Проблеми в отношенията - психологическо изследване

  • 6 985
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 045
Не можем да разграничим двете понятия, тъй като общувайки ние създаваме отношения. От тази гледна точка под проблеми в отношенията ние визираме проблемите в общуването.
Все пак, затова е анкета, за да можем да проверим как всеки поотделно разбира проблемите в отношенията (общуването).

Радваме се, че ни задавате тези въпроси, защото това ни дава обратна връзка за това, как вие разбирате отношенията.
Аз може да ставам вече досадна,но нищо не ми е ясно.Общувайки създавме отношения с колеги и приятели.Със семейството например отношенията са започнали без да има общуване.Ако се намирам в семйство в което традицията повелява да си мълча,защото има кой да говори и му е дадено това право заради религия или друг фактор,кажете ми за какво общуване говорим тогава,когато нещата са наложени.Общуване и отношения са толкова различни неща,че аз немога дори да кажа че са зависими.когато имаш проблем с общуването и трудно създаваш контакти,тогава няма как да има и отношения.Аз ли не мога да се изразя правилно ,вие ли неможете да ме разберете незнам но няма как да ги преплета тези неща.
Ако анкетата беше с цел например:Проблеми с общуването,как да сме по-уверени и т.н.,тогава щеше да ми е ясно,но сега нещата за мен са оплетени.Отношенията със семейство,институции,преподаватели,шеф и други независят от общуването,а най-вече от етикет и традиции.
Та питам пак,общуване или отношение? Peace

# 16
  • Мнения: 4 841
elfi666 , тръгнали сте от грешна изходна точка Peace
не може да оставяш непредставителна извадка от хора да дефинират що е проблем в общуването.

да не говорим, че много хора имат проблем в общуването, но не могат да го индентифицират като такъв проблем.

опитах се да попълня анкетата, но не успях.
въпросите и отговорите са зле подбрани.
направете я по-задълбочена.
от тази анкета няма да получиш никаква инфомация, на чиято основа да можеш да разработиш предположение за проблемите в общуването и съответно какъв курс да предложиш...

направете така анкетата, че дори човек, който смята , че няма проблеми в общуването да може да ви даде на вас информация.
е разбира се това е повечко работа, ама в момента каквото правите е малко далеч от истинско проучване...

успех Peace

Подкрепям напълно това мнение.
Във връзка с подчертаното от мен - повечето теми в този подфорум са резултат именно от такива недефинирани проблеми в отношенията. И олицетворяват напълно обичайната матрица - НЯКОЙ (свекърва, партньор, колега, приятел) е ЛОШ към мен, за което аз, разбира се, НЯМАМ никаква вина. Всички, които ме подкрепят, са прави, всички, които ме упрекват са ЛОШИ. И край. Точка. Никакъв самоанализ, никакво поставяне на мястото на другия, никакво приемане И на чуждата гледна точка... Резултата е ясен, пък и не е за това темата.

Поработете още и успех  Peace

# 17
  • Мнения: 307
Попълних анкетата. Според мен въпросите са много общи. Може по-конкретно да бъдат поставени. Успех!

# 18
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Пручване  на отношенията не се прави с толкова кратък въпросник.
Ролята на психолога е да той да разбере какви са проблемите и какъв е техният произход.
Съвет като колега на колега: Изчистете и си формулирайте точно темата.
Проблем в общуването на кого с кого. За широкоспектърноизследване ще Ви трябва доста време....Тренинг с професионален тест, ще ви даде по точна представа за проблема.

# 19
  • Мнения: 263
Попълних и аз анкетата

# 20
  • Мнения: 9 052
не видях въпроси zа службата

# 21
  • Мнения: 351
elfi666 , тръгнали сте от грешна изходна точка Peace
не може да оставяш непредставителна извадка от хора да дефинират що е проблем в общуването.

да не говорим, че много хора имат проблем в общуването, но не могат да го индентифицират като такъв проблем.

опитах се да попълня анкетата, но не успях.
въпросите и отговорите са зле подбрани.
направете я по-задълбочена.
от тази анкета няма да получиш никаква инфомация, на чиято основа да можеш да разработиш предположение за проблемите в общуването и съответно какъв курс да предложиш...

направете така анкетата, че дори човек, който смята , че няма проблеми в общуването да може да ви даде на вас информация.
е разбира се това е повечко работа, ама в момента каквото правите е малко далеч от истинско проучване...

успех Peace
  Peace

# 22
  • Мнения: 5 468
опитах се да попълня анкетата, но не успях.
въпросите и отговорите са зле подбрани.
направете я по-задълбочена.
от тази анкета няма да получиш никаква инфомация
Според мен, неясната анкета води само към едно - момичетата са се ентусиазирали да направят подобни курсове и започват отдалече  Mr. Green. Иначе въпросите са бош лаф... всичко води към курсовете, друго няма.

