Зърнени храни

  • 5 604
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 413
Де ЩоВиди - като ти е останала сварена елда, подсушаваш, смесваш яйце, сол, черен пипер, и галета и оформяш кюфтенца, овалваш в брашно и пържиш в сгорещено олио.
    Също от сварената елда може да направиш гювеч в тава, отгоре правиш си заливка с яйца..както на мусаката.

аз много експериментирам с елдата, а също правя кюфтета от булгур, овесени ядки, боб

# 16
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Ще следя темата с интерес.Отдавна се опитвам да се науча да ям елда,но без особен успех.Имам един пакет в шкафа,но не мога да му видя срока на трайност,може би ще трябва да си купя нов и ще пробвам вашите рецепти.
Аз пък се влюбих в ашурето,съдържа и боб,и нахут,и ориз,и жито.

# 17
  • Мнения: 229
И на мен ми е интересна тази тема,и на мен ми се иска да опитам елдата и ястия с нея ще пробвам.
Вчера като гледах по диетичните щандове видях,че има оризов грис и рецепти  за употребата му на опаковката.

# 18
  • Мнения: 309
Вижте тази рецепта на Бу за кафяв ориз … 72;шу - не съм я пробвала още, но звучи чудесно   chef

Последна редакция: сб, 07 фев 2009, 16:20 от Sagittarius

# 19
  • космополитно
  • Мнения: 941
Благодаря ти!!!  Hug

... станахме сто кила. Имам нужда от нещо здравословно, вкусно и свежо!

С елда имаше диета  за отслабване, в която се ползваше сварена с вода(или пр. мляко) и подсладена с мед. Прилича ми на варено жито. Полезна е защото има много минерални вещества, аминокиселини, витамини..., но на мен не ми беше вкусна!?

# 20
  • Мнения: 2 110
Фалафел - рецептата е сирийска и изпробвана, но има и други варианти, можеш да добавиш яйце.

250г нахут
1 глава лук
2ск.чесън
1/2 връзка магданоз
1/2ч.л.лют червен пипер
1/2ч.л.смлян кориандър
1ч.л.кимион
1ч.л.бакпулвер
черен пипер, сол, брашно, галета, олио

Нахутът се накисва от предната вечер и се сварява, лукът и чесънът се почистват и нарязват, също и магданозът. Всичко се пасира или смила фино с месомелачка и се омесва гладко тесто заедно с останалите съставки /без олиото/. Нахутът е добре предварително да се претрие през гевгир, за да се отстранят люспите. Оформят се топчета и се пържат на умерен огън, после се отцеждат върху домакинска хартия.


ПИКАНТНА ЯХНИЯ ОТ ПАТЛАДЖАН И НАХУТ

Това е ястие от Ливан, но подобни рецепти, могат да се намерят по цялото Средиземноморие, както и по нашето Черноморие. Продукти за 6 порции:

3 големи патладжана нарязани на кубчета
200 г/1 чаена чаша нахут, накиснат в студена вода за около 8 часа
4 сл зехтин
3 скилидки чесън, нарязани на ситно
2 големи глави лук, нарязани на ситно
1/2 ч л смлян кумин
1/2 ч л смляна канела (по желание)
1/2 ч л смлян кориандър
400 г пресни домати, нарязани (може и консерва)
сол и прясно смлян черен пипер на вкус
сварен ориз за сервиране

За гарниране
2 сл зехтин
1 лук нарязан на филиики
1 скилидка чесън, нарязана
стръкчета пресен кориандър

1. Сложете патладжана в гевгир и ги порасете със сол. Поставете гевгира във вряща вода и оставете за 30 мин, за да премахнете горчивия сок. Изплакнете със студена вода и частично подсушете.
2. Изцедете вода от нахута и го поставете в тенджера с достатъчно вода за да го покрие. Оставете да заври, намалете огъня и оставете да къкри за около 30 мин докато омекне. Изцедете вода.
3. Загрейте зехтина в дълбок съд. Леко запържете нарязаните на ситно чесън и лук докато омекнат. Прибавете подправките, като разбърквате сместа. Прибавете патладжаните и разбъркаъте докато се покрият със сместа. Оставете на огъня за 5 мин. Прибавете доматите и нахута, солта и черния пипер и оставете да къкри около 20 мин.
4. За да направите гарниращата смес, загрейте зехтина в тиган и прибавете нарязаните на филиики лук и чесън. Запържете докато станат златисти и хрупкави. Сервирайте яхнията със сварен ориз или ориз приготвен на пара. Украсете с гарниращата смес и стръкчета кориандър.

Крем супа от нахут

200 гр. нахут
40 гр. масло
черен пипер
лимонов сок
сол

Нахутът се накисва за през нощта и след това се вари. Смила се с миксер и се прибавя към разтопеното масло. Добавя се вода и се вари още 10-15 минути на тих огън. Подправя се с лимонов сок, черен пипер и сол на вкус. (Това го правя и с жълта леща (или червена), белената.)

