Как да накарам детето си да яде разнообразна храна?

  • 15 853
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 324
Тестените и подсладените много лесно водят до пристрастяване, единствения начин да го избегнеш е като не ги вкарваш в менюто до оформянето на вкуса, до поне 2 г.
При вече пристрастено дете, освен да ги изхвърлиш тотално от вкъщи, ако не иска манджа, зеленчуци, плодове, не насилвай - даваш мляко, ако иска, иска, ако не, стои гладно за няколко дни, нищо няма да му стане.

Подкрепям с две ръце!
Не отдавна и моето момче искаше само хляб. Дори само като видеше лъжицата извръщаше глава, без изобщо да иска да опита какво има вътре. Голям кошмар беше. Отваряше уста само като му подавах хляба с ръка. За да не яде само хляб, започнах в залъчето да слагам по мъничко сирене, домат, авокадо, печена риба, каквото имам, но не и колбаси. После го прилъгвах като първо му дам залъче хляб да си хапне, после пак подавам хляб, но като отвори уста пъхам лъжицата с яденето. По едно време дори правех манджичките по-гъсти, за да мога да му ги давам с ръка, а не с лъжица. Беше кошмарен период, но къде с прилъгване, къде с разсейване с играчки премина.
Важното е да не се оставя детето да продължава със сухото хранене, дори ако трябва да постои гладно!
При нас много добър ефект има фолк канала на Планета. На народна музика се храни много добре, идея си нямам защо.
Забелязах също, че яде с охота супите, когато вътре съм накиснала от сухарите на Пападопулос /тези във формата на разполовена мини франзелка, не филийките/. Продават се в хартиени пакети в Била. Придават много хубав и силен вкус на хляб. Освен това са пълнозърнести.
http://www.papadopoulou.gr/en/products/krispies.htm

Много е трудно и за всяко дете трябва индивидуален подход. Но само не се отказвай и не го оставяй да продължава да яде хляб. Аз вече изобщо не давам на моето дете да яде само хляб, или каквито и да било други сухи лакомства. За гризкане давам резенче ябълка или поомекнал морков, приготвен на пара. Единствено като излезем на кафе му давам да изяде няколко солетки, за да не му текат лигите по кроасанчетата, близалките и другите боклуци, които ядат децата в детския кът.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 079
Много деца зациклят на еднообразна храна продължително време, синът ми в момента е на тема течни... Бих искала и той да прояде хляб или сирене, ама не. Истината е, че децата все пак избират измежду това, което родителите им предлагат.  Wink

# 17
  • София
  • Мнения: 3 099
Моят син дроби хляб във всяка супа. Включително картофената  Sick.  Ама си трая, защото поне супите вървят охотно (второ и десерт не предлагам!).

Опитай с тези "солети от месо": http://www.nextfood.bg/knabber/ . При нас сработиха, пък и са детски - по-добре е от салам...

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Опитай с тези "солети от месо": http://www.nextfood.bg/knabber/ . При нас сработиха, пък и са детски - по-добре е от салам...
За това пък не бях чувала, дали са по добри от салам не мога да коментирам, но се съмнявам да са от полезните храни.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 099

Опитай с тези "солети от месо": http://www.nextfood.bg/knabber/ . При нас сработиха, пък и са детски - по-добре е от салам...
За това пък не бях чувала, дали са по добри от салам не мога да коментирам, но се съмнявам да са от полезните храни.

Сигурно, но е по-добре да са австрийски, произведени специално за консумация от деца, отколкото който и да е обикновен, български салам... По мое мнение. Пък и са опаковани по една, месото е сушено и е доста удобно - не трябва хладилник и се отваря опаковката точно преди консумацията. Вече ги зареждат и по бензиностанциите на Лукойл.

# 20
  • Мнения: 2 448
И моето дете на 2 години отказа всякаква готвена храна и сега е на 5 и яде само сухо. Но пък не мога да се оплача от разнообразие - плодове, зеленчуци, само че сурови, не на манджа. И хляб, много много хляб. Сирене, кашкавал, кюфтета, такива неща. Но не мисля, че му вреди. Аз съм на мнението, че по добре сурова ябълка и салата, отколкото манджа и компот.
Едва ли ще яде само хляб и сирене за винаги, не се отказвай да предлагаш плодове и зеленчуци, все нещо ще хареса. Но за манджите нито са най полезното нещо , че да съжаляваш , ако не ги обича.

# 21
  • Мнения: 1 324
Зависи как са приготвени манджите. Разните там запръженки и тлъстички манджички от типа „на баба”, наистина не са от най-полезните. Но някои от най-полезните зеленчуци не могат да се консумират сурови – целина, тиква, картофи, спанак и т.н.

# 22
  • Мнения: 2 448
Но някои от най-полезните зеленчуци не могат да се консумират сурови – целина, тиква, картофи, спанак и т.н.

