Дълго майчинство срещу кратко, но....

  • 6 535
  • 118
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Дискусията ни беше кое е по-добре? (нямаше за и против, а просто размишлявахме)

Кое е по-добре за кого - за майката или за детето?

Скоро четох някаква статия, според която деца, които са прекъснали целодневния си контакт с майката преди навършване на 8 месеца, са нещастни и им се спъва развитието.  Thinking

По тази логика, всички испанчета са нещастни и бавно развиващи се Laughing, тъй като в Испания майчинството е 4 месеца, жените си взимат и годишната отпуска, та стават 5, и после пеленачето заминава на ясли,  Confused а мама си ползва разрешения от закона 1 час на ден за кърмене, за да си тръгне по-рано от работа.

И аз съм "за" по-дългото майчинство. А пък вече кой както го чувства или както има възможност. Но да има избор.

# 16
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
И аз съм за дългото майчинство. Нищо и никой не може да замени общуването с детето ми в тези тъй важни първи години на живота му.

# 17
  • Мнения: 27 524
В Белгия е 3 месеца. За мен това е повече от безумно, разбира се  ooooh! Да си оставя тримесечното бебе на ясла  Rolling Eyes Аз съм за дългото майчинство  Peace

# 18
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
звездичка,
децата не спят или ядат при животните  Peace Идеята е максимално да са до природата. Ето сайт, ако ти е интересно. Аз съм много ЗА подобно място.
http://www.kidsandanimals.nl/
По отношение на кърменето: по закон работодателят осигурява време и място за цедене, ако майката не живее близо. Според мен в този случай е най-важно желанието на майката. Тази моя позната го правеше.

Продължавам да си размишлявам...Разбирам всички ЗА дългото майчинство, но все пак не е ли по-добре да си повече с детето си, когато то открива света интелектуално и вземаш сам активно участие в това, а не си на пълен работен ден и го виждаш по 2 часа максимум (тук децата в голяма част си лягт в 19.30)?

# 19
  • Мнения: 27 524
не е ли по-добре да си повече с детето си, когато то открива света интелектуално и вземаш сам активно участие в това, а не си на пълен работен ден и го виждаш по 2 часа максимум (тук децата в голяма част си лягт в 19.30)?

Да, и при нас  Crazy Защото стават в 5  Whistling
Всичко е много относително - зависи кой какво може да си позволи, кой какво иска да си позволи, кой как усеща нещата... Но принципно, лично за мен, е просто грехота да дадеш на ясла тримесечно бебе  Sad

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Продължавам да си размишлявам...Разбирам всички ЗА дългото майчинство, но все пак не е ли по-добре да си повече с детето си, когато то открива света интелектуално и вземаш сам активно участие в това, а не си на пълен работен ден и го виждаш по 2 часа максимум (тук децата в голяма част си лягт в 19.30)?

А кога детето открива света интелектуално?

От гледна точка на развитието, човек се развива най-интензивно през първите си три години Simple Smile. Т. нар. "критични" възрасти на развитието са също през ранното детство  Peace

И колкото повече детето расте, толкова по-разнообразни са стимулите, от които то има нужда - т.е. ролята на майката е все по-малка (образно казано) - напр. нуждата от общуване с връстници не е задоволима от майката;

Иначе всяка възраст си има своите важни моменти, които не са за изпускане за родителя - и на 12 подрастващото дете се развива интелектуално и е интересно да бъдеш част от това нещо, но е ясно, че тогава детето не се нуждае от теб 24 часа в денонощието, всъщност след повече от 2 часа вероятно ще започне да отказва вниманието, отдавано му от родителя  Laughing Изобщо не е случайно избрана възрастта на детето, през която да е майчинството на родителите Peace

 Dizzy Face Защо децата стават в 5?

