Примерна схема на захранване (12)

  • 28 938
  • 471
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 1 449
От кълновете пшеничени ли са подходящи за деца?
В какво количество и колко често се предлагат?
А копривата в суров вариант ли може да се консумира?

За възраст над 1.5 год. са подходящи и пшенични, и други кълнове. Пшеничните са 'стандарт', защото са полезни с няколко неща накуп. Може от други зърнени култури, може също от люцерна, броколи, червено зеле, евентуално соеви, каквито прецениш и каквито се предлагат.

За количеството – до 1 с.л. на една порция храна е разумно. Не съм срещала твърди препоръки за количеството при най-малките и колко често да се дават, много зависи от източника на информация, но около 1-2 ч.л. пресни кълнове е горе-долу някакъв ориентир. Зародишите ги споменах по-скоро като вариант на кълновете, но ако детето консумира прясно приготвени домашни пълнозърнести храни, тогава няма нужда.

Копривата е термично обработена. Идеята беше, че заедно с кълновете са добра алтернатива на пресните зеленчуци през пролетно-зимния период, особено при по-голямо детенце.

# 346
  • Мнения: 319
Здравейте Simple Smile,
Въвеждам от няколко дни глутен с овесена каша. Смятах да продължа с ечемик и ръж и след това пшеница както съм чела в тази тема.
Установих, че готовите каши, съдържащи ечемик и ръж имат и пшеница. Понеже може и да съм пропуснала нещо при прегледа на продаваните каши, моля някой да предложи подходяща каша с ечемик и/или ръж, но без пшеница ако е срещал.
Благодаря Grinning

# 347
  • Мнения: 1 153
Здравейте, и аз за кашите:) След първата - оризова, мисля да мина на елда, която ще купивам бланширана, но като за начало на захранването с каши ми се иска да използвам готова, те нали стават по-гладки. Намерих на Хип, която е чиста каша елда, но в нея има калциев карбонат, витамини (които да кажем не са голям проблем) и биотин. За тези неща не съм чела/ чула нищо, знаете ли защо са добавени в кашата и дали са ок?

# 348
  • Мнения: 68
Здравейте! Simple Smile

Надявам се да не се повтарям с някоя мама от предните теми, но искам да попитам какво се прави с водата, в която се киснат зърната (брашното) при приготвянето на каши?

Прочетох, че:
"Водата се изхвърля по принцип. Виждала съм тази препоръка на опаковките (не тук). С водата (особено от скълцани зърна или брашно) вероятно се изхвърлят и някои хранителни съставки, разтворими във вода.",

но не ми става ясно - изхвърля ли се (заедно с тези хранителни съставки, разтворими във вода) или не?
 Peace

# 349
  • Мнения: 8 242
Здравейте! Simple Smile

Надявам се да не се повтарям с някоя мама от предните теми, но искам да попитам какво се прави с водата, в която се киснат зърната (брашното) при приготвянето на каши?

Прочетох, че:
"Водата се изхвърля по принцип. Виждала съм тази препоръка на опаковките (не тук). С водата (особено от скълцани зърна или брашно) вероятно се изхвърлят и някои хранителни съставки, разтворими във вода.",

но не ми става ясно - изхвърля ли се (заедно с тези хранителни съставки, разтворими във вода) или не?
 Peace


Понякога я хвърлям, понякога забравям  Laughing Едва ли е чак толкова жизненоважно  Wink

# 350
  • Мнения: 8 242
Здравейте, и аз за кашите:) След първата - оризова, мисля да мина на елда, която ще купивам бланширана, но като за начало на захранването с каши ми се иска да използвам готова, те нали стават по-гладки. Намерих на Хип, която е чиста каша елда, но в нея има калциев карбонат, витамини (които да кажем не са голям проблем) и биотин. За тези неща не съм чела/ чула нищо, знаете ли защо са добавени в кашата и дали са ок?
Калциев карбонат е добавен калций..
Ето ти и за биотина (витамин)

Биотинът е известен още като витамин В7, витамин Н. Необходимата дневна доза за човека е около е около 0,1-0,3 мг. Биотинът има поддържаща роля в обмяната на веществата, тъй като участва в синтеза на витамин С и усвояването на белтъчините, въглехидратите и мазнините. Съвместно с другите витамини от групата В той помага за превръщането на храната в енергия, като пренася въглеродния двуокис. Изключително важен е за здрави коса, свежа и еластична кожа и нечупливи нокти. Особено необходим е при предразположеност към косопад. Мъже с предразположение към оплешивяване трябва да приемат биотинова добавка, която ще забави така нежеланото явление. Биотинът действа синергично и значително по-ефикасно в комбинация с В2, В6, ниацин и витамин А.
Храните, богати на биотин са: яйчният жълтък, сиренето, бъбреците, соята, неполираният ориз, слънчогледовите семки, фъстъците, шоколадът, гъбите, броколито и сладките картофи.
Дефицит на биотин се наблюдава рядко, тъй като е широко разпространен в хранителните продукти. Хиповитаминоза може да се получи при продължително лечение с антибиотици или употреба в по-дълъг период на сурови яйчни белтъци, защото авидинът в белтъка на суровите яйца разрушава биотина. Настъпва обезцветяване на кожата, забавяне на растежа и нервно напрежение.
Витамин Н е полезен за хора, които не могат да овладеят пристъпите на силен глад. За тях е полезно да изяждат ежедневно 50 г неосолени фъстъци или да изпиват 100 мл. соево мляко без подслаждане. Така атаките на глада ще бъдат туширани и няма да се допуска преяждане. На практика биотинът е важен за всеки, който се стреми да контролира личното си тегло в нормите или да отслабва.

# 351
  • Мнения: 571
Здравейте.Косе,може би е коментирано,но наистина нямам много време да чета,за което безкрайно се извинявам.Моята дъщеря е на 5м и половина.Опитваме захранване от месец-4м 15 дни.ДО сега нямаме заместено хранене.Зеленчуци ОТКАЗВА.Особено ако за смесени.Едва яде по 50гр тиква или морков.И до там.Плодове обожава.Давам слива заради запека,с който не можем да се преборим/педиатърката каза-зеленчук на обяд,основно картоф.А слива преди всяко хранене-по 2лъжички-заради запека/Не зная какво да я правя.Опитах и каша бананова.Много я хареса но не съм сигурна дали е правилно.Притеснявам се защото не иска даже да си отвори устата на зеленчуковото пюре вече. Cry ConfusedИска или шише или едва едва със зор плодово или каша.Моля за съвет и безкрайно благодаря Hug  bouquet

# 352
  • Мнения: 204
Не се притеснявай,сигурно още не е свикнало детето с твърдата храна.А пък ако сте и на кърма,това обяснява защо предпочита по-сладките пюрета и каши. Mr. GreenНие се захранихме като вас на 4.5 месеца,за което малко съжалявам.Май поизбързах.Синът ми също отказваше зеленчуци,а плодовете и кашите ги хапваше.Сега изяжда по 190г. зеленчуково на обед Crazy.Така,че не се притеснявай,трябва и малко време и всичко ще е о.к.! Peace

# 353
  • Мнения: 770
Здравейте, и аз за кашите:) След първата - оризова, мисля да мина на елда, която ще купивам бланширана, но като за начало на захранването с каши ми се иска да използвам готова, те нали стават по-гладки. Намерих на Хип, която е чиста каша елда, но в нея има калциев карбонат, витамини (които да кажем не са голям проблем) и биотин. За тези неща не съм чела/ чула нищо, знаете ли защо са добавени в кашата и дали са ок?

Тя duhi_puhi ти е дала супер изчерпателен отговор!Аз искам само да добява, че във всяко АМ ги има тези съставки!Сега и ние сме на безмлечна оризова каша на Милупа и за след това съм си подготвила елда на Хип и аз се взирам доста в съставките!

# 354
  • Мнения: 57
Косе Босе, благодаря!
От къде черпиш всичката тази информация? Удивително е! Вероятно си някакъв специалист  newsm78 Мислила ли си да издадеш книга за детското захранване, от каквато българските мами и педиатри имат огромна нужда. Лично аз с удоволствие бих закупила подобен продукт. Минаваме през мъчителни часове на ровене в интернет и писане по форуми, за нещо което би трябвало да имаме лесно достъпна информация. Да не говорим за твоята всеотдайност!

# 355
  • Мнения: 1 153
Duhi_puhi, благодаря за изчерпателната информация:) Тоя биотин било много хубаво нещо, ще взема и аз да си правя по една доза Laughing Въпреки че все още оставам скептична към всички синтетични добавки...
Juja, с нескрита гордост мога да кажа, че дори не съм виждала опаковка на АМ, така че не знам какво има в тях, пък на мойто ММ (мамино мляко) не му пише съдържанието Wink

# 356
  • Мнения: 925
И аз влизам с един въпрос тук:
Откога се допускат подправките в храната на най-малките? Говоря за предимно сушени подправки като босилек, мащерка, розмарин, джоджен, дивисил и др.

# 357
  • Мнения: 782
Евридик@,  Hug позволих си да цитирам отговор на Косе Босе  Simple Smile

Косе Босе, имам въпрос за джоджена.
Кога е удачно и безпроблемно да бъде включен към детското меню?
Може и преди 1 год. Подходящ е за вашата възраст.
Джодженът е от семейството на ментата, за която по принцип има някои ограничения за ползване при деца. Но като подправка не е проблем, напротив - може да се дава заедно с другите традиционни подправки преди 1 год. като магданоз и копър.

Добавям списъка с подправките , джодженът го няма, но е от разрешените подправки преди 1 год.


# 358
  • Мнения: 925
Шада, благодаря ти много, хем да не занимаваме Косе Босе да обяснява едно и също по 1,000,000,000 пъти  Hug

# 359
  • Мнения: 15
Косе Босе, хиляди благодарности за изчерпателния отговор  Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт