Колко предварително и къде записвате децата си в детско заведение? (не частно!)

  • 3 065
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 932
Имам познати записали децата си още като неродени, явно практиката е същата и тук. Важи и за частни и за държавни ДГ. Личният ми опит е: първо чакане около месец и половина, а за втората (която се води най-добрата в махалата!) ни отне пак толкова. В други градини, където сме записани в листа на чакащите са се обаждали след 6месеца, дори след година и половина с предложение за място.

# 16
  • Мнения: 7 605
Записах дъЩеря ми миналата седмица zа 1.4.2009год. Места има, но става въпрос zа детска градина на село, която дори не е целодневна (само до 13 4аса, беz обяд).

# 17
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Източна Германия (уточнявам, защото тук сме добре оборудвани с градини, остатът от времето на социализма е това) Бременна в 4.месец някъде подадох молба за Мартин в студентската ни ясла, взеха го на 2,5 месеца. Бонусът беше, че сме и двамата студенти с мъжа ми, аз чужденка и бях точно в пред-дипломно време.
За градина- по закон имам право на място при навършени 2 години на детето. Ако искам определена градина, то давам молба възможно най-рано, за да е сигурно, че ще влезе в нея, иначе където има място...Ако детето има брат/сестра, то и второто дете влиза с бонус, независимо кога е записано.
Училищно място...щеш не щеш те разпределят по местоживеене, или избираш частно.

# 18
  • Мнения: 2 093
и тук я има тази тенденция ( Торонто). Малко детски градини и голям наплив. Тук няма таково чудо дьржавна детска градина; има лизенцирани сьс закон центрове, ако това е критерий за дьржавна градина. Лесно е ако си излязьл по майчинство и се врьщаш на сьщата работа. Тогава знаеш деня и си правиш сметка кого трябва детето да трьгне на градина. Обаче ако го запишеш на градина и ти предложат място когато най-малко ти трябва, или приемаш или отпадаш от листа. Проблема е че тук градините са си скьпи и не много хора могат да си позволят да стоят в кьщи и да си пратят детето на градина. За да се квалифицираш за дьржавни субсидии ( т.е. дьржавата ти плаща % от таксата) и двамата родители трябва да работят.  Аз лично имах кьсмет да намеря детска градина 1 седмица преди да започна работа.5-6 месеца преди това се бях обаждала на детски градини и те бяха включили детето ми в листа на чакащите, но когато дойде време да го запиша, никоя от тези градини нямаше свободно място. Един ден започнах да се обаждам наред и сегашната градина ми предложи място.

# 19
  • Мнения: X
За Франция:
Места за ясли много трудно се намират, записват децата още при установяване на бременност. Детските градини са от 3 навършени години  (Ecole Maternelle), записват се децата предходната година и за всяко има осигурено място. Това за държавните такива. Разпределението в градините е по местоживеeне на семейството.
За Германия:
От 2 месеца сме тук, още първия месец големия ми син получи целодневно място в детска градина към работата на съпруга ми. Малкия тръгва от януари в същата градина за 2 дни и половина на седмица. Луд късмет, по принцип се чака много. Записани са и двамата и в близката градина с френски и немски, много искам да са там - хем заради езика, хем ми е удобно, но подозирам гоооолямо чакане.

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Зависи от района. Има райони, в които наистина ги записват преди да се родят ooooh! Хубавото е, че обикновено градините предлагат различни сесии, може детето да ходи само сутрин или само следобед и не всеки ден, според конкретната ситуация, държавни градини няма  Confused При нас натоварването не е толкова голямо и на майтап успях да хвана веднага 2 свободни сесии януари месец. Аз не знаех, но в последствие разбрах, че с предимство записвали децата, които вече посещават това детско заведение и от септември малката си ходи по цял ден  Grinning На тези, които само са подали молби, но децата им не посещават съответната ДГ, предлагат това, което е останало свободно  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 1 630
Блонди ти беше в Брюксел, нали?
Трудно е положението с яслите и училищата, но изход се намира.
За яслите е най-трудно

Наистина, ако държиш на някоя добра запазваш още с установяването на бременността.

За училищата от 2,5г натам е по-лесно. Проблема, е че са попълват местата в началото на всеки цикъл - като са на 2-3 г. за екол матернел, на 6 г. за пример, на 13 за средно.
По-трудно ако искаш да се включиш по средата някъде.

Въпреки това, всички познати, които дойдоха с деца тук успяха да намерят добри решения.

В кой квартал си?

Трябва да си набележиш няколко училища и да ходиш редовно.
След 6 училището е задължително, места има.
Просто може да не е в най-близкото или в най-престижното. 
Канят се да го направят задължително от 5, но не знам дали вече го приеха.

# 22
  • Мнения: 3 034
положението е трагично. и в провинцията, в която родих, и в тази. досега яслите/градините, които ми харесват нямат свободни места преди минимум една година да изтече. всъщност в повечето ми казаха година и половина. цената е средно 1500 долара. търсим в много широк диапазон от квартали, но нищо. субсидии се дават на хора с определен доход, няма начин да се класираме. ще започна да се обаждам и на центрове, които предлагат лицензирани детегледачки, поне да добия представа има ли, няма ли и на какви цени  Crazy

# 23
  • Мнения: 129
А може ли някой да каже как е в Америка? Аз съм в седмия месец и като гледам май съм позакъсняла със записването Laughing. Знам че има някакви детски градини , май от 4-5 год почват и се водят прескул, които са по местоживеене, ама и за тях ли се чака с години newsm78 А до навършване на 4 год мисля че са само частни и няма проблем с местата ако се обадиш няк месеца предварително. Ако може някой да разясни Simple Smile

# 24
  • Мнения: 27 524
Канят се да го направят задължително от 5, но не знам дали вече го приеха.

Да, бе, от 3  ooooh! Twisted Evil Тия се излагат. Как не ще пусна сина си на 5 ученик  Naughty И 6 е рано според мен  Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 1 630
Да, бе, от 3  ooooh! Twisted Evil Тия се излагат. Как не ще пусна сина си на 5 ученик  Naughty И 6 е рано според мен  Crossing Arms
То ученик не е като в България.
Няма да го карат да пише ченгелчета
Занимават ги с много интересни неща и детето много дръпват напред с развитието

Освен това всички статистики сочат много силна зависимост между това дали детето е ходило на матернел (училището преди 6 г) и начина по който децата се справят с училището по-късно.




# 26
  • Мнения: 27 524
А, може, ама то това, дето сега е от 6, не е ли като първи клас при нас?  Thinking

# 27
  • Мнения: 1 630
От 6г. е "пример" - начално училище. По принцип като първи клас у нас, но много по-меко.
Учат, но много повече прилича на игра.
На края на годината четат и смятат (май до 10)

Това, което мислят да направят е последната година от матернел (примерно забавачка) да е задължително защото установяват, че децата, които не са ходили на матернел много по-зле се справят с училището по-късно.
В момента над 90% от 5 годишните са на училище. 

Много е важно в кое училище ще го запишете. Има изключително добри и изключително лоши училища.
Според Пиза изследванията в Белгия разликите между добри и слаби училище са най-големите в Европа.

# 28
  • Мнения: 27 524
Много е важно в кое училище ще го запишете. Има изключително добри и изключително лоши училища.
Според Пиза изследванията в Белгия разликите между добри и слаби училище са най-големите в Европа.

Да, това съм го чувала и аз. Бях чела и, че франкофонските в Белгия са едни от най-кофтите в света, докато фламандските - на второ място по добри.  Peace
А как да разбера кое е добро и кое не? Нямаме познати, които биха могли да ни препоръчат някое. Идея имаш ли как да разбера?  Thinking Много ти благодаря  Hug

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Блонди, не се притеснявай Grinning
Щерката от догодина започва училище, 4 години, с нетърпение го чака, както тя, така и аз. Според синът ми, първите 3 години са най-хубавите в училище  Heart Eyes

При нас в нета има публикувана информация за училищата. Отделно имат дни на отворени врати, когато можеш да отидеш да ги разгледаш и да зададеш въпроси на учителите и директора. Предполагам и при вас ще е нещо подобно. И пак, въпреки всичката тази информация, нещата са доста относителни и индивидуални. Родителските впечатления за мен също не са добър ориентир, различните хора имат различни критерии при подбора на детското заведение.

Общи условия

Активация на акаунт