Малък въпрос!

  • 2 631
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 255
Подкрепям написаното от Asinka  Peace
Има ЗАКОН!, който преди да влезе в сила аз спазвах.
Дъщеря ми се вози от бебе - първо в кошница, а сега в стол за кола - според възрастта.
Независимо дали пътува до магазина или в чужбина - това е без значение.
Това мога да кажа за себе си.
Жалко, че много хора разсъждават като писалите по-горе  ooooh!

# 16
  • Мнения: 6 323
Не е въпросът дали има закон или не.
Защо е нужно със закони да пазят здравето и живота ни, когато става въпрос за неща, които зависят от самите нас?
Естествено, че най-безопасният и единствен начин за пътуване в кола на дете е в столче, съобразено с възрастта му.
И ако/когато детето от самото си раждане пътува в такова столче, то нито протестира, нито му е неудобно - то е свикнало и знае, че в колата се пътува само така.

Дъщеря ми е вече голяма, на 11 години е и едва от няколко месеца вече се вози единствено вързана с колан, то това е защото вече ръстът й е над 150 см. От самото си раждане винаги е пътувала единствено и само в столче от съответната група.
Синът ми е на 7 г. и от раждането си до ден днешен пътува само в столчето.
Пътували сме дълго, спали са в колата и никога това не е било проблем - нито за тях, нито за нас.

Моля, не рискувайте!
Понякога елементарна ситуация може да нанесе големи бели, ако детето не е обезопасено.

Ще дам елементарен пример.
Случаят е от преди около година-година и половина.
Прибирахме се към вкъщи. Уличката покрай редицата блокове е изключително тясна, а освен това от двете страни са паркирали автомобили. Скоростта на предвижване клони към 0, тъй като се лавира трудно и внимателно покрай всяко едно огледало на паркирал автомобил. Изведнъж пред колата, буквално пред гумите, изскочи куче. Мъжът ми наби спирачките и колата буквално закова на място. Въпреки изключително ниската скорост, усетих как коланът силно се впи в рамото ми. Децата се стреснаха, но се размина само с това... Ако някое от децата беше отвързано, просто щеше да полети напред. Надали щеше да има кой-знае какви наранявания поради малката скорост, но случаят бе абсолютно показателен.

Съжалявам, но нямам оправдание за никой, който превозва децата си не в съобразено с възрастта столче.
Не спазването на закона е важно, а грижата за живота на собствените ни деца.
И тук няма оправдания нито за цена, нито за възможности.
Дори и по-евтино и от по-нисък клас столче, е по-добре от никакво, а и дори колата да не позволява закрепването му, то винаги се намират варианти, стига човек да има желание.

Факта, че има родители, които превозват децата си необезопасени, донякъде обяснявам с това, че може да нямат достатъчно информация, не знаят рисковете, не са запознати с опасностите, но... не мога да го приема и оправдая по никакъв начин.

И за да няма неясноти, искам да подчертая, че отношението ми не е персонално към никого, не искам да се карам и не искам да обиждам никого. С настоящия си постинг и с всички подобни по този въпрос искам единствено и само да обърна внимание на този изключително сериозен проблем и моля, умолявам, всички родители да мислят за живота и здравето на децата си и да осигурят необходимата им безопасност по време на пътуване.

# 17
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Малко се засилвате, ми се струва! Вие къде си мислите, че си возя децата - слагам си ги отгоре на главата и шофирам ли  Shocked

Имам две деца, и двете НИКОГА не са пътували без прословутите столчета и седалки - сега се прибирам от провинцията, оставихме ги там, че са болни да ги гледа майка ми. Тя ме попита ще свалим ли столчетата от колата - казах - ДА, защото столчетата винаги трябва да са там, където са децата. Когато и да се наложи някой да ги вози нещо спешно, да пътуват, да излязат например с племенницата и гаджето й - те трябва да имат седалки за кола. Не мисля, че ние сме хора, които си излагаме децата на опасност просто ей-така от недоосмиляне или просто щото сме за разстрел с автомат  Naughty Сигурно половината майки от пишещите в бг-мама си държат децата отзад, седалката до тях - празна, ама се бият в гърдите, че имат седалка. Аз съм майка, която ви казва, че НЕ ВЕДНЪЖ съм си държала отзад детето, особено когато имаше колики и беше малък. Налагало ми се е, решението си е било мое и ДА, ако се повтори - пак ще го направя! По-добре ли е новородено, с развиваща се пъпна херния да се дере, щото трябва да е в столчето  ooooh!
Айде, моля ви се, мене все в столчета са ме возили едно време. Покрай новите неща, които евала, че са ги измислили хората, вие забравяте понякога чисто човешкия фактор  Stop

Като се роди Момчил имахме една седалка - на Алекс, която е 1-3г. Когато Алекс беше новороден, ползвахме откачащата се седалка за кола, от количката му. Още през бременността с Момчил, купих столче за 0-6м., което ползвахме до 7-8 мес. А когато се роди Момчил, купихме втора седалка за 3-12г., та баткото се намести в нея, Момчил - в кошницата/столче, сллед което се премести в бившето столче на брат си - това, първото ни. Сега си ги карам с двете столчета отзад винаги.

НО! Когато си тръгнал да пътуваш на 1530км. от София, при 40 градуса, хайде да речем през нощта е по-хладно де, и когато на децата главите им увисват напред, като спят в столчетата, и не могат да спят нормално, когато малкият ти е на памперс, и този памперс го издува отдолу и затопля, а оттам точно - на чатала, минава и долния колан, сори, ама не могат да издържат децата ми така 17-18 часа. На границата са ни виждали и никой нищо не ни е казвал. Наше решение си е. Децата спят отзад - не мърдат, не стават, не се движат.

Ако, да не дава Господ на никого - и на нас, и на вас, колата ни се блъсне, така че да стане нещо лошо, дали са вързани или не - все тая. Ударът ще е фатален и в двата случая. Като хвръкнат стъклата и се нанижат железата в колата .... Хайде да не говорим по тия теми, а?

Решението дали да се направи така или не е лично на родителите. Нито мое, нито твое, а авторката си преценява сама. При това, тя отдавна си знае как да си вози децата. Жената питаше просто за стъклата и газовата уредба. Толкоз!

пс - Имаше хиляди такива теми в подфорумите, не превръщайте темата на авторката в поредният тъп спор. Това не подлежи на решение или коментар. Решено е, има закон, не е измислен случайно. В живота, обаче, има моменти, когато се налага да се съобразяваш според ситуацията. Става по много пъти на ден. Всеки го прави различно. Това е от мен. Стига толкоз  Stop

# 18
  • Мнения: 2 575
Наистина всичко е извън темата - оправдания винаги има и както и доводи безкрай.
Всички знаят как е правилно, но у нас винаги има НО............................... Close
Живи и здрави и нека не се случват дори и ЛЕКИ произшествия, защото може пир 120 км/час да няма значение дали си в столче или не и всичко да е меле, но при 50-60-70 има ОГРОМНО.
Нека не се случва Praynig

# 19
  • Мнения: 5 255
Оправдания  ooooh!
... и когато на децата главите им увисват напред, като спят в столчетата, и не могат да спят нормално
Има решение и за това  Peace


# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
mam@ - хубави картинки  Hug
Продава ли се това в Бг?
Ииии, преди да ми кажеш, че в И-нет го има, аз да кажа, че on-line поръчки не правя. Първо да го видя и да го пипна и тогаз Wink
А иначе и моят син заспива в столчето вързан. Буквално увисва в/у колана (колана му минава точно през гушката). Ако го обърна наопаки, дупето му стърчи над нивото на главата му. Да, знам, че в столче е безопасно. Дори мога да си призная, че щерката на 2 пъти влиза под седалката на шофьора при рязко спиране  Blush и разбирам какъв е риска и опасността...
Но понякога ми е жал, че дори ме е страх да е заспал така "овързано-обесен" (говоря да е без приспособлението, показано от мам@).

П.П: Mamma, при извънредни ситуации, на куче, топка, гълъби и т.н не се спира.
По-добре рискувай техния живот, отколкото живота на возещите се.

# 21
  • Мнения: 5 255
Шани, възглавници за път се продават почти във всяка бензиностанция, добре зареден детски магазин или Практикер /от там купихме нашата /.
Втората и третата снимка ги мярнах в Амазон/on line  Mr. Green/ - няма невъзможни неща  Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Решението дали да се направи така или не е лично на родителите. Нито мое, нито твое, а авторката си преценява сама...

Не, не е така  Naughty
Има закон и той следва да се спазва. Аз съм против ти, авторката или който и да е друг да нарушава законите, а като катострофирате и децата ви пострадат - да плащам аз с моите данъци болничното им лечение, да плащам аз с моите данъци съдебните процедури, в които вие ще съдите някой, че ви е блъснал. После всички ще пускаме СМС-и, за да се лекуват децата ви в чужбина... Просто защото не сте имали достатъчно здрав разум да спазвате законите или достатъчно акъл, за да измислите, че вместо 20 часа с кола до Анталия можете да стигнете за 2 със самолет.
Да не говорим, че има столчета и за големи деца, който се накланят назад и детето спи чудесно така. Поне 4 годишната ми дъщеря го прави.
Но както се казва: "Който иска намира начин, който не иска - намира оправдание."

Кога най-сетне и в БГ такива родители ще отиват на съд? Само това се чудя аз.... #Cussing out

# 23
  • Мнения: 2 839
Вижте сега, няма да ми размахвате назидателно пръст. Не и на мен, точно по въпроса за столчетата. Защото децата ми си тръгнаха от болницата със столчета и са с такива и предии  след като някой взе че се присети да гласува закон.

И тъй като явно имате решение на всеки проблем свързан с пътуване, как предлагате да пропътуваме 18-20 часа път? С 3 приспивания по пътя, може би? Как не съм се сетила  ooooh!

Да опасно е, да не се случва беля наистина! Ама айде без да ми навирате отговорното си отношение към транспортирането на децата. Просто защото не ме познавате. И защото напоследък вървенето по улиците ми се струва доста по рисковано даже от това децата да пътуват веднъж годишно без столчета. За това рецепта имате ли?

Теми за столчетата има много, пишете си там най-добре. Аз лично изобщо нямам нужда от уроци по безопасност.

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
mam@ - да такива възглвки съм виждала навсякъде. НО, пак казвам - те не му вършат работа... той заспива и се отпуска на колана...
И съм напълно съгласна с DiVA  Hug

, как предлагате да пропътуваме 18-20 часа път? С 3 приспивания по пътя, може би? Как не съм се сетила  ooooh!

еми уж си умна  Joy
  bouquet

# 25
  • Мнения: 2 575
Шани - не искам да продължавам безмисления спор, но няма как да не ти отговоря.
КАК при достатъчно наклонено столче НАЗАД ( полулегнало състояние) е възможно някой да си налкони главата напред? Ей това не мога да си обясня.
Да, ако столчето е изправено в абсолютно седящо полжение е разбираемо. Thinking

И не на последно място - ако не мога да използвам самолет за 1500 км, не тръгвам с детето си с кола. Не го причинявам нито на него, нито на себе си Sunglasses

# 26
  • Мнения: 2 839
И не на последно място - ако не мога да използвам самолет за 1500 км, не тръгвам с детето си с кола. Не го причинявам нито на него, нито на себе си Sunglasses
За съжаление в дълбоката провинция Варна, от където няма много избор на полети, сме принудени да мислим алтернативни варианти. Иначе ще си почиваме на Златните.

# 27
  • Мнения: 2 575
И не на последно място - ако не мога да използвам самолет за 1500 км, не тръгвам с детето си с кола. Не го причинявам нито на него, нито на себе си Sunglasses
За съжаление в дълбоката провинция Варна, от където няма много избор на полети, сме принудени да мислим алтернативни варианти. Иначе ще си почиваме на Златните.

Еее, хайде - точно Варна е второто място с полети до Анталия цяло лято  Sunglasses

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Асинка, столчето ми е такова!!! При него се използват само коланите на самата кола. Т.е  - те минават така през детето, както минават през теб (да си го представиш). И дребния обикновено заспива, отпуска се и клюмва глава... Остава заспал в/у колана, който при новото положение на заспалото му тяло му минава под гушката.

Представяш ли си го вече увиснал или да ти го снимам при възможност и да ти го покажа. Детето ми е на 5г. и кусур вече... Не ползва от онез, накланящите се столчета.

. Иначе ще си почиваме на Златните.

ууууууу, блазя ви  Hug Laughing

# 29
  • Мнения: 2 839
Еее, хайде - точно Варна е второто място с полети до Анталия цяло лято  Sunglasses
Мда, от последното лято обаче. Когато пък ние сменихме дестинацията  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт