Мансарда, таванско, ателие...

  • 21 050
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 999
Само да вметна за прозорците Велукс. Те са със стандартни размери, не се правят по поръчка. Затова трябва да изградиш отвора по техните размери. Това, обаче, е почти невъзможно при готов вече покрив /мисълта ми е,че може да стесниш отвор в покрива, но не може да го ушириш, защото ще се наруши покривната конструкция/. Заради тази особеност на всички прозорци тип "капандура", които се предлагат в България, ние бяхме принудени да си затворим капандурата /да я направим на покрив/ и останахме с един малък прав прозорец на стаята.
Колкото до изолациите, то смело мога да кажа, че таванската ни стая е най-топлата стая в нашия апартамент. Сложихме под покрива два слоя вата и един слой стиропор, а отгоре се покри с гипскартон. Едната стена оставихме без изолация, за да не се получава кондез и оттам - мухъл. На практика само подът на стаята се грее от долната стая, а отгоре и отстрани има покрив и други тавански помещения, които не се отопляват.
Ако от тези 70 кв.м. имате поне 45-50 кв.м. с нормална височина, то спокойно можете да разположите две спални, малък хол с кух.бокс и малка баня.

# 16
  • Мнения: 7 947
Това с прозорците не го разбрах - в момента на покрива няма нито една капандура, а има прозорци на въпросните 80см надзид. Това значи ли, че трябва да си останем с такива прозорци? И че не може да се направят на покрива?

# 17
  • Мнения: 5 927
Това с прозорците не го разбрах - в момента на покрива няма нито една капандура, а има прозорци на въпросните 80см надзид. Това значи ли, че трябва да си останем с такива прозорци? И че не може да се направят на покрива?

Не,не значи.Значи само,че ще имате големи главоболия,обаче.Първо се "разкрива"частта от покрива-т.е. махат му се керемидите.Разковава се обшивката-и съответно се хвърля,защото ще се счупи в голямата си част.Покривната конструкция,съставена от греди и подпори се разваля частично на този скат на покрива,където искате да е прозореца и се прави отново по начин,подходящ за размера и мястото на прозореца.За да не падне обаче останалата част от покрива по време на работа -се подпира временно тук-там.А може и да се наложи да е постоянно.Всичко това го пиша ей така наизуст,като нещо което би могло да се случи,защото всъщност не зная що за подпокривна конструкция имате.Без проект или поне консултация с инженер-конструктор няма да минете май.

# 18
  • Мнения: 7 947
Е, то и аз точно не разбирам каква ни е конструкцията, щото като погледна виждам само греди и дъски. Ясно ми е, че ще трябва специалист, но все пак трябва да знам какво искам, затова пуснах темата - за идеи и то най-вече за разпределение на пространството.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 430
Ето от мен на първо време - малко е мърляво чертежчето, но се вижда. Идеята е да оставиш хола, кухнята и трапезарията отворени към външната врата, за да остане в тях високата част на тавана и да се отвори малко пространство. Спалнята и дивана в хола могат да останат под 80те сантиметра, без да е проблем, а в банята има място за ниска вана или за изтеглена напред душкабина, а зад нея шкафове. Кабинетчето е малко, но си е самостоятелно и в него има място за книги. Спалнята може да се скъси или удължи в зависимост от това къде точно и колко голям е коминът. Единствено не знам дали това, че всичко е "преходно" не би те притеснило, но понеже е мансарда ми се струва приемливо. Между кухнята и хола може да се сложи някаква преградна стеничка подбна на тази - така мивката, в която винаги оставя я чиния, я чаша, я гъбата за миене ще се скрие от погледа. Разстоянията са приблизително така - банята 2х3,5; кухнята до прозореца - 2м, хола- 3м, кабинетът 2,5х3,5, спалнята 3,5м. Задвходната врата и до нея остава място за високи гардероби за обувки и връхни дрехи и разни други неща.
Така ще трябва да купувате само 3 вътрешни врати и 5 прозореца.

Банята и кухнята са така, за да е максимално кратък и без завои пътят на канала. Тръбите за вода могат да се извиват почти безкрай, но каналът трябва да има наклон и да не прави много завои. Даже може да се пусне  директно назад от мивката в кухнята през шкафовете в скосението на банята.

Поне не лошо за начало на голямото мислене)))

Чакам с нетърпение да видя и другите предложениея)

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=9561246

Последна редакция: ср, 24 дек 2008, 09:51 от get_real

# 20
  • Мнения: 1 630
Вилико, ние имаме мансардна стая
Височината е много малка - в средата е 1м80
В нея направихме спалната част на детската на сина ми - там му е леглото и малко шкафове. В долната част - не изцяло скосена е бюрото.
Беше един абсолютно необитаем таван, но се получи се много комфортно

Има 3 прозореца Велукс
Викнахме фирма и за по-малко от 1 ден ги сложиха - махат част от керемидите, режат греди. Не са подпирали покрива.
След това ние сами си го направихме - вата, гипсокартон, шпакловка, дюшеме.
Доста работа беше.

Имам снимка по време на  ремонта

 

# 21
  • Мнения: 7 947
get_real , благодаря ти за скицата - в интерес на истината точно така си го представям - без коридор, а отворена част кухня/всекидневна, до входната врата гардероб. Само дето спалнята си я представях разширена надясно, не откъм хола.

Рали, това което се е получило изглежда страхотно свежо, може ли още няколко снимки  Praynig И още нещо - с какво направихте тавана - тоест между гредите на покривната конструкция и гипсокартона? Имате ли плоча там? Изолация имате ли на стените?

В една друга тема /за преграждане на хол/ имаше качени скици , направени с програмка за визуализиране, три-измерно, но лично аз не знам нито коя е, нито мога да работя с подобни. Ако някоя от вас може, моля, дайте насам  Blush

# 22
  • Мнения: 7 947
Искам и още нещо да ви попитам - от тези трите вида прозорци - кои бихте предпочели:

издигнат прозорец:
http://www.appartamentiantonelli.com/images/mansarda.jpg

на тавана:
http://www.cm3d.it/img/gallery/hires/mansarda.jpg

или ниско долу, на надзида:
http://www.villastampa.com/images/camera_singola_mansarda.jpg

???

# 23
  • Мнения: 1 630
За мен на тавана, за да ти остане долу място за мебели.
Надзидания сигурно ти трябва разрешително за стоеж. 

# 24
  • София
  • Мнения: 2 430
По ред на предпочитанията си бих ги подредила така:

1. Надзидан - но не зная дали няма да е твърде сложно или скъпо да се направи

2. Наклонен на тавана, но да не е твърде високо, за да се вижда и настрани от него, а не само нагоре

3. Може и долу в ниското, но не ми се струва много приятно ако това е единствения вид прозорец в целия дом във всички стаи.

# 25
  • Мнения: 8 999
Прав прозорец, вграден в надзида.
На ската на покрива - като допълнително осветление, ако се налага такова, но не като основен прозорец. Не забравяй, че този вид прозорци не могат да стоят отворени, ако навън вали. През зимата го затрупва сняг и оставаш в мрак. Много са романтични, но са супер непрактични.

# 26
  • Мнения: 7 947
Относно прозорците - в дневната част, където всъщност ще прекарваме времето си, решихме да сложим и на надзида ниски прозорци , и на тавана, или прави и да издигнем леко покрива, за да има много светлина. За спалните - на тавана само.
В момента си довършвам чертежчетата за различно разпределение и като приключа - ще ги кача с молбата да дадете отзиви!
също така се чудя дали да облечем в гипсокартон и гредите или да ги оставя като декорация един вид  Thinking
Също така бих се зарадвала ако ми препоръчате добра фирма, която да направи и покрива, и гипсокартона и в общи линии да си разбира от работата и има опит в подобно нещо.

# 27
  • Мнения: 7 947
вариант 1 - http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/590d4f … 12c543b67/tavan24

От ляво до входната е баня+тоалетна, след това кухненска част с бар плот, отделящ холче /скосяването се пада само от едната страна, където ще е опрян плота всъщност/, а точно отсреща остава стена без скосяване, на която ще се опре голям гардероб и секция. Помещението ще е по-тясно, за да може да се спечели място едната стая да е изтеглена надясно/погледнато от входната врата/ и съответно по голяма ще се получи.

Вариант 2 - http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/1245a6 … c34782f/tavan1451

По-широка всекидневна, за сметка на мънички стаи  Thinking

Вариант 3 - http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/084974 … cd74/variant24444

Стаите се падат от ляво, а всекидневната от дясно, като тя обаче ще стане прекалено тесна май - около 2.80 /преди да направя чертежчетата смятах стените точно, но нямах нерви да ги нанеса и тук, та според сметките - така се получава/.

# 28
  • Мнения: 7 947
Явно не ви се занимава с моя таван  Tired

# 29
  • Мнения: 8 999
Вариант 2 ми харесва най-много. И аз си представях нещо подобно. Но кухненският бокс мисля, че ще е по-добре да е залепен на дългата стена на банята /тази, която е между хола и банята/. От гледна точка на тръби и канал, там ще е по-правилно.

Общи условия

Активация на акаунт