Проблеми с дъщеря ми

  • 7 600
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 438
Обяснението на стоматоложката, която извади зъба беше, че кистата се е появила като резултат от брекетите.На 6-тите зъби се поставя пръстен,в който се промушва дъгата, и на практика над тези зъби пада цялото "натоварване" (не е съвсем точно казано).
 Ако тази жена не ми го беше казала, и през ум нямаше да ми мине, че има връзка между двете неща.Склонна съм да й вярвам не само, защото е добър специалист, но и защото двете с ортодонтката работеха заедно(кабинетите им бяха в един апартамент) и постоянно си коментираха случаите около общите им пациенти.
Не казвам, че моят случай е често срещан, но все пак никой не е застрахован.

# 16
  • София
  • Мнения: 577
Кистата е резултат от възпалителен процес. При лечението с брекети не може да се стигне до възпаление на пулпата от тегленето. Това възпаление идва от не лекуван кариес, При лечение с брекети може да се стигне до резорбция на костта от по-бързото местене на зъбите, но киста няма как да се получи. Но няма и значение.

# 17
Когато силата, която се упражнява върху зъбите е голяма, е възможно да се стигне до некроза на пулпата /нерва/ на зъба, в резултат на което да се развие радикуларна киста. Така, че Зара, напълно е възможно да се развие киста около крайчето на корена на зъба без да има кариес на зъба.

# 18
  • София
  • Мнения: 577
Възможно е, но ми се струва крайно невероятно. Чак такива сили, които да доведат до некроза на пулпата?!

# 19
Здравейте!

Случайно попадам на темата и държа да си споделя историята и в този форум, защото може да е много поучителна за някои хора ( а надявам се и невярващи стоматолози  Wink ).
Преди няколко месеца внезапно ме заболяха зъби... много... след време се локализира болката в един от тях. Няма кариес, нямам проблеми с венците, редовно ходя на профилактични прегледи ( дори работих при зъболекарката известно време !) и въпреки това когато отворихме зъба видяха, че нервът е напълно мъртъв. Изчисти, затвори и реши, че съм се ударила и не си спомням. Това беше единственото обяснение, което можеше да ми предложи зъболекарката.
Няколко седмици след това усетих, че вредния навик, който имам да си хапя устните, натоварва само и изключително този зъб ( преден долен), защото горният е малко по-дълъг! И открих, че ако си хапя устните малко повече и ме заболява и се разклаща. От тогава минаха месеци. Оттървах се от вредния навик, изпилихме малко зъба, но.. и това не помогна.
В момента имам огромна киста, зъба се клати и най-вероятно няма да могат да го спасят. Явно тормоза, който съм му причинила през всичките тези години му е бил прекалено голям. Така че съвет- следващия път когато ви дразнят сухите и напукани устни си спомнете за мен. Чела съм, че това е предимно детски навик, от който се отучваме с времето... Е да, ама мен не са ме отучили и сега е прекалено късно. Sad

Ако някой може да препоръча хирург в София, на който да доверя изваждането на този злощастен зъб, моля ви, кажете го.

Общи условия

Активация на акаунт