На колко години децата Ви започнаха да разпознават цветовете?

  • 14 383
  • 127
  •   1
Отговори
  • Мнения: 903
Здравейте мили майки   bouquet
Дъщеря ми е на 2 години и 7 месеца, но още не може да разпознава цветовете. Аз си мисля, че не се стреми да ги запомни, защото иначе брой до дест без проблем, казва стихотворение и пее песнички, разпознава си буквата и на мен и на бабите и дядовците, но цветовете са ни табу. За нея всичко е зелено. Мъжа ми мисли, че е далтониска и за това Ви питам, да добия представа дали е малка или да се насочим към специалисти.
Благодаря Ви предварително  Hug

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Виж това - ще ти помогне да прецениш без специалист http://psabev.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

Пък може и да се затрудни детето знам ли  newsm78. Опитай  Hug

# 2
  • Мнения: 27 524
Сега започва; на 2 и половина им е малко раничко  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 179
А аз доколкото си спомням моя син даже по-късно /след 3г./ започна да ги разпознава,като в началото  всичко беше червено или синьо- просто си ги беше харесал и само тях знаеше.Сега вече ги познава всичките

# 4
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
За нас пък всичко е бяло..... Mr. Green
Не се притеснявай...детето ти се развива..цветовете не се учат лесно...
Въпреки това го стимулирай...играйте с пластелин, рисувайте, когато четеш книжки бъди по детайла....
и най-важното не се притеснявай...

# 5
  • Мнения: 2 950
Имаше подобна тема в Нашите деца - потърси. Иначе по темата и аз си мислех, че дъщеря ми е далтонист, защото всичките деца около нея знаеха цветовете, а за нея всичко беше червено.  Shocked След 3 г някъде ги научи за часове.  Grinning

# 6
  • Мнения: 249
Моята дъщеря до преди две години някъде не можеше да запомни имената. Иначе съм и правила тестове. Примерно и давах различни по цветове предмети и я карах да ги групира по цвят. Викаше на оранжевото цвят като на морков и други такива. Според мен няма за какво да се притесняваш Peace

# 7
  • Мнения: 349
Един съвет от мен - с фулмастрите децата много бързо учат цветовете - моите около втората си годинка разпознаваха основните цветове, и без проблем се научиха много бързо да разпознават и останалите. Като игра оцветявайте и искай му даден цвят, казвай му с какъв цвят кое да оцвети и ще се научи  Peace

# 8
  • Мнения: 1 817
На 3г.  ги знаеше основните. За това съм сигурна, защото тогава започна  да ходи на градина.  Лелее как се забравя Rolling EyesЗнам, че и аз се бях притеснила по едно време. Wink

# 9
  • Мнения: 24 467
За разпознаването- не знам, знам кога започнаха да ги назовават. И двамата ми сина на две години споменаваха основни цветове- бяло, черно, червено, синьо, зелено, жълто. Сега малкото е на 2 г. и 8 м. и към тях добави останалите- сиво, кафяво, лилаво, розово, оранжево. Не ги бърка, което значи че ги различава вече добре.
Не знам кое е късно, не ме е вълнувал този въпрос, важно е по- скоро детето да бъде занимавано с полезни за него неща, да се учи на нови работи- и за него е интересно и полезно и за родителите е по- добре. По - лесно и бързо ще започнат да се разбират, контактите са по- добри. Назоваването на цветовете зависи много и от цялостното развитие на активния и пасивен речник на конкретното дете.
Специално за цветовете с децата ми най- голяма полза имахме в това отношение от игрите- кутии, в които в различни отвори се вкарват съответстващите им елементи и винаги, когато сме играли, съм акцентирала на "жълтата луна", "зелената пирамидка", "червеното кръгче" и т.н. Също така когато гледаме картинки, виждаме колите навън, обличаме дрехи упоменавам цвета. Ставаше дори несъзнателно, като заучена фраза /сивото ауди, зелените панталонки, червената топка, жълтия войник/. Рисуването също много ни помогна- голям картон на земята и вадим фулмастерите- дай сега с розовото, с лилавото, синият кит, кафявата сърничка и т.н.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 227
Марти разпознава някои цветове, но все още бърка зеленото със синьо.
Между другото мисля, че от далтонизъм страдат само мъже, ако не греша разбира се.

# 11
  • Мнения: 592
Люта чушка - пиперлийка   - не грешиш, това е болест, която се предава с мъжките хромозоми.
Моето дете започна да ги разпознава след 2год и 8мес. Все още бърка някои....
Като пример аз като малка съм ги научила грешно като наименования и съм казвала на синьото зелено, защото просто така съм мислила че се казва, а нашите са смятали че съм далтонизка ooooh!

# 12
  • Мнения: 9 973
чувала съм,че след 3г.

# 13
  • Мнения: 2 090
Сина ми е точно на годините на твоята дъщеря,и също не разпознава цветовете.Мисля че е рано за притеснение.

# 14
  • Мнения: 24 467
Да, мъжка "особеност" си е,  Confused далтонизмът, затова почнах да ги препитвам от рано, да установя дали някой от синковците няма да се наложи да го карам с колата, докато го оженя.  Laughing

# 15
  • Мнения: 2 331
Синът ми беше около 2-г., когато разпознаваше доста цветове.Дъщеря ми сега е на 2г. и месец, но няма и помен от различаване на цветовете.Като я питаме, отговаря, но досега нито веднъж не е улучила.

# 16
  • Мнения: 4 915
Голямата щерка на 2 години и 2-3 месеца разпознаваше и назоваваше 3  цвята: червено, зелено и оранжево. До 3-тата годинка познаваше почти всички.

Малката сега навърши две, но още й е трудно. Познава червеното най-често. И зеленото.

# 17
  • Мнения: 999
Дъщеря ми беше около 2 години когато започна да ги учи. Упражнявахме се с купчетата за игра.

# 18
  • Мнения: 9 814
На около две годинки се научи да разпознава основните цветове.
Нюансите месец-два по-късно.

# 19
  • Мнения: 126
 Моята дъщеря след 3 - годишна възраст започна да ги разпознава и то не всички цветове, а основните. Научи ги с помоща на моливи и фулмастри.

# 20
  • Мнения: 67
Около 1,6 години.Ссега е на 2 и 2 месеца и вече е стигнал до нюанси,светло синьо,свсетло розово, светло зелено,лилаво такива неща. Майка ми не вярваше,ама като й беше казал дай ми лилавата гъбка от елхата и млъкна  Laughing
Според мен е индивидуално,не се притеснявай, ще се научи. А на таткото не му обръщай внимание, далнотнист било детето,глупости.
Моят син започна като му купих едни пластмасови кубчета с различни животни на тях и го карах да ми носи по цветове или пък по животни кубчетата. Може да опиташ,но да не са й бебешки,купих му ги като беше по-малък.

# 21
  • Мнения: 1 897
Различава и разпознава  цветовете, но понякога ги назовава с името на друг цвят. Например на синьото казва зелено, на жълтото-розово...
Но ако му поставя за задача да раздели на два отделни купа сините и червените топки се справя безпогрешно.

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 15:09 от Ulia

# 22
  • Мнения: 3 394
на годинка или нещо подобно определено правеше разлика. Например -
Като я попитам "кое е жълтото (или друг цвят) кубче " тя ми го показваше, дори и да не можеше да говори още.

# 23
  • Мнения: 71
Синът ми разпознаваше основните цветове около 2-год. възраст, а на 2 и половина разпознаваше всички цветове и нюанси. Научи ги благодарение на това, че е луд фен на колите и постоянно питаше за марка и цвят на видяна от него кола.

# 24
  • Мнения: 111
След тригодишна възраст.

# 25
  • Мнения: 941
да ги разпознава или да ги назовава,
Каката още преди годинка ги различаваше когато и казвах да донесе определен цвят нещо от което има различни. Почна да ги назовава около 2г  но и тя в началото си хареса зеленото и всичко беше зелено, сега ги знае вече на два езика,
А кога ще започне да ги назовава правилно си зависи от детето, дали говори отрано, дали говори добре, децата са различни, пробвай първо да видиш дали ги различава когато ти ги назоваваш, а другото ще си дойде с времето.

# 26
  • Мнения: 1 217
Сега разпознава бялото и синьото.
Мисля,че на този етап е добре.
Винаги когато играе с цветна играчка,винаги по няколко пъти казвам какъв цвят е тя.

# 27
  • Мнения: 476
На 2г. една моя приятелка го научи. Аз не си бях направила труда, защото смятах, че рано.

# 28
  • София
  • Мнения: 790
На 2 г се научи дъщеря ми. Просто и беше интересно да ме пита докато рисуваме  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 240
Беше на около 2 годинки, когато разпознаваше вече повечето цветове. Научи се като помагаше при простирането - подаваше щипки в определен цвят.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 437
Мисля, че всичко е много индивидуално. Синът ми е почти на 2,2 г. и вече познава някои цветове - синьо, зелено, жълто, червено, лилаво, розово. И ги научи покрай игра с едни кубчета. Бяло и черно не разпознава.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 052
Дъщеря ми е на 2,5 години и вече обръща особено внимание на цветовете. Оцветяваме картинки и коментираме книжки. Тя сама проявява интерес и вече знае основните цветове, въпреки, че понякога ги бърка.

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Преди да навърши 2г,но тя от едногодишна е с моливите и листовете за рисуване.Затова пък преди 2-3 месеца се научи да брои до 10,т.е. всяко дете се развива различно.

# 33
  • София
  • Мнения: 5 289
Вече не си спомням на колко беше когато научи цветовете, но пък си спомням как и колко лесно ги научи.
Понеже любимите му играчки бяха количките, си играехме с тях и му показвах-ето сложи жълтата количка при жълтите,лилавата при лилавите,синята при сините......и прочие.Със любимите си играчки страшно лесно научи и цветовете, можете да пробвате и такъв вариант.

# 34
  • Мнения: 1 294
Дъщеря ми е на 2г.6 м. и  разпознава всички основните цветове и лилавото.От няколко месеца постоянно рисува с акварел, а аз й обяснявам кой цвят какъв е  и предполагам, че това й помогна да ги научи.

# 35
  • Мнения: 6 442
Поименно знае 3-4 цвята от около 1-2 месеца.  Peace

# 36
  • Мнения: 1 298
Дъщеря ми е на 2год.и 5 мес. и разпознава повечето цветове.
Но аз съм се занимавала с нея за тях - със специални книжки и рисуване основно.

# 37
  • Мнения: 3 932
Голяmа mъка mи бяха тия цветове, то не бяха книжки, игри, оцветявки. Възраст не си споmняm, но се сещаm, че някак си отведнъж почна да ги разпознава, явно mу е "доШло вреmето''.

# 38
  • Мнения: 2 028
Огнян познаваше основните цветове (жълто, червено, зелено и синьо) на 2 години и 1-2 месеца, в последствие научи много бързо всички останали, сега много обича да дойде и да ми каже за някой флумастер, че е "пимбибиян"  Crazy

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 316
Определено има още време да научи цветовете. Моята дъжеря е на 3 и половина и тепърва започва да разпознава някой от цветовете.

Мисля, че зависи и от това доколко му представлява интерес и му се вижда интересно на детето да знае цветовете.

# 40
  • BG
  • Мнения: 1 900
На 2.3год.вече знаеше цветовете.При всеки е индивидуално.Ако става въпрос има деца и познавам такива на п 5 още не ги познават.

# 41
  • Мнения: 2 587
На две години вече знаеше основните,сега вече ги знае всичките,но пък е много зле с броенето.Всяко дете си е индивидуално,зависи си от това от какво се вълнува и кое му е интересно.Моята дъщеря обича книжки и ги знае повечето наизуст,но няма никакво влечение към рисуване и писане на букви,докато братовчедчето й (2г и половина) не харесва книжки,но много обича да рисува и вече знае доста от буквите да ги пише.

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
На около 3г.децата ми познаваха всички цветове.От около 2 год.възраст знаеха основните.И двамата проговориха късно ,така че в началото просто слагаха жълто блокче от строител върху червено и т.н.В групата на малкия, който е 5 год. имат дете,което още не е научило цветовете поименно.Иначе свързва жълтия със слънцето,синия-с морето и т.н.,но като наименоваия явно не иска да ги научи/или ги е разбрал погрешно,както някой по-напред писа/.
При всички положения ,според мен,още нямате повод за притеснение !

# 43
  • Мнения: 2 803
всичко е строго индивидуално.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 715
Дъщеря ми е на 1г и 11 мес. Познава и назовава синьото от около 3-4 месеца. Вече назовава бяло, зелено, доколкото може оранжево и розово Simple Smile. Иначе познава зеленото и червеното. Засега е това.
Но мисля, че при всяко дете е различно Peace

# 45
  • Мнения: 903
Много ви благодаря за отговорите.
Иванна също много обича да рисува, но когато и показавам цветовете тя гледа втренчено и само премигва. И с купчета играем и я карам да ми носи чветове и никога не уцелва.Аз ги редя две по две и ги показвам, а тя не искала повече да играе. Може би не и е интересно. Ще опитаме пак с моливи и цветни химикали.
Още веднъж благодаря за споделената информация   bouquet

# 46
  • Мнения: 4 434
Полезна тема,мерси  bouquet

# 47
  • Мнения: 24 467
Много ви благодаря за отговорите.
Иванна също много обича да рисува, но когато и показавам цветовете тя гледа втренчено и само премигва. И с купчета играем и я карам да ми носи чветове и никога не уцелва.Аз ги редя две по две и ги показвам, а тя не искала повече да играе. Може би не и е интересно. Ще опитаме пак с моливи и цветни химикали.
Още веднъж благодаря за споделената информация   bouquet

А говори ли? "Колко" говори по принцип, от кога? От каква възраст разпознава герои от картинки по книжки? Тях назовава ли ги? На какво играете в момента с нея, какво и е най- интересно?

# 48
  • Мнения: 8 999
Между 2 и 3 г.

# 49
Малката ми дъщеря е на 3год.и половина,но все още не ги назовава.Ако й кажа-оцвети в зелено като тревата,взема зеленият молив,или в синьо като небето ,но все още ги бърка.Тя и не обича много да рисува и оцветява,но аз я карам.....

# 50
  • Мнения: 2 123
Мъжът ми е на 36, но червеното и зеленото са му проблем определено  Joy

Никола научи основните цветове от към 2г и 3, 4 месеца

# 51
  • Мнения: 2 312
Около 2г. започна да разпознава цветове.Научи ги покрай цветните кубчета,с който непрекъснато играеше.

# 52
  • Мнения: 1 555
СИнът ми започна да ги назовава преди да стане на 2г и то с големи подробности като охра напримертъмни и светли нюанси, но да ти кажа просто защото му стана интересно, а дъщеря ми ги разпознава, макар че още не може да ги назове!