# 21
  • Мнения: 2 070
А какво ще рече гювеч в тава с елда? Да и сложа някакви зеленчуци от сорта на картоф, зелен боб, доматен сос? Имам замразени  newsm78

Абе експирементирам, сложих от всичко по малко - зелен боб, царевица, грах, карфиол, броколи, морков, картофи два нарязах вътре, една лъжица лютеница имах някаква останала, сложих и една идея босилек, ама съвсем малко, голяма мешаница, изглежда много шарено, ще видим дали ще е вкусно

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 09:57 от ДеЩоВиди

# 22
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А какво ще рече гювеч в тава с елда? Да и сложа някакви зеленчуци от сорта на картоф, зелен боб, доматен сос? Имам замразени  newsm78

според мен зеленчуци, ама без картоф Peace
объркваш зеленчуците с елдата, слагаш доматен сос и мазнина, подправки и запичаш...

на това, но с ориз му викаме славянски гювеч по нашия край Peace

*Си*си* , мерси за рецептите, тази с патладжана ме заинтересува Peace
аз правя фалафели от зелена леща, че от нахут са ми много тежки.
не варя лещата, само я накисвам....много вкусни стават Peace

в града има ливански ресторант, понякога ходя да хапвам някоя вкусотийка Crazy

# 23
  • Мнения: 23
Дами, към цялата комбинация посочена по-горе и наречена "гювеч" (каквито имате на разположение зеленчуци) спокойно могат да се добавят и картофи - от опита си с елдата миналата седмица установих, че си отива на вкус прекрасно с картофи. Какво сготвих тогава - половин стрък праз (става и с кромид или пресен лук - на който каквото му се намира), 2 моркова, половин глава карфиол (пресен), чушки (от фризера бяха моите нарязани на парчета - около една шепа), тиквичка (пак от фризера - една около шепа) и ...4-5 средни картофчета и те на парченца ситни + 2-3 с.л. олио (всеки готви с предпочитано олио - моето беше слънчогледово, но сигурно ще има интересен вкус с царевично или някакво друго) + водичка да покрие зеленчуците и под капак за 10-15 мин. след това добавих измитата (МНОГО ДОБРЕ ИЗМИТАТА) елда (4 с.л.) и водичка. След още 10 мин. сложих домати от консерва в обилно количество и сол на вкус (може да се добави и лют пипер, подправки - но аз не сложих нищо и така предпочитам без нищо за да усещам вкуса на продуктите - много рядко използвам подправки и то САМО листни като магданоз, чубрица, копър и т.н.- никакви от рода на черен пипер, кориандър, кимион, инд.орехче, етс. Та, да се върна на елдата - получи се страхотно ястие (нещо средно между супа и манджа - за мен беше основно и единствено ястие за вечеря, но ми се стори много леко и вкусно). Елдата си отива с картофи - има по мек вкус с картофите. А тази седмица ще готвя прясно зеле, праз, чушки и ...елда +домати - интересно ми е дали ще се върже със зелето. Бях запланувала тази седмица да си купя просо и соя и да готвя нещо с тях, но още не съм изразходвала елдата, ориза и лещата дето ги имам. Оказа се, че не е толкова лоша за хапване тази елда - само дето четох разни коментари преди да си купя за лошия и аромат в нета, но установих че не е лоша - колкото повече се включва в менюто толкова човек свиква с нея (нали е полезна, не заради друго).

# 24
  • космополитно
  • Мнения: 941


аз правя фалафели от зелена леща, че от нахут са ми много тежки.
не варя лещата, само я накисвам....много вкусни стават Peace

Добре, ама каква е нататък технологията с накиснатата леща, за да се превърне във Фалафел? newsm78

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Добре, ама каква е нататък технологията с накиснатата леща, за да се превърне във Фалафел? newsm78

в подписа ми има линк за любимите ми рецепти.
там е описано Peace

# 26
  • космополитно
  • Мнения: 941

Добре, ама каква е нататък технологията с накиснатата леща, за да се превърне във Фалафел? newsm78

в подписа ми има линк за любимите ми рецепти.
там е описано Peace

Открих я! Благодаря!  bouquet Да, ама там има и  такива изкушения, че... Embarassed- за диетата ми Cry

# 27
  • Мнения: 405
Прекрасна теми4ка  Hug

# 28
  • Мнения: 2 070
И моето описано по-горе стана вкусно
Аз обичам повече печени неща или задушени, не си падам по варени и блудкави или кашести
На мен елдата обаче ми мирише и мисля, че успях да я овкуся като добавих малко чесън и чер пипер в гореописаното

  bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 979
да побутна малко напред  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт