Отговори
# 15
  • Мнения: 629
Това, като описваш прилича на ГЕР - гастроезофагеален рефлукс (май така се пишеше).  newsm78
При някои деца има някаква степен на недоразвитост на стомаха и те по-често и по-обилно повръщат. С времето се израства, тъй като организмът си наваксва с развитието. Най-доброто, което можеш да направиш е да кърмиш. Това е най-щадящата и ненатоварваща храна за организма с най-оптимален състав, и най-брзо усвояваща се.
А от някои изследвания се оказва, че кърмата на преждевременно родили майки се различава от тази на доносените деца именно защото организмът по някакъв начин знае, че нещата не са съвсем наред и компенсира. По този начин в Австрия са успели да намалят смъртността при недоносените деца в пъти - просто биологичната им майка е до тях при кувьозите, говори им, гали ги и се цеди и на децата през сонда им се дава тази кърма. Изводите ти си ги направи.
Ако педиатърът не намира нищо притеснително просто се радвай на детенцето и кърми на воля. Ако нещо е сериозно педиатъра ще ви прати на допълнителни изследвания. Естествено ти трябва обстойно да обсъдиш проблема с него и да кажеш абсолютно всички свои наблюдения и притеснения. Но ако наистина се касае за ГЕР - нещата с времето се оправят. Просто ще имаш повечко за пране.
Стискам палци всичко да се оправи с времето и да се кърмите дълго и с удоволствие.  Hug

# 16
  • Мнения: 19
И моята дъщерика много повръща, но наддава страхотно (а лее литри). Просто има силно изразен рефлукс . Силно се надявам скоро да отшуми (и за статистиката - и нейните лигавници са около 30). Не спирай да кърмиш - това би била най-голямата ти грешка!

# 17
  • Мнения: 666
На мен също описаното от теб ми прилича на рефлукс. Моето дете беше така до към седмия месец, после като го захраних спря да повръща. Хубаво е да се направи изследване и да се установи диагнозата за да те посъветват как да го храниш, но аз не спрях да кърмя, защото кърмата се усвоява по-бързо от АМ и при всички случаи му остава нещо в  стомаха. Иначе това с наддаването не е вярно във всички случаи, може да има и обратния ефект. Кристиан качи 1.500 първия месец, а повръщаше нон-стоп.

# 18
  • Мнения: 961
Ако бебето ти наддава добре, няма защо да се тревожиш. Все пак е добре да се консултираш с педиатъра ви за твое успокоение.

# 19
  • Мнения: 6 274
Чета, защото ми стана интересно...
Всички пишете "Ако бебето наддава добре - няма проблем"...
А ако бебето НЕ наддава добре, тогава какво следва ?  Thinking
И ако не се вземат мерки какво може да се случи ?

# 20
  • Варна
  • Мнения: 3 953
По повод повръщането... нашият педиатър ,казваше, че бебето повръща излишната храна.

# 21
  • софия
  • Мнения: 55
Тъкмо в4ера се 4удех дали да пусна такава тема newsm78,за6тото не6то бях запо4нала да се притеснявам.Ние сме на 3,5мес. като първите 3 бяхме само на кърма,сега сме по4ти само на ам(лактана-ако е от зна4ение),но по4ти след всяко хранене връ6та и то доста продължително време.Не мисля 4е коли4еството е много-140мл,.през но6та яде по един път,след което не я изправям да се уригне, и тогава няма проблем.4удя се ако смесвам фризовом с лактана дали няма да се повлияе добре?

# 22
  • Мнения: 666
По повод повръщането... нашият педиатър ,казваше, че бебето повръща излишната храна.

Така е когато просто "плювне" малко мляко непосредствено след храненето, а не когато връща на фонтан големи количества храна и продължава да повръща и няколко часа след храненето. Има огромна разлика между връщане на храна и рефлукс, който не го е изпитал той не знае, аз го изпитах и знам какъв ужас е бебето ти нон-стоп да се дави защото млякото нон-стоп му се връща в хранопровода. Това с наддаването пак ще кажа, че не е никакъв успокоителен признак, моето наддаваше и то повече от необходимото, но имаше рефлукс. Трябва задължително да се направи изследване.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Не споря по въпроса с рефлукса  Wink Имах ме такъв проблем с баткото, знам за какво говориш.
Малката повръщаше ,но не на "фонтан" . Консултация със специалис е задължителна. Peace

# 24
  • Мнения: 9 973
нашето педи говореше така,но в 4м. наддаде 150 гр. и веднага се усети,че е с рефлукс.Не чакай и ти като мен

# 25
  • Мнения: 8 230
Големият ми син повръщаше постоянно - и докато беше на кърма първите 4 месеца, и след това като мина на АМ и пюрета по-късно. Като стана на около 7 месеца и започна да се изправя, спря с повръщането. Наддаваше добре.
Малкият сега почти не повръща, а наддава по-слабо от батко си. Така че няма много връзка между двете неща.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Нормално си наддава бебчето

# 27
  • Мнения: 295
ако не наддава добре се дават медикаменти, когато е силно изразен рефлукса може да има и други проблеми - чести ушни и носни инфекции, защото отива мляко в носоглътката и благоприятства развитието на бактерии. моя син започна да връща към средата на втория месец и го заведох на детски гастроентеролог. по препоръки от тук отидохме при доц.Радивенска, шеф на детското отделение на 5-та градска болница. тя му предписа лекарство, което трябваше да пие 3м, но след един месец нещата се оправиха и му го српрях. съгласна съм с Bibi2202  , че рефлукса е неприятен за бебето и майката, дори и когато не се отразява на наддаването, защото когато връща дори и малко количество мляко то е примесено със стомашен сок и му пари хранопровода. има и т.нар. "тих рефлукс", при който млякото се връща до средата на хранопровода, но не излиза навън - тогава бебето пак му е некомфортно по същите причини. не мисля, че храненето с АМ, освен в много тежки случай решава проблема. ако е настъпило подобрение то най-вероятно се дължи на така нареченото "израстване" на проблема. както казах при нас през 4м. нещата се стабилизираха, сега връща понякога по малко, но е по-скоро плюене, но продължавам да го държа изправен 15тина минути след ядене. забравих да кажа, че моя син е само на кърма и от 5м. захранен с зеленчуково пюре. това за избора на зеленчук като първа храна е също свързано с рефлукса, защото плодовете повече дразнят стомаха.

# 28
  • Мнения: 6 274
Благодаря ти за отговора, но мен ме интересува ако на това дете не се обърне внимание, то расте (не възраст), а килограмите му съвсем малко се променят и с две думи почти не наддава...
(Според мен за 8 месеца 3 кг. са малко)... ooooh!
Какво би могло да се получи като краен вариант ?
Защото, все си мисля, че щом не наддава, явно не му е достатъчно храненето на детето...
А щом не му е достатъчно, значи целият организъм страда...
Не знам, разсъждавам си...
Ама по пътя на логиката май е така...
  Thinking

# 29
  • Мнения: 295
предполагам, че не се развива оптимално, но нали всеки месец се ходи на консултация, като не наддава добре 1 м. се вземат мерки.

Общи условия

Активация на акаунт