Относно неистинските сирена и кашкавал

  • 55 018
  • 754
  •   1
Отговори
# 15
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Не съвсем по темата, но... кажете нещо за натровеното дете с кисело мляко със сода каустик?  Shocked Детето ще се оправи, доколкото разбрах, но съм ужасена. Ако някой знае подробности, нека каже. Sad Млякото било "Искра"... Моля се за детенцето да няма последствия.  Praynig
Търсих тема, не видях...

Не знам подробности, но асоциацията с темата ми беше как преди няколко години едвам спасиха младеж- пил Астика. Бутилката била пълна със сода каустик, а не с бира....целият му хранопровод бил на каша...

Или е тотална небрежност...или жестока конкуренция....  Sad

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ох, аз съм много против купуването на мляко от случайни търговци по улиците, защото не съм сигурна за хигиената им, а и не ги знам и тях дали не добавят нещо в млякото. Но май ще се окаже, че този метод е по-малко опасния. Мъжът ми намерил някаква негова позната, която може да му носи чисто прясно мляко, ако я предупреждава предния ден. Дърпах се досега, но го опитах млякото и си е хубаво, а и цената е добра. Мога да подквасвам, остава да се науча и сирене да правя.

# 17
  • Мнения: 4 514
Ерика, точно за онзи случай се сетих и аз. На мен за това детенце сестра ми ми каза преди малко, но не разбрах от къде е? Само че било около двегодишно. Миличкото... За 4 часа повърнало няколко пъти. Sad
Лиляна, доскоро и аз бях против 'уличната' търговия, но отскоро и аз си имам проверен млекар. Забелязах тълпите от хора, които се редят на опашка при всяко негово идване и разбрах, че е така от няк. години - един и същи човек. И започнах да вземам и аз. Досега инцидент не е имало, да не дава Господ...  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 1 059
Прави ми впечатление, че Данон ги няма в списъка,както и ОМК, но пък и аз не разбрах дали това е пълният списък.Фирмите, които са изброени не са малко, но дали са всички,които влагат палмова мазнина?
Аз също реших да си купувам домашно мляко и ще го подквасвам.Чух, че в магазините за здравословни храни продавали суха истинска закваска, произведена от някакъв професор.Някоя от вас дали е ползвала такава?

# 19
  • Мнения: 25 610
Не съвсем по темата, но... кажете нещо за натровеното дете с кисело мляко със сода каустик?  Shocked

Какво да кажем? Много съмнителна история...
Детето като че ли само си било взело млякото... Пък кофичката миришела на сода каустик...
Да се пита човек майката къде е била и как не им е замирисало по-рано, ами чак когато го занесли за изследване?
За мен случаят е родителска небрежност или борба между конкуренти.

# 20
  • Мнения: 690
http://dnes.dir.bg/2009/02/03/news3947756.html - ето я статията за детето

# 21
  • Мнения: 4 300
Хал хабер си нямам как мирише содата каустик Cry
Някоя беля от конкуренция ми се струва, или пък в семейството ( не казвам нарочно). Иначе как ще има само в една кофичка.

По повод прясното мляко бях чела, че ако кравата е болна от туберкулоза се предава с млякото. Което ми е достатъчно да ме откаже завинаги, ако ще и десет години да е била здрава, няма никаква гаранция, че няма утре да се разболее. И пак да питам - в сухото мляко има ли нещо вредно?

# 22
  • Мнения: 5 539
Освен да спрем да ядем млечни продукти, те и без това се оказаха изначално вредни за възрастния индивид Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 4 380
Аз не разбрах от къде може в кофичка кисело мляко да се окаже сода каустик. Кофичката е за еднократна употреба, да кажеш че някъде такива химикати се ползват за дезинфекции...
И защо няма повдигнато обвинение срещу производителя, докога ще тровят хората безнаказано?