# 21
  • Мнения: 1 199
В първата година на живота му, детето има изключителна нужда да бъде гушкано, да има физически контакт между него и любящ човек, да му се пее и т. н. Тогава, а и през втората годинка, то има нужда от индивидуални грижи. Моето дете е на годинка и 4 месеца и виждам че е просто абсурд да бъде част от група, някой да забавлява цялата група и то да му обръща внимание. Нито си играе с други деца, може да им вземе играчките, ама си играе само. И за груповите занимания и детската градина ще дойде време, ама още сме далеч от този етап. Абсолютно съм ЗА дългото майчинство. Аз първоначално мислех бебето ми да си го гледам една година и след това да тръгне на градина (тук платеното майчинство е една година). Като наближи годинката обаче видях колко неподходящо е за тази възраст да го давам да го гледат в група.

# 22
  • Мнения: 7 914
звездичка,
децата не спят или ядат при животните  Peace Идеята е максимално да са до природата. Ето сайт, ако ти е интересно. Аз съм много ЗА подобно място.
http://www.kidsandanimals.nl/
аз също съм"за" подобно място, но не и под година и половина-две Peace мое лично мнение Peace

По отношение на кърменето: по закон работодателят осигурява време и място за цедене, ако майката не живее близо. Според мен в този случай е най-важно желанието на майката. Тази моя позната го правеше.
да, но цеденето не замества кърменето и майчината топлина... и са рядкост жените , които го правя и издържат дълго( наблюдение)... отбоването става със степени по бързо

Продължавам да си размишлявам...Разбирам всички ЗА дългото майчинство, но все пак не е ли по-добре да си повече с детето си, когато то открива света интелектуално и вземаш сам активно участие в това, а не си на пълен работен ден и го виждаш по 2 часа максимум (тук децата в голяма част си лягт в 19.30)?
правилно ли разбрах, че  си на позицията,ч е детето само трябва да открива света около него?
 детето има нуждата от майка си когато падне, никой не може да замести майчината прегръдка...създава се една неповторима връзка, дълбока връзка... която едва ли искаш да жертваш, ако не ти е належащо да работиш... или поне аз не искам и с пълно съзнание отказвам работа в името на детето си!
с удоволствие скоро ще го дам на спеелзаал и тн -  има нужда, ето го социалния контакт,по рано не е необходимо


...
 Dizzy Face Защо децата стават в 5?
стават в 5 ,понеже лягат в 19.30... и дори рядко наобяд спят Mr. Green... ама като се има предвид, че самите холандци лягат в 21-22 Whistling

# 23
  • Мнения: 1 147
Върнах се на работа 10 седмици след раждането. Не беше лесно. От друга страна не мога да си представя да си стоя вкъщи с месеци ...Мисля, че 6-8 месеца са ок, години .. не .. Не разбирам оплакването в България, години наред взимане на платено или не, майчинство..и оплакваниците от несправедливостта на държавата и системата.

# 24
  • Мнения: 1 630
Да дам един глас за късото майчинство  Mr. Green

- освен да съм майка имам и други цели в живота.
2-3 години по 24ч в денонощието с детето, силно ограничават  всичко несвързано с майчинството.
А ако децата са 3?

- за самото дете, ограничаването на контактите само в тесния семеен кръг през първите години  не е особено стимулиращо. 

# 25
  • Мнения: 1 761
Много интересна тема.Simple Smile
Както има различни деца така има и различни майки.
Някои деца са супер лесни за гледане- моето,например.Не реват нон-стоп,не са капризни,не са обсебващи.
Някои майки никога не биха се отказали от предишния си начин на живот и отговорността за някой друг им идва в повече.
Просто всеки "отбор" от майка и дете трябва да намери оптималния вариант за съвместно съжителстване така,че и двете страни да направят някакъв разумен компромис и да бъдат удовлетворени.

Аз нямах никаква помощ за детето, а за капак на всичко имах три операции с раждането.Обаче мъжа ми много ми помагаше и много ме подкрепяше,даже си вземаше отпуск да гледа бебето, а аз да изляза някъде с други хора,за да не полудея.Имам приятелка,която изкара някаква ужасна следродилна депресия и мъжа ми се изплаши много да не стана като нея, та много се грижеше за психичното ми състояние. Wink

Още съм в майчинство,после няма да се върна на работа,понеже работата ми е в Бг, а не съм вече там.Тук обаче синчето утре тръгва на voorschool.Имам вече планове какво да правя,докато не сме заедно.

Та моят отговор е- подходящото майчинство е това,което е съобразено с темперамента на майката и детето и техните нужди.И понеже те са различни няма идеал, а само възможности,които,Дай,Боже,всеки да има.

Аз официално си стоя у дома, ама истината е,че почти не си стоя у дома с детето-все сме някъде или сме заети с нещо.
Мога още деца да изгледам така ( ама само,ако са като първото кротки).

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
звездичка,
не, не си ме разбрала правилно.....
Имах предвид: дете и майка (баща) да имат доста време да откриват света заедно. И нямам предвид падането и успокояването (само!), а песнички, разходки, разговори, книжки, развиване на даден талант и т.н С една дума: безценните насоки в развитието на едно дете. При една 5-дневно работеща майка, това време е съкратено до събота, неделя и минимум брой часове през седмицата.

Все пак (според мен) емоционалната нужда на едно бебе е по-малка от това на едно дете. Защо? Голяма част от времето бебето спи, грижите са предимно физически.

# 27
  • Мнения: 871
Калинка, извинявай, ама ти имаш ли деца ? Как така нуждите на бебето да са предимно физически  ooooh! За това какви са нуждите на бебето свидетелстват осиновените деца, които са живели по домове от типа "Майка и дете" първите месеци/години от живота си. Често има деца, които не могат да кажат и дума на 3-4 години, такива, които не могат да ходят на 2-3 години и повечето с изостанало умствено и емоционално развитие ...

Чудя се определено на някои от изказалите се по-горе майки, защо раждат деца, по-точно каква е целта им със създаването на този нов живот, щом като имат много други разнообразни интереси, освен да бъдат майки, дотолкова силни и обективни, че да намерят за нормално да оставиш парченцето живот на 6-10 седмици, та дори и на 6 месеца, да ти го гледат сульо и пульо (ясли, градини, бейби ситър, та дори и баби) и да обявяваш това за нормални нужди на детето от социални контакти/стимулиране на развитието му (извън семейната среда и контакта му с най-близките му)  Thinking Вие нямате ли също нужда да общувате с бебето си по-дълго време от няколко седмици или по-скоро имате нуждата да избягате от него на работа, за да си починете  Tired

За дългото майчинство без значение дали е платено или не  Peace Имам две деца. Първото го оставих в яслата на година и 8 месеца, второто на година и седем. Към днешна дата съжалявам много. Сега искам трето и с него ако мога бих стояла минимум 3 години без да го подхвърлям на "социализиращи" го институции.

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 17:35 от greendream

# 28
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Аз също бих подкрепила 6-8 месеца до година, след това и на детето му омръзва да е постоянно с един човек и иска контакти и с други деца и възрастни. При нас няма закон за кърменето, но има възможност да се разбереш с работодателя си евентуално за почивки и прочие.
С детето идват и отговорности, които ако не си готов да поемеш, няма смисъл да го създаваш този живот изобщо. Аз също нямам нищо против да се разхождам по цял ден из парковете, но смятам че за доборото на семейството ми и децата ми би трябвало да вложа малко усилия и в професионалното си развитие, тъй като трябва да издържам това семейство и деца. Отговорността към децата не може да е само на единият родител, затова създаваме семейства, за да сме заедно и помагаме при отглеждането на децата. Не мисля че съм оставила сина си на сульо и пульо, нито пък мога да нарека бабите и дядовците му такива.

# 29
  • Мнения: 10 012
Не можах да не се поусмихна на  някои постове. Три години майчинство не означава, че детето и аз сме затворени в къщи нон стоп.
Ходим на play group, на плуване, като се стопли ще сме сред природата, в зоо-то. От 2 години ще ходи 2 пъти седмично на ясла, но само до обяд.
Ако някой си представя майчинството с пушене, кафета и тъпи сериали може и ограничаващо да му се стори, да.
Блонди абсолютно точно го е казала, който както може, иска и както чувства нещата. Нямам какво да добавя.

Зависи и от мнението на бащата, разбира се. Но тук за това не се говори.  Wink
Всяко семейство решава за себе си.

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 19:27 от Dez

Общи условия

Активация на акаунт