Майчинството - счетоводно - 15

  • 72 270
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 3 835
Здравейте,мили мами!
Четох,четох и накрая се обърках.Искам да попитам няколко неща,който може и да сте обсъждали и ако е така се извинявам предварително. Първото което искам да разбера мога ли ако съм назначена при двама работодатели да изляза в болничен преди определените 45 дена преди термина,ако при единият от тях нямам 6 месеца трудов стаж?Другото което не ми е ясно е: как ми се смята трудовият стаж ако работя на две места едножременно?Например при единия имам 10месеца на 8 часов работен ден,а при другия 6 на 4 часов работен ден?

По втория договор не ти тече стаж - само по основния. Така че стажът ти ще е 10 месеца в случая.

Може да излезеш в болнични - трябва да занесеш и на двете места болничен лист.
Обезщетението ще ти се изчислява върху двата дохода.

# 961
  • Мнения: 107
а ако имам един неплатен месец здравна осигуровка в 2007 и един неплатен месец в 2008 година това дали ще е проблем при получаването ми  на болничен и като отида да раждам ще бъде ли проблем тези два неплатени месеца
 

# 962
  • Мнения: 51
Здравейте момичета, имам едно казусче и ще се радвам ако можете да ми помогнете. Интересува ме може ли да се сключи анекс към трудов договор, за увеличение на заплатата , касаещо минал период. Целта е едно бременно девойче да се осигурява за минал период/12м. назад/на по-висока заплата, за да получи по-голямо майчинство след някой друг месец.

# 963
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Здравейте момичета, имам едно казусче и ще се радвам ако можете да ми помогнете. Интересува ме може ли да се сключи анекс към трудов договор, за увеличение на заплатата , касаещо минал период. Целта е едно бременно девойче да се осигурява за минал период/12м. назад/на по-висока заплата, за да получи по-голямо майчинство след някой друг месец.
Това означава , че за целия този период трябва да се коригират подаданите вече декларации 1 и 6...

# 964
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
а ако имам един неплатен месец здравна осигуровка в 2007 и един неплатен месец в 2008 година това дали ще е проблем при получаването ми  на болничен и като отида да раждам ще бъде ли проблем тези два неплатени месеца
 
Не, но за всеки случай си провери здравноосигурителния статус в сайта на НОИ.

# 965
  • Бургас
  • Мнения: 614
Здравейте от мен!
Към края на месеца изтича отпуска ми по майчинство. Разбрах,че имам 60 дни платен отпуск и въпреки това не ми стигат, защото малката тръгва по-късно на ясла.Също така длъжността, на която работя е съкратена. Та въпросите са ми:
1. Възможно ли е да не успея да си взема неплатен отпуск-6месеца, защото ще бъда съкратена?
2. Кое е по-"изгодно" за мен- да бъда съкратена и да се запиша на трудова борса или все пак да изляза в неплатен отпуск? Става въпрос за осигуровки и стаж.
Молбата за неплатен отпуск се подава 10 дни преди желаната дата за отпуск, нали така?
Благодаря предварително и се извинявам ако се е споменавало и по-рано  bouquet

# 966
  • Мнения: 92
Не знам дали тук е мястото да питам,ако остана без работа,и не се осигурявам,а само съпруга ми работи,ще мога ли да си получавам детските ?Благодаря предварително.

# 967
Стики, много ти благодаря за бързите отговори.   bouquet
Последен въпрос. На каква база ще се изчисли обезщетението ми за  майчинство , имайки впредвид , че ще изляза в болничен преди да  ми е изтекъл срочния договор, но след това ще съм безработна и няма кой да ми плаща осигуровките.  Ще получавм 410 дни по 100 лв или ще се вземе периода 09,2008г-09,2009г, когато съм осигурявана? Кой ще ми изплаща обезщетението НОИ или трябва да  се регистрирам   в бюрото по труда и майчинството да се  изплаща от социални грижи?

Последна редакция: пт, 06 фев 2009, 16:07 от VASIV

# 968
  • София
  • Мнения: 5 300
С хиляди извинения, че ПАК питам, но все още не съм сигурна дали си изясних добре ситуацията с прословутите 15 календарни дни отпуск за бащата при раждането на детето. Ето как си го преставям, ще помоля за коментар:

(таткото работи на трудов договор със срок на изпитване, но вие казахте, че работодателят не може да откаже този вид отпуск)
1) Таткото предупреждава прекия ръководител.
2) От болницата казват кога ще ни изпишат.
3) Таткото попълва молба за ползване на този специален отпуск, считано от казаната от болницата дата, и я предава по вътрешния ред на фирмата (молба декларация - Приложение 13 към чл.3а - в сайта на НОИ в Указания я има)
4) Считано от датата на изписването таткото ползва 15 календарни дни отпуска, за които не получава заплата от работодателя.
5) Междувременно семейството събира още следните документи:
* документ от лечебното заведение за датата на изписване на детето
* копие на акта за раждане (дава ли се оригинал за сверка???)
6) Документите се предават по вътрешния ред на работодателя на таткото, който добавя
* заверено копие на заповед за разрешаване на отпуск от работодател
7) Документите от т. 5 и 6 се носят в НОИ от работодателя (в какъв срок?)
8 ) Живот и здраве, след време се получава превод от НОИ за тези 15 дни в размер, изчислен по механизма на майчинството. (срокът, предполагам, че пак е 15 дни за обработка, считано от получаването на документите в НОИ)

Предварително Ви благодаря   bouquet

# 969
  • Мнения: 30
Здравейте!
Надявам се някой да е наясно с моите въпроси:
Първото ми дете е на 1г. и 1 мес.,а второ очаквам през юли 2009г,т.е. от отпуска за отглеждане на дете до 2г. ще премина в болничен за бременност и раждане (45 дни  преди термина) на 12.06.2009г. Моят план е следният:
1. Прехвърлям майчинството за 1-вото дете на баба му примерно на 08.06.2009г.
2. Връщам се на работа за няколко дни,след което излизам в болничния за второто дете от 12.06.2009г.
Какви суми следва да получава тогава бабата съответно за майчинство за 1-то ? 50 % или 100% от обезщетението?
И другият ми въпрос е възможно ли е да се прехвърли майчинство на самоосигуряващо се лице,плащащо осигуровка за този риск "Общо заболяване и майчинство" или задължително лицето(баба/дядо)да е на труд.договор?
Много ще съм благодарна на малко яснота по горното baby_neutral

Не разбрах само какъв е смисълът от машинациите в т.1 и т.2?
В първото мнение съм писал някои неща във връзка със застъпването на майчинствата.

Относно въпроса за прехвърляне на майчинството на самоосигуряващо лице, според мен не може, защото в КТ пише, че трябва да работи по трудово правоотношение.
Но днес в едно авторитетно списание четох, че е възможно. Така че по-добре пиши до НОИ да ги питаш, ако мислиш че това е добър вариант за теб.  Wink

Доколкото прочетох тук-там,при две породени деца майчинството за 1-то става 50%(разбира се до навършване на 2г.).Идеята ми е чрез прехвърлянето му на майка ми да получавам пълният размер от 240 лв.Разбира се,търся вратички за увеличаване на семейния доход,докато отглеждам 2 деца и не работя;)
Благодаря относно отговора на  втория ми въпрос-бихте ли ми дали валиден мейл на НОИ,за да им пиша?  bouquet

# 970
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!
Надявам се някой да е наясно с моите въпроси:
Първото ми дете е на 1г. и 1 мес.,а второ очаквам през юли 2009г,т.е. от отпуска за отглеждане на дете до 2г. ще премина в болничен за бременност и раждане (45 дни  преди термина) на 12.06.2009г. Моят план е следният:
1. Прехвърлям майчинството за 1-вото дете на баба му примерно на 08.06.2009г.
2. Връщам се на работа за няколко дни,след което излизам в болничния за второто дете от 12.06.2009г.
Какви суми следва да получава тогава бабата съответно за майчинство за 1-то ? 50 % или 100% от обезщетението?
И другият ми въпрос е възможно ли е да се прехвърли майчинство на самоосигуряващо се лице,плащащо осигуровка за този риск "Общо заболяване и майчинство" или задължително лицето(баба/дядо)да е на труд.договор?
Много ще съм благодарна на малко яснота по горното baby_neutral

Не разбрах само какъв е смисълът от машинациите в т.1 и т.2?
В първото мнение съм писал някои неща във връзка със застъпването на майчинствата.

Относно въпроса за прехвърляне на майчинството на самоосигуряващо лице, според мен не може, защото в КТ пише, че трябва да работи по трудово правоотношение.
Но днес в едно авторитетно списание четох, че е възможно. Така че по-добре пиши до НОИ да ги питаш, ако мислиш че това е добър вариант за теб.  Wink

Доколкото прочетох тук-там,при две породени деца майчинството за 1-то става 50%(разбира се до навършване на 2г.).Идеята ми е чрез прехвърлянето му на майка ми да получавам пълният размер от 240 лв.Разбира се,търся вратички за увеличаване на семейния доход,докато отглеждам 2 деца и не работя;)
Благодаря относно отговора на  втория ми въпрос-бихте ли ми дали валиден мейл на НОИ,за да им пиша?  bouquet

Точно така, при прехвърляне на отпуска се полува пълния размер на обезщетението стига да са спазени условията за прехвърлянето.
Мейла е noi@nssi.bg

# 971
  • Мнения: 30
Дейзи,благодаря за обнадеждаването и за мейла:)Хубав ден!

# 972
  • Мнения: 4
Стики много ти благодаря за отговора!

# 973
  • Варна
  • Мнения: 1 107
Аз съм в заварено положение, 315-те дни ми изтичат на 22.04.2009. Доколкото разбирам сега трябва да подам декларацията наново вместо от 135 до 315, от 135 до 410 дни, така ли е?
А заповедта от работодателя, в която се казва, че разрешава отпуск за тези 315 дни, трябва ли да се смени на 410?

# 974
  • Мнения: 61
Стики много ти благодаря за отговорите. Имах голяма полза от тях.  bouquet smile3525 smile3501Страшни сте момичета имиа голяма полза от вас и ви благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт