Отговори
# 105
  • Мнения: 676
Луксът е според мен е въпрос на усещане. Не живея луксозно, а и нямам подобни мечти. Според моите разбирания за лукс, разбира се. Водим един нормален живот, от нищо не сме лишени, позволяваме си някои глезотии, но не ги определям като лукс. Разхубавявам си ежедневието (защото живота си го разхубавявам с други неща) с отглеждане на орхидеи. Обожавам ги и ме карат да се чувствам чудесно, когато ги видя разцъфтели.

Ara_bella, това ти изречение бих се радвала да ми го обясниш по-подробно: "А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден.". Има прекалено много хора, за които дори хубав шампоан и душ гел са лукс, а ти говориш, че никой не е толкова беден, че да си позволи хубав парфюм. Shocked Мога много примери да изброя, но първия, който ми хрумна е дали един пенсионер с пенсия около 100-150 лв. може да си позволи хубав парфюм, който струва колкото парите, с които преживява едва едва едва цял месец? Защото за тези хора едно качествено сирене или месо в менюто им веднъж месечно е лукс. Те за скъп парфюм дори не са се сетили, сигурна съм. Но не вярвам да не поддържат личната си хигиена изрядна.

# 106
  • Мнения: 87
Нямам нищо против тези, които не харесват Шанел 5 или Шанел 19, дадох парфюма само като пример.

Дразня се обаче когато някой твърди, че за българите  са лукс неща като хигиена, както го прави авторката на тази тема - нелита79.

За мен нещата , които нелита е посочила като лукс, не са лукс в никакъв случай, а са нещо обичайно. За статистиката - българка съм.

Либи, майка ми е пенсионерка с пенсия 120 лв -  и има френски парфюми. Вярвай ми, с брат ми сме я разглезили до степен да не иска да  помирише неща като кабако и мазуми, иска само  диор и нина ричи - "л'еър дъ темпс". Това е положението:)))

Пенсионерите , които имат деца и внуци не са за жалене, Либи.Simple Smile))Казвам го с най-добро чувство.

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 23:42 от Ara_bella

# 107
  • Мнения: 156
изобщо не съм съгласна и мога само да ти завиждам, че в обкръжението ти няма хора, които да не могат да си позволят хубав парфюм. вероятно някои пенсионери, които имат деца и внуци не са за жалене, но в общия случай са. а че за българите  са лукс неща като хигиената е ясно само като застанеш на някой тротоар, където минават българи.

# 108
  • София
  • Мнения: 3 064

А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден. Въпрос на приоритет е.




Цинично донемай къде  Confused
Нямам идея къде живееш?

# 109
  • Мнения: 676
Ara_bella, аз също ти пиша с най-добри чувства.   bouquet Не си падам по жлъчните спорове.
Съгласна съм, че има пенсионери, които се чувстват добре, благодарение на деца и внуци. Но повярвай, с много от тях не е така. Те се чудят как да се хранят и да купуват лекарствата си, а не дали ухаят на скъп парфюм. А колко семейства има, които едва смогват да плащат наем, сметки, да осигуряват на децата си нормална храна и дрехи, образование. Повярвай, за много хора скъпият парфюм е лукс. Скъпото спално бельо или маркови кърпи за баня са ненужен разход. И това не означава, че не държат на хигиената си или не е спретнат дома им.

Всичко е въпрос на приоритети, но и на възможности.

# 110
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Откъде тръгнахте - докъде стигнахте! Какво общо има луксът /име на топика/ с ограничения бюджет за храна? Наистина в Африка гладуват хора, обаче колко от вас от солидарност биха направили същото?
Нека не сравняваме кръглото с червеното.

Подкрепям тезата на Ara_bella, че хигиената по никакъв начин не можа да се нарече лукс. ДОри не знам какъв емотикон да сложа за недоумението си.
Нека не сравняваме крайната степен на мизерия със съзнателния избор, когато имаш възможност и две опции - повече по-нискокачествени продукта или един луксозен.

# 111
  • Мнения: 676
"Никой не е толкова беден, да не може да си позволи хубав парфюм." От тук започна спора. Това е общото, между ограничения бюджет и лукса.
Между тоталната мизерия и лукса има и други социални положения.
А хубавия парфюм няма нищо общо с хигиената.

# 112
  • Мнения: 219
Не смятам, че авторката е искала да каже, че хигиената е лукс. И аз съм чувала, че сатенените чаршафи не са удобни, но не съм имала честта да проверя. А колкото до това с какви кърпи си бършете ръцете, не означава, че не се миете, нали? Все пак има кърпи за по 2лв има и за по 20 (а сигурно и много повече). Когато първо гледате да си платите кредитите, сметките, а с останалите пари да изкарате месеца, едва ли се чудите как да си купите парфюм за 100лв или кърпи за 20 и т.н.
Аз лично 1 парфюм мога да използвам години наред без да го изхабя, нямам навика да се парфюмирам, а и обикновенно ми става лошо, камо ли да го правя винаги след баня. Това не е въпрос до хигиена. А човек когато има мерцедес, няма да иска да кара москвич, нали? Но ако може да си позволиш само москвич, ще предпочетеш него пред ходенето пеш и носенето на гръб.

Докато четох темата за себе си установих, че прекалено мн искам да си направя апартамента, макар, че в него има всичко необходимо, има какво да се желае. Но за сметка на това пък не се сещам за пътуване някъде, дори ей така за уикенда, да разпуснем малко, а всеки лев гледам да вложа в жилището, което никак не е правилно. И мисля да се поправя. Така или иначе цял живот все нещо ще се прави по него, ще се мести, преправя и т.н. Така, че това мисля наистина е големия лукс - да имаш времето да си починеш, да идеш където пожелаеш.

# 113
  • Мнения: 2 042
Какво общо има парфюма с лукса и удобството. Аз никога не ползвам и не съм купувала парфюми. Скоро бях на театър и ми стана лошо от парфюма на една жена пред мен. Ползвам рол-они след душ с нежна миризма.

# 114
  • Мнения: 4 300
Арабела, скъпа, хубавият парфюм за някои е лукс, за други не. Но в никакъв случай не е част от хигиената.
Струва ми се, че трябва да си опресниш основни понятия. Или поне да си спомниш, че стъпалцето, на което си се сгушила, не е единственото на света.

# 115
  • Мнения: X

А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден. Въпрос на приоритет е.




Цинично донемай къде  Confused
Нямам идея къде живееш?


Сигурно във Франция. От там е заела идеията: "Като няма хляб, яжте пасти."

# 116
  • Мнения: 1 567
Пропуснала съм я темичката...

Лукс е свободното време, в което да играеш и обръщаш внимание на децата си...

Лукс е да не си комплексар и да живееш живота си, така както го разбираш.

Всичко останало са неща, които се купуват, губят ..

# 117
  • Мнения: 3 634
Не притежавам луксозни предмети. Не защото не мога да си ги позволя, а защото притежанието на определен тип вещи и количества е против вярванията на моето семейство. Не вярвам в задгробния живот, за да се затрупвам с колекции от парфюми, обувки, часовници и т.н., които да отнеса със себе си незнайно къде.

За мен е важното човек да е чист, спретнат, добре образован и състрадателен. Нямам особено високо мнение за хора, които се увличат от луксозни вещи, тъй като у тях не съм срещала подобни качества.  Peace

# 118
  • Мнения: 123
                         Всеки има своя гледна точка за това какво е лукс
За едни  нещо може да е ежедневие ,а за други същото това нещо да е лукс  Thinking
Това е така,не само в България.Навсякъде по света хората са с различни доходи,потребности и възможности.Това зависи не само от финансовата възможност,но и от възпитанието и разбирането за живота  Peace
                                                                         Спора е безмислен  Naughty

 Ето определения все пак:
http://www.t-rechnik.info/search.php?search=%EB%F3%EA%F1
Ето и примери за луксозен живот(Жаклин Кенеди Онасис ...):
http://bg.wikipedia.org/w/index.php?ns0=1&ns100=1&search … D0%B5%D0%BD%D0%B5


 

# 119
  • Мнения: 1 749
Интересен и много показателен спор.
По него:притежавала съм марков парфюм,беше ми подарък.По принцип не ползвам никакви парфюми-нито маркови,нито еФтини.И за мен парфюма няма никаква връзка с хигиената,нито кърпите,а водата в чешмата.

По темата: лукс за моето семейство е да отиде на почивка-няма време и финанси.По точно...имаме други приоритети.
Лукса,който си позволявам от време на време са...животните вкъщи.Занимавам се с тераристика.(не гледам змии Laughing ).

Общи условия

Активация на акаунт