ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 2

  • 94 779
  • 882
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 202
И аз бях с ендометриоза и кисти на левия яйчник. Опитах с хомеопатия, но не помогна...През лятото с лапароскопска операция ми оправиха проблема. Аз също не смятам да имам повече деца, но това не означава, че не трябва да живея човешки. Платих си 3 месечното лечение с Диферелин след операцията, но не съжалявам.
Между другото кой знае от колко време съм имала тази ендометриоза, защото имах различни оплаквания, но куп некадърни гинеколози не ми обръщаха внимание, не ме преглеждаха качествено и не ми поставяха правилна диагноза...Съветът ми към всички момичета с подобни проблеми е да си намерят добър гинеколог, който работи в болница, да си платят ако трябва и колкото трябва, защото иначе рискуват да се влачат с години като мен и да не знаят какво им е...

# 16
  • София
  • Мнения: 2 381
Пепи32, не знам за нито един случай, в който хомеопатията да е помогнала при ендометриоза. Дори съм питала председателката на дружеството на хомеопатите /или нещо подобно се наричаше организацията им/ в Бг и тя не можа да похвали с такъв успех.
Операцията не трябва да те притеснява. Добрите лекари правят лапароскопия - безкръвна операция с 3 малки дупчици, грубо казано. Вкарват камера под пъпа /там е единият отвор/, а през другите 2 отвора - от 2-те страни, горе-долу, където да яйчниците работят. Изгарят я с ток и я изсмукват. На 2-я ден след операцията те изписват - така е в държавните и общинските болници. В частните изписват даже още по-бързо.
Присъединявам се към съвета на chocolate1 за намиране на добър д-р от болница. И... наистина изберете читав д-р, защото има такива, които само отварят, взимат си парите за операцията, и затварят, а кистата не я пипат, щото ги било страх, да не стане не знам си какво...
И... да не ви стресирам, но по мнения на някои д-ри ендометриозата е заболяване на границата между доброкачествен и злокачествен тумор.
Стерилитетът може да не те притеснява, но, ако се разпространи по всичките ти органи, ще се наложи да вадят каквото могат - най-често матка, яйчници, маточни тръби, и да спасяват живота ти. Знам и за такъв случай. Болката ти, ако не се оперираш, ще си остане. Най-често има болка в яйчника, при секс, дори при уриниране.

# 17
  • Мнения: 1 298
Пепи, не е само стерилитетът - аз не съм искала деца, нито съм предполагала, че не мога да имам, но имах всевъзможни други оплаквания от ендометриозата - според хирурга ми е била плъзнала по храносмилателни и пикочопроводни органи и т.н. Може ендото да се пренася с кръвопотока и да стигне и до отдалечени органи. Не е безобидно, и пак казвам - не е само стерилитетът проблемът. Аз бях толкова зле, че се наложи да напусна работа! Постоянна умора, храносмилателни проблеми, хормонални нарушения, болки и т.н. След лапароскопията при д-р Попов от Шейново ми изчезнаха като с вълшебна пръчка тези симптоми. Непременно виж друг лекар - гледай назад в темите, за да си избереш. Марвелона - за пръв път чувам такова нещо аз... 
Успех!

# 18
  • Мнения: 1 298
Момичета, ЗК ми отпусна само три инжекции от предписаните 6. Нямали  пари. Така че аз тези три ще си ги ползвам, и няма да ми останат за предлагане. Но аз съм с 4-та степен, и като ми отпускат само 3, все едно нищо не правят почти. Ако за това можем да ги държим отговорни пред съд, бих се радвала... Но като си помисля, че не дават лекарства на раково болните и болните деца... ние май сме им последна грижа.
 Sick

# 19
  • Мнения: 184
  Shocked
Просто съм шокирана... Егати безобразието!!!! Ама какво ли се учудвам- това е България
Нелита, успех в лечението!!  Hug

# 20
  • София
  • Мнения: 2 381
Ох, нова гадост са измислили.  #2gunfire  #2gunfire

# 21
  • Мнения: 844
еееееееее тези са страшни изроди!!! Нямам думи  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 22
  • Мнения: 4 250
Здравната каса е съучастник в убийството на болни хора  #2gunfire #2gunfire!
Моите лекарства си ги купих от момичета от форума.Излезе ми с около 50% по-евтино отколкото да ги купувам официално.
nelita_79` все едно описваш моето състояние ,когато имам фоликуларни кисти.
Киа при теб как се рзвиват нещатата след като роди?Успя ли да я спреш ендометриозата?Все пак 9 месеца без цикъл е добра терапия.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 22:29 от malinkap

# 23
  • Мнения: 1 298
За ЗК - да, това беше обяснението -че няма пари. Като питах дали след 3 мес има шанс да ми отпуснат другите три, които ми се полагат, ми дадоха уклончив отговор под формата на обезкуражително мънкане под нос.
Аз съм имала една ендометриозна и една лутеинова киста, според хистологията.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 381
Киа при теб как се рзвиват нещатата след като роди?Успя ли да я спреш ендометриозата?Все пак 9 месеца без цикъл е добра терапия.
Ами, не са ме преглеждали с ехограф след раждането и не знам. Ходила съм само на видеоколпоскопия, че имах преди бременността и проблеми с шийката.
Иначе МЦ ми дойде няма и 3 мес. след раждането, въпреки че кърмя. Засега е горе-долу нормален, не е като когато имах кистата. Тогава ми идваше с кафяво зацапване 3 дни. През март ще ходя пак на видеоколпоскопия, цито и ще поискам и ехография, та да съм наясно със състоянието си и ще ви пиша. 

