индукционен котлон

  • 29 836
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 440
Чудя се дали да си купя  индукционен котлон.В магазина много го похвалиха,но нали вече не вярваме на нищо.Ако някой има нека сподели .Вярно ли е че  е по -евтино от готвене на газ.
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 3 803
Имаме такива и се преродих с тях .Единственият недостатък е , че трябва да си смениш тенджерите, защото тези котлони изискват специални такива, които са по-скъпи /не мога да ти кажа  от какъв метал са/.Знам ,че работят на магнитен принцип и котлона не става горещ, като махнеш тенджерата от него, тя се изключва, водата завира за по-малко от минута сигурно.Наистина много бързо се готви

# 2
  • Мнения: 440
А дали са по-икономични от газта?

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
цял живот съм готвила на газ.
сега съм с индукционен.
става всички по-бързо. незнам дали е по-евтино...

евтини тенджери за индукционни котлони има в Икеа. Peace

единственият проблем, който отчитам е пържене с малко мазнина или без...
т.е. на нормален котлон си пържиш, а на индукционния не съм му хванала още цаката как става без да ми се изключи... Crossing Arms

# 4
  • София
  • Мнения: 3 803
Защо имаш проблем с пърженето?При мен всичко си е нормално

# 5
  • Мнения: 440
Не разбрах това с малкото мазнина - искаш да кажеш, че ако мазнината е малко,няма да се включи котлонът ли?На мен ми  обясниха  че всичко ,което го лови магнит става.С две думи старите тенджери трябва да стават.А може ли да се сложи някаква ламарина например и отгоре  тиган ,които не го хваща магнит?Питам ,защото наскоро си купих тиган-скара за 70 лева и основно готвя на него,а като не мога да го слагам на този котлон Cry

# 6
  • София
  • Мнения: 3 803
Разбира се, че се включва котлона!Ние даже готвим без мазнина.Не знам какво имаше предвид, но може нещо от тиганите да е...
Не мога да ти кажа за старите тигани, защото ние ги изхвърлихме и взехме нови.Средната цена им беше около 80лв,много тежки, но може и по-евтини да има, не знам.Като цяло са по-скъпи, защото и котлоните са скъпи и са още нови

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
правя понякога тортиля или катми, т.е. без мазнина ги печа на тигана.
и когато тиганът достигне определена Т, котлонът се изключва, защото има вградена защита от прегряване.
съответно трябва да намаля Т на котлона, за да продължа да пека, но тогава става бавно...

когато пържа с мазнина е различно... Peace

тиганът е от чугун, не ползвам тефлонови Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 3 803
Ясно,  палачинки не съм правила и не знам  Rolling Eyes Всъщност хич не съм спец по готвенето ..

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ясно,  палачинки не съм правила и не знам  Rolling Eyes Всъщност хич не съм спец по готвенето ..

и как готвиш без мазнина?
написала си по-горе...

посудата за индукционни котлони не са скъпи, защото котлоните са скъпи Wink
много ясно, че една тенджера от чугун ще е по-скъпа от една алуминиева....
това зависи от материала, от който е изработена, а не от котлонът, на който ще се ползва....

# 10
  • София
  • Мнения: 3 803
Нашите струват около 80-100лв, което си е скъпо за тигани.Ами нормално готвя /рядко, де/,просто слагам няколко капчици зехтин или нищо,месото не загаря на тигана, а зеленчуците са ми на парна баня .Другото вече го правя на фурна, но и там не слагам мазнина

# 11
  • Мнения: 440
И според мен 80 лв си е скъпо за тиган.Аз затова толкова се чудя за този котлон - както писах скоро си купих тиган за 70 лева и няма да мога да го ползвам - ето това ми е най-големия проблем.А нямам възможност за нов.

# 12
  • Мнения: 6 039
прекрасни са, изобщо не се замисляй!

# 13
  • На небето
  • Мнения: 5 530
О и аз имам индукционни котлони. Супер са, нямам думи просто, по бърз и по икономичен и от керамичните. Почистването става много бързо, стига да не оставяш да се наслоява мръсотия, най вече мазнина. Само съм затруднена с препарата за почистване, не мога да намеря препарат за индукционни котлони.  newsm78 Тенджерите си ги взех по 30лв. бройката, тигана беше по скъп около 100лв., на Тефал, но от по качествените. Тежък е, което си е и доказателство за качество (предните бяха уж олекотени, но големи боклуци), и съм страшно доволна от него, нищо не ми залепва, дори и да не сложа и капка мазнина. След като смених една камара тигани със скапано покритие, се спряхме на скъп но качествен тиган. И съм страшно доволна ползвам го вече почти 1г. и не е мръднал.

# 14
  • Мнения: 700
Замислям се и аз за индукционен котлон. Бихте ли ме ориентирали откъде мога да взема - марка, цена. От Пловдив съм.

# 15
  • Сливен
  • Мнения: 11
здравейте
и аз ще си купувам такъв - снощи казах на милото и той се съгласи Joy

обаче имам питанка - каква е разликата между керамичен и стъклокерамичен плот - в спецификациите на различните производители има и двата термина Thinking

# 16
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
правя понякога тортиля или катми, т.е. без мазнина ги печа на тигана.
и когато тиганът достигне определена Т, котлонът се изключва, защото има вградена защита от прегряване.
съответно трябва да намаля Т на котлона, за да продължа да пека, но тогава става бавно...

Сименс ли ти е индукциона? Моят е Сименс само че керамичен и прави същия номер. От Сименс казаха, че не е дефект, а защита и не искат нито да го сменят, нито да ми върнат парите  Crossing Arms

# 17
  • На небето
  • Мнения: 5 530
veskovoto до колкото съм информирана, индукционните котлони не са с нагреватели, а с електрически импулси. Което ги прави много икономични (старите електромери дори не отчитат работата му, ако разбира се е на ниска степен). Реагират на метал и се задействат само при наличието на такъв. Не се загрява повърхността на котлона, а самата тенджера. Е не очаквай след 1ч. стоене на тенджерата върху котлона той да не се затопли, но то е заради горещината на тенджерата. Почистването става много лесно, ако нещо кипне, котлона се изключва автоматично след няколко сек. Като се махне тенджерата от котлона след 1мин. се изключва автоматично. Ако го включиш и отгоре няма тенджера изобщо няма да се задейства котлона. Има бутони и за заключване, (особено подходящи за малки пипащи пръсти). Ако се сетя още нещо характерно за тях ще пиша.
Лошото е, че ще трябва да си купиш специални тенджери и тигани, които имат метал в себе си.


Опс, ти питаш друго.. Е това не мога да ти кажа. Моя е като огледало отгоре и предполагам че е стъклокерамичен.  newsm78

правя понякога тортиля или катми, т.е. без мазнина ги печа на тигана.
и когато тиганът достигне определена Т, котлонът се изключва, защото има вградена защита от прегряване.
съответно трябва да намаля Т на котлона, за да продължа да пека, но тогава става бавно...

Сименс ли ти е индукциона? Моят е Сименс само че керамичен и прави същия номер. От Сименс казаха, че не е дефект, а защита и не искат нито да го сменят, нито да ми върнат парите  Crossing Arms

Моя е Шултех. Изключва сам (след задестване на защитата), но след като е работил поне 5ч. без прекъсване. Но веднага щам го включа пак продължава работа.  Thinking

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 13:28 от Estell

# 18
  • Мнения: 721
моят е NARDI и също сам изключва при достигане на зададената температура,и съответно си се включва щом температурата падне малко.по този начин подържа t.това не ми пречи при печене на палачинки,дори не забелязвам кога се вкл/изкл

мисля че няма разлика м/у керамичен и стъклоКЕРАМИЧЕН плот

# 19
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
Ами на 9-та степен не може да работи повече от 30-40мин, после пак се включва, що са направили 9степен, като не се ползват  ooooh! Много ясно че ми пречи...

# 20
  • Мнения: 721
за 9-та степен не знам защо са я направили,аз почти никога не я ползвам освен в случай че искам нещо побърза да заври и веднага намалям на по ниска. ползвам най-вече 7-ма

# 21
  • На небето
  • Мнения: 5 530
за 9-та степен не знам защо са я направили,аз почти никога не я ползвам освен в случай че искам нещо побърза да заври и веднага намалям на по ниска. ползвам най-вече 7-ма

И аз така най вече 7 или 8 степен. Но в началото винаги започвам с 9.

# 22
  • Countryside
  • Мнения: 11 642
моят е NARDI и също сам изключва при достигане на зададената температура,и съответно си се включва щом температурата падне малко.по този начин подържа t.

Между другото не е добре за самия котлон да работи в такъв режим, само да ви информирам.

# 23
  • Мнения: 721
напротив,това е принципа на работа.сигурна съм че и при твоя е така.

# 24
  • Мнения: 505
Аз имам немски, SILIT, много съм доволна. Най-вече, не се налага да го стържа, да го мия с препарати, да кисна изгорено и прочие. Чистенето е детска игра - след като сготвя, избърсвам с мокра кърпа или гъба и туй то. Котлонът е със стъклокерамичен плот, който е много здрав, не се драска и не хваща петна. Колкото и да е голяма тенджерата, той си я разпознава сам - няма нужда да се съобразява диаметърът на котлона с този на тенджерата. Абсолютно безопасен е, тъй като не се нагрява и се изключва в мига, в който му махнеш тенджерата. А за пестенето на енергия - направо си е впечатляващо. Продават в Технополис на щанда с тенджерите - там са немски, на ул. "Шипченски проход" срещу зала Универсиада в едно малко магазинче - там са испански. Струват 100 до 200 лева, водят ги туристически, защото са леки и малки. Тъй като са леки и малки, може да си ги разкарва човек из целия апартамент и на балкона според кефа си. Направо си беше забавно през първите дни.

# 25
  • Сливен
  • Мнения: 11
мисля че няма разлика м/у керамичен и стъклоКЕРАМИЧЕН плот

права си - няма разлика  smile3525

# 26
  • Сливен
  • Мнения: 11
Аз имам немски, SILIT, много съм доволна. Най-вече, не се налага да го стържа, да го мия с препарати, да кисна изгорено и прочие. Чистенето е детска игра - след като сготвя, избърсвам с мокра кърпа или гъба и туй то. Котлонът е със стъклокерамичен плот, който е много здрав, не се драска и не хваща петна. Колкото и да е голяма тенджерата, той си я разпознава сам - няма нужда да се съобразява диаметърът на котлона с този на тенджерата. Абсолютно безопасен е, тъй като не се нагрява и се изключва в мига, в който му махнеш тенджерата. А за пестенето на енергия - направо си е впечатляващо. Продават в Технополис на щанда с тенджерите - там са немски, на ул. "Шипченски проход" срещу зала Универсиада в едно малко магазинче - там са испански. Струват 100 до 200 лева, водят ги туристически, защото са леки и малки. Тъй като са леки и малки, може да си ги разкарва човек из целия апартамент и на балкона според кефа си. Направо си беше забавно през първите дни.

а това само котлон ли е или цяла печка?

# 27
  • Мнения: X
Имами аз такъв, малък / единичен / - уж немски , но май сглабян в Китай!  Peace
Чудо е наистина..Но какви са тези цени на тигани и тенджери от 100-200 бе , хора ??!! Принципът е : Щом работи на електромгнитна индукция, всичко де що лови магнит става ! Естествено обикновен Тефол / алуминиев / и все подобни турски  и китайски боклуци няма да станат..
Номерът е : с едно малко магнитче в чантата , ходите и проверявате в магазина. Щом лови магнита, няма проблеми. В този ред на мисли- руските тенджери  - не, не се усмихвайте !! - сега има със стъклокерамично покритие около 30 лв - са перфектни ! Има и тигани за около 20-на лева с тефлоново покритие. Също едновремешните стават !

# 28
  • Сливен
  • Мнения: 11
Имами аз такъв, малък / единичен / - уж немски , но май сглабян в Китай!  Peace
Чудо е наистина..Но какви са тези цени на тигани и тенджери от 100-200 бе , хора ??!! Принципът е : Щом работи на електромгнитна индукция, всичко де що лови магнит става ! Естествено обикновен Тефол / алуминиев / и все подобни турски  и китайски боклуци няма да станат..
Номерът е : с едно малко магнитче в чантата , ходите и проверявате в магазина. Щом лови магнита, няма проблеми. В този ред на мисли- руските тенджери  - не, не се усмихвайте !! - сега има със стъклокерамично покритие около 30 лв - са перфектни ! Има и тигани за около 20-на лева с тефлоново покритие. Също едновремешните стават !





 newsm10

# 29
  • Мнения: 505
С риск да ви ядосам, купих си в неделя китайски тенджери от ИКЕА, Солун. 3 бр за 24 лева - нямат грешка. Едни такива смотани изглеждаха в магазина, ама в къщи си изглеждат перфектно и са наистина добри за индукциона. А за котлона - не е печка, единичен и лек е , иначе как ще разкарвам цяла печка из апартамента??

# 30
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
С риск да ви ядосам, купих си в неделя китайски тенджери от ИКЕА, Солун. 3 бр за 24 лева - нямат грешка.
тцтцтц, що толкова много си дала?
аз за 6 Е ги купих  Thinking

вие като говорите за степени - имат ли вашите котлони температурно отчитане.
т.е. аз не готвя на степени, а задавам каква температура искам и котлонът си ея поддържа.
имам 10 степени. Т се наглася от 60 С до 220С.
на мен ми е по-лесно с Т да си нагласям котлона, отколкото със степените.

аз установих от какво се задейства защитата на моя котлон - използвам чугунени тигани и те акумулират енергията.
съответно в един момент започват да излъчват енергия и да подгряват котлона и той се изключва ooooh!
въпреки всичко не си сменям тиганите, жестоки са и храната има после друг вкус  Peace

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Имами аз такъв, малък / единичен / - уж немски , но май сглабян в Китай!  Peace
Чудо е наистина..Но какви са тези цени на тигани и тенджери от 100-200 бе , хора ??!! Принципът е : Щом работи на електромгнитна индукция, всичко де що лови магнит става ! Естествено обикновен Тефол / алуминиев / и все подобни турски  и китайски боклуци няма да станат..
Номерът е : с едно малко магнитче в чантата , ходите и проверявате в магазина. Щом лови магнита, няма проблеми. В този ред на мисли- руските тенджери  - не, не се усмихвайте !! - сега има със стъклокерамично покритие около 30 лв - са перфектни ! Има и тигани за около 20-на лева с тефлоново покритие. Също едновремешните стават !




 newsm10



Магнита не винаги е гаранция, ей така купихме едни тенджерки и после ги връщахме, че котлона не ги разпозна.  ooooh! И вече търся да има знак, за индукцион.

# 32
  • Сливен
  • Мнения: 11
С риск да ви ядосам, купих си в неделя китайски тенджери от ИКЕА, Солун. 3 бр за 24 лева - нямат грешка. Едни такива смотани изглеждаха в магазина, ама в къщи си изглеждат перфектно и са наистина добри за индукциона. А за котлона - не е печка, единичен и лек е , иначе как ще разкарвам цяла печка из апартамента??


aaaaaaaaaaaaaaaaaa, ясно!
 newsm10

честити тенджери

# 33
  • Мнения: 505
Имам новини от Метро, София. Пуснали са единични индукционни котлони "Аляска" в комплект с няколко тенджери за около 120 лева, не ги погледнах подробно, само се сетих за форума. Испанските, които видях аз (Paclan ако не се лъжа) са 119 лева и няма тенджери подарък към тях, но ми изглеждат по-добре на външен вид.

# 34
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Имам новини от Метро, София. Пуснали са единични индукционни котлони "Аляска" в комплект с няколко тенджери за около 120 лева, не ги погледнах подробно, само се сетих за форума. Испанските, които видях аз (Paclan ако не се лъжа) са 119 лева и няма тенджери подарък към тях, но ми изглеждат по-добре на външен вид.

Да има ги и във Метро - Варна

Общи условия

Активация на акаунт