Отново за кредитите

  • 7 237
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 932
Xм, странно...
Нашият лихвен процент в момента е 10,15% за кредит в лева (8%БЛП+2,15% фиксирана надбавка). Предложиха ни да превалутираме в евро при 1% по-ниска лихва, което ще рече 9,15%, а не 7%.

Никол, учудвам се, че все още не са ви вдигнали лихвата по кредита.Мисля, че  през ноември вдигнаха лихвите по всичките си стари кредити-и в лева, и в евро...
Сигурно е имала предвид, че БЛП-то ще и стане 7%, а не лихвата като цяло.

# 16
  • Мнения: 10 610
Щом банката го предлага - значи е по-изгодно за нея.
Нашият е в лева, Булбанк. Вдигнаха ни вноската преди месец, все още чакам отговор на писмото си колко точно ни е лихвата и защо е увеличена, тъй като в уведомлението пишеше само вноската ви се променя от...на...
Лихвата ни беше 7.28, по мои изчисления сега е около 8.5%

# 17
  • Варна
  • Мнения: 261
Сигурно е имала предвид, че БЛП-то ще и стане 7%, а не лихвата като цяло.

Тъй като нямах възможност да се влюча тези дни да поясня,лихвата ни е 8% СБР/стойност на банковият ресурс/ +0,95% надбавка.Т.е. и аз съм се объркала,в момента лихвата ни 8,95%,евентуално ще стане 7,95%.И още нещо,от банката първо ни казаха,че няма да има никакви такса ,а след това,че ако обърнем кредита в евро ще трябва и нова ипотека,което за момента ни е невъзможно.

# 18
  • Мнения: 67
Днес получих писмо от банката че пак ни вдигат лихвата считано от 15 декември Октомври вноската скочи с 40 лв а сега с още 65лв От февруари 2008 това е четвърто увеличение

# 19
  • Мнения: 10 610
Днес получих писмо от банката че пак ни вдигат лихвата считано от 15 декември Октомври вноската скочи с 40 лв а сега с още 65лв От февруари 2008 това е четвърто увеличение
Коя е банката и в лева ли е кредита?
На моя приятелка вчера Райфайзен й вдигнаха с от 6.65% на 7.65% - кредита е ипотечен, в евро, изтеглен преди 4мес.

# 20
  • Мнения: 46 518
И при нас от следващия месец ще е 7.55% Mr. Green

# 21
  • Мнения: 425
Ние даже вече платихме последната вноска с увеличението. Още края на декември ми изпратиха уведомление, че дигат лихвите с 1%  Twisted Evil За райфайзен става въпрос.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 4 134
Щом банката го предлага - значи е по-изгодно за нея.
Нашият е в лева, Булбанк. Вдигнаха ни вноската преди месец, все още чакам отговор на писмото си колко точно ни е лихвата и защо е увеличена, тъй като в уведомлението пишеше само вноската ви се променя от...на...
Лихвата ни беше 7.28, по мои изчисления сега е около 8.5%

И ние сме в Булбанк, ипотечен в лева, преди 10-ина дни ни вдигнаха вноската с 85 лв  Rolling Eyes  Cry, по левовите депозити е вече към 9% лихвата

# 23
  • Мнения: 67
И нашият е в Райфайзен в лева Лихвата ни е вече е 8% Искам да попитам тези на които декември са увеличили лихвата октомври имали ли са някакво увеличение

# 24
  • Мнения: 215
Малко разсъждения и от мен.....

За клиентите е по-добре да вземат заеми във валутата, в която си получават заплатите, т.е. за нас в левове. Когато има дестабилизация на лева, с колкото поевтинее левовата заплата, с толкова ще поевтинее и левовия заем.

По аналогия българските банки вземат пари от чужоди банки и подозирам, че те не са в левове.
Какво се получава, ако поевтинее лева - крайния потребтиел, който плаща в левове ще бъде горе-долу в изходната си позиция, но банката ще трябва с повече левове да покрие нейните заеми в друга валута. За банките е по-добре да дават кредити в по-стабилна валута, за да имат по-малко проблеми ако лева поевтинее.

Да, точно така мисля и аз  Peace
Кредита ни е в лева и се надявам да сме на сметка поне един път с превалутирането, което все някога ще стане.

# 25
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Да се запиша Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 4 041
Биб, прочетете си добре договора с банката, вкл. Общи условия.
   При много банки, особено по-нови кредити, има включена клауза,че банката може едностранно да превалутира или да промени драстично фиксираната надбавка, при драстична промяна на стойността на валутата. Т.е. ако ти е в лева и той се обезцени, автоматично сменят валутата и ти реално губиш, защото си плащала доста по-високи вноски.
  В нашия договор няма такива клаузи и затова сега седим и си траем на около 11%. До към края на годината ще стане ясно как ще се развиват нещата-ще има ли промяна в стойността на лева. Аз лично мисля,че няма да падне борда и няма да обезценят левовете. Ако го направят ще е край за лева окончателно. Може, евентуално, като приемаме еврото, да има някаква промяна в курса, не знам...

# 27
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Хората удариха дъното, банките фалират, лихвените проценти в Англия например са 0,5%  Shocked То докато има депозити с 9% лихва и банките си набират активите от спестяванията на хората не виждам как ще се променят нещата  ooooh!
aunt Ogg , не можем да влезем в еврозоната с борд, това ми е надеждата и на мен  Mr. Green

# 28
  • София
  • Мнения: 4 041
С борд или без борд, за мен надеждата за влизане в Еврозоната става все по-слаба.  Confused

# 29
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Ние ще взимаме от Емпорики банк ипотечен в Евро.. Tired В момента лихвата е 7,5%. Бях много против заемите в Евро и смятам след 2 год. примерно ако положението се закрепи и поотмине истерията, да го превалутирам в лева, точно заради това
aunt Ogg , не можем да влезем в еврозоната с борд, това ми е надеждата и на мен  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт