Виенски кифли

  • 62 147
  • 240
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 388
Ех момичета... изкушавате ме да ги пробвам още преди събота... само да намеря време  smile3508

п.п. И аз се замислих за сиренето... едно време в Бургас правеха едни кифли със сирене... ама от сладко тесто... обожавам ги  newsm53 ... чудя се дали ще се получи нещо подобно...  Thinking

# 76
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
И от мен - голямо благодаря.   bouquet, отивам да ги метна в машината. А може ли да сложа повече захар, че ги обичам по-сладки?
А да ти се намират френски кроасани?  Embarassed

Ох, чак сега видях въпроса за кроасаните! ooooh!

Ето една мисля сравнително лесна рацепта. Намерих я в един чешки сайт - labuznik.cz

Тесто за кроасани(форнети):

400г брашно, 250мл прясно мляко, 2 яйца, 20г мая, 2с.л захар, щипка сол, 250г меко масло, 100г брашно(за смесване)

Приготвяне:

Правим закваска с малко хладко мляко, маята и захарта. Оставяме да втаса и прибавяме към 400г брашно в което сме направили кладенче. Чукваме яйцата, прибавяме останалото мляко и солта и омесваме тесто, което не трябва да се  лепи по купата и пръстите. Покриваме купата с чиста кърпа и оставяме да втаса за около 45 мин.
През това време смесваме останалите 100г брашно с мекото масло и омесваме да стане като тесто. Оставяме в хладилника да се изстуди.
След втасване на първото тесто, го разточваме на кора(не е нужно да е тънка) и върху него слагаме няколко въженца направени от масленото тесто. Сгъваме като плик и отново разточваме. Оставяме да отпочине около 15 мин. и после пак 3 пъти сгъваме като плик и разточваме. След това разточваме на вече тънка кора и правим триъгълници (за кроасани) или квадратчета, слагаме плънка по желание (ако плънката е по-течна сложете непременно галета или натрошени бисквити(бишкоти). Завийте кроасаните на кифлички, а върху квадратчетата за форнети, сложете по още едно квадратче и резнете на две-три места с нож. Готовите кроасани(форнети) намажете със студена вода. Пекат се в добре загрята фурна (около 180-200 градуса) до почервеняване.

Добър апетит!

Аз не съм я правила още, но някои от дамите в Гответе с мен я пробваха и похвалиха. Друг е въпроса, че и така си е пак връткава(т.е не съм сигурна дали си заслужава труда), макар че е по-лесна за изпълнение, защото не се разточва маслото директно с тестото (както е в другите рецепти). А това повярвайте ми е доста трудно - защото ако е меко маслото изскача от тестото и трудно се поема от него, ако е твърдо пък е трудно за разточване. Тук маслото е смесено с брашно, което улеснява имено добрата спойка. ПС. всъщност основното тесто може да направиш пак в машината за хляб. Отдавна им се каня на тези кроасани, но все не остава достатъчно време.

# 77
  • Мнения: 1 033
Биляна, аз бих намалила само с една лъжица захарта (което прави всъщност 2 лъжици захар в тестото). Янич ги бе направила със сирене. Не знам дали е намаляла захарта.
Ами сложих 50 грама мисля, но въобще не се усещаше. Много им хареса. Даже по инерция бях сложила и ванилия, мъжът ми само заради нея помрънка, но това не попречи да изчензат моментално.

# 78
  • Мнения: 11 607
Без думи.....Не съм чела коментарите......Само не ми хареса бройката от 1 доза.....Директно 2 забърках...и не сбърках!

Утрешната ни закуска и Тук - жалко, мака ми бе свършил....

Нямам думи, Наталина!

# 79
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
 Heart Eyes Снощи не издържах на изкушението и направих кифличките, даже и фотограф осигурих. Сега остава да сложа снимка, че нещо трудно се справям с тази част. Получих доста похвали, наистина са много вкусни, направо като козунак станаха, на конци! Дозата беше двойна , половината тесто го оплетох на малки козуначета, другата половина  направих на кифлички с локум.Спазих точно рецептата, само смених прясното мляко с кисело, защото такова имах. Търпеливо ги изчакахме да втасат както е по рецептата и определено си струваше!

Последна редакция: чт, 29 яну 2009, 08:55 от canu6a

# 80
  • София
  • Мнения: 2 658
момичета, аз ги захващам за втори път да ги правя, въпреки, че нямам пак мак. Wink Много са вкусни и лесни. Няма да ги снимам, вие си знаете какви са.

