Дилемата маичинство или работа

  • 5 916
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 784
А вашият избор също и заради липсата на целодневна помощ ли беше?
Целодневната помощ не ми е била проблем, щях да взема жена да го гледа.
Успех с избора!

# 16
  • Мнения: 666
В този случай мисля, че е добре да се върнеш на работа, но ако си убедена в избора си и не се измъчваш от съмнения по цял ден, защото от това ще страдаш и ти и работата и детето. Никой никога няма да те измести от сърцето на детето повярвай ми, втора мама няма. Хубаво е че за сега ще се грижат за него близки хора, които познава. Свободното време, което имаш ще прекарваш качествено с детето си и ще наваксвате за времето през което те няма.

# 17
  • Мнения: 4 292
Ако детето не беше кърмаче, щях да ти кажа да приемеш, след като има кой да го гледа и не се налага да посещава ясла.
Но при това положение, направо не знам... Ако можеш някак да организираш кърменето, всичко ще е наред. С ревността ще се сравиш, рано или късно ще тряба да минеш по този път.  Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 44 122
Аз не бих избрала работата пред детето...
Но всеки сам си преценява...

Peace
за мен лично до 3 годинки по възможност  е хубамо мама и бебе да са заедно.
За самостоятелност на едногодишно като цяло ми е смешно да се говори.
вие си преценявате, но аз не бих...

# 19
  • Мнения: 4 496
..... и наи-сетне да се откъсна малко от детето (тои това много го иска, да може малкия да е малко по-независим, ако може и да се отбие

Напиши си някъде плюсовете и минусите и отговорът сам ще се покаже.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 554
При мен лично дилема нямаше. Финансовата страна на нещата за моето семейство беше жизненоважна. Освен всичко останало раздялата ще се случи рано или късно, а шансът, който ти се дава в професията не винаги е налице.
Така че според мен няма за какво да се чувстваш виновна. Приеми предложението.

# 21
  • Мнения: 1 763
МНого сложно наистина. Аз отказах предложение за работа, но  нямах кой знае какъв избор, защото няма кой да гледа детето през деня, а заплатата не беше толкова висока, че да си струва да плащам на гледачка. Честно казано, понякога е по-лесно, когато обстоятелствата решават вместо теб.

Иначе да, възможно е детето да се привърже към баба си и да плаче за нея, когато я няма. Виждала съм го, аз също съм плачела с часове, когато по-дълго ме е гледала баба ми, а после нашите са ме взимали. Това не  е повлияло грам на отношенията с майка ми, но тогава сигурно е било тежко и на двете ни.

Но пък от друга страна децата са с различен темперамент. Някои до петгодишни са залепени за полата на майка си, други от съвсем малки показват признаци на самостоятелност. Ако твоето е от втория тип, може би няма да е проблем да тръгнеш на работа по-рано.

# 22
  • Мнения: 967
С първото ми дете се върнах на работа като той стана на 1 год, като първите 2 мес. работих на половин ден и така преходът беше плавен. В началото отпуск си взе майка ми и го гледа тя ( а той беше свикнал много с нея и не чувстваше особено отсъствието ми). После взехме бавачка, но с бавачката не се получи особено добре и като стана на 1 годи  4 мес. го дадохме на ясла. Аз реших да се върна на работа не по финансови причини, а защтото вкъши вече ми стан мноооого тягостно да стоя - не съм от домошарите и просто усещах вече, че се задушавам и прецених, че з детето няма да е добре да бъде по цял ден с една нещастна и истерясала майка, а е по-добре да бъде по -половин ден с мама, но тя да е доволна и усмихната. Крмех на поискване, но 1 мес. преди да се върна на работа започнах да поразреждам кърменията, за да привикне постепенно да суче по-рядко и така като се върнах на работа кърмех сутрин, после в ранния следобед като се прибера, а като започнах да работя на пълен работен ден кърмех преди и след работа, после вечер и по няколко пъти нощем. Не съм се цедила, но понякога се прибирах с препълнени гърди (малкия веднага ги изпразваше с огромно удоволствие  Mr. Green) Не съжалявам, че се върнах на работа, на детето му понесе добре раздялата, а аз се почувствах преродена, въпреки че в начаото ми беше страшно мъчно за малчото и много се тревожех, но това се преудолява. Сега с бебата обаче не ми се връща на работа и ще си я гледам дълго - всичко си е въпрос на вътрешно усещане. Важното е само и майката и детето да са добре  Peace

# 23
  • Мнения: 3 034
моето майчинство е една година, тоест остават ми три месеца  Rolling Eyes ясла още не съм намерила, няма никакви места. сами сме тук. и аз много се замислям... за пари в момента няма смисъл да се връщам. всъщност като платя яслата, ако искам да е хубава, то ще работя за остатъка от заплатата си, който ще е смешен. и съм се спряла на вариант да търся ясла, а междувременно да търся и по-високо платена работа. ако намеря такава работа, ще наема детегледачка в началото, докато се освободи място в ясла. мъчно ми е и на мен, спор няма. но... някак имам чувството, вътрешно, че все по-трудно ще ми става, не знам защо. просто съм сигурна, че ще е така. и в този смисъл - довери се на вътрешния си глас, вслушай се  Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 44 122
напротив не става по-трудно , а по-лесно, както за родителя, така и за детето. просто към 3 годинки детето ужасно много се променя и иска всичко да върши само, да има повече социални контакти със себеподобни, да се учи и т.н....моето 2 месеца преди да тръгне на градина без дори да знае какво точно е това се будише и лягаше с въпроси днес ще ходили, утре ще ходи ли...и ходи с кеф.....
Това дете което за 3 години 2 пъти е оставало за по уикенд с баба си иначе е нон стоп като ваденка за мен....нямаше рев, нямаше драми, просто на по-осъзната възръст нещата стават по-есетствено....и е съвсем друго от това да оставиш бебето си за цял ден на някой....

