Холандска тема - 30

  • 14 331
  • 309
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 107
Ами да още месец и бебо ще се появи! Аз не знам точно как се казват различните модели мислех,че Тандем са тези със седалки едно зад друго като влак,та аз такава търся,защото тези едно до друго наистина няма да мога да я ползвам много тук! Утре ще ходя по магазините та да видя,дали ще открия нещо! Благодаря на всички за помощта! Hug

# 226
  • Мнения: 1 910
kartinka, благодаря за всичко, което си написала. За мое лично надъхване.

Историята се доразви, оказа се, че като са се видяли е бил любезен. Но до колкото схванах все пак си е било споменато, че нямало да знае толкова холандски колкото холандчетата.
Според мен това си е ясно. Особено, като се има в предвид, че и в консултацията, и в залата ни казват (и без да сме ги питали) да говорим на родния си език. Холандски щели децата да си научат. А после, като тръгнеш по училищата всеки те пита говорили холандски. Ами не, но има все пак година да влезе в крак - си мисля аз.

Аз не знам дали ви разправях, че като го записахме в едно училище си драснаха допълнително, че е българче. Извън нещатата. В самия формуляр такъв въпрос/ред нямаше. Вече все повече се убеждавам да го запиша в най-близкото оpenbare school. Поне са доста цветни от към народности.

Уж гледам да не се впрягам много, но понякога определено се.

# 227
  • Мнения: 1 559
Windy,,Борил не ходи ли на peuterspeelzaal или voorschool?Там децата наистина навлизат много бързо в час с холандския.
Картинка браво,само така Laughing.Тук трябва да си директен иначе не те разбират. Crossing Arms

# 228
  • Мнения: 1 132
ДОбро утро!
Ред гърл, хайде почвам да стискам палци. На мен за породени деца, най-много ми харесват ей такъв вид, но са скъпички .http://www.babypark.nl/images/image/producten/5085_1_original_1.jpg
Картинка, ти сериозно ли за институциите? Thinking  Аз пък съм много доволна. Винаги с номерче или предварително уговорен час, никога не ми се е налагало да чакам и винаги  са много любезни, чак неудобно ми става.
На 3 и 1/2 децата по принцип плямпат доста дори и да са двуезични, но това е друга тема. В училището нали първата година учат езика или сега заради VVЕ искат още от 1 група да са добре с езика?  Thinking
Аз Софи я записах в 3 училища, но клоня към най-близкото Оупънбаребазиссхоол. Да се интегрира от малка, после да не изпада в шок, че има хора с друг цват на кожата. Пък и така ще има приятелчета от квартала. В крайна сметка ако аз самата дискриминирам хората, как ще искам мен да не ме дискриминират. Ако запея друга песен, ще споделя.
Миленкаа, торти ли въртиш? Завиждам му на половинката ти.
Моя мил днес следобед е свободен и отива да поръчва кухня на майка си, та отпада ходенето утре, а и готвенето на вечеря.  Whistling Много съм хепи.  Довечера пък ще бейбиситърства за да ходя да пийвам коктейли.
При нас пак вали сняг.  Crazy

# 229
  • Мнения: 1 550
windy [YES], нямат право да откажат да запишат Борил само въз основа на познанията му по холандски. Нали затова започват от 4- годишна възраст училище. Освен това в много училище се организират специални занимания за децата, които трябва да наваксат с езика. Ти си решаваш, дали ще търсите друго училище или ще влезете в спор с директора.

Мопси, сладки правех Mr. Green Днес тортата  chef
Ето ви малко пред- Валентинско настроение:


Бягам, по- късно пак ще се включа Hug

# 230
  • Мнения: 1 761
Себастиан от две седмици ходи на voorschool.Изненадана съм колко бързо започна да говори,прави кратки изречения и е станал много организиран,даже като си играе после си прибира играчките,а веднъж разля малко вода,сам си взе една салфетка избърса и после се похвали-goed gedaan,Sebastian.В неговата група децата са предимно от смесени бракове,има майки от Полша,Украйна,Филипините,САЩ,Англия,Турция,Индия и Алжир.Много съм доволна от учителките- научиха го да пие от чаша сам, да спазва правила,когато е с други деца, да поздравява,да е грижовен,ако някое дете плаче,да пази играчките и книжките.
Всеки ден ходи,без сряда,когато го водя на гимнастика,според мен точно това интензивно общуване с децата му даде такъв напредък.Въпреки,че в училището говорят само холандски,забелязвам,че сина ми си играе най-много с полячето и украйнчето-говорят си някакъв език,който само те си разбират,но се разбират супер-раз,два три на всички славянски езици означава едно и също -и после хуклват да бягат. Laughing

На нас всяка седмица ни дават нещо като рапорт какво е научило детето,какви проблеми има и как родителите могат да помогнат.Според мен много зависи от учителките.Нашите са три,едната е англичанка,другите две са холандки,имат нещо като руско-арабско-полски-холандски разговорник,който съм виждала да използват,ако детето не ги разбира и те се опитват да го включат в заниманията.На Себастиан много му харесва,всеки път като го прибера ми обяснява как му дали ябълка,как паднало камиончето,как скачали с едно дете като жабки,какви приказки им чели за зайчета,имаха и урок за бебетата  Shocked,даже родителите бяха поканени да видят как децата са се научили да се грижат за бебето-къпаха една кукла, после и дадоха шише с биберон и я сложиха да спи в едно легло,като и пееха приспивни песни.Всяко дете имаше някаква задача и като я направи получаваше похвала.Всички доволни- и деца и учители и родители.
Тази група ни беше препоръчана от директорката на училището, в което записахме Себастиан,когато беше на 6 м.Тя ни каза,че работели по някаква нова експериментална американска програма за интегриране на дву- и триезични деца в предучилищна възраст.Не помня името на програмата,но имат много материали и всяка тема е описана с приложение за родителите.На мен още първия ден ми връчиха един плик с няколко картинки за оцветяване,две нотирани песни,приказка и някаква игра, с които да занимавам Себастиан.Преди няколко дни мъжа ми чул Себастиан да пее песните от край до край и ме попита аз ли съм го научила, а аз даже не ги знам тези песни-учителките явно се справят много добре,за което мога само да съм им благодарна.

# 231
  • Мнения: 1 910
megan79, ходи, но според мен е много зле с холандския. Всъщност той не е много добре и българския. Доста думи знае, прави си изречения. Но обикновено не отговаря на въпроси много-много. Всички се изреждат да ми казват, че е всичко си е наред. И сигурно етака.

Мопси, всички казано от kartinka е нещо, с което можеш да се сблъскаш всеки момент.
Но това може от област до област да е различно. Примерно е жена, която бе живяла 35 години в Хага (женена за холандец, знае хол. отлично) ми каза веднъж, че в Nijmegen се чувства дикриминирана. А в Хага са били най-хубавите й години. Аз говоря само от опита ми в Наймехен и околност.

Милен@, те няма да откажат. Обикновено излизат с номера, че няма място, или че за детето ще е по-добре в еди кое си училище. Примерно.  (ние не сме имали проблем, бях се разстроила от историята на друга майка от вчера).
Много хубава снимка, малко ми сивее на мен  Embarassed . Но може и да е от моя монитор. Иначе е наистина нежна и романтична.  yes

kartinka, при нас няма voorschool.
Общината отпусна допълнителени 2.5 часа към peuterspeelzaal-a. Ходят всички, които искат. Може да са се променили от преди Нова година нещата. Една майка тук ми каза да питам в консултацията за инфо,  но това ще стане чак вторник. Аз бих го записала, но когато питах имаше само за деца, които в крайна сметка ги пращаха в специално училище.

Въобще друго си е да живееш в наистина голям град за някои неща.  Grinning

# 232
  • Мнения: 107
Мопси точно тази съм харесала(ама как си я нацелила само),но наистина не са малко паричките! Абе ще открия все нещо!

# 233
  • Мнения: 1 132
Мопси точно тази съм харесала(ама как си я нацелила само),но наистина не са малко паричките! Абе ще открия все нещо!
Чета мисли Simple Smile).

windy [YES] , естествено, че може да се сблъскам. До сега обаче не съм и съм доволна като говоря конкретно за институциите (какъвто и беше примера на картинка) . 
Тези групи са вече в почти всички зали и училища.Те са за деца, на които поне един родител е чужденец или и двамата.
http://www.regering.nl/Actueel/Pers_en_nieuwsberichten/2008/apri … j_taalachterstand
Може и самите учителки да пуснат детето в такава група или с направление от консултацибюрото. Аз ако си спомняте мрънках много, че веднага ме насочиха към такава допълнителна група, но май в крайна сметка ще я пусна София да ходи.

# 234
  • Мнения: 1 910
red_girl8602, не знам как сте с парите, но установих, че при количките си има връзка качество:цена определено. Аз имах първо една смотана количка и хем вървеше много добре в сравнение на други колички, направо се родих с Куинито. А ти две трябва да буташ.  Crazy Не можеш ли да идеш да "побуташ"някоя в някой магазин...

Мопси, благодаря за линка!  bouquet

Не че съм пръв майстор на език, но гледам, че
Цитат
De wet treedt per 1 augustus 2010 in werking. Vanaf die datum krijgen gemeenten de wettelijke verantwoordelijkheid om een goed voorschools aanbod te doen aan jonge kinderen met een taalachterstand.
Т.е. все още не е задължително и вероятно експериментират системи в градовете с по-голям процент чужденци.

И ако спазват -
Цитат
De opleidingsniveaus van de ouders zijn de belangrijkste criteria.
- ние отиваме на опашката. Предполагам колкото по-ниско, толкова по напред в списъка.

А намерих и защо са отпуснали нашето хемейнте повечко часове.

Цитат
In 2009 start een ondersteuningstraject voor gemeenten, peuterspeelzalen, kinderopvangcentra, ouders en professionals op het gebied van de jeugdgezondheidszorg. Zo kunnen zij zich voorbereiden op de invoering van de wet.
Явно и по двата въпроса са започнали даже по-рано.

Според мен си я пусни Софи. Аз за тези допълнителни часове в залата бях подозрителна. После реших, че Борил не губи от това да ходи. Ще се забавлява още няколко часа и ще учи езика. Все плюсове.

Милен@ , къде покри хубавата снимка.   Naughty Създаваше настроение. yes

# 235
  • Мнения: 1 132
windy [YES] , май проекта е от по-рано, но е стартирал в големите градове с много чужденци. Аз бях яхнала метлата заради описанието тук http://www.alifa-welzijn.nl/nl/peuterspeelzaalwerk/ , какви са критериите за прием. Това е за залите в Енсхеде, нопредполагам важи за всички. Ако си спомняш се оплаквах как веднага като чуха, че съм от България казаха, че София ще трябва да посещава такава група. Сега като ми се поуталожиха страстите  Laughing ще я пусна, поне да контактува повече с деца. Пък и колкото и да е на мама умното гарже, ни българския, ни холандския и е на нивото на децата на нейната възраст. Знам, че е от двуезичието, но все пак.  Tired

Мойте домашни любимци пак точат сополи до коленете и кашлят, аман от тая зима вече.  Tired

# 236
  • Мнения: 1 559
Докато се включа за количката Joy.Нашата беше -Quiny Tandem.Ние я бяхме купили втора употреба от Мarktplaats,за 220 евро.Беше като нова Peace.Но и ние я ползвахме малко,около 2-3 мес,и после пак е продадохме за 180 евро Laughing.Нови са над 600 евро,и то без екстрите,сума ,която ми се струва доста излишна,за ползване в толкова кратък период.Но са много здрави Peace...продължавай да гледаш в Марктплаатс,може да излезе нещо. Peace

# 237
  • Мнения: 327
Честит празник на всички!!!
Бъдете винаги влюбени и обичани!!!
Децата учат много бързо езика,синът ми беше на 3 год.когато тръгна в холанско училище, за половин година се справяше отлично.
След 6-тата година имаше проблеми с българския,започна да говори основно холански и в къщи,бяхме принудени да го върнем в Бг за първи клас,така се научи да чете и пише на български.Вмомента е на 11 1/2 и говори три езика английски,български и холански.

# 238
  • Мнения: 1 550
Девойки, честит ви празник на виното и любовта! Опиянявайте се от любов!

# 239
  • Мнения: 1 550
Еими, това за забравянето на българския го чувам доста често Crazy
В класа на моят син има едно дете е родители македонци и в тях се говори само на македонски. Детето преди да тръгне на училище е говорило само македонски. Сега е на 5 и говори само холандски. В наше село имало още 10-тина македонски семейства и на всички децата им говорили само македонски Shocked
Та по този повод взех да се замислям за българското училище в Лайден. Жалко само, че е 2 пъти месечно.
И сега като се върна в България пак ще има въпроси защо Алекс не говорил български ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт