Сок от цитрусови плодове

  • 11 593
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 129
Аз дадох на 7 месеца-сок от мандарини,но по малко ,по едно резенче .Изтисквах и го директно в устичката

# 16
  • Мнения: 302
Блонди защо смяташ че не се интересувам кое е полезно.Все пак искам да знам всичко не е речено че като питам непременно ще дам.Но както виждам и от другите теми ти явно си компитинтна по всички въпроси.И както писъх по горе ме интересуват отговори а не критики.Знам че в критиките си най-добра.

# 17
  • Мнения: 2 960
Личо аз подходих внимателно към даване на цитруси.Изчаках годинка и два месеца и тогава дадох.Така ,че съветът ми е -изчакай поне до годинката.

# 18
  • Мнения: 1 209
В доста от средиземноморските държави сокът от портокал е първи плод. У нас педиатрите по стандарт препоръчват даване след 9ти месец, а както сама виждаш популярното сред майките мнение е да се дава след 12м и то не е случайно.

Лично аз бих избрала последния вариант, но баба захрани с мандарина на 11 месеца.

Не съм съгласна напълно с Косе Босе, че цитрусът не е алерген. Написаното за високата  киселинност и дразненията от нея са абсолютно точни, но алергични реакции предизвикват естествено съдържащите се етерични масла в плодовете и кората им. Алергичната реакция се  се изразява в избиване на червени петна по кожата, рядко с вид на плътен обрив. Обикновено този тип алергия се израства, но при някои хора остава- вкл. по отношение на козметика с цитрусови извлеци. Доста рядко, но алергични реакции могат да се проявят и като свързани с дихателната система.

# 19
  • Мнения: 302
Ами има плодови пюрета в които има портокалов сок и на тях пише след 6м.Такива мога ли да давам или и с тях да изчакам.

# 20
  • Мнения: 4 915
В плодовите пюрета  портокаловият сок едва ли съдържа нещо в натурален вид.  Rolling Eyes

А защо толкова държиш да даваш цитруси?

Вит. С има и в други плодове и зеленчуци, които не крият никакви рискове за бебето. Ябълки, чушки, магданоз, карфиол, картофи, зелени и листни зеленчуци... Чай от шипки (без мед!).

П.П. Не се води по етикетите на храните кога и с какво да захранваш. Срещала съм безумни комбинации и състави за неподходящи възрасти. Особено по някои български пюрета...Има препоръчителни схеми за захранване - преведени и публикувани са в темите "Библиотека" на този форум и на Кърмаческия.

# 21
  • Мнения: 585
с висока киселинност , по- разумно е да се изчака до 1 годинка

# 22
  • София
  • Мнения: 1 175
Аз също се колебаех дали да давам сок от цитруси на 8 месеца,защото ни донесоха екологично чисти,нетретирани с никакви препарати портокали и мандарини,но не посмях.Притесняваше ме високата киселинност и как ще се отрази на стомахчето.Дадох за пръв път малко преди годинката.

# 23
  • Мнения: 31 198
Дават се след годинка цитруси. Дъщеря ми направи алергия от портокали и и се зачервява страшно дупето след като е яла. Много е неприятно.Дълго не можах да разбера от портокал ли е , от зъби ли е? От мандарини не, но портокали няма да давам.

# 24
  • Мнения: 117
Колкото по късно по добре. С високата си киселинност могат да доведат до раздразнение на стомахчето.
Цитрусовите плодове като портокали, лимони, грейпфрути, мандарини са сред често срещаните дразнители дори и за кърмещите майки. Симптомите при бебето могат да са: нервност, повръщане, диария, обрив, уртикария, хрема.
Има време за всичко.
Весели празници

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Малък е, да.
На моята дъщеря предложих портокал и лимон около 10- я месец. Изсмукваше парченцата плод. За сметка на това сега не ще и да помирише портокал  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 502
аз дадох след годинката. тъй като е лятно бебе чак към края на лятото, значи е била на годинка и 3м. сега давам често, а и тя самата  си иска. мандарините само като ги види и почва да вика от радост. тях ги яде на парченца.

# 27
  • Мнения: 1 372
дадох портокал и мандарина след осмия месец с разрешение на педиатъра

# 28
  • Мнения: 19 302
Не съм давала цитруси преди годинка, както и сокове от тях. След годинка няколко пъти съм предлагала сокове от цитруси и вингаи получава разстройство, а когато яде само портокал не получава. Няма смисъл да се пробва преди годинка. Спокойно може да се заместят с други пресни плодове.

# 29
  • Мнения: 542
аэ почнах да давам след шестия месец!ако няма никакви алергии няма проблем!моята дъщеря пие предимно натурални сокове на ганчев като малка и на флорина сега!

Общи условия

Активация на акаунт