# 24
  • Мнения: 25 610
И защо няма повдигнато обвинение срещу производителя, докога ще тровят хората безнаказано?

За да се повдигне обвинение, трябва да се докаже, че производителят е виновен. А не например някой да се опитва да го натопи.
Не съм много в час с въздействието на содата каустик върху млечнокиселите бактерии, но в други форуми твърдят, че такова мляко е невъзможно да се подкваси. От където следва, че содата е попаднала в кофичката след подквасването. А това веднага навежда на мисълта за умисъл.
Между другото, може ли да се докаже, че детето е погълнало точно сода каустик, а не нещо друго?

# 25
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Прави ми впечатление, че Данон ги няма в списъка,както и ОМК, но пък и аз не разбрах дали това е пълният списък.Фирмите, които са изброени не са малко, но дали са всички,които влагат палмова мазнина?
Аз също реших да си купувам домашно мляко и ще го подквасвам.Чух, че в магазините за здравословни храни продавали суха истинска закваска, произведена от някакъв професор.Някоя от вас дали е ползвала такава?
.

Данон казваш го няма .... брей да му се невиди, преди години когато искаха да инвестират тук заради тях бяха променени някои разпоредби, а ти сега очакваш да ги изтипосат ....

# 26
  • Мнения: 482
1. Туберкулозните бацили се убиват при сваряване на млякото - така наречената пастьоризация
2. Да, млечнокиселите бактерии не могат да се развиват прли наличие на сода каустик, освен ако не е някакво минимално количество
3. За мен е по-сигурно да си купуваш мляко от някой проверен с времето търговец и да си квасиш.В евтините млека слагат вода, в по-скъпите сухи млека, стабилизатори и т.н. Закваски се продават. Например фирма ЕЛБИ в София произвежда такива закваски.
4.Лично аз предпочитам кашкавала на Елби, защото е държавна фирма и няма чак такава изгода от далавери.
5. Лошото на сухото мляко е в  по-малкото количество витамини. АКО е истинско сухо мляко. Защото може и да се "обърка" със суха суроватка и др. подобни, които имат различен състав

# 27
  • Мнения: X
такаааа
аз отдавна не купувам БГ млечни продукти - намират се и тук, но само от гол патриотизъм няма да консумираме боклуци

даже когато живеехме в БГ беше рядкост
маслото напр винаги го взимах немско или френско
за съжаление не се внасят нормални кашкавали и сирена, за да може българинът да пробва и да му светне какво му сервира нашето мутренско "производство"

по света хората консумират поне 3 вида кашкавал - нормално узрял, зрял мин 1 година или зрял повече от 18 месеца
къде го има това у нас, питам аз?
сиренето - да живее турското такова, нашето го пробвахме веднъж - неописуемо мазно и гадно
хем за износ било, човек се надява на някакво положено старание
да, ама не

даже това лято възнамеряваме да донесем кашкавал на нашите - с различни срокове на узряване поне да пробват и да знаят за какво става въпрос


добре, че тукашните млечни производители взимат оригинална закваска и т.нар йогурт става за консумация

а за тази сода каустик, дето писахте ...
ми ... нямам думи

# 28
  • Мнения: 4 965
Млечни продукти купувам на фирма, която я няма в списъка (фирмата е на мои близки, та няма да правя реклама), но пък много харесвам растителен кашкавал и специално си купувам такъв (има по-малко холестерол). А пък и тофу-то също е растително...

# 29
  • Мнения: 5 539

5. Лошото на сухото мляко е в  по-малкото количество витамини. АКО е истинско сухо мляко. Защото може и да се "обърка" със суха суроватка и др. подобни, които имат различен състав
По този повод ето какъв е съставът на едно адаптирано мляко, което много бебета консумират от самото си раждане:
Деминерализирана суроватка на прах, растителни мазнини, , лактоза, обезмаслено мляко на прах, натриев хлорид, калиев хлорид и т.н. още поне 20 съставки със сложни химически формули.
Харесва ли ви? И ако мислите за това, което приемате вие с храната, кажете нещо и за това, с което се хранят огромен процент от бебетата.

Общи условия

Активация на акаунт