Къде бихте емигрирали, ако вече сте решили това?

  • 48 815
  • 595
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 402
Хората в Бг/ не обобщавам, винаги има изключения/ имат много крива представа за това как се живее в чужбина. И аз бях такава, не ме разбирайте погрешно.
Дойдох тук преди 6 години.Имах осигурена работа във фаст фуд и толкова. Още първия месец ми стана ясно,че това което съм си мислила няма да ми падне даром от небето само защото живея в чужбина. И имах 2 варианта или да се откажа и да се върна или да запретна ръкави да уча и да работя и да се опитам да постигна нещо тук.

Или пък Ирландия.....
.......
Със сигурност не се виждаме като емигранти, работещи по 16 часа на ден, които не могат да си видят децата и себе си от бъхтене..

До миналото лято работех не по 16, но по 14 часа със сигурност. Излизах от къщи в 7 сутринта и се прибирах в 9 вечера поне два дни в седмицата. Работата ми беше асистант менаджер в магазин от рода на Джъмбо. Паралелнос  това учех и сама си представи колко свободно време имах.
Много често в договора ти за работа има опциа релокейшън. Фирмата те изпраща там където си необходима, без да се интересува къде живееш.  Към времето за работа прибавяш и това за път и се оказва,че у вас се прибираш само да спиш.
Момичетета от Дъблин да кажат как се живее в трафика.
НИкой не ви казва да не тръгвате.Човек не знае на какво е способен преди да е опитал.Но не тръгвайте с прекалено високи очаквания.
Да има ред и закони.Те се спазват от всички.Ако на теб ти сложат глоба за паркинг и на БМВ паркирало до теб слагат, без да се интересуват коя кола на кой е.
Но е трудно, много трудно в началото.И колкото по малки очаквания имаш, толкова по малко ще си разочарован.

# 541
  • Мнения: 4 399
Говоря zа Австрия и ако видиш каква част от сградния фонд във Виена представлява социални жилища, може и да не ти се сторят глупости. Между другото с много лека ръка раzдавш квалификации. Но всъщност, не държа да си съгласна с мене. И аz като feiam, да кажа къде да не ходите ако мечтаете zа яхти и частни самолети.
Не знам за кои квалификации говориш , но да кажеш че в Бг има повече възможности за развитие отколкото в Австрия , Германия , Франция и т.н е повече от смешно извинявай  Stop

Jeje, ти май наистина не zнаеш какво говориш. Раzбира се че при едно установено статукво е много по_трудно да се раzвиваш и да се иzдигаш, отколкото в една раzвиваща се структура. В България има много повече динамика в структурите и съответно шансове zа хората. И не zнам как е при вас, но тук хора които са били шефове на отдели в Иzточна Европа и са с огромен опит, стъпват на най_ниското стъпало в йерархията и шансове на практика не им се дават. В България поzнавам хора, които се иzдигнаха преди да станат на 30 години, имат големи отговорности, ръководят много хора под себе си.  Поzнавам и такива, които след университета zапочнаха на поzиции, zа каквито тука трябва да натрупат 10_15 години стаж преди да ги получат. Тука седиш години наред на една поzиция и ти каzват че не могат да те повишат zащото еди кой си бил zапочнал работа преди тебе и тая година му е ред на него, пък повишенията се раzдавали по ред. И шеф се става по_ред и иzобщо всичко върви по ред, само дето докато ти дойде реда, дошло време zа пенсия. И не че няма иzключения, но това е правилото. Щом това ти е много смешно, можеш и да се посмееш.

# 542
  • Мнения: 1 572
Vjara , посмях се да знаеш  Laughing
Аз изобщо не съм с такива впечатления.Нито от Белгия , нито от Франция , но няма да ти обяснявам в детайли , явно не говорим на един и същ език.
То зависи и кой какво има предвид под "професионално развитие".Много добре знаем че в Бг младите началници под 30 години обикновено са завършили "училище по парашутизъм".

# 543
  • Мнения: 523
Има повече възможности разбира се,България тепърва ще се развива,а в гореспоменатите страни е много трудно
да "пробиеш".И все пак,всичко е индивидуално. Peace

Diorella, да не се приема като заяждане, но какво имаш предвид под "тепърва ще се развива". Кои сфери точно, можеш ли да напишеш малко по-подробно. Интересна ми е такава гледна точка.

# 544
  • Мнения: 1 132
Vjara , посмях се да знаеш  Laughing
То зависи и кой какво има предвид под "професионално развитие".Много добре знаем че в Бг младите началници под 30 години обикновено са завършили "училище по парашутизъм".
Мда, за съжаление е точно така. Може би наистина кадърните и постигнали всичко сами са не повече от 10 % .

# 545
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Jeje, ти май наистина не zнаеш какво говориш. Раzбира се че при едно установено статукво е много по_трудно да се раzвиваш и да се иzдигаш, отколкото в една раzвиваща се структура. В България има много повече динамика в структурите и съответно шансове zа хората. И не zнам как е при вас, но тук хора които са били шефове на отдели в Иzточна Европа и са с огромен опит, стъпват на най_ниското стъпало в йерархията и шансове на практика не им се дават. В България поzнавам хора, които се иzдигнаха преди да станат на 30 години, имат големи отговорности, ръководят много хора под себе си.  Поzнавам и такива, които след университета zапочнаха на поzиции, zа каквито тука трябва да натрупат 10_15 години стаж преди да ги получат. Тука седиш години наред на една поzиция и ти каzват че не могат да те повишат zащото еди кой си бил zапочнал работа преди тебе и тая година му е ред на него, пък повишенията се раzдавали по ред. И шеф се става по_ред и иzобщо всичко върви по ред, само дето докато ти дойде реда, дошло време zа пенсия. И не че няма иzключения, но това е правилото. Щом това ти е много смешно, можеш и да се посмееш.
И аз съм се чудила, как стават тези неща, хора без образование или стаж в България, заемат такива отговорни и добре платени позиции  Thinking newsm78 Все пак за такива места се изискват не само "препоръки" Wink но и теоретични знания и опит  Peace

# 546
  • Мнения: 4 399
Не zнам някои от вас в какви времена живеят. Става въпрос zа частни фирми, не zнам zа какви училища по парашутиzъм говорите, кой собственик ще вzеме в частната си фирма парашутист да му съсипва личния биzнес? В България просто има недостиг на квалифицирани хора и zатова и младите получват повече шанс. Колкото до парашутистите, ами при вас няма ли?

# 547
  • Мнения: 1 572
Става въпрос zа частни фирми,
Дай един пример за какви фирми говориш  Peace

# 548
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Не zнам някои от вас в какви времена живеят. Става въпрос zа частни фирми, не zнам zа какви училища по парашутиzъм говорите, кой собственик ще вzеме в частната си фирма парашутист да му съсипва личния биzнес? В България просто има недостиг на квалифицирани хора и zатова и младите получват повече шанс. Колкото до парашутистите, ами при вас няма ли?
Ами не знам ти кои времена си живяла в България, но с мъж ми почти до 30тата годишнина живеехме и работихме там. Завършили сме телекомуникации и благодарение на това си намирахме добре платени работи в частни фирми. Знам как ги назначаваха шефовете и до ден днешен е така  Peace Наши колеги просперираха и стигнаха до много високи позиции, но го направиха полека лека, трупайки стаж и "препоръки" с годините, така както е и на запад. Но тези, за съжаление, все още са малцина  Rolling Eyes

# 549
  • Мнения: 818
Diorella, да не се приема като заяждане, но какво имаш предвид под "тепърва ще се развива". Кои сфери точно, можеш ли да напишеш малко по-подробно. Интересна ми е такава гледна точка.
[/quote]#
Не го приемам като заяждане,въобще.Не знам къде живееш,но аз не бях се прибирала 4 години.
Това което видях след това отсъствие,е напредък.Колкото и наивно и блудкаво да звучи,на някой.
От позицията на хора,които правят бизнес в чужбина,казах,че е много трудно да пробиеш и да се задържиш.
Системата на запад е като цетрофуга,засмуква те и ако не се въртиш на оборотите си аут.Докато в Бг това,тепърва
предстои,да се изгради,във всички сфери. Wink

# 550
  • USA
  • Мнения: 559
Моите впечатления са като тези на Вяра. Повечето ми бивши колеги от България се развиха много бързо в кариерата си без да за завършили училище по парашутизъм. Работят в международни фирми, на високи позиции са, голяма част от тях отговарят за региона, не само за България. Тук това трудно се постига. В САЩ старшинството няма толкова значение, колкото опита и политическата позиция във фирмата (мои лични наблюдения).
За тук мога да кажа, че каквато и професия да си избереш може да живееш спокойно от труда си и това много ми харесва. Наистина възможностите са неограничени.
Дещовиди, на мен ми звучи добре това, което сте решили. Може би е добре да разберете какъв точно опит търсите, има ли специално място към което сте се насочили? В каква среда искате да живеете? 

# 551
  • Мнения: 672
Здравейте,
Откъде да започна... Мъжът ми мечтае цял живот за Германия. И мисля че сериозно се стреми натам, сега дори учи сам немски.
Той е уеб-програмист и дизайнер, аз съм специалист предпечат, дизайн и малко уеб - конвертируеми професии, дори успешно работим с чужденци. Говорим английски.
Аз, разбира се също искам да живея на чисто място без дупки, кучета и коли по тротоарите, да можем да покараме велосипеди през уикенда и т.н. Но ме притеснява че малко сме закъснели. На по 36 г. сме, имаме дъщеря на 1 г. Имаме малък апартамент, който би трябвало да изплатим до 1-2 години. Не се оплакваме, пари изкарваме достатъчно, но там, дори и да продадем тук апартамента, едва ли имаме шанс в този живот за къща (план максимум). Страхувам се че ще останем втора категория хора, че дъщеря ни също ще страда от изолация.
Иначе сме работливи, не ходим по заведения, няма да ни липсва социален живот. Не държим на лукс, просто не искаме повече мизерия и безотговорно отношение навсякъде.
Ако заминем, ще имаме към $1000 месечно доход от едни авторски права + евентуално там заплати или фриланс.
Мислите ли че имаме шанс... Поне за малко градче в Източната част (можем да работим по Интернет, както вече правим).
Ох, стана малко объркано... но и аз се запалих от неговия ентусиазъм и ми се иска да се получи.

# 552
  • USA
  • Мнения: 559
Aaa73, не знам много за живота в Германия, но искам да те окуража, че не ви е късно. Ако имате силно желание опитайте. Не продавайте апартамента в БГ, оставете си път назад, но определно имате още много пред себе си.  Hug

# 553
  • Мнения: 1 427
Ааа73,според мен си заслужава да се опита- ако не ви хареса,винаги можете да се върнете. Изкарайте в Германия 2-3години и преценете. Ако се чувствате добре там,тогава може да продадете апартамента тук,да го използвате за плащането на 20-30% от цената на къща там,а остатъка с един добър немски доход няма да е трудно да изплатите. Разгледайте няколко сайта за имоти,доколкото знам за 150-200К в Германия може да се купи прилична къща в малък град.
Аз гледам разни сайтове за Англия,и установих,че цените са малко по-високи от тези в Бг /за къщи/ и са съвсем достъпни. Например,в предградията на Нотингам,Бирмингам,Ливърпул и др., може да се купи голяма къща за около 150-180К евро.

# 554
  • Мнения: 413
Аз съм от "групата на доволните от емиграцията", без това автоматично да ме включва в "групата на плюещите България". Стремя се да се радвам на хубавото и от двете страни.
Не си затварям очите нито за недостатъците, нито за предимствата на едната или другата страна. Факт е, че когато си избрал доброволно да живееш на ново място, и адаптацията е по-лесна.

Принципно,темата не е ЗА и ПРОТИВ имиграцията,ясно е че всеки сам си решава според ситуацията си. По-полезно ще е,ако всеки сподели за страната,в която се намира:
-здравеопазване
-образование
-ред и законност
-социална политика
-пенсионна система
-отношение към имигрантите,като цяло

В Дания можеш да разчиташ на ред и законност, много добра социална политика и пенсионна система. Здравеопазването е добро, малко мудно( пътят до специалиста е дълъг), но специално за сферата на онкологията и хроничните заболявания- ефективно и бързо. Образованието е много по-различно от българското(поне тази образователна система, на която аз съм продукт): минимум фактология, много практика, няма стимулация за амбициозните деца, по-скоро се цели изравняване във възможностите с обратен знак. Отношението към емигрантите много се промени за последните години. В Дания емигрантите винаги са били малцинство и нарастването им се свързва напоследък повече с негативни неща. Предишните генерации датчани не знаят много са света извън Скандинавието. Младите пътуват много и съответно са много по-отворени за "другите жители на планетата". Без владеене на датски език, интеграция и квалифицирана работа е почти невъзможна мисия.

Общи условия

Активация на акаунт