Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 248
Добро утро...
Абе хора къде ги намирате тия доктори дето правят скриинг и ФМ от 11 до 14 седмица?...
Аз тука поне на 5 ходих до сега докато се ориентирам и всеки ми казва, че по-рано от 17-та седмица не се правят тези изследвания. Аз и затова мисля да изчакам до тогава... А това за пола в 12 седмица наистина ми се вижда чудничко... Моят гинеколог по ЗК ме предупреди, че преди 7-ми месец пол нямал да ми каже, въпреки че ехографа му не е лош.

# 46
  • Мнения: 9 973
Кате,хората познават пола,навсякъде из форума чета.Завъртах се в майската,в юнската,в юлската тема-така е.
Ако не ти пречи,ела до София,път,път,ама за един ден ще свършиш работа.

bebe_dundi ,завиждам ти благородно  Grinning Ще стане шарения във вас.Ох и аз искам така,дано е момиче Heart Eyes

    Фетална Морфология!!!
До момента са известни около 1 000 вида вродени малформации.
Те заемат основната част от вродените аномалии при новородените (60% от вродените аномалии) и се намират при около 3% (2100 деца годишно у нас) от всички новородени.
Малформативните синдроми се причиняват от дефекти (мутации) в множество гени и взаимодействието им с едно или няколко фактора на околната среда.

Характерно за вродените малформации е:

Сравнително нисък емпиричен риск за повторение от 2 до 4%.
Повишена честота при кръвнородствени бракове.
Нарастване на риска с появата на всеки следващ болен в семейството.
Ултразвуковия скрининг се провежда от 10 до 22 седмица на бременността. Като особено ефективен за откриване на големи аномалии, напоследък се приема т.нар. ранен ултразвуков скрининг през 10-16 седмица на бременността.

Теоретично ултразвуковото изследване би трябвало да бъде една от най-ефективните форми за профилактика на генетичните болести, тъй като чрез него могат да се открият до 80% от вродените малформации.
На практика изследването има 2 съществени ограничения:

Необходимостта от ултразвуков апарат от висока класа  с разрешителна
способност от 0,1 мм (не е задължително да бъде триизмерeн).

Висококвалифициран ултразвуков специалист, които може
да открива  промени в морфологията на плода на т.нар. II-III ниво.
Първият проблем може да се каже, че до голяма степен е решен. У нас има достатъчно качествени ултразвукови апарати, включително и триизмерни.

Особено тежко е положението с квалифицирани специалисти.
В момента с възможности за провеждане на ултразвуково изследване на II ниво са няколко десетки акушер-гинеколози, от които само 3-ма имат международен сертификат за целта. Последните се намират в “Майчин дом” – София.

Проблемът с недостатъчната квалификацията на ултразвуковите специалисти се демонстрира непрекъснато със съобщенията в средствата за масово информиране за родени деца с малформации, при които бременността е била “проследявана” включително и във водещи наши АГ заведения.

Ултразвуков скрининг за малформации  в първите 3 месеца на бременността

Освен обичайният ултразвуков преглед, които извършват всички АГ специалисти, в 11-13 седмица на бременността се провежда специализираното изследване за големи малформации (включително  аненцефалия) и оценка на риска за Даун чрез измерването на т.нар. “нухална транслуценция”  и търсене наличие на кости на носа на плода.

Нухалната транслуценция е пространството между кожата и вратната мускулатура на плода.
В случай, че то е повече от 3 мм, това са данни за повишен риск от раждане на дете с Даун.
Самостоятелно маркерът (белегът) открива около 70% от случаите с Даун, но се среща много често при нормални бременности.
В съчетание със серумен скрининг – кръвно изследване на свободен бета-хорионгонадотропин (F-hCG) и плацентарния антиген (РАРР-Р) се достига до откриваемост на засегнатите плодове около 85% при фалшиво положителни резултати от 1%.
Кръвното изследване е въведено у нас, но в момента не се прилага, поради липса на достатъчен брой квалифицирани ултразвукови специалисти, които да могат да измерват надеждно нухалната транслуценция..

Ултразвуков скрининг във вторите 3 месеца на бременността

След 16 седмица (най-сигурно в 19-21) на бременността се виждат над 80% от случаите с малформативни синдроми, включително спина бифида и аненцефалия.
Отново трябва да се подчертае, че това зависи основно от квалификацията на специалиста  и в никакъв случай не е задължително ултразвуковия апарат да бъде триизмерен, например.

След 16 седмица може да се измери и т.нар. “гънка на врата”. В случай, че тя е над 5 мм това е белег за повишен риск от раждане на дете с болестта на Даун.

Напоследък се налага т.нар. “интегриран скрининиг”, включващ комбинираното изследване на биохимични и ултразвукови показатели (маркери) в първи и втори триместър на бременността.

Внимание: ултразвуковият скрининг не замества и липсата на т.нар. “меки ултразвукови маркери” не отхвърлят намерен “повишен риск” при серумния скрининг.

Всяка бременна трябва да бъде проследена със специализирано ултразвуково изследване за откриване на вродени малформации поне 3 пъти:
- в 11-13
- 16-20
- и 22-26 седмица на бременността.

Възможността да измери и документира нухалната транслуценция, липсата или наличието на кости на носа и гънката на врата е тест за всеки акушер-гинеколог по отношение на квалификацията му да провежда ултразвукова диагностика на вродените аномалии.

По правило едно високоспециализирано ултразвуково изследване за фетална морфология отнема от 15 до 20 минути!

# 47
  • София
  • Мнения: 1 248
Абе аз не че имам претенции към пола, ама ми се вижда чудничко. Та то бебчето е още толкова малко, пък чак такива подробности да се виждат  newsm78, ама може и наистина да е така.
А до София другия месец така или иначе ще ходя, да видя племенничето, та може и да посетя някой добър доктор междувременно...

Деси, благодаря за инфото!!! Hug
И аз четох тук там, че се прави и ранна ФМ и БХС, но като питам всички доктори ми казват, че най-надеждни били след 17-та седмица... Само тук ли са такива докторята незнам?...

# 48
  • Мнения: 1 240
Добро утро и от мен!  Hug

Аз ще правя БХС точно в този период - 15 - 19 г.с. До колкото знам точно преди изследването се прави и ехограф. Поне така е било миналата година, една колежка го прави и вчера говорихме за това.

Лали, наистина прекрасна новина.  Hug

Деси, ти си имаш едно момченце и искаш момиченце, а аз искам момченце, защото вече си имам една девойка.  Laughing Но каквото и да е - живо и здраво да дойде през август, другото е бял кахър.

Лек и весел ден от мен.

# 49
  • Мнения: 1 937
Добро утро!

Абе хора къде ги намирате тия доктори дето правят скриинг и ФМ от 11 до 14 седмица?...
Аз тука поне на 5 ходих до сега докато се ориентирам и всеки ми казва, че по-рано от 17-та седмица не се правят тези изследвания.

Кате, някъде беше споменала името на д-р Даскалов, той прави тези изследвания в Пловдив (и ранните).

# 50
  • Мнения: 636
Добро утро...
Абе хора къде ги намирате тия доктори дето правят скриинг и ФМ от 11 до 14 седмица?...
Аз тука поне на 5 ходих до сега докато се ориентирам и всеки ми казва, че по-рано от 17-та седмица не се правят тези изследвания. Аз и затова мисля да изчакам до тогава... А това за пола в 12 седмица наистина ми се вижда чудничко... Моят гинеколог по ЗК ме предупреди, че преди 7-ми месец пол нямал да ми каже, въпреки че ехографа му не е лош.

Д-р Даскалов задължително гледа за Даун през 13 г.с. Следващото посещение ще е в 16 г.с, когато пола се вижда 99 %. Ти при кои лекари ходиш? И в Пловдив има достатъчно добри, мога да те ориентирам, но за мен Даскалов е най-добрият. Можеш да се запишеш само за 2-3 прегледа за морфологията, а пак да си ходиш на ЗК.

В 16-20 г.с. бебчетата имат все още достатъчно пространство, за да се въртят и обръщат и от тази гледна точка е по-лесно да се види пола. В 7-и месец пространството вече е ограничено и бебчето може да е застанало в позиция, в която не може да се види нищо.

# 51
  • Мнения: 2
Добро утро и от мен Simple Smile

Аз вчера бях на лекар видяхме бебчо.Аз съм 9 г.с и 4 дни и бебока си има вече и крачета и ръчички , които не спира да ги мърда.От главичката до дупето е дълго 3 см. Много съм щастлива и развълнувана Simple Smile

Иначе след 2.02. мисля да се запиша за ФМ в МЦ Фемина.Не съм се зписла още ,че като се обаждах преди ден -два ми казаха ,че не си били направили графика още за февруари /е така беше поне за д-р Димитров, че аз исках при него/

За сега се мажа с най -обикновен  крем Лимон на Арома -една приятелка ми го препоръча.Пък по нататък сигурно ще взема нещо друго.Четох някъде , че и маслата на ИКаров били хубави.

Желая на всички хубав ден и много усмивки Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 1 248
Знам за Даскалов, но  и той твърди, че са най-достоверни след 17-та седмица... Аз ходих 2 пъти при него миналия месец, най-много да помисля о да му се обадя за по-рано.

# 53
  • Мнения: 199
Dendy, Джини, stella77, при доц.Балев процедурата за записване на часове е ужасна - в петък се ходи на място, за да си запишеш час за следващата седмица. Прегледа не продължава дълго - не повече от 15-ина минути, тъй като бебчето е достатъчно малко сега. Проверява се за правилно развитие, наличие на крайници, гръбначен стълб, и се мери онази гънка на вратлето, за която е дала инфо Деси. За пола той също каза, че по принцип е рано още, но дори след оцветяване с доплер на кръвоностните съдове, в това число и пъпната връв остана да стърчи един израстък, който според него е мъжкото достойнство. Но все пак се застрахова, че най - сигурно ще се види след две седмици т.е. 14-15 седмица. Иначе като си записвах час при него каза, че е хубаво да имам навършени 12 седмици, всъщност аз бях в 11 седмица и 6 дни.
доц.Балев преглежда в клиниката на Темелков (намира се до зимно кино Тракия).  Дните за преглед при него мисля, че са понеделник, сряда и петък.
Ако нещо съм пропуснала, питайте  Hug
Само ще вметна, че и при предната бременност идвах при доц.Балев за ФМ. Тогава също рано ми определи пола и не сбърка  Grinning
Деси, пожелавам ти и ти да ги ошариш, а и Дю също  Hug

# 54
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
А каква е цената на прегледа,при доц.Балев
И да попитам, една мама беше писала преди време за овесените трици нещо от рода ,че извличали от тялото някакви вещества.Моля ако някой има инфо по въпроса да сподели,понеже от няколко дена си правя по една чашка кисело мляко с трици и много ми помага да ходя до тоалетна,но ако е вредно за бебето ще ги спра.И още един въпрос,относно ФК,започнах да я пия едва от миналата седмица,просто забравих да си купя.Дали е проблем?С първото ми дете нямам спомен да съм я пила и всичко е наред слава богу.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 10:47 от tina1801

# 55
  • Мнения: 2 180
А каква е цената на прегледа,при доц.Балев
И да попитам, една мама беше писала преди време за овесените трици нещо от рода ,че извличали от тялото някакви вещества.Моля ако някой има инфо по въпроса да сподели,понеже от няколко дена си правя по една чашка кисело мляко с трици и много ми помага да ходя до тоалетна,но ако е вредно за бебето ще ги спра.И още един въпрос,относно ФК,започнах да я пия едва от миналата седмица,просто забравих да си купя.Дали е проблем?С първото ми дете нямам спомен да съм я пила и всичко е наред слава богу.
Първоначалния преглед е 60 лв. Овесените трици и аз ги ям, но не повече от лъжица-две и то си позволявам веднъж-два пъти в седмицата. От една страна улавят и извличат мазнините, подпомагат задържане на оптимално тегло, но от друга страна извличат минерали и полезни вещества от отганизма, най-вече магнезий, който е необходим за нас в този момент.
Така че спри триците или ако са ти толкова вкусни, както на мен- лъжица-две на седмица!

# 56
  • Мнения: 95
Добро утро, момичета! Първо искам да честитя професионалния празник на всички АГ- специалисти, да са ни живи и здрави, всеотдайни в професията си и все така внимателни към пациентите си! Поздравлението ми е със закъснение, за което се извинявам, но снощи не ме оставиха да пиша  Mr. Green имам си едно хакерче вкъщи, дето отсега "поправя" компютрите и не дава да се пипат.
Прочетох статията за родените вчера тризнаци, и се просълзих... такава радост за родителите... БРАВО, майка- героиня!
Прочетох и че обновили АГ-отделението на Окръжна болница, аз там раждах навремето и бях много доволна, имам желание и сега там да родя живо и здраво детенце. Я ми кажете за д-р Даскалов в Пловдив- къде приема пациенти? А какво е положението в "Селена"? Мисля че там направиха модерен център с добра апаратура и добри специалисти, вашите отзиви? Навита съм за ФМ, но за БХС имам резерви все още. Някъде тук четох и че фолиевата киселина се спира да се пие около 12 г.с., но моята гинеколожка каза да я пия до 5 мес.   newsm78 Не е ли прекалено? Аз по принцип съм против всякакви хапчета, витамини и др. химии, при първата си бременност абсолютно нищо не съм пила (по кило на ден плодове ядях, пълноценна храна, разходки) такова беше мнението и на наблюдаващата ме тогава д-рка, но този път след многото четене се съгласих, че фолиевата киселина е полезна, или поне не вреди, защото не се натрупва.
Имам и  друго въпросче- как се справяте с безсънието, и имате ли такова? Аз лично досега не съм повръщала, не ми се е гадило никога, чувствам се мн.добре  Praynig дано и занапред, нооо като се ококоря в 2 ч, в 3 ч, в 4 ч.... през нощта, после сутрин едвам ставам за работа! Не пия кафе, нито какао и т.н. и вече незнам как да се преборя с умората. Моля, споделете вие как се справяте  Hug

# 57
  • Мнения: 3 372
Овесените трици не трябва да се приемат повече от 3 суп. лъжици на ден Peace Ако са в по-голямо количество извличат магнезия от организма и трябва да се приема такъв допълнително Peace Също така е добре да се приемат сутрин. Това го знам от книгата на Пиер Дюкан "Да отслабнем завинаги", преди да забременея бях на тази диета Peace

# 58
  • Мнения: 2 180
Овесените трици не трябва да се приемат повече от 3 суп. лъжици на ден Peace Ако са в по-голямо количество извличат магнезия от организма и трябва да се приема такъв допълнително Peace Също така е добре да се приемат сутрин. Това го знам от книгата на Пиер Дюкан "Да отслабнем завинаги", преди да забременея бях на тази диета Peace
Да бе, мацка, свалила съм с Дюки 14 кила, ветеран съм и знам, но от предпазливост смятам, че не трябва да се приемат трици от бременни. Не стига, че в нашия случай допълнително трябва да се пие магнезий, на този етап повечето не пием нищо друго освен ФК, но и зорлем да си причиним някоя беля....  Naughty По-добре да се хапват овесени ядки и мюсли, хем съдържат ФК.

# 59
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Започваме тогава с овесени ядки,щом са полезни,пък триците ги пласирвам на свеки,че гледам и тя отслабва по Дюкан.И аз да се похваля ,че до сега не ми е ставало лошо и не съм повръщала и сигурно затова качих вече три кила.Вчера си купих панталон за бременни от продавалника.Много е готин и удобен не стяга на корема,но като гледам как съм го опънала на бедрата сигурно ще го понося още месец и няма да ми става.А мамата от която го взех го е носила до осмия месец #Crazy,блазе й Mr. Green
Нев как си днес?
Джини ,а ти? Надявам се да се появите с добри новини.

Общи условия

Активация на акаунт