# 23
  • Мнения: 2 556
И аз я попълних, не бих тръгнала на подобен курс, освен ако на мен не ми плащат за да ида...

Всеки човек поне 10 пъти в живота си се е чувствал неразбран и изморен примерно. Не виждам смисъл да се съберем, да седнем и да споделим умората си... Не казвам, че няма смисъл, а че за мен е така, разбира се

# 24
GALQ79, отношенията ни с другите хора са в частност формирани от етикет и традиция, но голяма роля играе и собственото ни поведение. Ние можем да променим другите, като променим първо НАШЕТО отношение към тях.

Ние сами учим хората как да се държат с нас. Това изключва разбира се тоталитарни режими, публични власти и прочие. Става въпрос за хората в нашето ежедневие.
Дори и отношенито на началника може да се промени, вследствие на НАШЕТО променено отношение към него. Не си ли збелязала, че един и същ началник се държи по различен начин с различните подчинени?
Отношението на родителите ни към нас също може да бъде променено. Има много и различни тактики за това.

Главаната идея тук е, че другите стигат до там,до където им позволяваме. Другите правят това,което има ефект. Примерно ако колежка нарочно ни дразни и ние се подадем, това за нея има ефект и тя ще повтори същато поведение и следващият път. За да променим поведението на колежката не трябва да я удволетвотряваме с желания рзултат.
Примерите са безброй и почти за всеки има приложна тактика. За съжеление обаче много малко хора са добре запознати с тези похвати и затова отношенията им страдат.

# 25
  • Мнения: 421
и аз я попълних,6те следя темата

# 26
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Смятам, че добрите взаимоотношения на всеки със всеки са възможно точно толкова колкото цацата да научи човешкият език.И не смятам за нужно да ни харесват всички-това е в противовес на личностната психология.
Смятам, че не е толкова важно да се разбираме, а да сме толерантни.Да приемаме човека такъв, какъвто е, въпреки, че не си допадаме.
Всичко останало граничи с лицемерието, което може да доведе до натрупване на психическо напрежение.
Аз специално приемам проблемите в общуването ни, като всяка една болест....
т.е. трябва да се отстрани първопричината за това ни отношение по между си...Въпроса не е да научим хората да си подтискат емоциите и личностните качества.

В една друга тема преди време се разискваше как до преди 20 години всички бяха дружелюбни, мили...и то не поради тоталитарния натиск....просто хората бяха по-спокойни, по-честни, по-добри.Всеки изучаващ психология е длъжен да познава пирамидата на Маслоу....

Когато не са задоволени първите стълбички не можем да очакваме стремеж нагоре......
В този смисъл...при нас оправия скоро няма да има ....и всякакви курсове (по скоро тренинги) биха задълбочили психичните проблеми.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако с такава анкета закърпят тройката ще е събитие. Ако им пишат повече ще е срам.

# 28
  • София
  • Мнения: 787
"Бихме искали да ви помолим да попълните нашата анкета, която е напълно анонимна, и има за цел да провери в кои сфери от взаимоотношенията си хората се чувстват объркани"

Така формулирана анкетата ви, по-скоро има за цел да проучи пазара отколкото проблемните сфери на взаимоотношенията.

# 29
  • Мнения: 1 045
"Бихме искали да ви помолим да попълните нашата анкета, която е напълно анонимна, и има за цел да провери в кои сфери от взаимоотношенията си хората се чувстват объркани"

Така формулирана анкетата ви, по-скоро има за цел да проучи пазара отколкото проблемните сфери на взаимоотношенията.
И аз така мисля след получените отговори на въпросите ми Peace

Не бих посетила такива лекции,групова терапия или там каквото е.Общуването е въпрос на темперамент,възпитание,среда,разбирания и толкова много неща,че този курс  трябва да е години наред или е безсмислен.С някакъв си курс едва ли някой би променил отношенията си с който и да е било.Пак казвам ако е с цел,как да бъдем по уверени в себе си при общуването може и да има полза за някого.Отношенията като цяло е безсмислено,освен ако не тръгнем цялото общество на такива курсове и да се превъзпитаме по образец. Peace

п.п.Dr Kats с какво моята промяна ще доведе до по-добро общуване ако отсреща стои див,прост,неграмотен,невъзпитан,под всякаква критака с две думи човек?Аз ли трябва да ходя на курс по общуване или той на превъзпитание?Ако му се усмихна два пъти по-любезно и не отговарям на провокациите,дали при следващият контакт ще е по-малко див и прост?
Не съм психолог и не ме интересува теорията,защото имам доста разнообразни контакти и практиката в отношенията не ми е теоретична.
Само да отбележа че потърсих значенията на общуване и отношения.Факт е че общуването е дефинирано понятие а отношенията са разтегливо.
И още нещо може да има срещу мен добре общуващ човек,но да не ми е симпатичен и по тази причина да избягвам отношения и контакт.Тогава какво?Как курсът ще помогне да се харесваме всички? Peace

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 01:42 от GALQ79

Общи условия

Активация на акаунт