Съгласна съм, но така или иначе може да ядем доста ранообразно и без да консумираме всички видове плодове и зеленчуци, никои от тях не съдържат незаменими съставки, които не могат да се компенсират с яденето на нещо друго. И ако детето не обича едно, ще обича друго и така. Картофите специално освен въглехидрати не виждам какво толкова полезно имат.
Принципно съм против насилването на децата да се оставят гладни с обучителната цел да ядат всичко.
Няма как да стане, при положение, че аз не ям толкова много неща, да го искам от детето си.

# 23
  • Мнения: 1 324
Така е. На сила хубост не става. Само да не се оставят дечицата да свикват само на сухи и калорични храни. Че има и такива случаи, където зеленчуци и плодове грам не вкусват.
На една позната момчето от редовните пици, хамбургери и хубавото утопяване на манджичките, е със шкембе едва на 10г. А като малък си беше нормално сложено момче. Остави, че е зле за здравето му, но и от непрекъснатите подигравки стана един такъв свит и затворен.
На друга позната, детенцето на 1,5г. е с толкова лош запек, че като ака плаче от болка. И неговото меню е основно от сухи храни.

То е ясно, че няма да си храним децата като по книга, но да се постараем да им осигурим колкото е възможно здравословно меню, без да ги тормозим.  Hug
 

# 24
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Ох, болната ми тема. Немога да го накарам да яде нормална храна, обича нездравословни храни, а напоследък се научи да яде пред телевизора, което въобще не ми допада. През ден правя забележки!

# 25
  • Мнения: 2 448

На една позната момчето от редовните пици, хамбургери и хубавото утопяване на манджичките, е със шкембе едва на 10г.

Аз съм може да се каже маниачка да тема слаби деца, дори съм се притеснявала какво ще правя, ако детето ми има склонност към надебеляване, защото самата аз съм отгледана от прабаба си и бях дебела като малка. Но моя едно, че не е лаком, дори и с най любимата си храна не преяжда и друго, че е толкова буен и енергичен, че от движение не може да върже мръвка и не се налага да му следя храната, яде на корем.

Така, че това че съм против тъпкането и насилване да ядат, не означава че не съм против ограничаване, ако се вижда, че детето дебелее. Дори съм казвала, че по добре да ми се сърди като малко, че го ограничавам, отколкото после като се осъзнае и се тръшне, че е дебело и се чуди каква диета да подхване.

А за запека, моя не яде манджи, но може би заради плодовете и зеленчуците, (макар като бебе от АМ беше леко спечен), но сега си ходи нормално. Пие доста течности, движение, може би оказва влияние.

# 26
  • Мнения: 223
Е и аз да се включа,моя син също не ядеше нищо от това което готвех,наблягаше само на филии,но един ден много се ядосах и го оставих нищо да не яде.Казах му,че или ще яде това което аз слагам на масата или филии няма да яде.Цял ден стоя гладен от инат,вечерта изяде една ябълка,а като сложих вечерята ,той яде от това което предложих аз.Така около 3 дни ,но после започна да яде всичко.Наистина е гадно като знаеш,че детето ти е гладно,но предпочитам сега той да плаче,отколкото като ми се свие от някой гастрит,аз да плача!

# 27
  • Мнения: 2 448
Гладът не винаги кара децата да ядат храна , която не харесват.
Моя син вече две години в градината яде само хляб през деня колкото му се полага, така и не се е стимулирал да яде от готвеното след като не го харесва.
Напротив няколкото опити да му дам храна, която му е противна изпада в ужас още като му я сложа в устата и започва да трепери и реве и мисли, че го тровя. На такива мъки повече няма да го подложа.

Една госпожа така с рев и насила го накарала да си изяде боба в градината, в такъв ужас и стрес беше изпаднал, щях да я пребия!!!  #Cussing out

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
Храненето е контрол. Едно от малкото неща, които всяко дете /дори и бебе/ може само да контролира.
За това и проблема с неяденето е всъщност проблем за контрола.
Съветвам те да не 'караш'детето си да яде разнообразно. Просто махни от вкъщи всичко, което не смяташ за добре да бъде ядено. Води детето на пазар с теб и му позволявай и то да избира по нещо за трапезата ви.

Моята дъщеря обича сума ти неща, които аз не харесвам или не мога да ям. Какво и колко да яде обаче никога не е било мой проблем, а неин. Иска таратор и мед /много редовно блюдо  Sick/ - ето яж. Иска само краставица - моля...
Лятото имаше период, през който вечеряше само таратор с препечена филия хляб...

Не знаех това за пристрастяването към хляба, но пък никога не съм хранила с тестени. Да дробя хляб в супа или манджа ми е просто  Sick Sick Sick

# 29
  • Мнения: 2 448
Хляба само по себе си не е вреден за деца, които не са склонни към пълнеене.
Още повече пълнозърнестия хляб. Моя е голям и вече се храни с такъв.

Общи условия

Активация на акаунт