Постни лозови сарми за Бъдни вечер. Как?

  • 15 046
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 001
Блонде....Едно въпросче имам  Blush

Директно в тенджерата ли ги заливаш със загрятото олиото с червения пипер или при сервиране,че нещо не разбрах?...

# 16
  • Мнения: 774
Много хубави предложения сте дали, но какво кисело мляко и какво сирене? Нали постни трябва да са сармичките на Бъдни вечер? newsm78

Мен ако питате, най-ги обичам с кайма и ориз и кисело мелекце за отгоре. Ноо, нали ще са за Бъдни вечер? Laughing

Какво ще кажете за празец в оризчето? И дали ще му понася морков? И какви подправки ще паснат? Някой правил ли е?

...заливам с вряща вода, изсисквам сок от 1 лимон и варя около 20мин.

Това е много интересно! Много обичам постните сармички на Кенар. Те са така киселички! Peace

# 17
  • Мнения: 5 001

Какво ще кажете за празец в оризчето? И дали ще му понася морков? И какви подправки ще паснат? Някой правил ли е?


Всеки който е дал рецептичка е писал какви подправки слага....
За мен това са черен червен пипер,копър,джоджен...Така съм свикнала от малка(с този вкус)....
Морков слагам само на постни сърми.Ако са с кайма-НЕ.

П.П.И на мен най-много ми харесват с кисело мляко,но ...Затова ще направя запръжката на Блонди както е казала....

# 18
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
запис да следя Grinning

# 19
  • Мнения: 11
Тъй като в къщи с баща ми постим и аз вчера реших да направя постни сърми с лозови листа, та аз ги направих така:
Задуших една средна глава лук с половин тиквичка нарязана на много ситно и след това прибавих и една чаша ориз. След като ориза стана като стъкло прибавих 1 чаша вода, 3 щипки едра чубрица, малко черен пипер и сол на вкус. Оставих ги да поврат малко и след това увих сърмите. Наредих ги на гъсто, захлупих с чиния, залях с вода и ги оставих да се варят 20-30 минути.
Да ви кажа честно моя приятел не харесва сърми с лозови листа, ама като ги опита изяде цяла чиния и каза че са много вкусни Grinning.
Дано и на вас ви харесат Grinning

# 20
  • blizo do moreto
  • Мнения: 71
   Да  вярно е за киселото мляко , но ние така или иначе не сме постили преди коледа , и затова мисля да не сме толкова стриктни на коледа.Но за тези които са постили рецептата не е подходяща Naughty

# 21
  • Мнения: 27 524
Блонде....Едно въпросче имам  Blush

Директно в тенджерата ли ги заливаш със загрятото олиото с червения пипер или при сервиране,че нещо не разбрах?...

По принцип оригиналната рецета е, че след като ги дръпнеш от огъня ги заливаш с едно разбито яйце и след това заливаш с врялото олио. А сервираш с кисело мляко. Но аз ги махам, не слагам яйце и ги заливам преди поднасяне с олиото, без кисело мляко  Simple Smile

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Обърквам всичко за плънката сурово - ориз, моркови, лук, домати, царевица, магданоз, олио, сол и кимион. Навивам сместа в листата и ги нареждам в тавичката. Заливам с хладка вода 1:3 (съотношението е спрямо количеството на ориза) и пека на 220 градуса около 30 мин.
Ето резултата:

# 23
  • Мнения: 1 176
...
Какво ще кажете за празец в оризчето? И дали ще му понася морков? И какви подправки ще паснат? Някой правил ли е?
Вярно е ,че всеки има различен вкус, но аз винаги слагам в сармите, лозови или зелеви, постни или с кайма, праз и морков. Слагам още черен и червен пипер, доматено пюре,чубрица и малко джоджен. Вкъщи ги харесваме с кимион, но за много хора тази подправка е неприемлива за сарми, както и джоджена.
С картоф и аз ще опитам тази година. Свекърва ми прави така пълнените чушки, защо ли досега и аз не съм пробвала?

# 24
  • България
  • Мнения: 1 090
Аз пък никога през живота си не съм 4увала за лозови сърми, направени по горе описаните на4ини Embarassed.

За мен лозовите сърми са винаги постни ,както ги прави баба :сварен ориз+сварен булгур+сирене +копър+гюзум се смесват . След като се напълнят сърмите доста стегнато, се редят в тава. След това се заливат със смес от кисело мляко,прясно мляко и яйца и се пекат. Аз съм доста капризна на ядене,но мога да изям цяла тава  буквално Simple Smile.

При сервиране може да се сложи кисело мляко отгоре.
Никога не съм правила сърми сама ,но като направя ,живот и здраве Wink ,мога да сложа снимка.

Корекция: думата не е гюзум, а гьозум Grinning .Питах една уважавана от мен готва4ка сега ,която умря от смях Crossing Arms , каза 4е имало такава подправка ,било другата дума на джоджен ,ама се изписвало по друг на4ин. Ох,родна ре4 омайна  сладка! ooooh!

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 23:17 от norah

# 25
  • Мнения: 27 524
За мен лозовите сърми са винаги постни ,както ги прави баба :сварен ориз+сварен булгур+сирене +копър+гюзум се смесват . След като се напълнят сърмите доста стегнато, се редят в тава. След това се заливат със смес от кисело мляко,прясно мляко и яйца и се пекат. Аз съм доста капризна на ядене,но мога да изям цяла тава  буквално Simple Smile.
При сервиране може да се сложи кисело мляко отгоре.

 Laughing Винаги постни, ама със сирене, яйца, прясно и кисело мляко...  Laughing

А какво е гюзум? Нещо турско...?  Thinking

# 26
  • България
  • Мнения: 1 090
За мен лозовите сърми са винаги постни ,както ги прави баба :сварен ориз+сварен булгур+сирене +копър+гюзум се смесват . След като се напълнят сърмите доста стегнато, се редят в тава. След това се заливат със смес от кисело мляко,прясно мляко и яйца и се пекат. Аз съм доста капризна на ядене,но мога да изям цяла тава  буквално Simple Smile.
При сервиране може да се сложи кисело мляко отгоре.

 Laughing Винаги постни, ама със сирене, яйца, прясно и кисело мляко...  Laughing

А какво е гюзум? Нещо турско...?  Thinking
Еее,ти пък сега,нали няма месо hahaha,другото са "подробности".Имам предвид ,без месо Wink.
А думата гюзум,може и да е турска,знам ли,зву4и турска,в българския има доста турски думи.
Джоджен може да е... Thinking

# 27
  • Мнения: 27 524
Еее,ти пък сега,нали няма месо hahaha,другото са "подробности"

 Laughing

А думата гюзум,може и да е турска,знам ли,зву4и турска,в българския има доста турски думи.
Джоджен може да е... Thinking

Има, да, ама обикновено ги знаем. Тази май си е типична такава. Ако го е слагала и в боба, сигурно е джоджен  Hug

# 28
  • България
  • Мнения: 1 090
Ох, аз като я написах думата не бях сигурна самата за какво говоря Crazy, но се "консултирах" сега,слагало се в боба,да Grinning Зна4и е джоджен! Аз и боб не съм варила,но през 2009 смятам да се развихря в кухнята  Laughing.

# 29
  • Мнения: 3 413
Слагам в олио да се задуши 1 голяма глава лук нарязана като за запръжка,1 морков наситно.Като се позадушат прибавям ориза,като стане "стъклен" слагам 1 с.л. червен пипер,наливам малко горещичка вода,за да понабъбне ориза.Слагам подправките: млян черен пипер,джоджен,сол и копър.Разбърквам хубаво и дърпам от котлона.
Като поизстине малко(да не е толкова вряло) настъргвам 1 суров картоф(не стават сбити сърмичките).Разбърквам с ориза и си завивам сърмите.
Нареждам в тенджера,затискам с чиния,наливам гореща вода и ги сварявам на слаб огън.
Това е.
Тази чиния във фурната ли стои Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт