Какво е трахана?

  • 10 730
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 51
В повечето оригинални рецепти (предимно от южните краища на България са ми познанията) се приготвя лятно време в големи количества - червени чушки, домати, също и стари миналогодишни буркани гювеч и др. подобни, всичко това смляно се обърква с брашно до твърдо тесто и после по технологията описана от mama_na_miti - на питки и сушене на слънце. Съхранява се стрита в платнени торбички. Ползва се за закуска зимно време тъй като се яде гореща и сгрява доста - задължително като се вари се слага червен пипер, може и лют и сух копър.
Баба ми /лека й пръст/ събираше съседките от махалата и бъркаха това чудо в едно огромно корито за къпане. За съжаление процесът на приготвяне не ми вдъхна голямо доверие във вкусовите качества още тогава та досега никой не е успял да ме убеди да опитам това ядене. Не съм давала и на детето си.

# 16
  • Мнения: 62
На мен лично траханата ми харесва. Според мъжа ми това е българското мюсли Grinning
Технологията на приготвяне не   ми е известна .Знам,че се слагат ,чушки ,тиква.Подправки -анасон.Г
За консумацията -   Сварените гранули се прибавят към натрошен хляб  и сирене.Лично за я консумирам с прясно мляко.
 

# 17
  • Мнения: 3 314
много интерсно , не бях чувала  Rolling Eyes 
бих пробвала

# 18
  • Мнения: 31
Нашата прабаба е правила трахана,като тестото се стрива между пръстите и се вари като кус-кус,а пък  бабата е изпращала от Гърция пакетирана.А гърците я готвят,както ориз.

# 19
# 20
  • Мнения: 591
А от къде може да си вземем?

# 21
  • Мнения: 529
Моята баба която е гъркиня приготвя траханата с брашно ,яйца,вода ,незнам точните съставки на тестото но в никакъв случей няма плодове и зеленчуци,ронка през решето и после суши.Много е вкусна вари се като макаронените изделия и пожелание се слага сирене или захар.Аз давам и на бебето си от тази трахана с обезсолено сирене.

# 22
  • Мнения: 4 915
Много е вкусна!  Mr. Green  Blush
Родом съм от Кърджали, баба ми и майка ми правеха трахана от зеленчуци, брашно, квас и сол - замесено, стрито на трохи и сушено. Съхраняваме в стъклени буркани. Вари се до каша + масълце+ сиренце. Чудно!!!  Blush

Дори съпругът ми, който е много предубеден към непознати за него тестени изделия, я хареса.  Laughing

Не съм виждала готова да се продава. Доста е трудоемко приготвянето.

# 23
  • Мнения: 133
Моята баба която е гъркиня приготвя траханата с брашно ,яйца,вода ,незнам точните съставки на тестото но в никакъв случей няма плодове и зеленчуци,ронка през решето и после суши.Много е вкусна вари се като макаронените изделия и пожелание се слага сирене или захар.Аз давам и на бебето си от тази трахана с обезсолено сирене.
Понеже и аз съм 1/2 гъркиня и моята баба едно време правеше домашна трахана  Peace Много обичам и сега лелите ми изпращат от Гърция готова. Приготвя се много бързо и е чудесна закуска  Peace
Явно обаче българската и гръцката доста се различават  Peace

# 24
  • Мнения: 4 019
Из добруджанския край такова ястие няма  Laughing
От прочетеното не успях да се убедя, обаче, че е подходяща за бебоци (червен пипер, яйца)  newsm78

# 25
  • Мнения: 26
нещо като качамак

Общи условия

Активация на акаунт