# 53
  • Мнения: 3 929
Синът ми беше на около 2,8 год., когато назоваваше и разпознаваше червен, бял, зелен, жълт, оранжев. Черен и син започна да назовава след около месец - два. Случвало се е да забрави за момента, но когато не се сети точното наименование на цвета, прави аналогия - бял като снега, жълт като слънцето, зелен като тревата и т.н.
Иначе, племенникът ми на 4,3 год. още не знаеше цветовете, но при него проблемът идваше от това, че никой не му беше обяснявал, въпреки че в началото си мислехме, че има проблем с очите.

# 54
# 55
  • Мнения: 4 187
Според мен късно и със зор  Crossing Arms, на три и половина. Чак учителките в градината накрая, в чудо се видяха с нея. След като цялата рода се зае, за седмица влезе в час.
Проблемът и беше , че от страх да не сбърка, на всички въпроси за цвят отговаряше - Не знам   Tired


ЕТО още една тема по въпроса, скоро разисквана.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 999
Да, мъжка "особеност" си е,  Confused далтонизмът...

На около 100 мъже далтонисти се пада по една жена Simple Smile Майка ми е далтонист към светлите цветове...

А дъщеря ми мисля след 3-тия рожден ден започна да разпознава цветовете.

# 57
  • Мнения: 903
Много ви благодаря за отговорите.
Иванна също много обича да рисува, но когато и показавам цветовете тя гледа втренчено и само премигва. И с купчета играем и я карам да ми носи чветове и никога не уцелва.Аз ги редя две по две и ги показвам, а тя не искала повече да играе. Може би не и е интересно. Ще опитаме пак с моливи и цветни химикали.
Още веднъж благодаря за споделената информация   bouquet

А говори ли? "Колко" говори по принцип, от кога? От каква възраст разпознава герои от картинки по книжки? Тях назовава ли ги? На какво играете в момента с нея, какво и е най- интересно?

Оооо да говори много, проговори рано и книжки четем още от бебе и на 11 месеца ми ги посочваше с пръстче, като я питам кои кои е. Започна да ги назовава месец или два след това. Иначе играем на много игри: рисуваме, редим купчета и пъзели, лекуваме куклите, подаваме си топка в коридора, детски дартц ама най- много обича да редя кули от купчета и тя да ги разрушава  Mr. Green

# 58
  • Мнения: 24 467
Тогава вероятно просто още няма интерес точно към цветовете. Ако е така- никакъв проблем /едва ли е далтонист  Grinning/. Особено ако реагира положително на "Дай ми синия молив" и други подобни.

# 59
  • Мнения: 610
Ние сме на 2год.и 3мес.и мога да кажа,че знае основните,но не ги познава а просто понякога само ги налучква.Иначе и ние сме фенове на зеленото:"какъв подарък искаш за Коледа-отг:Зелен" Grinning

# 60
  • София
  • Мнения: 2 227
....

На около 100 мъже далтонисти се пада по една жена....
Това не го знаех.

# 61
  • Мнения: 227
Дребния може да групира по цветове,но все още не ги назовава.

# 62
  • Мнения: 24 467
Има още в първия линк по тази тема: "Далтонизмът е аномалия в човешкото зрение, при която човек не различава някои цветове... Най-често срещаният далтонизъм е червено-зеленият, като при мъжете се среща много по-често, отколкото при жените.", т.е. при нас е много малко вероятно /поне с нещо да сме на плюс  Laughing/.
Все пак се установява от лекар. Не знам на тази възраст обаче дали може това да се установи с подобен тест. Затова питах по принцип дали говори детето и дали различава фигури, форми, дали ги назовава /понеже може да разпознава, но все още да не назовава това, което вижда/.

# 63
Ученето на цветовете  е нещо като  ученето на буквите според мен.Моя син до  1 клас отказваше да  знае  повече от  2-3 цвята .Знаеше да чете и пише ,но цветовете му се закучиха.Той и не обичаше да рисува де. Съветваха ме да му казвам:

"Подай  ми  резедавата  блуза "  докато гладя   и  коша  с  изсушените дрехи  всякакви цветове  е  до   него   

или пък  "   Я занеси  сивата  купа  в  хола,ако обичаш "  докато  сме в кухнята  и има  доста различни по свят неща.

Винаги следваше  : Кво е резедава  ,кво е   сивата  или  другия цвят. Умишлено  повтарях след кратко време за пак същите неща,за които съм искала да ми подаде уж случайно. Еми още на втория или третия път  знаеше  цветовете, но  тези  от рода  охра,лилаво  ,охра  и  нюанси така и  не искаше да запомни,било излишно . Като купихме едни темперни бои и на всяка тубичка пишеше  цвета,казваше: " Абе тези луди ли са? Тва ( за охрата ) си е жълто ,а тва  ( за розовото)  си е леко червено. "

Затова път преди първи клас  знаеше да чете и  пише не само с българските,ами и с  латинските букви и  сам си  разлистваше речници ,за да търси чужди думи как са на български.
  Явно всяко дете си има или няма интерес към  нещо и  няма поводи за нашите притеснения.



# 64
  • Мнения: 929
На две ги знаеше - като и кажех дай ми например червено кубче, зелена топка и т. н.ми даваше това което поискам, но огато я питах например какъв цвят и е блузата или топката, която държи тя казваше зелен и толкова друг цвят не произнасяше.

# 65
  • Мнения: 339
Моят син досега не ги разпознаваше, семо знаеше да кзва някой от тях. Но днес навъм ми говори нещо за една кола и обяснявашв че е червена, но аз не му обърнах голямо внимание. Той продължи да настоява и когато се обърнах назад учудването ми беше голямо- колата наистина беше червена  Grinning . Значи мога да кажа на 2,4 год. Peace

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Правилно започна да назовава цветове след като навърши 3 г. Преди това я караше леко на налучкване Simple Smile Мисля че при нас спомогна градината, вкъщи рисуваме постоянно, но едва като тръгна на градина почна да ги нацелва.

# 67
  • Мнения: 260
Мили майки изобщо не се притеснявайте за цветовете.Моята грешка при синът ми бе,че реших на 5г.детето да знае цветовете.Дори смятах,че съм закъсняла.А той горкия хичне го вълнуваха.Е изтормозих се.Какви ли не мисли ми минаха през главата. ooooh!Постепенно без да го уча той си ги научи от ежедневието.Дори неразбрах как

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Беше на около 3 годинки когато започна да ги разпознава.

# 69
  • Мнения: 301
на 3 години и малко, досега ги знаеше като думи, но всичко хубаво за него беше ЗЕЛЕНО!
Доскоро ги наричаше "като слънцето", "като морето", "като тревата", "като морковчето, защото не обичам портокали", "като Барни"- това е лилавото динозавърче от филма,  и "като момичетата" казва на розовото Laughing

# 70
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Сега сме на тема цветове, но според Шушето всичко е синьо и чат пат жълто, нооо синьото преди всичко. Има голям мерак детето да казва кое какъв цвят е, но пусто живее в син свят  Flutter

# 71
  • Мнения: 2 254
На 2 годинки и 8 месеца.

# 72
  • Мнения: 8 230
Вече разпознава основните цветове - бяло, жълто, червено, зелено, синьо, черно. Той е на 2г и 2м. Научи ги много бързо с помощта на количките си и разни други играчки.

# 73
  • Пристанището на шейсетте кораба.
  • Мнения: 239
На 2 годинки и 10 месеца

# 74
  • София
  • Мнения: 1 570
Мойта дъщеря започна да казва основните- син'о, чевено, зелено, жълто още на 1г. 3-4м. още с първите думички.Скоро не съм я питала, да видя докъде е стигнала с разпознаването. Но тогава много се стараехме и й повтаряхме.

# 75
  • Мнения: 4 451
Моетомомиченце е на 2г.4м. и не разпознава цветовете още. Мисля, че това се получава около 3-годишна възраст.

# 76
  • Добрич
  • Мнения: 958
При всяко дете е различно. Моето, разпознавапе основните още преди 3 г.
В детската градина сега ги учат на цветовете, но има деца, които не ги познават. Така че е много относително - когато им дойде врмето ще ги научат.

# 77
  • Мнения: 389
Кристиян знае цветовете като наименования, но май сме до там. От няколко дена като си играем и като му поискам червена кола или жълта, и започна да ги поналучква. С конструктора строим с определен цвят кубчета например и гледам, че има известен напредък , но определено това се отнася само за основните.

# 78
  • Мнения: 1 949
От ок. 2г и 1-2м. ги знае. Любимата й игра по него време бяха щипките за пране. Постепенно я усетих, че започва да ги реди на купчинки по цветове (е, тук-там разбира се имаше и щипки от друг цвят) и тогава реших, че й е време да започне и да ги назовава. Скоро след това разпознаваше освен основните цветове и лилаво, розово, кафяво ....   Hug

# 79
  • Мнения: 903
Много, много Ви благодаря   bouquet

# 80
  • Мнения: 919
Не помня точно,но знам че ходеше още на яслата,като разпознаваше и назоваваше цветовете.Някъде на 2 и половина ще да е била.
Само основните,разбира се.Останалите ги научи по-късно.

# 81
  • Мнения: 301
Мойта дъщеря започна да казва основните- син'о, чевено, зелено, жълто още на 1г. 3-4м. още с първите думички.....
newsm78  newsm78  newsm78  newsm78  Thinking

# 82
  • Oslo
  • Мнения: 659
Късно - към 5 г. разпознаваше без грешка цветовете големият ми син. Сега е 5 клас и е детето с най-висок успех в класа си. Никога не съм мислила, че това, както и много други неща са определящи за развитието на децата. За малкия си син даже не мога да дам отговор - ами не съм забелязала кога точно е започнал да ги разпознава .......

