6-та тема многознайна за нещата от живота във Магриба и оттатък

  • 19 152
  • 298
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 110
Честита Нова Година на всички
 
  http://www.nonsoloprestiti.com/wp-content/uploads/2007/12/capodanno.JPG

 Желая ви една прекрасна година изпълнена с много здраве, красиви преживявания, упоритост, за да следвате мечтите си и много любов.   Hug
  Надявам се, че сте се забавлявали добре и сте си изкарали една чудесна нова година.

  Марси, да си жива и здрава въпреки датата. Заровила съм се тук и от час търся подходящата картинка, с която да те поздравя   Grinning   ......нищо, следващия път. А тази торта......след калоричната бомба по празниците....идва в повече, но затова пък изглежда страхотно.
  За едни празник-за друг делник са казали хората. Ето Катето запретна ръкави и изкара една нощна смяна. Дано скоро берете плодовете на труда си.    Praynig  Желая ви го от сърце 

# 226
  • Мнения: 90
Честита нова година момиЧета ,бъдете вие  близките ви и децата ви ,здрави ,усмихнати ,Щастливи и много професионални успехи    bouquet

Ние си изкарахме в къЩи пред ТВ то имаше страхотна програма ,поръЧахме веЧеря и си бяхме купили хубаво шампанско и така .Искаше ми се да излезем на централния плоЩада да гледаме фойерверките ,много красиво е било ,но беше -5°.Та така бяхме си на топло  у дома

# 227
  • Мнения: 110
Добро Новогодишно Слънчево Утро! Да сме живи и здрави и много обичани и да имаме споделени мигове с любимите хора!

Жълтурче, ами какво се казва "думите в дела" - хайде по въпроса за бебенцата - да има бебета е важно. то и аз искам близнаци! А за списъка с "поведението" - колко ми е познато - да не се говори с този или онзи, само с приятелката.

Да, тук нямаше гъмежи, пиратки и фойерверки, ама като се сещам наистина в София какво е по това време. А ти и на такси си случила. Браво. Взеха ли ти 100 лева?

Белбей, много мило пожелание - а вие как карахте Новата Година 2 в 1? Как е бебо? И на Белла благодаря!

Марси, ти си вилняла и ти гледам! Танцува ли мезуед?

Шакира и тя е изкарала добре, Невена също, а ние - по леглата, че да не харчим пари за дрехи и за транспорт, че арабинът не дава!  Joy    

дала, делта, Рали, алба, свеар, яшби, амал, дуа, хигия, деси, лина, хариет, близнаци, десислава1976-1, муфида, шилан, мента, петя911 и всички други мами и моми:     bouquet, newsm51

# 228
  • Мнения: 2 952
Момичета , да ви е честита  Новата 2009 ! Чета ви , но са трудни времена , малко хора разбират и усещат  всъщност какво се случва и гледам да спазвам някаква дистанция ! На  всички -  най-хубавото по вас да ходи !  Hug

# 229
  • Мнения: 126
честита нова 2009 година

Пожелавам ви

3супени лъжици оптимизъм
1 чаена лъжица толерантност
1 чаена чаша работа
2 чаени чаши радост
1 зрънце ирония
Сместа се залива с усмивки.
Пече се на 180 градуса любов.
Готовото ястие се украсява с любезност, и се сервира с веселие 12 месеца!

  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquetза всички Магребинки и техните приятели

# 230
  • Мнения: 112
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!!!МНОГО ЗДРАВЕ И УСПЕХИ Simple Smile

# 231
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
далка, мерси, как мина при вас снощи? как беше в парижко? малкият добре ли е?
свеар са болни още, но са на орпавяне след визитата при доки! мал4о, амин и едната кака са били с грип! даниелкини се готвят за връщане към италия, толкова  бързо минава времето отстрани!
жълтур4е и тебе ли ти дават тон за кода на поведение и обли4ане? много ревниви вашите!какво става в европата като дойдат мъжете от магреба, как се държат при подобни ситуации и как им се отразява светското поведение на дамите, дето ходят по-скоро като за ве4ерно парти или бал с маски?някакви разминавния с принципите на поведение тука и там? давайте примери и мнения, 4е ми е интересно какво се слу4ва при подобна смяна на  реалността!
кате, вси4ки бяхме във вихъра на танците мезуед ,разбира се, това е толкова близко и до нашите като ритъм, буйна работа ,ей! стоплихме се набързо, 4е 4ак загасихме пе4ката!а моите са  нощни птици, седяха си двамата ,всеки на компа си и си играха на техните им игри4ки след като си полегнах, бях като раглобена от шетня, носене на тежести и обикаляне, танци!
весе, ти не си ли имени4ка? и иман също? весело прекарване! а как изкара ти, на дискотека ли беше? newsm78

