Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 10 част

  • 69 646
  • 898
  •   1
Отговори
# 855
Здравейте!
Обмислям прехвърляне на оставащите ми четири месеца отпуск по майчинство на съпруга ми, а аз да започна работа.
Интересува ме, законово, той може ли да получи отказ от работодателя си и какви документи ще са необходими за прехвърлянето.
Благодаря предварително!

# 856
  • Мнения: 3
здравеите искам да попитам нещо на 8 ми април ми истекоха 315 то дни и ми казаха че трябва да подам нова декларация до 410 дни но нямало да ми изплатят парите за маи месец можете ли да ми кажете защо

# 857
  • Sofia
  • Мнения: 9 767
здравеите искам да попитам нещо на 8 ми април ми истекоха 315 то дни и ми казаха че трябва да подам нова декларация до 410 дни но нямало да ми изплатят парите за маи месец можете ли да ми кажете защо

На 8-ми април щом ти е изтекло значи през май трябва да ти подадат декларация за удължаване. Подадена ли е такава? Ако всичко е наред с документите плащането ще ти продължи както досега, не се пропуска месец.

# 858
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравеите искам да попитам нещо на 8 ми април ми истекоха 315 то дни и ми казаха че трябва да подам нова декларация до 410 дни но нямало да ми изплатят парите за маи месец можете ли да ми кажете защо

На 8-ми април щом ти е изтекло значи през май трябва да ти подадат декларация за удължаване. Подадена ли е такава? Ако всичко е наред с документите плащането ще ти продължи както досега, не се пропуска месец.

Първо вие е трябвало да подадете декларация за остатъка до 410 дни още на 8-ми април. Работодателят ви трябва да я представи в НОИ след превод на осигуровките за април и подването на декларация 1 за същия период. Ако не е направено това ще получите обезщетение само до 8-ми април.

# 859
  • Мнения: 3
на 15 сти маи счетоводителката ми подаде декларация за 410 дена но каза че нямало да взема парите за маи месец защото сам имала проблем сас осигоровките апак те са ми платени а би трябвало ако има някакав проблем ваобще да не взимам маицинство а досега са мам го взимала редовно сега за маи и за юни нямам нищо преведено

# 860
# 861
  • Мнения: 534
Здравейте момичета,
от октомври 08 до края на март 2009 (6 месеца) съм  осигурявана на 795 лв напуснах март и след няколко дни разбрах, че очаквам бебе след съвет на счетоводител от април 09 фиктивно се водя че работя в друга фирма със заплата 2000 лв, нямам прекъсване и си имам общ осигурителен стаж повече от 2 години.
Термина ми е края на ноември до тогава ще внасяме осигуровки 800 лв (толкова ни изчислиха че се полагат на заплата 2000 лв) Интересуваме дали сме постъпили правилно като се самоосигурявам на такава заплата и дали после майчинството което ще получавам ще е високо, избиват ли се парите който сме вложили последните месеци?
Благодаря предварително ! Hug

# 862
  • Мнения: 520
Ако пусна детето на ясла преди да ми е изтекло платеното майчинство, то прекратява ли се, щом детето е на ясла?И как може да ме засекат, ако евентуално реша никъде да не спомена за това? Имайки се предвид,че в началото един-два месеца децата постоянно боледуват и дали им се връзва и по седем дни в яслата?

# 863
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Ако пусна детето на ясла преди да ми е изтекло платеното майчинство, то прекратява ли се, щом детето е на ясла?И как може да ме засекат, ако евентуално реша никъде да не спомена за това? Имайки се предвид,че в началото един-два месеца децата постоянно боледуват и дали им се връзва и по седем дни в яслата?

Да - длъжна си да го прекратиш. Най-малкото си декларирала пред НОИ, че детето ти не посещава детско заведение / в случая ясла /. От НОИ могата да те "засекат". Детето може да боледува и повече от 1-2 месеца. За целата има болничен. А може да ползваш и натрупания платен отпуск по време на майчинството. Полагат ти се поне по 20 дни на година.

# 864
  • София
  • Мнения: 448
Платеното ми майчинство изтече.Синът ми е приет на ясла и съм го записала.От септември трябва да тръгне в детското заведение.Тогава ли ми се прекратява майчинството до 2 год(когато тръгне или сега?)Аз декларирах пред НОИ,че детето не посещава ясла.Когато тръгне кое приложение трябва да попълня и да дам на работодателя?И тогава майчинството ми 120 ли ще бъде или няма да имам изобщо такова?По време на платеното майчинство натрупал ли ми се е платен отпуск от 20 дни или не?
Извинявам се за многото въпроси,но счетоводителката ни понятие си няма!  bouquet

# 865
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Платеното ми майчинство изтече.Синът ми е приет на ясла и съм го записала.От септември трябва да тръгне в детското заведение.Тогава ли ми се прекратява майчинството до 2 год(когато тръгне или сега?)Аз декларирах пред НОИ,че детето не посещава ясла.Когато тръгне кое приложение трябва да попълня и да дам на работодателя?И тогава майчинството ми 120 ли ще бъде или няма да имам изобщо такова?По време на платеното майчинство натрупал ли ми се е платен отпуск от 20 дни или не?
Извинявам се за многото въпроси,но счетоводителката ни понятие си няма!  bouquet

Отпускът за гледнане на дете до 2 годишна възраст се прекратява щом детето започне да посещава детско заведение - ясла. Имаш право на 1/2 от обезщетението - в случая 120 лева. Попъва се Приложение 12 , за да прекъснеш получаването на цялото обезщетение и Приложение 4 , за да получаваш 1/2 от майчинството. За врмето в отпуск за бременност и раждане и отпуск за гледане на дете имаш право на платен отпуск, пропорционално на месеците , а 20 работни дни за цяла година.

# 866
  • варна
  • Мнения: 263
Снаха ми е осигурена на600лв и е бременна в 6 ти месец Но влезе в болница за задържане Дават и при изписване болничен но някой и казал че ако го ползва ще и се отрази на майчинските За   мен това е пълна глупост но ако някой ме информира ще съм благодарна Извинявайте ако е писано но нямам възможност да чета всичко

# 867
  • Мнения: 36
Do 2god. li se plashta maichinstvo za 3-to dete v semeistvoto ? A za 4-to i vsiako sledvashto do kolko vreme se izplashta maichinstvo?

# 868
  • София
  • Мнения: 1 352
Снаха ми е осигурена на600лв и е бременна в 6 ти месец Но влезе в болница за задържане Дават и при изписване болничен но някой и казал че ако го ползва ще и се отрази на майчинските За   мен това е пълна глупост но ако някой ме информира ще съм благодарна Извинявайте ако е писано но нямам възможност да чета всичко
Ако 6 месеца назад преди този болничен е осигурявана на 600 лв. няма да и се отрази върху обезщетението за бременност и раждане.

# 869
  • София
  • Мнения: 1 352
Do 2god. li se plashta maichinstvo za 3-to dete v semeistvoto ? A za 4-to i vsiako sledvashto do kolko vreme se izplashta maichinstvo?
За първо второ и трето дете отпускът е до 2 години на детето, а за четвърто и всяко следващо 6 месеца. След използването на тези 6 месеца за четвърто дете майката има право на неплатен отпуск до навършване на 2 години на детето.

Общи условия

Активация на акаунт