# 81
  • Мнения: 147
       Днес направих кифличките. Ето ги. Разкошни са! Моите бяха натюр, но другия път ще им сложа и плънка. natalyna, благодаря!   bouquet

# 82
  • Мнения: 1 485
Аз ги направих,но понеже ми свърши брашното, Embarassedа  приготвих за двойна доза-сложих половината
типово брашно.Пак станаха,но другия път ще се запася с повече.

# 83
  • Мнения: 325
Здравейте! Тази вечер направих, за съжаление, несполучлив опит да направя кифличките. Никога не съм месила или правила нещо подобно и за това ще помоля за мнение къде бъркам. Стремях се да спазвам грамажите от рецептата. Тестото се получи меко, мазничко, но не лепкаво с по-тъмен цвят. Цвета сигурно е от брашното /взех от търновското брашно за сладкиши фино с набухватели/. За да втаса уж по-добре го сложих в съвсем леко загрята фурна, която беше изгасена. После ги изпекох на 180 градуса. Кифличките станаха вдлетени, тестяни и грознички  Sad  . Та в кои случаи се получава така, къде сбърках  newsm78 ? Като гледам снимките в темата и ме лови срам - моите са на светлинни години от показаните тук.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 658
Здравейте! Тази вечер направих, за съжаление, несполучлив опит да направя кифличките. Никога не съм месила или правила нещо подобно и за това ще помоля за мнение къде бъркам. Стремях се да спазвам грамажите от рецептата. Тестото се получи меко, мазничко, но не лепкаво с по-тъмен цвят. Цвета сигурно е от брашното /взех от търновското брашно за сладкиши фино с набухватели/. За да втаса уж по-добре го сложих в съвсем леко загрята фурна, която беше изгасена. После ги изпекох на 180 градуса. Кифличките станаха вдлетени, тестяни и грознички  Sad  . Та в кои случаи се получава така, къде сбърках  newsm78 ? Като гледам снимките в темата и ме лови срам - моите са на светлинни години от показаните тук.
за мен не трябва да се слага брашно с набухватели, а обикновено, второ се меси, докато дръпне мазнината и трето, може фурната ти да е била по-топла и това да е пресякло маята. Първоначалното тесто е меко, след втасването става много пухкаво на допир.

# 85
  • Мнения: 325
Благодаря ти, petia_tag! Както казах по-горе, никога не съм месила и не са ми ясни тънкостите на месенето, но ще правя опити, ще спазвам съветите ти и дано да се справя.   bouquet

# 86
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей 4o4olina!

Видя ли обясненията ми на 2-ра страница за месене на ръка?
На мен пък ми се струва, че тестото или кифличките не са втасали достатъчно. Може би ще помогне ако опишеш стъпка по стъпка какво си направила. другото което ме притеснява е това брашно с набухватели. Може и това да е причината. Не знам. Thinking

# 87
  • Мнения: 325
Здравей, natalyna! Сега прочетох 2-ра страница, не знам как съм го пропуснала това обяснение. Значи общо взето съм спазила технологията на месене и последователността, която описваш, но млякото ми беше студено и месих доста кратко. Тестото втасваше 1 час, но най-вероятно е било малко. Тъй като не знам как изглежда втасало тесто аз просто засякох 1 час и така  Simple Smile . Следващия път ще пробвам стъпка по стъпка както си описала месенето и с обикновено брашно, ще изчакам повече време и ще стане  Simple Smile . Благодаря за вниманието!

# 88
  • София
  • Мнения: 1 341







Да си призная от 33 г. съм омъжена и имам толкова стаж в кухнята.
Колко пъти съм се пробвала да меся - нищо не става......Всяка рецепта е - брашно колкото поеме - при мен може да поеме и 2-3 кг....да не лепне - при мен все лепне....
Твоята рецепта е много точна и сполучлива!!!!
Днес за втори път правя тези фантастични кифлички!!!!
Наталина,незнам как да ти благодаря за таз рецепта....
Ти ми вдъхна кураж и вече  знам,че не съм съвсем с две леви ръце!
Не знам как да ти благодаря - много здраве и късмет ти пожелавам и на цялото ти семейство!
БЛАГОДАРЯ !

# 89
  • Мнения: 121
Кифлите са страхотни, лесни  и много вкусни. Наталина, благодаря за чудесната рецепта  bouquet
Ето ги моите:

http://media.snimka.bg/1996/010248214.jpg

Общи условия

Активация на акаунт