# 232
  • Мнения: 112
Благодаря  Hug
не съм била на дискотека бяхме се събрали в едно момче и там празнувахме Simple Smile направи ми впечатление че тази нова година беше някак си умряла,много бързо затихна всичко навън не е като др година до сутринта Simple Smile
Марси извинявай днес като се прибрах детето на братовчед ми беше в нас ,а тя е на 7г и ми казва како намерих си ножи приятели и гледам влязла в скайпа ми и писала на всичките ми абонати и им пращала човечета дето повръщат и им казала аз не съм веси- деси съм и хората ме помислиха за луда Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 233
  • Мнения: 126
Марси- гушим се в дядовата ръкавичка на топло....и се менкаме на компа
Децата се върнаха от планината и сега сме Скайпски нон-стоп....
Не беше така шумно тук ,както предишни години.....тъжнен е моя квартал Cry


Белбейче-много хубави пожелания с отправила към всички.... Hug  с нетърпение чакам най-малкото алжирче и аз и се моля всичко да мине добре-сигурна съм че ще е така!  bouquet...Като се роди още малко и Раянчо ще е бъде батко вече-така ами  bowuu След няколко дни тъй и тъй ще стане на годинка вече....наистина ,Марси-как минава времето отстрани......Той вади зъбки-с температура  #Crazy Sick -нормално ,но уморително и за Нас и за него!

Лина- разпиши се -в България ли си още? как прекара празника?

# 234
  • Мнения: 110
дала, дано се съберете всички скоро и трите ти съкровища да са заедно. Райън нали и той козирогче - ще стане на годинка вече? Мислите си му тържество?

марси, аз мога да кажа, че на моят мъж първото излизане в Европа беше, когато се запознахме, а аз на неговите години вече бях обиколила  и в неговия свят бях ходила, но не сама разбира се. За начало, той така се беше стреснал и дори беше решил да дойде, облечен с костюм - такъвмладичък човек, и обикновено пътуване - не е като да е отивал веднага от летището на бизнес среща.
Първо кухнята много не му хареса - добре, че имаше арабски ресторантчета, но пък като заживяхме заедно, първата гозба "спанак с ориз", ядох дни наред само аз. После се поразбрахме.
За нравите в Европа той имаше какви ли не представи- едва ли не - хората се ваграбват на улицата - все едно - "знам ги аз европейските туристи у нас."
Видя, че при нас и работим заедно, и общуваме по-непосредствено /нищо лошо не влагам в това "непосредствено"/, но пък при т.нар. подпогамащи професии - социална работа и т.н, докосването е като че ли по-често срещано при това не перверзното докосване със желание. Например като дойде време за някаква снимка, някой си 20 и кусур годишен младеж с увреждане, може да ти метне една ръка през рамо и това него го учудваше и още и още.
При конната езда или гомнастиката - още не може да преживее като - днес говорехме - защо не се отказват занятия с големи вече мъже- потребители. "Ами като язди с тебе, може да си мисли за секс!"
За отношенията с колежки - заподна се на улицата с една колежка - дама на възраст -над 50. Целуна я по бузата, понеже тя го целуна - както се целува дете и той ме пита после дали е женена.
Лятото по време на училището в Бърмингам още се държеше дръпнато и не се впуска много много да си общува със жените - колеги при това. Даже смея да кажа, че доста лошо впечатление направи изолацията му и може би ако зависи от преценката на уменията за социализиране, няма да го вземат пак. Но това идва с възрастта и опита.

За мен е важно, вече като се опозная с родата добре, като разберат естеството на нашата работа - като има проекти - има раота, като няма - се търси, да излезем да работим заедно в Европа. Така и той няма да е като "посаден" там.

А днес говорехме за училищните екскурзии. Тук през учебната година те са за по един ден - без преспиване, а лятото има лагери. Градът Ифран лятото е пълен с детски групи. Той е виждал - при хората с увреждания в Белгия и е участвал - как се ходи за по седмица дори и никой с никого не спи. Но не зам защо е решил своитге деца на такива лагери да не ги пуска, че можело някой да се загуби, храната да е лоша и през 2006-та година някъде в Мароко на лагери... не разбрап точно, едни деца се запалили.

Сега отиде на обикновената зала за фитнес - съвсем до нас е. Няма и 5 минути пеш. Казвам "Вземи и мене, с роба ще съм, в единия ъгъл да си тренирам!", а той казва "не може, жена не влиза там. Ще има хора и като се наведеш, ще ти гледат д....то и аз ще се карам с тях, може и да се бия!" Конска работа.                   

# 235
  • София
  • Мнения: 3 845
 Rolling Eyes Голямо спане днес, брей цял ден прекарах като Спящата красавица, само дето тя не е такваз` хубавица като мене   Laughing
Петя, лоши работи стават при вас... като чета и слушам направо косата ми настръхва, просто не знам кой ще сложи край на тези ужасии, дано по-скоро да бъде, че голяма трагедия  Cry
Марси, аз така да попитам що е туй чудо мезуед  Rolling Eyes Звучи ми като екзотичен древен танц, танцували го само аристократите в Австрия  Crazy Днес съм на такава вълна  Grinning Колкото до ревнивите половинка, тя моята се подвизава зад атлантическия океан от дълги години, ама някои навици май не се изкореняват. Може да живее супер модерно, далеч по-модерно от мен, да ходи до Манхатан "просто така" и да носи далеч по-скъпарски дрехи от моите, но каквото си му е вкоренено от рождение си остава и това то... Та ревност, правила за поведение и други такива независимо дали сме в Европата, в Мароко, а в неговото американско "село" още не съм ходила, тъй че не знам как е там.
Много хубава торта си направила   chef Как прекара рождения ден?
Кате, щастлива и усмихната 2009 и догодина да показваш снимки на сладурско бебче  baby_neutral baby_neutral baby_neutral Разбрах, че преди няколко дни в Тунис са посрещнали "тяхната" си нова година, а в Мароко има ли го това чудо и изобщо що е то другата нова година... Принципно знам за различното летоброене, но как се посреща имате ли някакви наблюдения? За таксито си права с тези 100 лв, обаче попаднехме на честен шофьор  Peace голям късмет, защото с момичето с което се прибирахме бяхме готови да се качим на някой автобус от отчаяние, умрели от студ... то такситата не отговарят, не приемат поръчки и тъй то.. Но човекът ни взе 10 лв от единия край на София до другия, много мил и любезен, та имало и почтени хора, да не повярваш.

# 236
  • Мнения: 110
Да, за Новата Година 1430-та по ислямското летоброене. Тя, както и всички други събития - начало на Рамадан, край на Рамадан, Аид Кабир = коч-байрям, както го знаем, е различна за всички страни, тъй като се определя от фазата на луната. Например ако в България Рамадан тази година започна на 1 септември /примерно/, в Мароко е на 02.09, а в Либия - примерно, на 31.08.
Така е тази година Аид Кабир беше на 09.12 - вторник в Мароко, а при марси в Тунис - май в понеделника.

За този Нова Година- дадоха по телевизията по канал 2М сура от Корана, слово на Монарха, нищо специално, менюто беше обикновено - поне у нас, но според мен в нашата къща така или иначе се готви толкова, колкото аз сам човек в Европа изяждам за 10 дена. Но аз не съм мерило разбира се.

Съседите гледам и те не са се разпразнували, а по хотелите - съвсем обикновено.

Снощи е имало скромно - блок-маса и шампанско с повече музика, но без щоу-програми, само DJ, но както казах - ние пък спахме от рано у нас. Т.е. и извънредни смени не караха хотелиерите. Няма и туристи много. Тази вечер по принцип по телевизията трябваше да има празнични програми - с марокански комедианти, артисти, но са отменени заради войната в Газа.

Подаръци също нямаше за този ден.       

За таксито - учудващо наистина. Има и почтени хора.

# 237
  • Мнения: 323
Кате, днес съм на гинеколог-дано със сигурност да се види какво ще е бебето.Виена е както винаги красива пред коледно като в приказка,но времето е доста студено,тук сняг няма и не се задържа повече от 3 дни за разлика от горна Австрия в Алпите.
Но аристократизмът на тази страна отдавна изчезна с нахлуването на чужденците,така че мита за нея остана далеч в миналото.
Марси, вчера тъкмо пичех пожеланието за рождения ти ден и хоп нет няма,така че макар и на патерици ЧРД и всикчко,което си пожелаеш.Що се отнася до снимковия материал,аз не слагам снимки(мои) в нета просто така,имам си доста съображения затова,но можеш да ми пратиш на ЛС твоя майл и ще ти пратя такива.Така съм процедирала както с момичетата от арабската тема,така и от израелската.
А сетих се да питам още нещо-момичета, събирате ли се вкъщи на женско парти,за да играета например карти,домино или табла.С мъжо играем табла,макар и рядко,но все не си намираме още двама за каре карти,та аз съм потомсвен картоиграч.САмо дето и до ден днешен все мега да играя като хората чист бридж.

# 238
  • Мнения: 2 952
Коя сура се чете на Новата Година и има ли значение или се избира някоя ? Традиция ли е изобщо такова четене ?

# 239
  • Мнения: 110
Добър ден, момичета!

Ех, че хубаво - снощи по скайпа се чух с оченцето на Ра! С мъжо бяхме двамата даже. Много се зарадвах, а и той не се държа "дръпнато". Рали, нали разбра - поканена си, само билета намери и после ще те глезим. И новини за друга приятелка получих - за Абра - така се радвам за тази смела жена: при нея не се оказа познанство - флирт по скайп. Цялото щастие, което й е отредено и желая и много трудности, които да разрешат двамата с Божията помощ.

Днес сутринта съм сама у нас: мъжът ми отиде на работа, майката и голямата сестра са някъде, а бабата и малката сестра спят непробудно, което за мен е учудващо, понеже аз спя много леко и само да има малък шум или движение - ставам.
Та почнах деня с голяма чаша нескафе и това ще е до обяд - никой не ме гони с филията. Направих си и една маска и чакам да дойде пощата - дотогава ще се измия де. Ако си бях у нас, щях да се разхождам по тениска, но да не прекалявам с гостоприемството и междукултурния диалог.      

Криси
, интересно разказваш за Виена, но в едно си права - много се променят градовете, когато дойдат емигрантите. Преди много години си спомням, майка ми разказваше /да не обидя някой/, че й направило впечатление, че в Париж има много хора от бившите колонии на Франция, а самите парижани - се изнасят в предградията. Аз такъв видях Париж, така виждам и Брюксел сега.
А твоето бебенце е много загадъчно - още се крие какво е - душичката. Тук, дори и да знаят, че бебето е дар от Бога и каквото и да е, момче - момиче - да е живо и здраво, все пак използват техники за определяне на пола - по цвета на лицето на майката, езика й, цвета на зърната на гърдите, дали чувства тежест от ляво или дясно, дали има пъпки по лицето, или напротив - е чисто. Казват, че бременните с момиченца погрознявали, понеже всичката красота отива при бебето.

За карти и табла: лично аз мога да играя само "не се сърди човече". Никак ме няма по логическите игри, но много уважавам хората, които умеят да играят. Тук съм видяла да се събират по женски да си клюкарят. Или както казах - да си разменят новите забрадки, но това може и заради мене да са го направили.

А, да кажа нещо за хамаам-а. Аз като тръгнех да си правя фулара, използвам един арсенал топлийки и безопасни. Гледам тука - като мене никой не прави. Ама онзи ден на памаама гледах как си правят фуларите момичетата и видях още 2 модела.            

Общи условия

Активация на акаунт