# 83
  • Мнения: 2 142
Ей, Таби! Целувка на малката кукла! Simple Smile

Да ти кажа моята малка девойка е обсолятно същата. Не разпознава цветовете или по-точно не се опитва да им помни имената. Иначе май в момента са и много интересни, защото нарича всеки предмет с някаъв цвят " имам сиви обувки", "косата на Еми е зелена", "вземи тази бяла пръчка" ... и т.н. Еми на тази възраст познаваше всички цветове, но децата са различни и не мисля, че има място за безпокойство  bouquet Hug

# 84
  • Мнения: 22 948
Не помня точно,но около 3 години започна да назовава без грешка повечето цветове.Все още бърка някои от тях.

# 85
  • Варна
  • Мнения: 94
Преди да навърши 2г. научи основните цветове,след това постепенно прибавяше и останалите.

# 86
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
След 3-тата годинка

# 87
  • Мнения: 5 391
Синът ми на 2,10г не разпознава все още нито един цвят.
Поне аз не съм разбрала Simple Smile

# 88
  • Мнения: 809
Стефчо е много будно, смея да твърдя умно дете. Винга ни е изненадвал със способностите си. Но забелязах, че на 2 г. и половина не познава цветовете. Прилагах различни техники за разпознаване на цветовете, но без резултат. Като поискам да ми подаде предмет с даден цвят - пълен блокаж. Не ги познава. Много се притесних да не е далтонист. Но се е оказа, че е нещо врменно. След няколко месеца, слава Богу, безпогрешно разпознаваше цветовете.

# 89
  • Мнения: 1 322
На 2г. и 4м. вече разпознаваше 5-6 цвята.

# 90
  • Мнения: 1 523
Малката е на 2 год. и 6 мес.,разпознава и назовава основните цветове.При нея бонибон-а помогна да ги научи  Wink.

# 91
  • Мнения: 186
Около 2 и нещо.Не помня с точност.

# 92
  • Мнения: 494
На братовчедка ми момчето е на 4 години и още не познава всички цветове, така че не се притеснявай

# 93
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Няма страшно,племенника ми на 5 години още не ги познава,не му е интересно,но когато оцветява нещо на компютъра се справя чудесно,има време да се научи.
Дъщеря ми на 2 години и шест месеца разпознава само основните цветове,зелено,червено,бяло,черно жълто, розово и оранжево,но не я и натискам,ако се пита отговарям на въпроса Peace

# 94
  • Мнения: 42
При всяко дете е различно. Някои по-рано запомнят цветовете, други буквите или числата. Но съм убедена че ако отделиш 1-2 дена по 10 минути за някоя игра с цветовете и после си играете отвреме на време.
Например:
Пилето е......,
Жабата е .......,
Слънцето е..........
и понякога ти самата да объркаш, ще видиш как ще те поправят че бъркаш. Пробвай.

# 95
  • Мнения: 2 309
На 2г.и 9 мес. е щерката и категорично не ги разпознава Confusedопределно вижда, че цветовете са различни, но не може да ги назове. Не мога да си обясня как може да дърдори до побъркване, да пее, да помни приказки и песни, да помни като слон какво е правила на морето, а да не запомни пет прости цвята и да твърди, че кучето е бяло-червено. Цялата фамилия е ангажирана да я провокира да запомни цветовете по какви ли не начини, е не и не, неще и туй то.

# 96
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
На две години разпознаваше около 7-8цвята.
Аз постоянно го питах :"Какъв цвят е тази кола, а онази?" - и ги научи с лекота  Peace

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Моят син започна да разпознава основните цветове - червено /любимо му е/, жълто, зелено, синьо, бяло преди 2-3месеца от разни играчки и  животни. Но сега съвсем целеносочено ги учим с една много интересна игра подобна на мозайка с която се правят фигури в различни цветови комбинации. Peace

# 98
  • Мнения: 875
това, че детето не може да свърже определена дума с конкретен цвят, не означава, че не разпознава цветовете. синът ми, например, започна да реди легото си по цветове, което за мен е индикатор, че различава отделните цветове, без да може да ги назове, или пък да се отзове на въпрос от типа: "подай ми зеленото кубче".

# 99
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
Около 2 години и нещо започна да свързва цвета с названието му, както казва Момо.

# 100
  • Мнения: 56
Вече научихме цветовете, но в началото доста бъркаше син и зелен

# 101
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 824
Дъщеря ми познава цветовете. На три и половина е. Прави грешки понякога, но не не притеснявам Wink

# 102
  • Мнения: 19 307
Малката още не ги разпознава. Уча я от време на време, но не проявява никакъв интерес. Има едно л'бимо одеяло, без което неможе да заспива. ЗНае, че то е синьо, но не може да назове някой друг предмет, който е син.

# 103
  • Мнения: 103
Мойта дъщеря започна да разпознава цветовете на 2г., но племенника ми беше чак на 6.г като ги различаваше. Не мисля, че има място за притеснения.

# 104
  • Мнения: 65
И дъщеря ми, и синът ми започнаха да разпознават основните цветове  - ( бяло, черно, жълто, зелено, червено, синьо..) на около 2 г. Малко по-късно научиха кафяво, лилаво и др. Но на една приятелка момченцето ги бърка още, а е  на повече от 4 г. Според мен е индивидуално.

# 105
  • Мнения: 1 910
На 2.4-2.5, като му кажеш да ти даде някакъв цвят кола - даваше правилната. Но като цвят споменаваше само оранжево. После аз спря да  го занимавам и сега пак ги бърка. Но знае светофара дали светли зелено или червено.  Grinning Мисля, че цветовете не са им интересни толкова...какво значение има - сигурно си мислят  Wink

# 106
  • Мнения: 2 960
Дъщеря ми около 2 годинки  и нещо разпознаваше основните цветове.Синът ми е на 1г.10 м. и все още е в процес на "учене" кое какво е.

# 107
  • Мнения: 575
на 2 годинки вече познаваше, червено, синьо, зелено и жълто. Сега е на 2 и половина и вече знае лилаво, розово, черно,  бяло и оранжево.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 01:49 от Мотивация

# 108
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Малко преди третата година разпознаваше основните цветове вече.

# 109
# 110
  • София
  • Мнения: 17 592
Да различава цветовете, да разпознава цветовете и да назовава цветовете са три различни неща.

Кога се появява цветното зрение е трудно установимо, но общо взето се смята, че или бебето си излиза с него, или се развива през първите дни / седмици  от съществуването му.

Разпознаването на цветовете е сложна работа. Философски погледнато.
Как обясняваш "цвят"?
Способността на телата да поглъщат светлина с дадена честота и да отразяват светлина с дадена честота?
Понеже за 2 - 3 годишното дете вероятно това обяснение е точно толкова непонятно и безсмислено, колкото и което и да е друго.
От там насетне трябва да се въоръжиш с мноого търпение. И да изхвърлиш от мечтите си как ще обясниш всички цветове на куп и то ще ги разбере и запомни. Просто е трудно да го накараш да "усети" нещото, което обединява дадени напълно различни по форма и вид предмети или различава сходните. Да схване някак понятието "цвят". После вече можеш да се опитваш да вкарваш названията...
В момента "синьо", "жълто", "червено", ... за детето са просто думички без никакво съдържание. И повтаря произволно избрана от тях - или пък само една, а дано поне понякога да се окаже право - без никаква връзка с това, което вижда, само за да ти достави удоволствие.

# 111
  • Мнения: 575

В момента "синьо", "жълто", "червено", ... за детето са просто думички без никакво съдържание. И повтаря произволно избрана от тях - или пък само една, а дано поне понякога да се окаже право - без никаква връзка с това, което вижда, само за да ти достави удоволствие.
Ами не, че искам да изкарам дъщеря си вундеркинд, ама явно много я кефи да ми доставя удоволствие след като не прави грешка в "познаването" на цветовете. Като беше по- малка явно ги налучкваше, но сега в 10 от 10 се справя перфектно. Правила съм си тестове да я питам за цвят "бордо", много тъмно червено. Казва че не знае, но не казва червено. Същото е с кафявото, примерно. Просто не го познава, усеща.

# 112
  • Варна
  • Мнения: 439
Мами,  много съм притеснена. Дъщеря ми е на 3,5 години и не познава нито един цвят. Минута след като съм и казала какъв е цвета и я попитам пак не знае и просто си казва един какъвто и дойде наум. Почнах да си мисля, 4е има някакъв проблем. Как ви се вижда това дали е нормално? Племенникът ми е на същата възраст и отдавна знае цветовете.

# 113
  • Мнения: 3 367
В Щатите ако до 5 не знае основените цветове започват да се зачудват,дотогава се предлагат различни методики за поднасяне на инфото както с всичко останало и не се счита за проблематично. Син ни е на 3 и 2м,до Коледа всичко беше жълто,сега е синьо,нямам грижа по темата.
Ето още
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365337.msg10151388;topicseen#msg10151388

# 114
  • Мнения: 112
Виж на колко е дъщеря ми. Тя също  не знае, или пък не иска да научи цветовете.Разпознава основните , но не може да запомни кой цвят  как се казва.И то не  защото не помни.Знае  репликите на  няколко  филма наизуст, запомня песен от 2-ве  изпявания, стих също.Изобщо в градината  много й се кефят , че  пее и казва думи  на руски и английски  без бг акцент.Но цветовете/а също буквите и цифрите -не ooooh!/.Аз съм  в ужас.Питахме неврохирурга , който я оперира, дали  не е следствие от операцията , или дали  не е далтонистка.Преглеждаха я- нищо й няма.Той каза, че е нормално до 6 години  децата да не могат  да усвоят  тая материя- цветовете.А според мен се лигави, щерката, де.
  Всичките ни познати деца още от 2,5г  ги научиха цветовете, само моята -не.Но щом доктора казва, че  е нормално, ти предлагам да не се вълнуваме толкова.

# 115
  • Мнения: 1 364
Алекс започна да разпознава основните цветове на 2 години.
Малко по късно и другите.

# 116
  • Мнения: 1 212
Eй, тъкмо да възкликна колко успокоително ми подейства тази тема зачитайки я отначалото ....
И прочетох и поседното мнение преди моето  Mr. Green
КАЛИЯ , кажи ми  че твоето дете има и други признаци на вундеркизъм  Wink  Grinning

Иначе синът ми е на 2 и 2 месеца и сериозно от няколко месеца го тормозя с цветовете.
Като този ентусиазъм ме обзе след първото препитване за едни цветни фигурки от бебешка дрънкалка, които той назова стриктно кой кой е .
Явно е било слуайно.

# 117
  • Мнения: 1 364
Eй, тъкмо да възкликна колко успокоително ми подейства тази тема зачитайки я отначалото ....
И прочетох и поседното мнение преди моето  Mr. Green
КАЛИЯ , кажи ми  че твоето дете има и други признаци на вундеркизъм  Wink  Grinning

Иначе синът ми е на 2 и 2 месеца и сериозно от няколко месеца го тормозя с цветовете.
Като този ентусиазъм ме обзе след първото препитване за едни цветни фигурки от бебешка дрънкалка, които той назова стриктно кой кой е .
Явно е било слуайно.

Невиждам какво ненормално има в това 2 годишно дете да разпознава цветовете.
Много рано започна да говори, да основните цветове ги научи на 2 години.
Но за сметка на това проходи доста късно.

Сега се зачетох в горните постове...има и други деца, който на 2 г. познават цветовете Laughing
Момченцата са по назад с тези неща.

# 118
  • Мнения: 417
Вижте на колко е моето момченце .Все още бъркаме някои цветове с други като на зеленото - синьо, или на оранжевото  с червено. Основните ги знае, но ги бърка често.

# 119
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Дъщеря ми на около 3 и половина. След като научи всички букви и цифри.  ooooh!И аз се бях притеснила.
Синът ми малко преди 2. На около 2 и половина разпознаваше розово, кафяво...

# 120
  • Мнения: 71
Стефко е на 3г. и 5м. и едва сега започна да нари4а цветовете с истинските им имена, ако мога така да се изкажа. Дори преди това си бях внушила, 4е е далтонист, защото по-малки от него ги разпонавха перфектно. Ненормалница голяма съм. Явно си е индивидуално. Така, чеееее не се притеснявай

# 121
  • София
  • Мнения: 3 880
беше доста рано, на около година и половина.

# 122
  • на морето
  • Мнения: 1 385
Дъщеря ми се научи от много малка към1,6г.Но синът ми е вече на 3 и още не ги знае добре.Опитвам се да го уча,но той е страшен инат-като каже червено е и край...всичко е червено  nono

# 123
  • Мнения: 56
При всяко дете е различно, племенничката ми ги разпознаваше на 2.5 а синът ми като стана на 3

# 124
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ами дъщеря ми почна преди около два месеца (1 г 9 м) да разпознава цветовете, по някога ги бърка. Но синьо, зелено, червено, жълто, оранжево, черно рядко ги бърка. Рано проговори, но никога не съм й обяснявала цветовете, докато тази работа не я свърши лелята на мъжа ми и на нея й хареса. Единствено забелязах по същото време, че разпознаваше зеления цвят без да съм я учила.
Но това според мен си е много до дете. Моето просто обича този тип игри - да разпознаваме цветове, коя буква на кой е, да брои всичко (брои до 10, изпуска 7).

# 125
  • Мнения: 830
На 2 години вече познаваше цветовете, мъжът ми се беше заел да я научи и успя. Отначало приех всичко на шега и си мислех, че няма да успее, но факт успя. Дори не можеше да говори, той и казваше покажи ми червеното и тя посочваше, така и с другите цветове. Това ми беше за урок да не подценявам детето и умението му за възприемане.

# 126
  • Мнения: 10
Още веднъж поздравления за суперфорума!!!

Моят син започна да познава цветовете от година и малко обаче напоследък нещо се "разгевези" и ги бърка много - сега е на 2г. и 4 мес. По принцип цялото му познание идва "на вълни": напредък, затишие и дърпане назад и после всичко си идва на мястото. Жената обаче се паникьоса за далтонизъм и не я успокоиха твърденията ми, че това е наследствено а ние нямаме. Тя твърдеше, че е наизустил цветовете на играчките. Тръгнах из нета да търся детски тест (без цифри щото и с цифрите дръпнахме назад) и добре че пак попаднах на този форум.
За щастие жена ми тъкмо бе купила разноцветни щипки за пране. Насъбрах ги в един леген и без да искам ги разпилях по пода. След първоначалното показно малкият започна да ми помага в събирането на купчинки със скорост която разсея съмненията ми. Не е идеалният тест - различават се и по светлост, обаче като започна бързо да разделя тъмните...

Ако някой знае детски тест (с кончета и пеперудки напр.) да даде линк и предлагам да се публикува в отделна заключена тема защото тази е много разводнена. Това значително ще намали родителската параноя Simple Smile

# 127
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
Разпознаването и научаването на цветовете си е доста индивидуално. Дъщеря ми ми научи окончателно на 2 години. А синът ми, който е на година и половина, вече ги знае перфектно. Но сам прояви интерес да ги учи от около месец.

Общи условия

Активация на акаунт