С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 635
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 575
Една от основните причини за неконтролируемите разходи е удоволствието от това да се харчат пари.Не го наричам проблем, защото всеки имаправо да определи нещата, които му доставят удоволствие.Но много често се купуват ненужни неща, просто заради самата покупка.
Преди много години с една приятелка имахме "правилото на 5-те лева".Не съм се замисляла каква сума би била адекватна в момента.То се изразяваше в следното: не се купуваше нищо с цена под 5 лева.
Логиката е , че за малки суми изобщо не се замисляш и купуваш импулсивно, докато ако сумата е по-голяма,
все ще има някакви наченки на мисъл в главата дали да се направи тази покупка или не.От тогава ми остана навик да не купувам дреболии.

Ето го правилото за 5-те лева. После беше доразвито, но вече ми е трудно да го намеря.
Култ! И факт! За това съм забранила всякакво пазаруване в магазини за левче и тям подобни. Също така съм установила , че не е рационално да пазарувам гладна. Купувам всевъзможни глупости. За това в магазина само след обилно хапване!

# 1 141
  • Мнения: 2 603
Нека да кажа за джобните и аз. На мен последните 5 години (ако не и повече) джобните са ми били 10 лв на седмица. Никога не съм се оплаквала и даже много се радвам, че не са ми давали повече, защото се научих да спестявам. Сега нашите продължават да ми дават джобни, студентка съм и не работя (засега). От джобните, които ми дават ми остават половината поне. Картата ми за транспорта е 17 лв на месец за всички линии. Често си нося сандвичи от нас, и то не защото нямам пари, а защото не ми се ядът боклуци и пици всеки ден. Когато мога се прибирам да обядвам в нас. Ако не изляза на кафе с приятели ми остават и всичките джобни. Когато работех си спестявах почти цялата заплата, просто нашите винаги са отказвали да спрат да ми дават пари, колкото и да съм се опитвала да ги убедя. Ще постъпя по същия начин и с моето дете, дори и да съм много богата, няма да му давам повече от необходимото (когато става въпрос за джобни пари).

# 1 142
  • Мнения: 274

Аз съм от първите. На 16 години започнах да работя .......

Твоята история е почти като тази на Мадона.


# 1 143
  • Мнения: 196
дупе знае и 2 и 200,живели сме и с 200лв на месец ,аз не работех той почасово-и оживяхме сега сме с около 2хил.-не спестяваме -щото аз съм ламя като видя козметика а той е луд на тема техника-за дрехи не харчим много.Наема е малко ,кабелна и интернет-не плащам(безплатно от фирмата),за телефони плащаме само таксата-с много безплатни сме,колата е на газ -харчи малко и така.....пу пу добре сме

# 1 144
  • София
  • Мнения: 4 080
Относно джобните на децата, явно зависи не само от възможностите. Когато започнах работа, шефът ми беше един от най-"големите" зъболекари в София. Бачкаше много, изкарваше още повече. На децата(16-18г) даваше по 1-2лв. на ден! И тогава си беше малко. Не само не им даваше повече, но и им ги даваше всеки ден. Идват , той ги накара да посвършат някаква работа-да изхвърлят боклук, да забършат прах, да измият пода в чакалнята- и тогава им дава джобните. Питах го защо ги тормози, да им дава малко повече. А той каза,че дори и това им е много. Хранят се у дома, имат карти за транспорт, нямат нужда от джобни.  Naughty Ако отиваха на рожден ден или поканеха гадже, тогава им даваше. И то доста-поне 20-ина лв. за събитието  Laughing , да не се излагат и да се стискат. Нооо иначе-не, ако искат да си намерят някаква работа и да си изкарат допълнително. Това е.

Та не опира до възможности, а до начин на мислене.

# 1 145
  • Мнения: 3 999
дупе знае и 2 и 200,живели сме и с 200лв на месец ,аз не работех той почасово-и оживяхме сега сме с около 2хил.-не спестяваме -щото аз съм ламя като видя козметика а той е луд на тема техника-за дрехи не харчим много.Наема е малко ,кабелна и интернет-не плащам(безплатно от фирмата),за телефони плащаме само таксата-с много безплатни сме,колата е на газ -харчи малко и така.....пу пу добре сме

Хареса ми това - ясно, кратко, точно. Само кажи сега в София или не и с дете или без. Очевидно че, че има значение. Ето нали някой тук беше повдигнал въпроса за това какви са начините за свиване на семейния бюджет. Ето вариант - минаваш возилото на газ (стига да може, де), гледаш да се побираш в безплатните (немалко) минути, а ако може да се измисли и далаверка за кабелната и нета...още по-хубаво. Това са хич да не е към 250 лева (и пак зависи къде живееш, защото километража докато идеш на работа има значение). Ми не е лошо, какво?

# 1 146
  • Мнения: 196
Ами в София живеем ,нямаме деца кабелната чесно казано не знам от къде е ,там си беше като се нанесохме,а интернета е бонус от моя работодател.Аз работя на две спирки от нас а мъжа ми на 5-6 километра.С две думи имаме пари харчим-нямаме -не харчим Peace.Дай боже на всеки 1-вото  bouquet

# 1 147
  • Мнения: 4 300
Лельо Ог, хубава история. Отсега се замислям как да възпитам в наследника /наследниците евентуално/ правилно отношение към парите и труда.
Основата ще е морковът и тоягата, това ясно. Но оттам нататък? Май като им се дават парите за седмица накуп се научават да планират по добре отколкото ден за ден. Четох някъде, че било добре още от съвсем малки децата да се научат на трите S- save, share, spend. Моят син засега савмо си прави кули от жълти стотинки, но бъдещето ни притиска  Whistling

# 1 148
  • Мнения: 274
На децата се дават за дневни винаги лев два по-малко от колкото струва една цигара марихуана!

# 1 149
  • Мнения: 130
Аз пък не разбирам как всички имате деца, които не харчат джобни, не си купуват дрехи, не излизат с приятели, на кино и на боулинг не стъпват, а пък в същото време всички, тийнейджъри, които аз виждам разполагат с джобни дори повече отколкото аз давам, да не говорим, че дрехите и телефоните им са в пъти по-скъпи от тези на щерка ми. Може би защото тук много малко имат деца на тази възраст и говорят от това какво някой им казал, но това не е нещото, което се случва в реалността.Та те са на пълен работен ден извън къщи, като нас. Вие карате ли с по 1-2 лв на ден?  Но има съществена разлика между дете на 14 и такова на 17-18, особено момиче. Не мога да разбера как ще си пуснете децата по улиците без пари. Ми не дай си Боже нещо им се случи? Няма да имат пари за едно такси или маршрутка да се приберат? Как може да сте спокойни? И не подтиква ли това децата да търсят други начини да се сдобият с пари? А ако искат да вземат наркотици, то нищо няма да ги спре. Само една приятелка на дъщеря ми стана наркоманка и то точно тази, на която никога ни й даваха пари. Е, намери други начини момичето. И според мен, точно защото вечно беше депресирана, че няма пари поне да излезе на кафе с другите. Според мен, има неща, от които може да се пести, но не и от децата ни. А да ги научим на труд и отговорност, няма общо с джобните. Мойта щерка чудесно се справя и с училище и с домакинството сама, когато не съм в България и изложби прави вече и съм много доволна от нея. Само исках да кажа, че големите деца са много по-голям разход от малките.

# 1 150
  • София
  • Мнения: 62 595
Много просто - някои деца са още съвсем в началото на пубертета, а други са добре възпитани и са по-отговорни.
Никога не оставям децата си без пари, но те са пестеливи и не харчат много. Дори до лавката в училище ходят рядко, защото не обичат да си харчат парите за боклуци. Има време като пораснат да видя кое как ще бъде.

Има голяма разлика между това да имат пари и да бързат да ги изхарчат, за да се покажат пред приятелите си и това да имат пари и да си правят сметката. Каквито са децата отначало, такива ще си останат и като възрастни, поне що се отнася до отношението към парите.

# 1 151
  • София
  • Мнения: 4 080
На децата се дават за дневни винаги лев два по-малко от колкото струва една цигара марихуана!

Нещо такова имаше предвид и шефът!  Peace Той ми каза: "Погледни в градинката отпред-има спринцовки и не са от нас(клиниката)! Ако им дам повече или всичките накуп, знам ли какъв акъл ще им дойде. " Понеже бачкаше наистина много и нямаше особено време за децата, искаше всеки ден, поне преди у-ще да дойдат и , както се изразяваше" Да им видя аз очите".

Не твърдя,че е 100% прав, защото все пак на тийновете трябва и да им се гласува доверие, не може само с дебнене да стават нещата.  Peace Всеки преценява за своето дете, но не е зле да имаме едно на ум. Знам ли, моите са още малки и ми е лесно.  Grinning

# 1 152
  • Мнения: 4 300
Аз пък не разбирам защо мине се не мине време и се намери някой да се разкрещи на останалите, че не ги разбира:)
Всеки има право на мнение и на живот, малко повече толеранност моля:)

# 1 153
  • Мнения: 3 993
...Според мен, има неща, от които може да се пести, но не и от децата ни. А да ги научим на труд и отговорност, няма общо с джобните...  Само исках да кажа, че големите деца са много по-голям разход от малките.
Много хубаво казано! Споделям абсолютно.   Hug

# 1 154
  • Мнения: 3 993
Аз пък не разбирам защо мине се не мине време и се намери някой да се разкрещи на останалите, че не ги разбира:)Всеки има право на мнение и на живот, малко повече толеранност моля:)
Аз не чувам някой да крещи, ти чуваш ли?

Общи условия

Активация на акаунт