За работата в чужбина!

  • 5 273
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 78
Потърси в Агенцията по заетостта - Работа в чужбина. Може да има нещо за неговата специалност, но само с руски е почти невъзможно.
http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=32/01&BM=1

# 16
  • Мнения: 940
Към случайни фирми и аз бих била подозрителна,но това са фирми които фигурират в списъка на Агенция по заетостта...А съпруга ти защо не се пробва по корабите?-но към малките такива а не към големите компании.На много от корабите на които съм работила е имало хора които дума не обелват на англ. имахме електротехник руснак ами говореше само руски човека  Laughing а и на кораб по лесно се заделя защото всичко ти е покрито:храна,спане,напитки...

От опит казвам, че това са почти всички посредници. Но дори и ТЕ вземат пари, аз съм в този бранш, трябва много да се внимава.(работила съм в две такива фирми, едната е в списъка, другата дори не е и пак заминаваха хора, но разликата беше, че тази която е в списъка пращаше хората за зелен хайвер понякога). По закон не трябва да вземат нито една стотинка от хората.
Без език може да замине на сезонна работа. Там без пари няма да стане, но таксите са от сорта на 150-300 лева. Не е легално, но поне шанса му е голям. Обаче там не се спестяват много пари, по-подходяща е за студенти и по-млади хора които искат да си купят дрешки, телефони и коли. Говоря за Португалия, Великобритния. Друго без език е за работници в заводи в Чехия, Словакия, но там ще е като роб.
Ако решите да ползвате фирма, съветвам те да стоиш далече от номер 1, номер 4, номер 13, и такива които не са в списъците изобщо. На някои фирми не им трябват лицензи, и пак са по-добри от тези в Списък номер 2. (но гледай да ги има поне в Списък 1 все пак).
Също така те съветват офертата да ти е от сайт в Интернет, който е известен.

# 17
  • Мнения: 1 381
в момента е много рисковано да се тръгне за където и да е.
Не вярвайте на условия осигурена квартира и храна.Няма работодател който да осигурява това безвъзмезно.Дори и да има такива осигурени, то работодателя задължително си удържа пари за тях.
Проучете:
- каква е минималната заплата в съответната страна и ако ви предложат за ниско платена работа много над минималната това 100% означава,че има на нещо фалшиво.
- имат ли българите право да работят в съотвентана страна.
- какви са средните разходи за квартира, храна и транспорт.В много случай се оказва,че заплащането едва ги покрива.
- с колко пари трябва да тръгнете от БГ, при полужение че никой не ви чака там.
- колко % е безработицата в съответната страна.
- преценете на какво ниво знаете езика. В тази криза е два пъти по трудно да си намериш работа без да говориш езика.
- и не на последно място- не вярвайте на това, което фирмите ви кажат и обещават.

# 18
  • Мнения: 2
1.   По силата на присъединителния ни договор с ЕС за период от 7 години /по схемата 2+3+2/ България се съгласи на ограничения на трудовия пазар от другите страни членки.
2.    Страните /най-близо до нас/, които премахнаха ограниченията:
•   Гърция
•   Испания
•   Португалия
•   Кипър

3.   Страните, /Скандинавия/, които премахнаха ограниченията:
•   Швеция/още с присъединяването през януари 2007/
•   Финландия/ още с присъединяването през януари 2007/
•   Дания /отваря трудовия си пазар за българи и румънци през май тази година, когато цяла Европа премахва ограниченията за 8те посткомунистически държави, присъединили се преди нас, през май 2004/Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония/;
4. Бившите комунистически страни – Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Полша. В Унгария има ограничения за българи и румънци. Наложени са заради румънците в Трансилвания, но засегнаха и нас.
5.   Страните, които запазват ограниченията:
•   Ирландия за следващите 3 години;
•   Великобритания за следващата една година/официално/. Неофициално упорито се спекулира, че ограниченията ще отпаднат през 2014г., когато изтича пълния 7 годишен ограничителен период;
•   Германия – има облекчения за българи-висшисти, завършили академична степен в немски университет;
•   Франция – за около 120 професия ограниченията отпаднаха през 2008;
•   Люксембург, Белгия, Холандия, Австрия – твърди ограничения; предполага се за пълния седемгодишен период до 2014г.
•   Малта

# 19
  • Мнения: 1 381
За Ирландия нещата стоят по същия начин. Рецесия, безработица, най вероятно ще отворят пазара през 2014.

