Холандска тема - 30

  • 14 314
  • 309
  •   1
Отговори
# 75
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Във всички случай за чужденци се иска удостоверение за владеене на холандски и английски.
Успех Hug

Това не е така. Българите, които са в Stenden не говорят грам холандски. Дори и след 2 години тук.  Confused

# 76
  • Мнения: 2 641
картинка ще ми кажеш ли какво представляват тези яденета  Grinning много екзотични имена си имат Simple Smile

милена къде си учила холандския? ако отидем там къде може да се учи този език? фирмите предлагат ли курсове и да те насочат или сам си търсиш и се оправяш? а дали фирмите заплащат такива курсове?

# 77
  • Мнения: 1 550
Калинка, за това и предложиха се направи запитване в самия университет. Зависи как ще се запишеш да учи тук и с какъв статут пребиваваш. Отделно има разлика дали си студент на разменни начала или чуждестранен студент. Аз също имам приятелка, която е учила 5 години тук с английски и чак след това се беше записала да учи холандски. НО е и плащала като за чужденка Wink
Аз плащах такси, каквито и холандците плащат. Всички от групата ми по холандски учиха езика с амбицията да продължат да учат в университет или за да си изравнят дипломите (лекарите). Не всички успяха да си реализират плановете, защото не всички издържаха изпита по холандски.

Anaise, учила съм в университет езикът, там ми беше курса.
Някой от нашата тема беше казал, че към общините все още се организират курсове. Не знам дали това е така. Иначе курсове има разни и къде ли не. Но не са евтини, ако си плащаш сам. Работодателят вече определя дали ще те прати на курс и дали ще ти покрие разходите. Знам, че има такива фирми, но пак си остава фирмена политика.

# 78
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Милена, това, което си написала беше положението тук преди години (по времето, когато и аз започвах да уча).
Сега няма разлика за заплащането на таксата, защото сме в ЕС, както и не се иска виза за учене.

Аз карах курс от общината ( много зле) и бяхме едни амбициозни девойки. Всички взехме изпитите от раз и учихме или някои си намериха много добра работа.
Упоритост и търпение са доста важни понятия (имам приятелка чилийка, която години стоя без работа, но след това си намери по специалността).

# 79
  • Мнения: 1 761
За Университета в Лайден искат НТ-2 и Тойфел за българи,които започват от началото-т.е не за завършили Университет в Бг.Това е инфо от преди няколко месеца,когато аз учих там холандски.
За специализанти е по-различно,но Милена най-добре те е посъветвала да попиташ в съответния Университет,където искаш да учиш.

# 80
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Явно има i значение дали ученето е в Университет или HBO.

# 81
  • Мнения: 107
Благодаря много за отговорите! Аз искам да  уча специалност с Биология,но единственият университет,който открих до момента е Хагският и в него няма такава специалност! Ако знаете нещо,моля да ми помогнете с инфо! Hug

# 82
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Какво точно с биология?

# 83
  • Мнения: 1 761
Ред гърл-в Хага няма Университет, има Haagse hogeschool,което не е съвсем същото.
Университети има в Лайден,Утрехт,Амстердам,Хронинген,Леуварден и още няколко други града, но не си спомням кои.
Иначе има доста места, където можеш да учиш биология,но не са Университети.
Кандидатстването за НВО е  с по-различни условия,просто трябва да си избереш какво точно би искала да учиш и да се подготвиш.

www.uu.nl
http://www.uva.nl/start.cfm
http://www.rug.nl/corporate/index
http://www.ou.nl/?gclid=CMbz-8P1n5gCFQsyQgodtXKPnA
http://www.leidenuniv.nl/


Разгледай ги,има и възможност за директен контакт,ако имаш въпроси.
Ти си още много млада и имаш много шансове,пожелавам ти успех!  bouquet

# 84
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
В Леуварден са HBO (с пре-статут на Университет).
Имаше една дискусия за двете двида училища. Аз съм за HBO, като първа стъпка и евнтуално Магистратура в Университет. Практиката е незаменима.

# 85
  • Мнения: 327
Здравейте, Hugмомичета!!!
Отдавна не съм писала,но  нямам и много време.
Като ви чета за тези ваши любопитни комший,си мислех,че живеете на нашата улица Peace
но те май всички са си такива.
За мен най-трудни бяха първите 2 години.След 9 години тук ,не можах да свикна с тяхната храна най вече със сладките им работи.
За това как се поддържат холандките...те май не го правят,а тез деца все суполиви и с нокти #Crazy

[quote Забелязвам много силно турско и  влияние в начина на обличане на младите момичета тук,

[/quote]
Те тук се правят на туркини и мароканки,а като идат в Турция и Мароко се обличат като европейки.Това ми е впечатлението ми от лични наблюдения.

# 86
  • Мнения: 1 550
Калинка, прави ми впечатление, че не за първи път се хващаш за мои думи Thinking Аз ли така го разбирам или ти наистина имаш особено желание да се заяждаш с мен, не знам  33uu.
Но специално за теб, това. Niffic изрично споменават българи и румънци Wink. Това, че си от страна, членка на ЕС не означава, че идваш тук и се записваш да учиш. Има си условия, на които отговаря. Отново се минава през ИНД и отново се налага регистрация в общината.
Обучение на английски има за чуждестранните студенти, но избора на специалности е по- малък.
А специално за NTII и TOEFEL е условие на повечето университети, да не кажа за всички. Проверявала съм го за близки, така че говоря на само от личен опит отпреди 6 години.
За студентското финансиране, ето информацията от IB- Groep.
Единствената разлика сега и преди 6 години (мое време на запиване за студентка) е, че всички административни процедури са улеснени и да, на се налага виза, но се минава както през ИНД, така и през общината.
Също така таксите на ЕС- студенти са същите, като тези на холандските студенти. Докато преди за не ЕС- студенти таксите бяха по- високи.

# 87
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
 Peace Милена, случайно ти отговори и аз отговорих това, което знам. До миналият октомври си мислех, че е като преди, но се запознах с няколко студентки, които учат Туризъм и Хотелиерство тук и разбрах, че много от нещата са отпаднали. То и си го пише:

If you are staying for more than four months, registration as an inhabitant of the municipality where you are staying is required. In this case, you may also apply for verification against EU Community Law (proof of lawful residence) at the IND and for a residence document. This is not compulsory, but it is highly advisable, as it will make a number of things easier and several other institutions might want to see a EU residence document before acting for migrants.

Регистрация в ИНД въобще не е задължителна, а в кметството си е за всички граждани по закон.

Сега погледнах за специалностите и се сетих защо на тази позната не са й искали диплома за английски ( прехвърляне от Българо-Холандският колеж). Иначе наистина искат диплома за специалностите с английски. В това си права. Но при нас, примерно, има много китайци, които нямат английска / американска диплома. 

Холандска диплома за език се изисква за специалностите, които са на холандски. В нашият университет това са 99% от тях, затова и на мен ми трябваше такава.  В Хронинген има много от нашите специалности, които са на английски.

Да се върна към биологията:
на мен много ми харесват специалностите към Life Science (при нас са предимно на холандски, въпреки че много от учебнците  са английски и американски ).

red_girl8602, замисляла ли си се за тях?

# 88
  • Мнения: 107
Какво представляват тези "науки за живота",аз си мисля за нещо от сорта на:екология и опазване на околната среда или нещо свързано с медицина,фармация,рехабилитация! Винаги съм искала това да уча,завъпшила съм гимназия с природоматематически профил(биология,химия,физика,география). Прегледах сайтовете,но не открих такива специалности за бакалавър,а само магистърски програми,след завършена бакалавърска степен! Чудя се къде холандците завършват за бакалавър,за да могат да продължат магистратура newsm78

# 89
  • Мнения: 2 641
ред гърл моля те ми кажи как плануваш с 2 деца да учиш медицина ??? доколкото разбирам и холандски незнаех. питам те защото се чудя как да ходя на курсове по език съботно-неделни, но и това нестава защото няма на кой да оставя децата. опитах с 2 детегледачки и нестана нищо, даже втория път беше трагично. и така вече 4 години си седя в къщи без да мога да направя нещо, а трябва и то вопитающо вече.

Общи условия

Активация на акаунт