Рецепти за Actifry

  • 324 419
  • 1 499
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
Размерът на уреда ми е XL и събира голямо количество. Специално картофите ги тегля да са 2 кг. необелени. Колкото излязат като ги обеля, толкова слагам на едно зареждане. Другите зеленчуци обикновено не тегля. Колкото събере, толкова. На снимката с тиквичките, щом съм писала 2 кг, значи са били толкова. Слагам всичко наведнъж.

За тиквичките: Режа, слагам и пускам на колкото време преценя. Като свърши програмата гледам/опитвам и пускам пак. И така ако трябва на няколко пъти, докато се получи желаният вкус. Не се разкашкват, остават си кръгчета. На вкус са леко жилави, не стават меки, както при печене и пържене. На нас ни харесват. Не соля предварително.

За картофените кюфтета ще ми е трудно да дам точна рецепта, защото правя всичко на око. У дома не се консумират млечни продукти, така, че не слагам сирене. Въпреки това стават разкошни на вкус. Вие можете да си сложите, това едва ли ще попречи с нещо. Галета не слагам.

Давам рецепта за картофените кюфтета, като уточнявам, че всичко е на око и правя в по-голямо количество, защото детето много ги обича. Като ги направя, кани и приятелката си, защото и според двете стават "жестоки" (на езика на тийнейджърите).... Рецептата не е нищо особено.

Картофи около 2,5 - 3 кг., задушени. Не варя, задушавам с малко вода под налягане. За 3 кг, картофи 3 ч.ч. вода е достатъчна. При задушаването добавям и сол. После ги вадя без течността и намачквам, докато са топли.

Яйца размер XL 5 - 6 бр. (Само този размер купувам и нямам други. Ако са по-малки, ще трябват повече.)

Мазнина на око, колкото реша (може би около ч. чаша)

Подправки: чубрица и къри, също на око.

Всичко се разбърква много добре.

За да се оформят хубави топки сместа трябва да поизстине. Вземам с лъжицата за сладолед топка, като от външната страна заглаждам формата със супена лъжица. Ако станат големи топки, после, когато кошницата се върти опират в едно ръбче на капака, затова не ги правя прекалено големи и ако трябва леко ги натискам, за да станат по-ниски. Като пусна машината, гледам дали опират или минават без проблем и ако трябва още малко сплесквам. Малко е трудно отделянето от кошницата, когато са готови. От долната страна на кюфтето остава по решетката. Изронвам го с дървената лопатка и слагам следващите. След всяко кюфте в лъжицата за сладолед добавям по малко мазнина, за по-лесно оформяне. Може би около 1/2 ч.л.
Това е всичко.
Уредът ми е най-големия размер, но кошницата не е толкова голяма и събира само по 6 кюфтета. т.е. става бавно, на много пъти.

Между другото, кошницата ми е съвместима за уреда, но се наложи да ѝ отрежа част от дръжката, защото опираше в капака. На едната снимка с кюфтетата се вижда...

И да не мислите, че трохите от скарата, дето остават след отлепване на кюфтетата се изхвърлят. Нищо подобно. Събират се и се изяждат.... Laughing

Последна редакция: ср, 08 апр 2020, 15:11 от Вела

# 1 066
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
За решетката - режа хартия за печене, сгъвам листа на 4, режа обло ръбовече, посредата цепя само хоризонтално и ввртикално по няколко см, така става отвор по средата, нахлузвам я и така.. нищо не ми лепне Simple Smile

# 1 067
  • Мнения: 4 595
Здравейте хоп и аз съм вече тук. След въпроса ми за бюджетен уред накрая взех най - скъпия и най - големия Genius XL Чакам го с нетърпение.. Дано е здрав, че сигурно по няколко пъти на ден ще работи...

# 1 068
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
Честито и със здраве да си го ползвате! И моят е този модел и размер. Удобно е,  защото прави по-голямо количество наведнъж.

# 1 069
  • Мнения: 4 595
Какви бланширани картофи ползвате? Пробвах два вида  на снимката с олио и без да слагам, не ми харесва.

# 1 070
  • София
  • Мнения: 1 464
Ние предпочитаме не замразени, а обикновени, обелени и подсушени картофки. И пресни картофки също. Стават чудесни!

# 1 071
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Мм пресни картофки, които незнайно защо са по 5лв кг Rage Бланширани не ползвам.

# 1 072
  • София
  • Мнения: 1 464
Ох, помня колко скъпо беше в БГ. В UK са между 50р и £1 за кг пресни пролетни картофки...

# 1 073
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Предни години по това време бяха по 2.50 за 1кг, току що минах през плод-зеленчука и вече са 5.80...

# 1 074
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
е стига де , ММ купува по 1 и 70-80 за кг сносни картофи , пресни ,варна ,зеленчукова борса

# 1 075
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
е стига де , ММ купува по 1 и 70-80 за кг сносни картофи , пресни ,варна ,зеленчукова борса

Тук не съм ходила до борсата, но миже би ще го направя идните дни. Иначе съм в София. То и нормалните картофи са по-скъпи, ама пресните бият всички рекорди.

# 1 076
  • София
  • Мнения: 10 320
Записвам се да ви следя, толкова ни е любим този уред, че взех и втори за вилата.
Освен картофки, най-много ми харесва как се получават ребърцата, уникални!

Редовно пека и полуготови хлебчета, супер стават.

А от къде си купихте допълнителна решетка?

# 1 077
  • Мнения: 565
Може ли рецепта за ребърцата?

# 1 078
  • 1st floor
  • Мнения: 9 117
И аз търсих допълнителна решетка или тавичка, но не намирам за моя. Такъв е:
https://www.tefal.bg/%D0%A3%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0 … 0038/p/1510001156

Моля, ако някое е намерил и купил, да сподели от къде!

# 1 079
  • София
  • Мнения: 2 922
И аз търсих допълнителна решетка или тавичка, но не намирам за моя. Такъв е:
https://www.tefal.bg/%D0%A3%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B0 … 0038/p/1510001156

Моля, ако някое е намерил и купил, да сподели от къде!

Проверихте ли тук по номер на модела - https://www.servicebg.net/bgsg_sp/index.php?id_category=253& … ntroller=category

Общи условия

Активация на акаунт