# 20
izvinqvam se za lipsata na kirilica,no sam sprqsno preinstaliran komp.,do ytre 6te sam OK.Da otgovorq na nqkoi ot zadadenite vaprosi.
Jiveeme v Sofiq,sapryga mi moga da kaja,4e dokarva okolo 1300-1500lv. na mesec.Az sam po profesia Pedagog v baletni 6koli i prof.y4ili6ta.Znam na sredno nivo angl. ezik(ot izkaran 4 mese4en kyrs).V Latviq kadeto gledah obqvi za rabota za saprygami iskat predimno ruski ezik,a i za6to reagirate na tova sqka6 nikakkyv ne znae.Nima angliiski,ryski i ispanski ne sa nai govorimite?!Znam i mi e predelno qsno,4e darom pari ne davat.To i tyka ne gi izkarva maja mi s malko tryd-vseki den ot 8 do 20 s po4ivka samo nedelq!Trdno e sa6to v dr. strana,no az ne sam patriotka i bix mogla pri stimul da se ystanovq i na drygo mqsto.Nqkak si ne mi dopada ideqta qko ba4kane za malko pari!
jam ako 4ovek raboti za sebe si bi mogal da pe4eli dosta dobre,no ako kakto e v sly4aq sapryga mi raboti za nqkogo-toi vzima procent ot ikaranoto i si e qko bahtane za da dokara 1000-1500lv.Za ezika-pak kazvam ne tarsime rabota za nego samo kato montior,a i ezik se y4i.6te mine na kyrs za 3-4m. i 6te dobie osnovnite poznaniq.O6te pove4e kogato ve4e znae edin i nay4avaneto an vseki sledva6t e po lesno!Ve4e za tezi dni broq na horata zaminali da rabotqt v 4yjbina i ostanali dovolni ot tova spored razkazite na poznati dosta se uveli4i.Istinata e takava,4e kogato 4ovek otide da raboti i ima koi da go poeme na mqstoto kadeto otiva 6te yspee.Ezik vsi4ki znaem-y4i se za godina maks. pri dobro jelaniq v 4yjda strana.

# 21
  • Мнения: 0
Istinata e takava,4e kogato 4ovek otide da raboti i ima koi da go poeme na mqstoto kadeto otiva 6te yspee.Ezik vsi4ki znaem-y4i se za godina maks. pri dobro jelaniq v 4yjda strana.

тука си много права, ако има някой да го поеме, тогава и рискът е по малък, защото ще има кой да ти попълни документите,
ще има кой да ти помогне за работа, ще има кой да ти помогне за квартира.
В чужбина е почти невъзможно да си намериш квартира, ако не представиш месечни доходи, на много места се искат доходите от последните няколко месеца. А ако няма някой който да ти помогне и ти не говориш езика или отиваш в държава, в която никой не познаваш, без осигурена предварителна работа, може би ще загубиш всичко и ще се наложи да си тръгнеш.
Един съвет от мен, гледай да планирате всичко, ако има при кого да отидете тогава нямаш проблем, но ако няма тогава не тръгвай без уредена предварително работа или поне право за работа.

Успех, искренно се надявам да успеете

 Hug

# 22
  • Мнения: X
femal, никой не се опитва да ви откаже
опитваме се да ви създадем реална представа за нещата

а за езика - малко е вероятно с курс за 3-4 месеца да го проговори
особено ако визираме тук датски или норвежки, френски или немски, както и финладски
и това ти го казва човек с доста голям езиков опит

проверявайте по 100 пъти посредниците

ако искаш, прати ми на лични какви професии ви интересуват, за да ви изпратя линк към свободните за тях местя в Швеция

# 23
  • Мнения: 1 334
Znam na sredno nivo angl. ezik(ot izkaran 4 mese4en kyrs).

Не мисля че с 4 мес. курс се стига средно ниво език. Английският е много труден език и за 4 месеца можеш да имаш  лека представа за езика.
При тези условия които описваш че имате, аз не бих емигрирала, а бих се постарала да се намерят по-висока позиция за теб и по-платежоспособна фирма в София, за мъжа ти.
В чужбина с 2000 евро ще ви е много по-трудно, отколкото с тези доходи които имате в момента в София.

# 24
  • Мнения: 940
Znam na sredno nivo angl. ezik(ot izkaran 4 mese4en kyrs).

Не мисля че с 4 мес. курс се стига средно ниво език. Английският е много труден език и за 4 месеца можеш да имаш  лека представа за езика.
При тези условия които описваш че имате, аз не бих емигрирала, а бих се постарала да се намерят по-висока позиция за теб и по-платежоспособна фирма в София, за мъжа ти.
В чужбина с 2000 евро ще ви е много по-трудно, отколкото с тези доходи които имате в момента в София.

Може с 4 месечен интензивен курс да се докара едно средно ниво--от опит говоря.
И на мен ми се струва, че имате база за израстване в София.
1000-1500 лева на мъжа ти не са идеално зле. Ако и ти започнеш да докарваш по толкова ще е супер.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 363
1000-1500 лева на мъжа ти не са идеално зле. Ако и ти започнеш да докарваш по толкова ще е супер.

кво не са "идеално зле", та това си е една много добра заплата!  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт