Цьолиакия-тема 3

  • 49 581
  • 727
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 62
Май накрая аз ще изляза виновен, че изобщо го предложих темите да са 2. Извинавам се за което. Весели празници на всички!

# 16
  • София
  • Мнения: 2 351
Mama Igi, извинявай! Вчера не ми беше ден, трябваше да разровя да видя тази седмична тема, ама вие кажете къде да пишем... Питах какво да правим, да пускаме ли нова тема, трябваше да отговорите, за да не се стига до сръдни.
Коя е седмичната тема, моля за линк  bouquet


Ето ги правилата.Работата на модераторите - в случая мама Иги е да се грижат за това да работи този форум така, че да ни е приятно тук.Тя точно това прави, независимо от това на кого не му харесва.Седмичната тема ти я пускам, но тъй като не съм толкова тактична като мама Иги ти казвам, че не вярвам досега да не си я видяла.Не се изкарвайте жертви  ooooh!

# 17
  • Мнения: 1 849
Виждала съм я, но не знаех, че това е седмичната тема. Благодаря!

# 18
  • Мнения: 743
Здравейте всички!Никой на никого няма да се сърди,нищо не е станало.Благодарим на mama Igi,беше много мила и прояви разбиране!От сутринта,сега сядам за 5 минутки,,естествено в кухнята бях!Днес в Добрич е голяма красота-много натрупан сняг през ноща,и мнооого слънце!Че може ли Коледа без сняг,а слънцето през зимата си е екстра!Весело посрещане на Коледа довечера!Нека дечицата ни бъдат здрави и усмихнати,чисти и нежни души-като белите снежинки навън!И на нас да си пожелаем много здраве и нека се радваме на малките неща,на истинските приятели,на звездните нощи и слънчевите дни!Прегръщам ви всички,силно и топло!Вие сте моята опора,мои съветници,мои приятели!Благодаря,че ви има!

# 19
  • София
  • Мнения: 2 262
Много ви обичам да знаете, вие сте моя свят! С вас съм това, което съм, и искам искрено да ви помагам да се чувствате добре и комфортно тук! Само да ви споделя, когато с първото ми момченце се случи големия ужас, който преживяхме бях най-самотния човек на земята, родих най-красивото и здраво дете, а после то се увреди, исках да извикам, че имам нужда от помощ, някой да ме изслуша само, а нямаше на кого, толкова мъка не вярвах, че мога да издържа, когато намерих форума беше минало време, но се сетих точно за тези мои трудни мигове, и знаех, че това е мястото от което съм имала нужда тогава. Минаха години от както функционира този подфорум, не е същия както в началото, но все още е мястото, където хората не са сами, и има близка и сродна душа, която да ги утеши и прегърне. Ако не намерите такава, сетете се, че съм тук и можете да ме потърсите.
Svetman за нищо не си виновен, прекрасно разбирам какво сте искали да направите с втората си тема, но технически понякога е невъзможно. И извинявай ако съм те нарекъл "Момичета".  Hug
Весели празници мили хора, когато си пожелавате чудото да се сбъдне, моите устни ще се мърдат заедно с вашите. Целувам ви искрено и искам да вярвам в чудесата!  Hug

# 20
  • Мнения: 1 849
Нека Коледата ни донесе повече радост и светлина по пътя, по който вървим! Да дари децата ни и нас със здраве и сила за се справяме с живота напред! Искам да ви прегърна и благодаря, че сме заедно!

# 21
  • Мнения: 1 058
Весела Коледа на всички. Желая много здраве на всички и най-вече на дребосъците.

# 22
  • Русе
  • Мнения: 319
Здравейте мили мами и Честита Коледа!
Моля ви за съвети. Имам детенце на 3г.2 м. с хронично заболяване- епилепсия, за щастие медикаментозно овладяна. Още от мъничко бебе имаме проблеми с акото- все беше много рядко, много начесто, а напоследък- нормално, но шуплесто и с несмлени частици. До сега винаги съм го отдавала на медикамента, който пие за епилепсията /Конвулекс/, на недоразвита храносмилателна система /която чакам да се оправи, като пораснем  newsm78/ и не съм обръщала внимание на тези проблеми на фона на другите  Embarassed. Имахме проблеми и с късно прохождане, късно проговаряне, рехабилитации, логопеди, психолози. Напоследък детенцето съвсем загуби сили, не му се бяга, съвсем спря да говори Cry. Не исках да повярвам, но при тези симптоми и епилептично заболяване, се насилих да чета за аутизма /може би и вие сте мяркали тези теми/. За няколко дни четене и огромно объркване, реших че май голяма част от проблемите ни се дължат на въпросните белтъци- глутен и казеин.
Нямам търпение да минат празниците по-бързо, за да посетим лекар, който да ни насочи и евентулно да назначи изследвания. Аз съм от гр.Русе, но съм убедена, че тук няма да има подходящи специалисти, /както и за епилепсията/, пътя до София е утъпкан и предполагам, че натам ще се насочим, ако се установи проблема.
Моля, посъветвайте ме, какво на правя. Искам час по-скоро да помогна на детенцето, защото ми се струва, че прогресивно се влошава, с дни. Да се опитам ли веднага, без изследвания да огранича глутена и млечните продукти до минимум, или да изчакам изследванията. Четох някъде, че ако детето е на диета, теста за глутен ще бъде отрицателен- и тогава кого ще убеждавам, че в храносмилателната система може да ни е евентуалния проблем. Досега всички доктори отдават проблемите ни на епилепсията /за която не е установена причина и се лекува симптоматично/ и не обръщат внимание на другите органи.
/р.р. с риск да изглеждам невежа- досега не бях чела и ред за това заболяване- Цьолиакия, не знаех за симптомите, диагностиката, лечението. Ще се окаже май, че и татко му има нещо подобно, на което не обръща внимание, като на заболяване, а по-скоро като недостатък/
Много ще ви бъда благодарна за вашите мнения.

# 23
  • Мнения: 743
Здравей,didib!Наистина единият от симптомите на нашата болест е акуто-шуплесто,смрадливо,с несмлени частици.Другият задължителен симптом е голямото коремче.Моето детеце е на 1 год. и 5 месеца,на диета сме от 3 месеца,коремчето му беше толкова голямо,че пъпчето му стърчеше,от както се е родил беше така.Сега вече се прибра.Вие имате ли голямо коремче?Наистина е най-добре да отидете в София.Засега не започвайте диета.Всъщност,ние от 10 дена бяхме на безглутенова диета и пак си показа.Ако отидете в първите дни от следващата година,няма да е проблем и сега да опиташ да спреш глутена и млечните продукти.Ако искаш,ще ти дадем телефони,адреси,всичко.Но недей предварително да се притесняваш,две мами преди тебе,се опасяваха че имат същата болест,но се оказа че не е това,а нещо много по-леко.И ,не изглеждаш невежа,никой от нас не е чувал за цьолиакията преди да ни я открият.

Последна редакция: чт, 25 дек 2008, 19:53 от rozi-maxi

# 24
  • Русе
  • Мнения: 319
Благодаря, rozi-maxi!
Наистина си имаме коремче, но не е чак очебийно. винаги съм го отдавала на наследствената "структура". Ако можеш, бих искала да ме насочиш към специалисти, от които си доволна. Нямах възможност да изчета всички мнения досега и затова ме е страх. Знам, че може това заболяване да ни е отдавна, но сега като наблюдавам сина ми, виждам, че съвсем си е изчерпал силичките.  За съжаление, сега е неподходящ момент, ще трябва да почакам до след Нова година и дотогава мога да се подготвя с информация.
Весели празници!

# 25
  • Мнения: 743
Ние всички сме диагностицирани от др.Пантелеева в София.Тя работи в Клиника по Детска Гастроентерология.Адресът е -бул."Иван Гешов" 11,тел.-02/815 43 26.Нямам и личния,но можеш да звъннеш на този,ще ти кажат кога е на работа и ще се уговорите.Другите майки и имат GSM-а,могат да ти го дадат.С направление се ходи,плаща се само 50 лв. ЕМА тест.Ако постъпите за повече изследвания,за твоето легло ще си плащаш по 10 лв. на ден.Там са най-добрите специалисти,и само там май могат да докажат болестта  100%,с вземане на биопсия.Питай всичко каквото те интересува.Дано да не това Praynig!

# 26
  • Мнения: 1 849
Здравей,didib! Наистина ще трябва да изчакаш празниците, в София гастро отделението ще работи в пълна сила след 5 януари. Потърси от джипито талон и говори с д-р Панталеева за да сте подготвени за след това. Ако много бързаш за тест, мисля че повечето по-големи лаборатории правят тест за непоносимост към глутен, включен е в сектора за хранителни алергии. Но така или иначе трябва да излезе, да бъде разчетен и пак трябва да ходиш при специалист, та устискай. Между другото прочетох в един сайт, че поради неусвояемостта на хран. вещества при целиакията се получава дефицит на фолиева киселина (затова ни я изписват по 2-3 на ден) и това може да предизвика гърчове, ако не бъде установено навреме.
Цитирам сайта на клиниката по детска гастроентерология (бях писала част от тях):

Симптомите на Целиакията могат да включват една, или повече от следните прояви:
Подуване на корема, съпроводено с болки
Хронична диария
Загуба на тегло
Светли, често видимо мазни и лошо миришещи изпражнения
Необяснима анемия
Болки в костите, ставите
Промени в настроението
Спазми на мускулите
Лесна уморяемост
Силно забавен растеж и развитие на децата
Гърчове
Афти по устната лигавица
Болезнен кожен обрив известен като Dermatitis Herpetiformis
Загуба на зъбния емайл и промяна на цвета на зъбите
Нарушения в менстуралния цикъл

Последна редакция: пт, 26 дек 2008, 00:19 от M_Nik

# 27
  • Мнения: 743
Здравейте всички!Да се оплача-вадим поредния кътник и сме пак с хрема и температура,вдига я 2-3 пъти на ден.Чудя се ,още 8 зъба чакаме,при никненето на всеки ли ще става така!?Ужас!Потърсих тук Нутрилон,с нисък % лактоза.Оказа се че няма,трябвало да се поръча от София!Питах нашия доктор,той каза ,че AL 110 било много по-хубаво и лесноусвояемо,не предизвиква отделяне на газове,колики...Чудя се защо не ми каза за това мляко по-рано,месец след месец му се оплаквах че сме още с колики,че го боли коремчето,а беше на повече от 1 год. дребния!Обяснението му беше,че момченцата имали по-чувствителни стомахчета #2gunfire!Казах му ,че смятам по-нататък да заквасвам мляко.Отговори ми,че в домашна обстановка никога не можело да се стерилизира така както купеното,и не ми препоръча да го правя.Ще видим.Все пак,май няма да го сменям,просто няма с кого!Единственият педиатър,за когото чух що-годе хубави отзиви,се оказа,че за консултация се чакало с часове ,работел с деца и много пенсионери.И това не е вариант,да чакаме с часове сред болни...  Какво става с вас,didibq,решихте ли какво ще правите?

# 28
  • Русе
  • Мнения: 319
Здравейте отново и благодаря за отговорите.
rozi-maxi, надявам се по-скоро и по-леко да се справите със зъбките. При нас последните по-неусетно изникнаха, но все още чакаме 4 кътника.
Като отметнах нашите симптоми, мисля че 4-5 са ни налице. Засега реших да огранича колкото мога глутена и млечните продукти, тъй като не съм подготвена, няма да мога всичко от веднъж да премахна. На дребосъка от ден-два вече съм ограничила доста продукти и днес акото беше доста различно! Ще изчакам и с теста, тъй като май повечето специалисти не признават предварителни изследвания държат да се направи отново и където те кажат /поне за другите неща/.
А университетската болница на бул."Иван Гешов" 11 я знаем много добре, само че сме лежали няколко пъти в Неврологичната клиника. Явно там са най- добрите специалисти за доста заболявания.
За сега имам направление за педиатър, който ще работи обаче след 05.01. и смятам първо с него да се консултирам, като си мисля че и той може да издаде направление за Хоспитализация /май така се казваше/, за да постъпим в клиниката. Ще стане интересно, ако прецени, че проблемите ни нямат нищо общо с моите подозрения !?!- Тогава сама ще му назнача тест в най-близката лаборатория.
Направо не знам за какво да се моля -дали да не се окаже такава непоносимост при нас /което ще обясни голяма част, да не казвам всичките ни проблеми/-но поне ще се знае причината и начина на лечение или да се установи, че има нещо друго, което не се знае какво е и да продължат да се задълбочават проблемите.
Пожелавам здраве на всички малки и големи!
 

# 29
  • Мнения: 1 849
Рози, трудничко е със зъбките, особено кътниците и кучешките, все се разкисват дребните и са по-податливи на инфекции... Май нашият последен кътник е пробил, поне доколкото успях да видя (може затова да е бил кисел). Оздравявайте! Ние пихме 6 месеца Ал 110 и нямаше проблем, а от нисколактозното когато пробвах още в болницата се продриска. Сега и нисколактозното вече сменихме с Нутрилон 2 и няма проблеми, трябва постепенно че са им чувствителни стомахчетата.
didib, точно това имах предвид и затова описах подробно симптомите, можеш да ги посочих на педиатъра. Нашият също не ги знаеше, учил ги беше някога, но досега не беше имал случай като нашия и не беше наясно, може би затова и ни забави 2-3 месеца с диагнозата. Теста ще е за евентуално отхвърляне на диагнозата и насочване към други изследвания, ако се налага. Желаем ти успех и много здраве на детенце. Всъщност от температурен гърч ли се провокира заболяването?

Общи условия

Активация на акаунт