На 3 и половина иска да учи буквите......

  • 8 015
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 079
Е това проблем ли е?  Shocked
Можеш само да се радваш, че имаш толкова будно и умно дете. Поздравления! Hug

# 16
  • Мнения: 3 367
В Щатско тръгват на една предучилищна почасова на 3 години,и от 1 ден започнаха да учат букви и цифри,до края на годината  и 12те (повечето деца на 4 по това време)знаеха всички букви и да пишат цифрите до 5,голяма част си пишеха името,та не виждам нищо странно в поведението на детето ти. Зорлем не става,иска се мозъчна зрялост,умение за концентрация и пр.-щом иска,аз не бих го спирала и атомна физика да учи ако го влече Grinning
*
Питах същото-как се учи човек да чете - у-ката  и ми каза
-да четем заедно и да соча какво чета,после тя да чете същото (една книга я мъчим 2 седмици докато не е научи наизуст);
-да направим карти-пъзели (купих готови) сричка/буква на едно парче-сричка/буква на друго-сглабят се и става дума ;
-магнити за хладилник-да пише думи под диктовка и после да чете ;
-разни игри на пс;
-апликации с букви,писане на картички до близки,четене на табели по улиците
-влак,с коя буква започва,а с коя свършва /(в магазин,в кола и пр много добре се занимаваме)
-играем в колата на пр. д-о-г е ??и тя казва коя дума е
-да и се осигури "лично време" с книга,имат нужда да зяпат букви и картинки,особено е вече четени на к знаят историята

# 17
  • Мнения: 145
Синът ми е на 2г6м и вече знае азбуката, както и числата да 10. Никой не го е занимавал-сам иска да му пиша буквите на компа,но вече знае ,че напр. М е на мишката.,така и за останалите букви. Приемам това като игра. Днес има интерес-утре не.

# 18
  • Мнения: 8 999
Щом го влече детето - учи го. Няма лошо след година - две да си чете само книжки.

# 19
  • Мнения: 1 006
Добре, споделете за Буквенка.....

За тези, които не са прочели , или са ме разбрали погрешно, не искам да я спирам, в никакъв случай, но не исками да тръгна много яко и да я откажа, .....затова ми беше важно да споделите с мен вашия опит......

# 20
  • Мнения: 3 804
не мисля 4е я притискаш,сега с малката също у4им буквите-да ги познава и пише
големите на около 5,средната беше и по малка защото я записаха заедно с кака си в една група знаеша да 4етът и пишат на 3 езика с 3 разли4ни азбуки-без да са гении,така 4е щом детето проявява интерес -следвай я и и помагай

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Добре, споделете за Буквенка.....


Моята дъщеря от буквенката се научи да срича. Без да се напъвам да обяснявам. пускаш Буквенката и детето хем се забавлява и едновременно с това научава нещо.

# 22
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 296
Аз на четири години съм сричала надписите по улиците. Не бих спирала детето, ако има някакъв такъв порив. Моята скоро не виждам да се научи на нещо такова- прекалено е буйна и бясна за момента.

# 23
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Нашата дъщеричка е на 2 години и 5 месеца и вече познава над 15 букви, всичко започна покрай любимата й книжка "Замъка на буквите". С най-голямо удоволствие си я преглежда и вече зная коя буква на кое е, като види позната буква в друга книжка или на филм и веднага рецитира на коя е тази буква и на кой е.

# 24
  • Мнения: 542
моята дъщеря също беше на толкова като научи цялата азбука!няма нищо лошо в това!

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Като иска, да учи. НО знаенето на буквите не означава, че ще се научи да чете. Във всеки случай не си изграждай очакване, че ще започне да чете отрано. При някои деца се случва, но при повечето интересът към буквите заглъхва с времето или дълго време стои на едно и също ниво.

# 26
  • София
  • Мнения: 688
Моята дъщеря сега ще направи 2 и половина и също знае почти всички букви - само щ, ь, ъ и й ни останаха. Уча я, защото виждам, че й е интересно. Когато имам време, си играем на училище - питам я и ако иска, учим. Пиша й на гърба на стари визитки буквата, до нея рисувам животно или предмет с тази буква (проявявам си способностите  Laughing). За една буква й правя няколко картички, за да знае, че не е само една думата с тази буква. Вече виждам, че сама започва да измисля думички с дадена буква. Също имаме и картички с числата до 9 и съответен брой точки и с тях играем на книжарница - аз й казвам 'тази книжка струва толкова', тя трябва да ми даде съответното картонче, за да я купи и после я четем заедно.

Много е далече от четене на срички, разпознава името си и кратки думички като мама, тати визуално, а не защото ги е прочела. Но аз не бързам, просто си играем, а тя междувременно си развива мозъчето. Много ни учуди с баща й, като искаше да ни "продаде" един билет за 25 лева и той й казва, че няма толкова, а тя сочи 2 и 5 и казва "имаш". Реди сама пъзели от 30 части и смятам, че това е добре, не бих се притеснявала да й дам ли пъзел или да чакам до 3+ години, защото на тях така пише.

Не я уча от болни майчински амбиции, а защото смятам, че когато има интерес, трябва да се поощрява. Наскоро четох в "Изкуството да бъдеш родител" на Додсън, че не е никак лошо да се учат децата на такива неща, под формата на игра и без насилване, разбира се. И друго интересно ми беше, че с разни опити с плъхове установили, че мозъкът нараства при подходящо стимулиране, т.е. не е само това, което е заложено генетично. Също така, че на 4 години детето е достигнало 50% от интелектуалното си развитие. Така че, аз лично използвам всяка възможност за стимулиране, за което се сетя  Peace.

# 27
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми започна да проявява сериозен интерес към буквите на 3 години.
На 3 г. и 2 м. вече познаваше и пишеше цялата азбука.
Сега се опитва доста успешно да срича и се забавлява като пише разни домашни и се прави на ученичка.

# 28
  • Мнения: 1 234
И аз не виждам проблем, след като детето само проявява желание. Виж ако родителя настоява вече е проблем на тая възраст... Аз не съм ходила на детска градина, баба ми ме е гледала, и сама съм искала да ме учи на буквите и цифрите около 3 годишна възраст, и не се шегувам,и нека не звучи като самохвалство, но на 4 и половина знаех таблицата за умножение и да чета. Аз и сега си я обичам математиката... Имах и други увлечения, можех да плета на една и две куки долу горе на същата възраст. Бабино момиче все пак Wink За сметка на това сега ми се налага да се сблъсквам с проблемите на сина ми, който има проблеми с говора, разбирането и концентрацията. Така че, ако детето проявява интерес - учете го, но имайте предвид че ми беше много скучно в училище до 2ри-3ти клас, просто нямаше какво да науча там. Това мисля че е единствения негатив.

# 29
  • Мнения: 1 817
Това често се среща. Какво толкова. Племеникът ми четеше на 3 г. , а на 3г. и половина пишеше с печатни букви.
 Постоянно вървеше след някой и питаше: Това коя буква е, това така ли се пише????... Никой не го е карал. Съвсем нормално умно дете си израсна. И не е вундеркинд  Joy
Казвай му на детето, щом пита, не го ограничавай. После ще му е по-лесно. Wink

Общи условия

Активация на акаунт