фобия към плодове?

  • 2 489
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Само налучквам - но това ли й е единствената странност?  newsm78
Психолозите май не са взели нещата много на сериозно, а на мен ми звучи като нещо сериозно, не толкова заради отказа да яде, а това че дори миризмата й е гадна... а и това за ръката ти.  Thinking

# 16
  • София
  • Мнения: 978
Искам малко да те успокоя, аз съм на 36г. и изобщо не мога да си представя да хапна плод или зеленчук с изключение на лук и чесьн. Нали се сещаш какъв ужас е било отглеждането ми.
Всъщност като бях бременна ми се приядоха череши и изядох една и после ми стана страшно кофти, както и да е.
Мисълта ми е, че и така се живее и то без проблем, боледувам много  рядко.
Професионална помощ не съм търсила, не мисля, че имам проблем, за мен е същото както някои хора се отвращават от хлебарки и в това няма нищо странно, на други места по света ги смятат за деликатес. При мен е така с плодовете и зеленчуците.

# 17
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 824
Ще следя темата. Вики също отказва да хапне пресен плод под всякаква форма. Пробвахме миналата седмица с прясно изцеден сок от мандарина, но категорично отказа. Иначе обича плодовите млекса и готовите сокове. Зеленчуци в прясно състояние също не хапва. В готвенето се ограничаваме до ориз, чушки, боб, леща, моркови. И аз се виждам в чудо. Дано се подобрят нещата като порасне още.

# 18
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Синът ми е почти на девет. Също не яде плодове. Само банани. Вкусвал е ябълка, мандарина, портокал и круша и то след порядъчен панаир или подкуп. С огромна погнуса ги мотае в устата си в продължение на 5-6 секунди,  после ги плюе...
Съвсем скоро попаднах на някаква статия, и то в твърде неподходящ момент, защото така и не можах да я прочета, в която пишеше, че има хора, у които липсват рецептори, с които да усещата сладкото в плодовете.
Кой знае пък... може именно за това да става въпрос. А може да правят някаква неприятна асоциация с плодовете, да имат някакъв неприятен спомен, да са дочули негативна реплика за плодовете, която да им се е врязла в съзнанието...
Аз мисля, че при моя син положението е такова, защото ние дълго пасирахме плодовете и после във вид на парченца в устата си той не ги прие. И сега ябълката му е ръбата, портокалите и мандарините - кисели и пихтиести.
Хрумва ми нещо... може да ви се стори глупаво, но за по-малки деца и в продължение на известно време може да даде резултат. Да се разказва на детето за плодовете нещо като приказка. Как от семенце става дърво, дървото цъфти с прекрасен цвят, за плчеличката и сладкия прашец... за плода, който отначало е зелен, но много иска да го харесват и за това се налива със сладък сок и се обагря в красиви цветове...
И в тази връзка - кажете кой напарфюмира пъпешите..., че така ми напомнят на тоалетен сапун и така не мога да ги понасям! Sick

# 19
  • Мнения: 565
няма други странности детето- супер интелигентно е (не че си е мое:)), много рано проговори, всичко си ни е наред ,че даже често сме напред с материала:)ТраЛаЛа- точно по този начин ми изглеждат нещата както ги описваш. Хем съм спокойна като казваш ,че си здрава и не ти се е отрзило, хем обаче ми отиде на кино надеждата ,че ще прояде след някоя друга година:)

# 20
  • София
  • Мнения: 978
няма други странности детето- супер интелигентно е (не че си е мое:)), много рано проговори, всичко си ни е наред ,че даже често сме напред с материала:)ТраЛаЛа- точно по този начин ми изглеждат нещата както ги описваш. Хем съм спокойна като казваш ,че си здрава и не ти се е отрзило, хем обаче ми отиде на кино надеждата ,че ще прояде след някоя друга година:)

Fighty, чудесно е , че детенцето ти е здраво. Сама виждаш мила, че това не й се отразява по никакъв начин. А и кой знае може пък след време да прояде. Според мен изобщо не става въпрос за психичен проблем и не бих се занимавала с това. Недей да травмираш детето. Аз нямам съзнателен спомен родителите ми да са проявявали излишна настоятелност и съм им благодарна.

# 21
  • Мнения: 19 307
А като бебе харесваше ли плодови пюрета? Кога започна да отказва плодовете?

# 22
  • Мнения: 320
За пръв път чувам за такава фобия,но ще следя темата с интерес.
И аз така и въпреки, че и моята дъщеря не е любител на плодовете и зеленчуците никога не съм се замисляла, че е възможно да съществува подобна фобия. Е поне тя не се гнуси и страхува от вида им, въпреки че не може човек да й пъхне подобно нещо в устата. Отдавам го по-скоро на предпочитание, отколкото на фобия.

# 23
  • Мнения: 11 607
За първи път чувам за подобна фобия.....

Странно ми е,че човек може да изпитва страх от плодове и зеленчуци, и ароматите им.....

Успех на авторката на темата и дано намерят добър изход от проблема.

ТраЛаЛа а детето ти яде ли плодове и зеленчуци?

# 24
  • Мнения: 3 491
Чувала съм нещо подобно, да. Че е от рода на наследените от праисторически времена фобии, понякога с митологичен оттенък.
Конкретно за растенията съм чувала да се появява на възраст около 4г., защото това е възрастта, в която децата са започвали да ходят сами из храсталаците, да опитват разни плодове и треви, и съответно да се тровят с някои от тях. Това се е запечатало като някаква форма на атавистичен страх, оттам не чак фобията да речем, но отказът у много деца да ядат плодове и зеленчуци на възраст около 4г.
Но това съм го чувала преразказано от списание, даже не мога да цитирам. Ако искаш, провери от достоверен източник доколко е вярно.

# 25
  • Мнения: 5 228
Дъщеря ми има подобно "отношение" спрямо плодовете и зеленчуците. От съвсем малка отказва дори да ги опита и ги гледа с недоверие, когато ме види да ям. Това е и една от причините да яде много малко готвени храни, защото при вида дори на микронче зеленчук започва да плюе и отказва да яде повече. Веднъж й казах, че ще й дам шоколад само ако опита парченце череша. С доста увещания я накарах да отхапе малко парче, а тя започна да се дави да повръща и оттогава не съм и опитвала.
Какъв беше обаче шокът, който изживях - веднъж, наблюдавайки ме как ям ябълка, поиска и тя  Dizzy Face Помислих, че ще повърти парчето в ръце и ще го остави, но тя го изяде /макар и с отвратена физиономия/. Всъщност, това беше преди няколко дни и оттогава гледам да й пробутам по някое и друго парче на ден. Това ме навежда на мисълта, че има надежда нещата да се променят, поне донякъде  Simple Smile

Нати, все едно описваш моята дъщеря. От съвсем малка токазва дори да опита суров плод или зеленчук. Успявала съм с какви ли не подкупи да я накарам да пробва парченце, започва да се дави и да плюе. Единствено ябълки прояде миналата есен, и до сега яде само тях. От скоро се прежали да пробва фреш от портокал, хареса й, но прецеден. Веднъж й пробутах прецеден, в които бях сложила съвсем малко непрецеден и веднага започна с плюенето.
Имам чувството, че отвращението към плодовете и зеленчуците не е свързано с вкуса им, а със самото усещане при яденето им.

# 26
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Фобия не фобия, не съм веща по въпроса ама като чета това си е бая тормоз и за двете Ви ooooh!
Дано да намерите решение (лечение) на проблема Hug

# 27
  • Мнения: 7 263
А като бебе харесваше ли плодови пюрета? Кога започна да отказва плодовете?

Това е доста важен въпрос. Също така споделям мнението, че спешно ви е необходим добър психолог. Много деца не обичат дадена храна и отказват да я приемат, това е по своему нормално, но всички останали прояви определено се нуждаят от спешна консултация. Има психолози специалисти точно по проблемите  свързани с храненето.

# 28
  • Мнения: 565
Къде ги има тези психолози? Аз не съм чувала за толкова тясно специализирани.Въпреки ,че вече изобщо не съм сигурна,че трябва да я влача по консултации.
Не обича плодови пюрета и плодове от бебе.Захраних я супер трудно,защото не харесваше нито купени , нито домашни пюрета.Ядеше само кисело мляко, сега се е прехвърлила на прясно-може да изпие по 1 литър на ден. Ядеше пюре от шипки и с голям зор, докато беше съвсем мъничка по малко пасиран банан с бисквити. Сокове-тц.

# 29
  • Мнения: 19 307
Щом не обича плодови пюрета от бебе, може би наистина не трябва да я насилваш. А пробвала ли си да пасираш малко плод в нещо, което няма да го забележи? Примерно в кекс или в млечен крем. Да видиш дали ще има реакция след като хапне от нещо такова, за да видиш дали организмът й не иска плодовете или просто психически я отблъскват. Може и да е алергична към съставка в тях и това да е защитна реакция.
Може би е хубаво да и й даваш витамини като добавка.

Общи условия

Активация на акаунт