3 или 4 имена при брак"уване"

  • 5 566
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз пък не мога да разбера какво толкова гадно вижда една жена да приеме фамилията на съпруга си. Нали ще стават семейство. Ако не е някоя , която да ми звучи обидно и срамно, не виждам причината.
Странни са ми такива семейства
Мъжа Димитров, жената Иванова, а детето на дядото примерно Георгиев.
Каква ли табелка трябва да имат на вратата?  Thinking

Понякога е въпрос и на други обстоятелства - жената е професионално известна с това име, или смяната на фамилията създава неудобства в работата, или е свързано с подмяна на страшно много документи...Да не говорим, че в крайна сметка това е въпрос на личен избор на жената - дали ще си смени фамилията или не. А и то не е въпрос на гадно или не, но някак си да се превръща в такава драма отказа на някой да си смени името...

# 16
  • Мнения: 2 556
Драма има само където има неразбрани хора, иначе всички варианти са си ОК.

# 17
  • Мнения: 2 448
Не виждам защо трябва да приемам фамилията на чужд човек.

Чужд човек, който сами сме избрали да е нашето семейство.  Laughing
Нямам какво да коментирам в случая. Ако едно име ми е проблем да приема, заради мъжа който обичам ......... чак пък толкова да се отъждествявам с моите роднини, че да не мога да го преглътна.
Индивидуалността никой не може да ми я отнеме, и най малкото е събрана в името ми.

Забелязала съм, че жени, които не си сменят фамилията са точно от т.нар. знатни родове. Известни, отъждествяват се с тях , дори и след като създадат собствено семейство. Показват принадлежност към фамилия, която смятат за по добра от тази на мъжа си.
Или просто искат да покажат голяма независимост и че го правят, защото могат и никой не може да ги принуди.
С една дума "да не изпускат края".  Mr. Green Нещо, което е смешно като мисъл, все едно мъжа им им е дете, което трябва да държат изкъсо.

# 18
Момичета,
така е инатя се вече 1 седмица а след две ще е сватбата.
Аз се учудих че започна да ми говори така настоятелно едва в неделята след разговор с нашия поп дето щял да ни венчае.Работата е друга. Мама му настоява. Моята майка е с 4ри имена но неговата не е.Става така че ако аз поискам нещо което не е типично за семейството му-значи майка ми била казала/все тъщъта му е пред очите/
На мен както ми беше лошо в неделя така и неможа да се сдържи и започна семейната свада.Казва ми че било неуважение към него и родът му. Ами моята работа, дипломи, името ми.....чувствам се слаба.Не смея да си го споделя този проблем с никоя приятелка че на 2 ст. ще ме направи.
Всичко ли трябва да правя заради детето?Нямам ли права?И сладват постоянните въпроси "ами ти сега що толко настояваш?Направи компромис!"
Вече не знам. Мисля да му кажа че няма да се омъжа за него и семейството му.Чувствам се като продадена в Близкия изток. Направо съм на кръстопът-май ще говоря и със свекървата и каквото ще да става

# 19
  • Мнения: 1 441
Проблемът според мен не е в името, а в подхода на скорошния съпруг и скорошната свекърва. Аз лично съм приела името на мъжа ми без изобщо да сме го дискутирали и за мен не е било проблем. Знам, че му беше много приятно, че го направих без изобщо да го дискутирам; на родителите му - също. В същото време знам, че ако не исках да си сменя името, никой нямаше да ми се тръшка и да ми образува нерви, още по-малко ако съм бременна в детето му. Naughty

Не виждам защо трябва да приемам фамилията на чужд човек.
Никога не съм разглеждала мъжа си като чужд човек.
Pasinet ме е изпреварила Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 3 064
pasinet, защо да е странно жената да си запазва фамилията.
Аз считам, че имам определена индивидуалност, тя се определя включително и от името, което нося. Запазих си моята фамилия, а детето носи тази на баща си. Изобщо не ме притеснява това, нито пък въпросите на странични хора - ама защо така. Защото така съм решила.
Не виждам защо трябва да приемам фамилията на чужд човек.

И при мен е така. И не съм от "знатен род", просто ми е рядка фамилията и съм си свикнала с нея. Не искам да си променям името и никой не се е сърдил за това.

# 21
  • Мнения: 2 556
pasinet, този път с нито 1 твоя дума не мога да се съглася  Simple Smile Но ме развесели, зарадвах се, че съм от знатен род  Grinning

Към авторката - сигурно предстоят и люти битки за името на детето за съжаление, дано не е така, но...

# 22
  • France
  • Мнения: 726
Проблемът не е в името, а в нежеланието да се уважи мнението на авторката.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 990
Действително проблемът ви не е в избора на фамилия.... Изяснете си позициите и след това се бракувайте. Не е хубаво човек да встъпва в брак с такива колебания, дразги и борби за надмощие. Бракът в много отношения се гради на компромиси, взаимни отстъпки и подобно инатене няма да допринесе за добрите ви отношения. Просто седнете и поговорете - за кой кое е важно, приоритетно и кой как разбира съвместния живот.  

# 24
  • Мнения: 2 448
Е добре де, ако мъжа , когото обичате ви каже, че за него е важно не бихте ли приели неговата фамилия?  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 2 556
Бих, но моят никога не е имал терзания по темата, пък и децата автоматично са с неговата фамилия, защо да сменям и аз моята  Simple Smile

# 26
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Жената сама трябва да избере с каква фамилия ще е след брака. Аре нема нужда маминка да казва как ще се казвам или мъжо да има претенции.
Момиче, я удари по масата и раздай правосъдие докато е време.

П.С. Лично аз исках всички да сме с една фамилия и я приех. Мъжо даже не ме е питал:"Името си е твое, сменяй го като искаш"

# 27
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Няма никакво значение какви са мотивите на момичето. Тя не иска да приеме фамилията на мъжа си и точка. Защо той не вземе нейната, ако държи да са с еднакви? Защото "какво ще кажат хората, мъж под чехъл" и т.н. Демек от гордост. Става дума за нейното име. Тръшканици от страна на мъжа в случая са крайно неуместни.
п.п Pasinet, а ако и аз му кажа, че за мен е важно да не си сменям името, той не би ли трябвало да уважи мнението ми? Кой е по-важен в случая и чие желание трябва да се зачете за сметка на желанието на другия?

# 28
  • Мнения: 2 865
Аз не съм си сменяла фамилията, заради дипломи, документи и  други причини от професионално естество. Никой не го е правил на проблем.
Ако не бяха гореизброените обстоятелства щях да съм с тире сигурно.
Много по-лесно и просто е всичко ако си запазиш фамилията. Попълвай документите за брака както искаш, никой после няма да ви гледа удостоверението за брак, няма и да разберат дали си сменила името ако ги излъжеш.

# 29
  • Мнения: 22 432
pasinet, това, че е човека, когото обичам няма нищо общо с името.
И дори и да е важно за него, пак не бих го направила. Едно име не определя отношенията между двама души и смятам, че трябва да е най-малкият повод за спор и драми.

Общи условия

Активация на акаунт