# 25
  • Мнения: 16
Здравейте и от мен. И аз искам да се включа в темата тъй като се мъча вече 7 години с тази диагноза. То не беше операция за отстраняване на тръба, Золадекс пълен курс, хормони ,билки и т.н. Няма нещо което да не съм пробвала. НО  с това което мога да се похваля е че 5 месеца след последната инжекция забременях и сега се радвам на 3 месечното си бебе. Така че , милички има ефект от тези гадни инжекции, защото страничните ефекти са много но ................................си струва да опиташ в името на това да гушнеш малкото се бебче и да усетеш как беи малкото му сърчице. Желая на всички на които им предстои лечението и в момента се лекуват да имат моя късмет - да се радват на рожба пък после да става каквото ще.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 381
nikom , да е жива и здрава рожбата ти. Дано в тази тема има повече новини като твоята.  Praynig Hug

# 27
  • Мнения: 36
Здравейте,
Ако някой ползва това лекарство - разполагам с 2 ампули Диферелин, предлагам ги  на цена 1/2 от аптечната
Тел 0885462056, Дани

# 28
  • Мнения: 1 298
Дали може модераторът да вдигне този пост по-нагоре, мисля, че е полезен, а и е от официален източник Simple Smile
Извадка от учебника по гинекология за студенти-медици относно леченията на ендометриоза:
"Лечение. Лечението на ЕМ е консервативно и оперативно. Консервативното лечение се осъществява чрез прилагането на следните групи препарати:
- гестагенни хормони
- гестагенно-акцeнтуирани перорални контрацептиви
- антигонадотропни препарати: Danazol  или антагонисти на GnRH
Гестагенните препарати са въведени в практиката от Кистнер през 1958 г. Лечението с гестагени почива върху наблюденията от практиката, че бременността води до регресивни изменения в ендометриозните огнища. Лечебният курс с гестагени по подобие на бременността трябва да трае 9 месеца. Най-често се прилага препарътът Orgametryl в дозировка от 1 таблетка дневно. На същия принцип почива и лечението с гестагенно-акцентуирани контрацептиви. Лечението е ефикасно при неголеми ендометриозни огнища при млади жени (под 35 годишна възраст). Контраиндикации за хормоналното лечение с тези препарати са захарният диабет, чернодробните и жлъчните заболявания, хипертоничната болест и заболяванията на перифарните вени със склонност към тромбози.
Антигонадотропни препарати.
a)Danazol се прилага вече 15 години в практиката. Той потиска излъчването на FSH и LH на ниво хипофиза. Така вместо псевдобременност се причинява медикаментозно псевдоменопауза. Менструалната функция се прекратява. В гениталните органи, вкл. и в ендометриозните огнища, настъпват атрофични процеси. Лечението се провежда без прекъсване най-малко 6 месеца с дневна доза от 3 пъти по една таблетка от 200 мг през устата. След спиране на лечението менструалната функция се възстановява. Даназол действа и при по-тежки случаи на ендометриоза
б) GnRH-аналози. Гонадотропин-релизинг хормънът (GnRH) е изолиран, идентифициран и синтезиран през 1971 г. Той е декапептид с отворена права верига на 10 аминокиселини. Всяка гонадотропна хипофизарна клетка има около 10 000 рецептора за GnRH. Когато хипофизата се стимулира непрекъснато, а не пулсативно (както това е нормално) с GnRH, вместо покачване на гонадотропните хормони се наблюдава парадоксален ефект - FSH и LH стръмно спадат. Спада и естрадиолът, като достига постменупаузални нива. Така се постига хипогонадизъм и аменорея. Появяват се симптоми на климактеричния синдром и менопаузата. Псевдоменопаузата е толкова  "истинска", че като неприятен страничен ефект се наблюдава и остеопороза, за щастие - реверзиблена. Менструалната функция се възстановява до 6 седмици след спиране на лечението. В практиката се прилагат препаратите Buserelin и Nafarelin като назален спрей в дневна доза от 400 до 800 == за 6 месеца или препаратът Decapeptyl - кристална суспензия в ампули от 3.75 мг ..."

# 29
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте!
Оперираха ме по спешност, махнаха ми еднометриозна киста /с опреация, не лапароскопия/. Сега съм на ампули Лукрин. Тази седмица ще ми поставят 5-та ампула.
Може ли да ми препоръчате лекари при които ходите на преглед? Предпочитам такива, при които мога да отида с направление.
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт