Раждане след епизиотомия

  • 5 921
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 960
И аз не мисля, че има нещо такова като "по-тясна". Дияна се роди на 8ми февруари, но беше 1вото бебе за новата година. Не стига, че раждах пред цялото отделение, но и всички висяха кат ме шиха. И се майтапят "направи я по-тясна, мъжът и ще ни благодари" и т.н. Странен е хуморът на гинеколозите Simple Smile
Направо просташки хумор, ама не че се учудвам! Confused
Просташки е меко казано.Не са били много в час тези "доктори-шивачи" ooooh!

# 61
  • Мнения: 396
Честно да ви кажа, преживяла съм и епизиотомия и 30 вътрешни и външни шева, но като чета постовете направо ми се  SickВсе едно и аз не съм го монала, звучат много гадно отстрани всички тези разкази за операции, сраствание и т.н.Обаче си ми остава страха, че един ден(живот и здраве) когато решим да си имаме второ детенце, пак ще трябва да ми правят епизиотомия.И това от което най-много ме естрах-че ще е на съшото място.Ужас!
Моята епизиотомия беше с няколко вътрешни (не ми казаха колко) и 3 или 4 външни. Изобщо не ми се мисли какво си преживяла ти с тези 30! Но и аз се страхувам от същото - че живот и здраве един ден може да се наложи отново да мина през това. А епизиотомията винаги я правят на едно и също място - то си естандартно - отдясно, защото от тази страна на лекаря му е по-удобно.

Не съм убедена дали е стандартно, защото моята втората е отляво и наистина още я усещам като един ръб на това място!
Но не се тревожи толкова !
Това за мен е бял кахър като се сетя, че аз при второто раждане за малко се разминах с"основно вътрешно почистване"!!!.../ако ме разбирате, че не ми се коментира в тази тема/

# 62
  • Мнения: 1 735


Аз имах ЕПЗ с първото си раждане и се чудя при евентуално второ раждане дали ще мога да избегна ЕПЗ... Никак не ми се иска да преживявам това отново.
При мен се получи, второто раждане мина само с охлузвания. Стискам ти палци. Hug
Чул те Господ!  Hug   bouquet

Абе, аз се чудя всъщност, ако по време на бременността се правят разни масажи в тази област, доколко това ще помогне за избягване на ЕПЗ... И дали това би подобрило еластичността на тъканите?!  Thinking
Как мислите?

# 63
  • Мнения: 1 558
Не съм имала проблем с епизотомията.Втория път също се наложи епизотомия и се въстанових много по-бързо Peace

# 64
  • Мнения: 581
При второто рождане епизиотомията от първото усещали се по някакъв начин и влияе ли това на самото раждане? n
ewsm78 Извинявам се ако въпроса е малко глупав, но ми е интересно да разбера.

# 65
  • Мнения: 294
Първото раждане беше нормално, с епизотомия! Защото бях с епидурална, това беше вариант да се помогне по-бързо да излезе бебето! При второто раждане всичко тръгна уж добре...но на 9см на разкритието се наложи секцио  Cry  Започнаха да се губят тоновете и се оказа, че е започнало отлепване на плацентата, която при контракциите задушава бебето! Секциото е много неприятно!Възстановяването е трудно! Аз се оказах с дете на 2, с бебе и секциото ми дойде в повече!

# 66
  • Мнения: 1 512
При първото ми раждане се наложи епизиотомия, защото извадиха дъщеря ми с форцепс. Много ме боляха шевовете, месец и повече не можех да си сядам на д-то и не издържах дълго време права. Постепенно болката ми размина, усещах шева като малко ръбче, но без да ме боли.
При раждането на сина ми се наложиха само два вътрешни шева. Нямах външни разкъсвания и не се ме рязвали "за всеки случай".
Въобще не съм усещала дискомфорт от епизиотомията при второто раждане. И изобщо се възстанових много бързо  - от втория ден ставам, клякам, сядам без проблем.

# 67
  • Мнения: 6 274
При второто рождане епизиотомията от първото усещали се по някакъв начин и влияе ли това на самото раждане? n
ewsm78 Извинявам се ако въпроса е малко глупав, но ми е интересно да разбера.
Не, нито се усеща, нито влияе по някакъв начин...  Naughty

# 68
  • Мнения: 2 865
Първото ми раждане е с епизиотомия, второто без и без никакви разкъсвания.

И в двата случая никой не е бързал нарочно да я направи за по-лесно, а стремежа беше да я избегнат.
В първия случай и аз май оказах влияние да я направят, защото бебо не излизаше заради перинеума и по едно време се стреснах че ще се разкъсам там и реших да избера по-малкото зло в моите представи.
Втория път пак се получи нещо подобно, но акушерката излезе упорита и не ме резна, та всичко мина по възможно най-добрия начин.

# 69
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При второто рождане епизиотомията от първото усещали се по някакъв начин и влияе ли това на самото раждане?  
ewsm78 Извинявам се ако въпроса е малко глупав, но ми е интересно да разбера.

Няма какво да усещаш, мястото много отдавна е заздравяло. Нито пък е пречка за следващото раждане - единствено ако шевът не е добре направен или е твърде стегнат има риск пак да се цепне там. При мен беше както още 3-4 човека в темата са казали - мястото на шева от първата ЕПЗ беше нееластично и срастнато и акушерката като видя, че независимо от усилията й не се получава да го разтегне, помоли доктора да цепне, за да не се разкъса неконтролируемо (предвид дребните ми бебета едва ли щеше, но карай да върви).
Външните шевове се усещат много гадно и неприятно, от вътрешните човек буквално нищо не усеща (нали знаете, че нервните окончания са разположени основно около входа на влагалището, затова някои дребни интервенции навътре могат да се правят и без упойка, просто мястото е много слабо чувствително).
Колкото за зашиването и възстановяването на тясното влагалище - мерси на френски  Stop Twisted Evil Лекарят, който беше на моето раждане, ме попита дали искам да направим кеф на таткото и аз като една голяма бяла птица се съгласих ooooh! После месеци наред ми се цепваше по малко при всеки секс, докато накрая нещата се нагодиха. Айде няма нужда чак от такива екстри - след първото ми раждане се чувствах несравнимо по-добре в това отношение, когато никой не ме беше `стягал` Rolling Eyes

Последна редакция: нд, 08 фев 2009, 23:37 от Доня Туфиня

# 70
  • Мнения: 3 211
Благодаря за споделеното.
От 2-3 дни съм вкъщи, повече си почивам и не ме е боляло. Явно е било и от умора от работа (то само седене на стол, ама работа Whistling)

# 71
  • Мнения: 1 335
infinity - четох за някакво масажно масло на Веледа, което било за перинеум, може би помага да се избегнат разкъсвания и да не се стига до епизиотомия... заслужава си да се опита.

А по темата - аз раждах с ЕПС, но имах само едно външно шевче, проблеми нямам засега, никакво опъване или болка.

# 72
  • Мнения: 233
Абе, аз се чудя всъщност, ако по време на бременността се правят разни масажи в тази област, доколко това ще помогне за избягване на ЕПЗ... И дали това би подобрило еластичността на тъканите?!  Thinking
Как мислите?
Да! Масажът на перинеума помага доста за еластичността на тъканите. Аз правех такъв масаж в продължение на месец преди да родя. Епизотомия не са ми правили. Родих големичко бебче, само с 1-2 козметични шева.  Peace Нооо, маслото не е чудодейно!!! За да се избегне епизотомията и разкъсванията, има значение и как протича самото раждане. Ако ти скочат на корема и бебето излезе с 1-2 напъна, колкото и масажи да си правил, няма как да не се разкъсаш. Но, когато бебето излиза малко по малко, т.е. по-бавничко, това дава възможност на тъканите да се разтягат постепенно.

# 73
  • Мнения: 568
infinity - четох за някакво масажно масло на Веледа, което било за перинеум, може би помага да се избегнат разкъсвания и да не се стига до епизиотомия... заслужава си да се опита.


Ето една тема за въпросното мазило ,ама май няма голям ефект според авторката  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=342924.60

Аз също сега нямам проблем с ЕПС ,но тогава голям проблем ми беше направила .Много се надявам сега да ми се размине.

# 74
  • Мнения: 3 214
Имах ЕПЗ при първото раждане - отне ми повече от месец да се възстановя, а после години наред ми опъваше и дори болеше от време на време (за да бъда точна около 5! години след раждането). Все си мислех, че нещо не съм зашита, както трябва. И докато се вайках, че ще си остана така цял живот, постепенно отшумя. При втората си бременност не съм имала проблем (но пък и разликата е голяма), а при раждането не се и наложи ЕПЗ, слава богу  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт