Отговори
# 1 305
  • София
  • Мнения: 3 572
Didia, погледни тук http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq1.asp - отговорите на въпрос 2 и 3 са свързани със спора, който водите с Анна.

# 1 306
  • Мнения: 48 039
http://www.noi.bg/content/laws/kodeks/kd1h4.html
Право на обезщетение за отглеждане на малко дете

Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 6.08.2004 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Обезщетение при отглеждане на малко дете

Чл. 53. 1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.

(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.

 (4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г., бр. 89 от 2008 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, вклоючено в програмата "В подкрепа на майчинството".
(5) (Нова - ДВ, бр.  105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.


Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете

Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., бр. 112 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за общо заболяване и майчинство и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за общо заболяване и майчинство.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено за общо заболяване и майчинство.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм., бр. 89 от 2008 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

Когато детето е настанено в ясла, майката прекратява майчинството си и тръгва на работа. Спират й майчинсвто- по чл.53
Но до 2 г. на детето има право на 50 % от сумата, докато работи- по чл.54

# 1 307
  • София
  • Мнения: 8 940
Дидиа, не разбрах защо да гледам чл. 54, той се отнася за майки, които прекъсват отпуска си, за да се върнат на работа. На тях им се дават 50%. Чл. 53 касае тези, които не работят и си дават децата на ясли. На тях парите им се спират.

# 1 308
  • гр.София
  • Мнения: 4 166
 Мнение-статия за лотарията в днешния брой на http://www.gradski.bg/show.php?storyid=621592 Mr. Green

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 17:48 от blanc

# 1 309
  • Мнения: 7 432
                     
 (4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г., бр. 89 от 2008 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща ......или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, вклоючено в програмата "В подкрепа на майчинството".

                    Ако забелязвате пише "при настаняване" не при записване в ДЗ! Детето се счита ,че е настанено след като е представило всички документи и изследвания ,които се изискват и има поне 1 ден посещение в ДЗ.
                    Родителите,които не работят и дават децата си на ясли и градини обикновено нямат нужда от така нареченото "обезщетение"  достатъчно мизерно за да не ги интересува. Laughing

# 1 310
  • Мнения: 326
И какво сега става с тези критерии? Някой уточнил ли ги е?? Дайте линк да ги видя някъде. Чух за адресната регистрация, тя за двамата родители ли е, само за единия или за децата??

# 1 311
  • Мнения: 881
Цитирам от статията:
"С цялата относителна справедливост, не е ли по-добре адресната регистрация да носи не 1 точка на всички, които я имат, а по една точка за всяка година, през която майката и бащата са живели в София? Ето така: бащата има адресна регистрация от 20 години, майката – от 10, получават 30 точки. Това, плюс предвидените точки за работещи родители, за братя и сестри в същата градина и т.н. (те могат да се преразгледат като брой, за да са със съпоставима тежест) наистина ще направи класация, в която предимство ще имат хората, живеещи по-отдавна в София.
Да, това е привилегия, която поставя в по-неизгодно положение хората, дошли в столицата през последните години. Но това не е "софийско жителство", не е забрана да живееш и работиш в столицата. Просто този, които иска да се премести, трябва да си направи сметката, че може да му се наложи да праща детето си в частна забавачка. И да калкулира тази цена в сметката колко ще печели и колко ще му струва издръжката на живота."

Добре ми звучи, ама късно е вече....

# 1 312
  • Мнения: 326
...
Добре ми звучи, ама късно е вече....

Защо да е късно? Критериите ясни ли са вече?

# 1 313
  • Мнения: 7 432
                   Тази статия си е пълна глупост.Не може да се въвеждат такива абсурдни изчисления.Ако вие решите да отидете някъде в Европа и ви приложат този критерии едва ли ще се чувствате комфортно.До колкото съм запозната там осигуряват на децата и допълнителен учител по езика и психолог и ...с една дума се стараят детето да бъде напълно адаптирано и да достигне нивото на групата ,в която е.До сега не съм чула някой да е искал адресна регистрация за да си даде детето в испанска градина например.

# 1 314
  • София
  • Мнения: 1 775
Това е част от регламент 9.

6. КЛАСИРАНЕ

6.1. Класирания се извършват всяка седмица в събота с изключение на предварително обявени от Дирекция „Образование” периоди без класиране – обикновено, през летните месеци и по време на коледните и новогодишни празници. За групите с прием от септември, класиранията започват от определената в този регламент ‘дата на първоначално класиране’ и продължават ежеседмично.

6.2. Класирането се извършва отделно за всяка група като се образуват две успоредни опашки от кандидатури на момчета и момичета по низходящ ред на броя точки за съответната градина към датата на класиране.

6.3. Избор между кандидатури с равен брой точки се прави по жребий.

6.4. Класирането за наличните свободни места се извършва равномерно между момчета и момичета. На всяко поредно свободно място се класира поредното момче, ако броят на вече класираните и записани момичета в групата е повече от този на момчетата – съответно, поредното момиче, ако броят на момчетата е по-голям. При равен брой на класирани и записани момичета и момчета в групата се класира детето с повече точки. Ако броят точки в този случай е равен, се тегли жребий.

6.5. По изключение, близнаци/тризнаци се класират заедно, ако поне един от тях е класиран. Ако максималният брой свободни места е надвишен, се отварят служебно допълнителни свободни места, за да бъдат приети близнаците/тризнаците.

6.6. Прозрачност и сигурност при теглене на жребий се осигурява чрез:
1)   независима публична система за генериране на случайни числа, която предоставя на ИСОДГ случайни числа по заявка, без да има каквато и да е информация за тяхното приложение;
2)   независим публичен регистър, който записва събитията по теглене на жребий, така че да може директно да се провери дали определено класиране съответства на случайното число, генерирано при съответната заявка;
3)   публична проверка на жребия чрез сравняване между класирането и регистъра от комисия, определена от Дирекция „Образование”.

6.7. Ако по време на процеса на класиране, едно дете бъде класирано и в група с текущ прием, и в група от септември, тогава се избира текущата група.

6.8. Ако по време на процеса на класиране, едно дете се класира в повече от една градина се избира кандидатурата за градината, която е по-високо в реда на желанията. Кандидатурите, които са по-ниско в реда на желанията се премахват.

6.9. Ако едно дете е класирано в детска градина, която не е първо желание, кандидатурите му, които са по-високо в реда на желанията се запазват и участват в последващи класирания.

6.10. Ако едно дете, класирано, но незаписано в една градина, след това бъде класирано в градина по по-високо желание, класирането в първата градина се премахва автоматично и мястото се освобождава. Срокът за записване в градината по по-високо желание започва да тече от датата на класиране в тази градина.

6.11. При отказ за записване от Директор, кандидатурата на дете, което е било класирано, се премахва и мястото се освобождава. Родителите трябва да въведат кандидатурата наново, ако искат да участват в последващо класиране в същата детска градина.

6.12. Родителите могат откажат класиране по всяко време. Кандидатурата за съответната градина се премахва и мястото се освобождава.

6.13. Кандидатурите за групи със специален прием не участват в общото класиране, а представляват заявка за преглед от специализирана комисия. Класирането на деца в специални групи става само служебно по решение на съответната специализирана комисия. Информация за служебното класиране на децата в специални групи се подава в ИСОДГ от Директора на съответната градина.

6.14. Дирекция „Образование” класира служебно децата със специални образователни потребности или хронични заболявания, които могат да се интегрират в общи групи, преди датата на първоначално класиране с цел равномерно разпределение на тези деца в общите групи. Имената на класираните деца се показват в списъците едва след първоначалното класиране, заедно с всички други.

6.15. Списъците на класирани и записани деца съдържат информация и за децата, класирани служебно.

6.16. Информация за класирането на всяко дете е достъпна:

1)   в изнесени списъци на класираните и чакащите в градините (от понеделника след датата ка класирането);
2)   в публичните списъци в ИСОДГ с класирани и чакащи по групи за всяка детска градина;
3)   в профила на детето в ИСОДГ.

6.17. При класиране, родителите получават е-поща с информация в коя група и коя градина са класирани, срок за записване и списък с документи, които трябва да представят при записване.

6.18. Родителите са отговорни да следят информацията за класиранията. Корекции на премахнати кандидатури поради изпуснат срок за записване не се правят.

6.19. Списъците на класираните представляват една колона от имена на деца, подредени първо по реда на класиране. Списъците на класираните съдържат трите имена на децата и съответния брой точки, с които са участвали в класирането. Ако броят точки е повече от 8, в списъците се изписва само „8+”.

6.20. Списъците на чакащите представляват две успоредни колони за момчета и момичета, подредени първо по брой точки в низходящ ред, а при равен брой точки по азбучен ред, който не съответства на реда на прием. Списъците на чакащите съдържат трите имена на децата и съответния брой точки, с които са участвали в класирането. В списъците на чакащите не се отбелязват поредни номера, за да не се създава погрешно очакване за прием.

6.21. Списъците на чакащите се актуализират преди всяко класиране. Поради възможността за промяна на кандидатурите по всяко време, списъците на чакащите могат да се разместват произволно преди класиране. Позиция в началото на списъка на чакащите към определена дата не е индикация за по-голяма вероятност за прием на последващото класиране.

