беше да съм женена за финландец или някой който работи и си плаща данъка тук. Може и ако си емигрант. Освен това малко е трудно да работиш и да учиш при положение че на училище се ходи по цял ден.
Все пак да видим и другите момичета какво ще кажат
Желая ви лек и ползутворен ден!
И приятна почивка утре и да си махнете коледната украса Hug

# 261
  • Мнения: 35
Злоби, тази "програма" май се казва KELA , тоест -  помощи от социалните.... newsm78 Регистрираш се на Бюрото по труда и те ти съставят Интеграционен план, в който имаш право в рамките на 3 години да посещаваш курсове за финландски език и в това време ти плащат около 600 евро (които са повече от недостатъчни за живот тук, ако разчиташ само на този доход! Wink). Само че, за да стигнеш до този момент има доста подробности, част от които е написала и Коте.....Та така...

# 262
  • Мнения: 35
Ейййй, сега гледам вчерашното предаване....Ама какви са тези "мусове", за които говори този младеж?! Аз си мислех, че се казва hirvi  newsm78 Щото, от тези табели с хирвито срещам поне по 20 всеки ден докато пътувам по пътя за Йоенсуу....да не говорим, че при нас постоянно се случват ПТП-та с тях на пътя!
Е, не е истина! Толкова клишета и празни заучени фрази, отдавна не бях слушала.... Thinking Пък за водещия....хич не ми се иска и да го коментирам!

Айде, спирам, че и аз май ще подпаля като Пчели! Ама, наистина, толкова ли нямаше наистина успели хора тука, които да интервюират, че опряха до такива....кела-герои?! #Crazy

# 263
  • Мнения: 6 998
Тея мусове според мен са си лосове - северни елени.
Поне на такова ми приличаха като ги даваха.
Ама то ако има 10 вида елени, някои може и да са мусове, пък аз само лосове да знам  Mr. Green

Пчеличке, оплетох шал, сега ще се пробвам на ръкавици. Кори да точа - леле-мале Shocked Аз като вляза в кухнята да изпържа едни яйца  и пада бомба, какво остава такива сложни работи да правя  Mr. Green

# 264
  • Мнения: 35
Ео, според мен, това, което показаха са северни елени - poro, ама не съм спец по еленските въпроси, де.... Wink
Аз чак сега успях да догледам предаването до края, много бавно се зареждаше, не знам защо.

Силви, ако Васил е действително твоя съпруг - поздравления за него, много добре се държа пред камерата. А и думите му не звучаха клишета и предварително написани и режисирани.
Може и другото момче да е било искрено, каза някои истини и верни неща, но не знам защо - остави у мен чувството за нещо предварително подготвено и неискрено....

# 265
  • Мнения: 3 674
Мили Снежинчета!!!  HugЗа много години милички! Да сте живи и здрави, щастливи и обичани и от късмет да не се оттървете  тази година!  bouquet 

Обичкам ви!!! Heart Eyes

# 266
  • Мнения: 2 999
Здравейте мили дами във Финландия  Hug
Да ви честитя първо новата година и да ви пожелая много здраве и късмет   bouquet

Аз се включвам за първи път при вас с един такъв въпрос .
Моят мъж гледал вчера по телевизията едно момче , което живее и работи като главен готвач в ресторант в град във Финландия . Той се бил отзовал там по някаква интеграционна програма за 3 години , по тази програма имал право да работи по 4 часа на ден , през другото време учел език - плащали му някаква минимална сума 600 евро мисля че , Поемали 50% от наема му.
Бихте ли ме насочили каква е тази интеграционна програма и какви са условията да се кандидатства по нея .Могат ли да се прочетат подробности от някъде за нея .
Много ще съм ви благодарна за помощта

Здравей мила, абсолютно е така, както казва cote и margihr и само в допълнение да кажа, че дори влизането в тази програма за интеграция на фински или шведски е изключително трудно и не всеки бива приет. Има хора, които живеят тук с години и не биват приети. Например тази година септември месец при нас в гражданския институт бяха подали документи за тази програма около 90 човека, влезнаха само 36-40 човека. Освен това минаваш на поредица от интервюта преди да те приемат. И също така тези въпросните 600 евро са ти като джобни пари, защото те не ти стигат за нищо, те са помощ, защото презумпцията е че мъжа ти ще те издържа. Също така тези 600 евро са и като подкрепа за това че не можеш да работиш, докато учиш и не са 4-ри часа, а са 6 поне при нас на острова. Ако решиш да работиш то паричната помощ е по-малка. Ако работиш и ходиш на училище 4 часа, то държавата не ти плаща стипендия! например моя съученичка в момента идва всеки ден на училище и учи от 9-11.30 и след това ходи на работа и НЕ ПОЛУЧАВА СТИПЕНДИЯ!!!!!За да бъдеш приет в подобна програма държавата трябва да има причина за да влага пари за теб и да те обучава толкова време.
Това е информацията, която аз знам. Надявам се да съм ти била полезна   bouquet

Момичета да ви се отчета, вече махнах коледната окраска, изчистих, бях сега и на пазар и съм се заредила с бонбони, така че съм готова за утрешното посещение на деца, които желаят да спазят традицията за измитането на Коледата   bouquet При вас минават ли деца?

# 267
  • Мнения: 35
Предполагам, че всеки, който има представа от стандарта на живот във Финландия, е наясно, че 600 евро не могат да ти стигнат само за наема и другите разходи по квартирата на месец....а да ти останат за живеене - абсурд! Да не говорим, че ми е трудно да си представя, че ако ходиш на училище, ще ти остане време и сили да работиш. Освен през ваканциите, може би.А и не знам, дали изобщо е възможно и дали ще ти разрешат да работиш докато учиш?! newsm78

И всъщност, не разбирам изобщо за каква "интеграционна програма" става въпрос?! Аз имам съставен Интеграционен план, който ми направиха в Бюрото по труда и е за 1 година, с възможност за увеличаване до 3 и за него трябваше да изчакам известно време, а да не казвам колко разговора трябваше да проведем със служителката в Бюрото по труда и после - на интервю с шефа й, шефа на социалните и служител от Кела...Та, в този план ми дават препоръки и съгласие да посещавам курсове, за да уча финландски, а те да ми плащат "джобни" за времето, в което съм на курс (през другото - не!). Ама, може аз да не съм наясно по въпроса. Все пак, мога да говоря само за собствения си опит по въпроса, а може да има и други програми...

Дънди, каква е тази традиция с посещението на деца утре? Знам, че е празник, нещо като "край на коледните празници", но не ми е ясно за какво точно става въпрос.
А за коледната украса - аз също разчистих елхи и т.н., но си оставих лампичките и другите "светулки" (както им казвам Wink), защото много ми харесва като се прибирам да виждам отдалече светлинките по прозорците.... Heart Eyes

Винце, как си миличко? Как минаха празниците за тебе и семейството ти? Дано вече да ти остава малко време да се отбиваш при нас, че ми липсваш! Hug

# 268
  • Мнения: 2 999
margihr и аз мила точно за тази програма говоря. И аз имах интервюта, няколко в бюрото по труда, а езика е шведски, защото такъв се говори на острова. След което се подават документи към гражданския институт MEDIS и там се учи езика три нива 24.95 ти плащат на ден, за това че ходиш на училище+ 8 евро за храна.А и наистина не можеш да учиш и работиш. Не знам как е при теб мила, но аз почвам училище в 9.00 сутринта и свършвам в 15 час, като имам обедна почивка на обяд 1 час. и така е 5 дена в седмицата. Миналата година си изкарах националния изпит по шведски език за средно ниво. Иначе в института в края на всяка учебна година имаме изпит, за да видят как си покрил изучавания материал. В интерес на истината са много строги тук при нас по отношение на присъствие. Изобщо не е прието за се закъснява и дори те глобяват, т.е взимат ти от стипендията за закъснение и ако нямаш извинителна причина, че не си бил на училище изобщо не ти плащат. Поне при нас е така, не знам как е в майка Финландия.

Иначе традицията се казва Trettondagen 13-тия ден и минават по къщите деца, които са маскирани и носят метли, пеят песни че измитат коледата и им даваме бонбони или други сладки неща, обичая е че се дават и коледни сладки и т.н. почти е като на Хелоин. Идея нямам дали така е при вас или това е нещо, което е заимствано от шведите  newsm78

# 269
  • Мнения: 703
Как сте момичета?Ееей,Винска,ти се появи бе.. PartyИ Щастлива я няма все още Rolling Eyes,да не те отмъкна някой балкански вУк в балкана,на хижата.. Wink
 Thinking
Мус... ShockedТва за пръв път го чувам,но питам и мъжо,мъжа ми вика ние нямаме такава думаHirvivaaran merkki.
означава 100% Внимание!Лосове!...Varo! Hirviä! Naughty
Никакви мусове #Crazyабе викам си да не е някакво мурре,което да не съм чувала даже,ама не..
Ама пак ще се изкажа,пък ако ще да ми се сърди кой ще...Тоз "господин" уж е на 31 год,уж на 28 г,му се наложило да прави избора БГ или Финландия...а пък в същото време живял 4 г.тук и сега  hahahaнай..големия майтап"..завършил бил най..елитното учебно заведение в целия ???Скандинавски??? регион JoyАма и водещия ги плещеше еднии..
Много прост тоя пич бе, две думи на кръст не може да каже,а и водещия го бъзикаше постоянно... Laughing" Елитното училище," в което е възможно да е учил е това:http://www.perho.fi/koulu/opiskelijaksi/ravintolakokki.htmХахаха..Най..елитното мани,мани 2г и нещо и практика..като се има предвид,че той има кетап от БГ за готвач..не е кой знае какъв зор...http://www.perho.fi/koulu/kansainvalinen_toiminta/index.htmТам даже е и сниман...
от това елитно училище не се излиза с висше образование,а със професионално,но в никакъв случай не е кой..знае какъв елит..
Мразя да ме лъжат,а и как не го е срам тоя тип така да лънготи не знам #CrazyХората да не са толкоз тъпи да не съберат 2 и 2!Слава богу,че не го познавам тоя,и хубуу,че казаха,че е в гръцки ресторант и той "елитен".,та да знам да не ходя там.За разлика от него
 мъжът,който случайно уловиха и е мъжа на Силви е много класи над тоя Борислав,скромен и говореше добре,и интелигентна физиономия имаше.Обзалагам се ,че е и с по..добро образование от прекия си шеф... Peace

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 22:09 от Bee.

Общи условия

Активация на акаунт