# 25
  • Мнения: 668
Мартани - пред мен стои същата дилема, като бебка е с месец по-малка от твоя син. Ако бях на твое място бих се върнала на работа, защото при мен условията са доста сходни, макар и финансовия аспект да е по-належащ. Истина е, че ако мъжът ми получаваше по-прилични доходи, нямаше и грам да се колебая да си остана у дома поне до 1г 6м на детето, и после да го пусна на ясла. Но при положение че на теб ти предлагат повишение и доста по-сериозна заплата не бих пропуснала шанса, не се знае кога ще е изпадне друг. А за това дали детенцето ще се привърже по-силно към някой друг, не мисля че ще стане толкова лесно. Моята голяма дъщеричка сега вече на 4г и 5м предпочита баба си и дядо си пред нас, но като беше малка си търсеше мама при всяка възможност.
Премисли, плюсовете, минусите - трябва да решиш сама, както ти подсказват ума и сърцето.
 Hug Успех с решението.

П.П. Аз също съм кърмачка, и сега се опитвам да намалявам от дневните кърмения които нямат определен брой, ще наваксвам вечер и нощем.

# 26
  • Мнения: 277
Мартани дилемата наистина е сложна.
Аз избрах да си остана при детето си. Обстоятелсват също ми дадоха този шанс да избирам .
 Чвствам ,че по-добре от мен ,никой неможе да го гледа.
Макар ,че понякога усещам ,че в повече ми идва майчинството и се притеснявам това да не се отрази на детето ми.
Но за щастие таткото помага и ми разрешават по-няколко часа отпуск.И през този опуск на моменти се улавям колко ми липсва сина  ми.Мисля ,че аз ще го понеса по-тежко ,от колкото той.Спомням си колко ревах,като се отби сам .
Нели е права -всичко е въпрос на вътрешно усещане,поне за мен е така.
Що се отнася за самостоятелността на децата за мен поне на тази възръст е доста рано.
Но и всяко дете е различно.Брат ми беше като залепен за полите на майка ми .
Що се отнася до ревността ,колкото и да вярвям ,че никой неможе да ме измести от сърчицето ме ,все пак ме глождеше от върте когата не протягаше ръчички към мен  а ме удостояваше с бегъл поглед ,в периода когато две петнадесет годишни момичета се грижеха за него .
Но ревноста е доста егоистично чувство,така че забрави за нея .Тежко е ,но все пак ако на детенцето му се отразяват дабре грижите на баба му ,опитай .
Успех

# 27
  • Мнения: 367
Рано или късно ще трябва да се "разделите" с детето, това е драма, която се преживява, повярвай ми. Аз тръгнах на работа по половин ден, когато синът ми беше на 10 месеца. Имам детегледачка, от която съм много доволна. Помага и майка ми. Въпреки че и двете ги обича много, няма съмнение че аз съм неговия фаворит  Laughing. В момента, в който се прибера никой друг не съществува за него. Никой не може да замести майката. От друга страна аз бях започнала да се отегчавам вкъщи и връщането на работа ми се отрази много добре, наистина според мен е по-добре стокойна и щастлива мама, отколкото изнервена и оттегчена домакиня. Но все пак всеки решава сам за себе си. Аз съм намерила своя баланс - съчетавам работата с майчинството. Относно самостоятелността - аз не мисля, че на 1 година е рано за такава. Дори факта, че детето общува с различни хора смятам, че му се отразява много добре. Колкото и да обичаме и ревнуваме децата си, все пак те са отделни от нас хора и не трябва да свикваме да ги задушаваме и ограничаваме само с нашето присъствие. За кърменето - не се притеснявай, много деца след годинката сами отказват сученето, защото престава да им бъде интересно, но дори и това да не се случи винаги можеш да го кърмиш сутрин, вечер и през нощта. А и той вече е доста голям - на 11 месеца бебето съвсем спокойно може дневните хранения да ги замести с пюрета, каши и други. Успех в избора и много щастие за семейството ти.

# 28
  • София
  • Мнения: 23 097
Направи това, което смяташ ти за правилно! Каквото и да решиш, ни най-малко трябва да се чувстваш гузна  Peace
Аз вече тотално съм изперкала вкъщи, липсват ми контактите с хора, офиса, работата, колегите... Но моята дъщеричка сега има най-голяма нужда от мен. Другата есен, живот и здраве се връщам на работа. Имам големия късмет мъжът ми да не взима отношение относно дилемата - работа или гледане на детето! Той си е ОК и с двата варианта, решението е изцяло мое Grinning

# 29
  • Мнения: 2 015
Ако детето не беше кърмаче, щях да ти кажа да приемеш, след като има кой да го гледа и не се налага да посещава ясла.
Но при това положение, направо не знам... Ако можеш някак да организираш кърменето, всичко ще е наред. С ревността ще се сравиш, рано или късно ще тряба да минеш по този път.  Simple Smile
Успех в избора Hug!

Общи условия

Активация на акаунт