6.22. Списъците от всяко класиране се пазят в защитен архив на ИСОДГ най-малко 6 години и в отделен архив в Дирекция „Образование” най-малко 2 години. Дирекция „Образовани” получава списъците от всяко класиране в същия ден.

6.23. Класиране не се извършва, ако ИСОДГ не е работила или не е била общодостъпна за повече от един работен ден в седмицата. Съответните срокове за записване се отлагат с една седмица.



# 1 315
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi  - татко.

Не искам да съм лошият пророк, но май през 2009 г. ще видим доста по трагична картинка около приемането на децата ни.

Отделно от това, броят на критериите ще доведе до ново запълване на групите в дадена детска градина единствено от деца с повече точки, а средностатистическите семейства ще останат извън тази класация.  Тези семейства ще имат шанс, детето им да посещава ДГ, ако тази ДГ е в ненатоварен район, или не е толкова популярна.

# 1 316
  • Мнения: 2 885
Единствената ми надежда, че нероденият ми син тази година ще посещава ДЗ някога /баткото е приет първа група в ОДЗ чрез системата/ е, че има още време и след провала тази година /очаквам да е по-зле отколкото на 04.02/ пак ще има промяна на регламента за пореден път. Друг шанс нямаме......... #Crazy

# 1 317
  • Мнения: 7 432
6.5. По изключение, близнаци/тризнаци се класират заедно, ако поне един от тях е класиран. Ако максималният брой свободни места е надвишен, се отварят служебно допълнителни свободни места, за да бъдат приети близнаците/тризнаците.


             Е,това как да го тълкувам?  newsm78 Колко е максималния брой? И ако близнаците са две двойки или две тройки 35 деца ли ще е групата ,в която се отварят служебно допълнителни свободни места, за да бъдат приети близнаците
             Като приемат първо децата със СОП + 22+ 3 /завишаване от 10% с разрешение/ + двойките близнаци със служебните места + социалните случаи с решение на комисията +.....а бе направо не ми се мисли колко ще станат в една група предвидена по квадратура и условия за мах 25.
             При това някой много умело "забравя" ,че когато има дете със СОП мах брой деца е 12.При това не ме убеждавайте , че ще отпуснат средства за допълнителен помощен персонал  Sick и да ги отпуснат кандидати за помощник възпитатели - НЯМА! Така,че много важно дори да отпуснат средства.А ако ги вкарат в настоящия бюджет само като бройки заплащането ще падне и тогава ...... кандидати и с лупа да търсим няма да намерим.

# 1 318
  • София
  • Мнения: 6 371
положението е "майка плаче, грамофон свири"...
изправи ми се косата, като прочетох "регламента".

# 1 319
  • София
  • Мнения: 1 847
                   Тази статия си е пълна глупост.Не може да се въвеждат такива абсурдни изчисления.Ако вие решите да отидете някъде в Европа и ви приложат този критерии едва ли ще се чувствате комфортно.До колкото съм запозната там осигуряват на децата и допълнителен учител по езика и психолог и ...с една дума се стараят детето да бъде напълно адаптирано и да достигне нивото на групата ,в която е.До сега не съм чула някой да е искал адресна регистрация за да си даде детето в испанска градина например.

Ами мога да ти кажа, че приемът в Лондон е точно по адресна регистрация. Само че не колко години си живял там, а колко далече си от градината - ако си на 20 метра влизаш, ако си на 200 не се знае.
Аз лично предпочитам да знам, че детето ми не е прието защото не съм живяла n на брой години в София или живея по-далеч от градината, а не защото не е било изтеглено от прозрачния жребий.

6.5. По изключение, близнаци/тризнаци се класират заедно, ако поне един от тях е класиран. Ако максималният брой свободни места е надвишен, се отварят служебно допълнителни свободни места, за да бъдат приети близнаците/тризнаците.


             Е,това как да го тълкувам?  newsm78 Колко е максималния брой? И ако близнаците са две двойки или две тройки 35 деца ли ще е групата ,в която се отварят служебно допълнителни свободни места, за да бъдат приети близнаците

Ами ако групата са обявени 30 места и детето под номер 30 е близнак, то приемат и другия и групата става 31. Миналата година имаше такива случаи, дори близнаци приети в различни градини.

Lovi  - татко.

Не искам да съм лошият пророк, но май през 2009 г. ще видим доста по трагична картинка около приемането на децата ни.

И аз съм на същото мнение  Peace

Общи условия

Активация на акаунт