Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 528
  • 366
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 0
браво за експеримента... обаче е грешен: (частта с подквасването), иначе частта с вкусовите качества е вярна...
през комунизма всички млека вкисваха за 3 дни - тогава просто не се унищожаваха бактериите. след подквасването като минат 6-7 часа млякото е готово, обаче бактериите продължават да се размножават макар и бавно докато млякото е в хладилника и то вкисва... повечето производители убиват бактериите след като стане млякото - така то трае по 2 седмици... вариантите за премахване на бактериите са различни: - 1 вариант използват се живи бактерии, които са обработени така, че да не могат да се размножават и се слагат толкова колкото е необходимо за заквасването - просто те след няколко часа умират... друг вариант въобще не се ползват бактерии ами по химичен начин става заквасването (образно казано - както на епоксидното лепило се добавя втвърдител да се полимеризира...) и в двата случая няма да стане кисело мляко, е в първия може и да стане, ако съвсем прясно е взето от магазина и в него още има живи lactobacillus bulgaricus, но тогава то ще стане доста рядко. До това какво слагат в млякото трябва химичен анализ - да се видят колко са въглехидратите - те зависят от количеството на нишестето... подквасването се прави при около 50 градуса, а не 38 както някои си мислят... във Варна млекозавода примерно гъсто мляко никога няма да направи щото до него се намира пивоварния, а там за бирата се ползват други бактерии, които пречат на тези дето вкисват млякото...
не знам какво мляко ви харесва, но аз харесвам най много елена, обаче като ядох турско кисело мляко, разбрах че това тука дето го правят правят не е кисело мляко (през комунизма правеха докато беше в стъклените бурканчета)
истинското име на киселото мляко е кисело сметанено масло (но ние си му викаме кисело мляко) тоест от сметана може също да се се направи кисело мляко и то става много по вкусно от правеното от прясно мляко...
и да знаете - кравето мляко е тежка храна, особено за малко дете (давайте му козе) и особено прясното... киселото мляко се усвоява по лесно, прясното съдържа казеин, който се усвоява трудно, но малките деца имат ензим който го разгражда а възрастните - не. въпреки това малките деца може да получат гадене и да повръщат от краве прясно мляко, както и да получат колики... въобще консумацията на кисело мляко е за предпочитане пред тази на прясното...
а по въпроса с кравата на антибиотици - те влизат в млякото и кисело няма как да се направи - просто антиниотиците ще избият бактериите от закваската, но не виждам причина това мляко да е вредно за консумация...
на кофичките "на баба" си пише че се прави от данон - и няма да се учудя ако трае по 2 месеца... тва че млякото ставало по трайно заради хигиената са пълни глупости

Последна редакция: вт, 14 апр 2009, 22:33 от pr0fessor

# 301
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
pr0fessor, бихте ли уточнили какво разбирате под "браво за експеримента... обаче е грешен: (частта с подквасването)"  newsm78 , имайки предвид резултатите?


Ето една интересна гледна точка, взета от тук http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=chemistry&Number=1949 … amp;sb=5&vc=1 :

Цитат
Признавам си честно, че не знам каква е практиката в България, но работата с ензим надали е по-евтина от употребата на бактерии, които сами се размножават и позволяват продукта да се ползва за подквасването на ново кисело мляко.

Що се отнася до теста - чистото кисело мляко не се вкисва за няколко дни, в хладилник.
Казвам от опит: правил съм кисело мляко в лабораторни условия. Лесно е: загряваш прясното мляко до 63 градуса и държиш при тази температура при непрекъснато разбъркване за 30-на минути*. След това изсипваш в сух и чист буркан с винтова капачка и изчакваш да изстине до ок. 45 градуса. Добавяш закавската и разбъкваш. Затваряш бурканта и оставяш на водна баня при 42 градуса - 4 до 12 часа и киселото мляко е готово. Веднага след това, охлаждаш в хладиник до 4 градуса. Така подготвеното кисело мляко не се висква поне 2 седмици, ако се държи в хладилник, а поне 1 седмица след подготвянето му, съдържа актива култура за подквасването на ново кисело мляко. За по-голяма трайност, в индустриални условия може да се пребегне до вторично пастьоризиране - тип HTST**, при което пластичността на киселото мляко се губи; затова в този случай обикновено се слагат и различни добавки за получаването на желания (дисертен) продукт, който не съдържа жива култура.

За добавяне не ензими не съм чувал, а горе-долу знам технологията.
Накратко - дали едно мляко има активна култура или не, се познава не по това дали се вкисва, а по това дали може да подкваси прясно мляко.
Ако имаш микроскоп, можеш да направиш и по-интересни неща.


----
*Тази нискотемпературна пастюьоризация при удлъжено време (Low Temperature, Long time = LTLT) би трябвало да съхрани по-голямата част от витманите и другите БАВ в млякото.
**Индустриално първото (и второто) пастьоризиране се прави при висока температура за кратко време (High Temperature Short Time = HTST) при 72 градуса за 15 сек., но в бач това е (почти) невъзможно.

# 302
  • Мнения: 0
за да стане кисело трябват бактерии - без тях няма как да стане... ама като няма бактерии пък не се разваля (поне докато е запечатано. в хладилника обикновено има доста продукти дето могат да "помогнат" на млякото да се развали.)
колко бактерии има в млякото може да се види тука в таблиците: http://www.bnap.org/2006/05/19/kiselo-mlqko/
просто това че от някои закваски не се е получило киселото мляко не значи че самото мляко не струва - просто не става за да се преви кисело от него... лекциите ми са забутани накъде на село на тавана и не ми се занимава да гледам каква беше процедурата на производство на млечни продукти... но определено времето дето са ни казвали  в лекциите не е било по малко от 6-7 часа (забравил съм и колко време живее бактерията на студено - в хладилника) но обикновено киселото мляко се прави единия ден - наливат го в кофичките около 10-11 часа и го запечатват и чак на другия ден се продава в магазина и това дето е станало по късно даже влиза в хладилник за първи път в хладилния камион на път за магазина... (поне във виталакт във варна такава беше практиката... до 10 беше време за чистене и дезифекциране на всичко: машини, подове... - там една мравка не съм намирал... цикъла не беше непрекъснат) поне така беше преди 12-13 години. освен това не съм виждал хладилник дето за замразява до 4 градуса - почват от 5-6 нагоре (промишлените може и да го правят - не ми беше специалността да се занимавам с хладилници)
едно време са копаели дупки в земята и са складирали кисело мляко и доста е траело...

# 303
  • Мнения: 4 753
От последните постове едно не разбрах - как се кваси мляко в домашни условия, след като купешкото кисело мляко не съдържа живи бактерии (т.е. кое кара млякото да се закваси)??

# 304
Не разбрах обаче каква закваска си използвала...

Ами закваската е с кисело мляко БМК 2% ...Търсих го досега в нета за картинка, но не намерих. Ето го
а какво ли садържа това мляко много ми е странно защото аз даржа едно такова мляко от м. октомври09г. и още не е развалено Rolling Eyes

# 305
  • Мнения: 4 753

Ами закваската е с кисело мляко БМК 2% ...Търсих го досега в нета за картинка, но не намерих. Ето го
а какво ли садържа това мляко много ми е странно защото аз даржа едно такова мляко от м. октомври09г. и още не е развалено Rolling Eyes

Как ще е развалено, като още не е произведено...

# 306
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
От последните постове едно не разбрах - как се кваси мляко в домашни условия, след като купешкото кисело мляко не съдържа живи бактерии (т.е. кое кара млякото да се закваси)??
И аз така не разбрах  Laughing.
Комай лекциите трябва да бъдат старателно преговорени преди да се пише тук  Blush.

Факт е, че прясно мляко не може да бъде подквасено без бактерии, за да се получи краен резултат кисело мляко.
 Факт е, че доста марки кисели млека на пазара не могат да подквасят най-обикновено прясно мляко, а други марки го правят чудесно.
Технологията на квасене е описана многократно  от технолози, специалисти , та даже и тук в темата.

Кое обаче е грешното, не можах да разбера?
 ЧЕ всички подквасени в домашни условия  млека не са правилно подквасени, нищо, че крайният продукт е с отлични качества?
Или че лекциите от тавана са със съдържание, което противоречи на нещо от написаното в темата?

# 307
  • Мнения: 0
под това дали дадено мляко става за закваска или не, не може да се съди за неговите качества... просто това са две различни неща... и млякото може да е много хубаво на вкус (и химичния му състав да е отличен)  ама като закваси прясно нищо да не се получава... то е същото като да сееш домати от семките на доматите от миналата година - някои сортове стават, а други не. какъв е процента на кълняемост от тия семки и качеството на новите домати трето... за това експеримента е грешен - верен щеше да е - дегустация + химичен анализ, външен вид, физични свойства - гъстота, има ли парцали, буци...
тоест експеримента може да е правилен (ама според мен не е), но не и заключенията от резултатите... щото за да е правилен трябва да се направи със закваска (не от готово мляко ами от тая дето ползват производителите и според техните предписания) с каквато отделните производители си правят млякото и да се ползва един вид прясно мляко (както и си е в експеримента), а може и да се разшири експеримента с млека от няколко крави... и естествено вариациите дето ще се получат ще бъдат много различни - производителите смесват млякото на много крави (пък и не само на крави вероятно) щото друг начин няма освен това 100% съм сигурен че една крава всеки месец дава различно мляко, било то заради хормоните, било заради храната, било заради климатичните условия...

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 19:45 от pr0fessor

# 308
  • Мнения: 4 753
Аз пак да си питам - от какво се заквасва млякото в домашни условия, след като в купешкото кисело няма живи бактерии (поне с такова впечатление останах от четенето на дългите постове)???

# 309
  • Мнения: 0
просто не във всяко мляко има живи бактерии... експеримента показва кои млека имат и стават да си правите домашно мляко... това не значи че останалите млека не стават за консумация (както и не значи, че тези дето стават за закваска са хубави)...
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B … D1%8F%D0%BA%D0%BE тука има доста интересна информация за киселото мляко...

# 310
  • Мнения: 4 753
Да се допълня... Полезността на киселото мляко се дължи на живите бактерии, нали така?? Каква е логиката тогава, да се прави експеримент със закваска от производителите, след като идеята е да се види колко е полезно и вкусно купешкото кисело мляко??

просто не във всяко мляко има живи бактерии... експеримента показва кои млека имат и стават да си правите домашно мляко... това не значи че останалите млека не стават за консумация (както и не значи, че тези дето стават за закваска са хубави)...

А това не значи ли, че във въпросните купешки кисели млека няма нищо полезно (след като нямат живи бактерии)!?!

# 311
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
просто не във всяко мляко има живи бактерии... експеримента показва кои млека имат и стават да си правите домашно мляко... това не значи че останалите млека не стават за консумация (както и не значи, че тези дето стават за закваска са хубави)...
Принципно сигурно е така, вероятно има и некачествени продукти сред тези, които стават за заквасване, но аз пак не разбрах къде точно е грешката при заквасването, след като получаваме краен продукт, чиито качества са отлични? Къде е "грешното"?


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B … D1%8F%D0%BA%D0%BE тука има доста интересна информация за киселото мляко...

 Wink този линк се повтаря в темата  Sunglasses

# 312
  • Мнения: 4 753
подквасването се прави при около 50 градуса, а не 38 както някои си мислят...

Къде подквасват млякото при 50 градуса??   newsm78    Щото от линка, който си пуснал и вече веднъж цитирахме някъде се вижда следното:

"Lactobacillus bulgaricus... Оптималната температура за растеж е 40-43°C.
Streptococcus thermophilus... Оптималната му температура за растеж е между 40 и 45°C."


Т.е. най-добре да се кваси при 40 градуса, 38 не е чак толкова далеч от истината...

И да питам нещо, на което до сега никой не успя да ми отговори... Защо квасеното ми домашно мляко, започва да вкисва, след като го отворя веднъж??? До тогава му няма нищо и може да стои със седмици... След отварянето, вкисва за няколко дни, въпреки че капачката е плътна... Предполагам, лактобацилите започват да се размножават интензивно, но защо след като е в хладилник??

# 313
  • Мнения: 0
може и да са такива градусите, но като съм консумирал мляко от производствената линия във Виталакт определено температурата си беше като на доста топъл чай/мляко (не толкова топло че да ти изгори езика, но по топло от температурата на човек...)
Да се допълня... Полезността на киселото мляко се дължи на живите бактерии, нали така?? Каква е логиката тогава, да се прави експеримент със закваска от производителите, след като идеята е да се види колко е полезно и вкусно купешкото кисело мляко??

просто не във всяко мляко има живи бактерии... експеримента показва кои млека имат и стават да си правите домашно мляко... това не значи че останалите млека не стават за консумация (както и не значи, че тези дето стават за закваска са хубави)...

А това не значи ли, че във въпросните купешки кисели млека няма нищо полезно (след като нямат живи бактерии)!?!
това го натрапват по телевизията с рекламата на активия - не значи че само като има живи бактерии е полезно... много от ваксините се правят с умаломощени, мъртви или обработени (да не се размножават) бактерии/вируси

# 314
  • Мнения: 4 753
Въобще не визирам Активия с техния Бифидус (Данон НЕ купувам и никога не бих купила)... Говоря за Лактобацилус и Стрептококус еди кое си, които приемам и в момента като пробиотици...

Общи условия

Активация на акаунт