Майчинството - счетоводно - 16

  • 48 792
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405

Моля, желаещите да следят тази тема да пропуснат тези "записи", защото тя е закована и се вижда чудесно. Няма смисъл да пълним страниците с ненужни неща.

Мацата - да - ниският процент е само за пенсия.

# 16
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Имали значение , че в момента работя като личен асистент и самият проект ще бъде спрян да бъде финансиран с изтичане на срочния трудов договор?
В такъв случай какви документи трябва да се подадат в НОИ за обезщететение за майчинство и кой трябва да го направи? Или по - точно кой ще ми плаща  здравните  осигуровки в размер на 12.48лв. месечно за 2009г.

Ако не се лъжа като личен асистент работодател ти е Дирекция Социално подпомагане. Тогава документите би трябвало да се придвижат от работодателя  newsm78

С изитичане на срока на договора губиш осигурителните си права, т.е. няма как да получаваш майчинство, освен ако вече не си излезнала в отпуск за бременност и раждане - тогава ще получаваш обезщетение до 410-тия ден. След това обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст няма да можеш да вземаш, освен ако не започнеш работа на ново място.

# 17
  • Мнения: 239

Благодаря  Ви много .   bouquet

Последна редакция: нд, 08 фев 2009, 19:09 от gerganavd

# 18
  • Мнения: 143
Здравейте, искам да попитам - осигурявам се при двама работодатели, но втората фирма ( на мъжа ми) май скоро ще фалира. Незнам какво става с работниците когато фирмата фалира. Освен това още не съм представила последния изравнителен болничен след раждането, издаден от педиатърката - ако фалира как ще ми се плати този болничен? за този болничен казах на педиатърката - а тя има време - незнам дали няма да се обърка нещо ако стане късно ( 45 дневния ми болничен е до 6 февруари,а родих на 23 януари и така ми обясниха от болницата).
И знаете ли наистина ако една фирма фалира дали може същите собственици след време да си наравят пак фирма - защото са ги наплашили,че вече няма да може да си направят фирма?
Благодаря предварително!

# 19
  • Мнения: 61
Здравейте да разкажа и моята история. Започнах работа с договор на 4 часа и ме осигуряваха на 110лв., когато забременях ги помолих да ми направят договора ми на 8 часа и да ме осигуряват на 220лв. като той плащаше 4 часа, а аз другите 4 часа. Въпросът ми е ако бях останала на стария договор на 4 часа и 110лв. каква осигуровка трябваше да ми плаща когато съм по майчинство тази на 4 часа или на минималната заплата, и трябва ли пак да си доплащам половината осигуровка както преди? Моля ви отговорете ми че сряда имам среща с шефа и да знам да си търся ли правата. Embarassed

# 20
Точно така е - работодател ми е Агенцията за соц. подпомагане. Ще съм  излязла в болнични (45 дни преди термина ) преди да е прекратен договора. Имам близо 5 години стаж .
Точно заради това се питах дали те ще ми изпащат здравните  осигуровки  след като ми прекратат договора или аз трябва да ги изплащам по някакъв начин: дали да се регистрирам като безработна или да се самоосигурявам?
Благодаря !

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Здравейте, искам да попитам - осигурявам се при двама работодатели, но втората фирма ( на мъжа ми) май скоро ще фалира. Незнам какво става с работниците когато фирмата фалира. Освен това още не съм представила последния изравнителен болничен след раждането, издаден от педиатърката - ако фалира как ще ми се плати този болничен? за този болничен казах на педиатърката - а тя има време - незнам дали няма да се обърка нещо ако стане късно ( 45 дневния ми болничен е до 6 февруари,а родих на 23 януари и така ми обясниха от болницата).
И знаете ли наистина ако една фирма фалира дали може същите собственици след време да си наравят пак фирма - защото са ги наплашили,че вече няма да може да си направят фирма?
Благодаря предварително!

Обявяването във фалит не е проста процедура и освен това е доста продължителна във времето. По отношение на нея е по-добре собствениците да се консултират с адвоката зая подробностите. Евентуално е възможно просто да престанат да осъществяват дейност в един момент, а не да закриват фирмата юридически. Ако престане да осъществява дейност работодателят освобождава работниците от работа по някоя от точките на чл. 328 от КТ, в зависимост от основанието за това. Жените, които ползват отпуск за бременност и раждане  / 410 дни / могат да бъдат съкратени единствено на основанието "закриване на предприятието", но само с разрешение на Инспекция по труда. Третият болничен лист все3 пак трябва да ти бъде придвижен от този работодател, щом все още фирмата съществува  Peace

# 22
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Точно така е - работодател ми е Агенцията за соц. подпомагане. Ще съм  излязла в болнични (45 дни преди термина ) преди да е прекратен договора. Имам близо 5 години стаж .
Точно заради това се питах дали те ще ми изпащат здравните  осигуровки  след като ми прекратат договора или аз трябва да ги изплащам по някакъв начин: дали да се регистрирам като безработна или да се самоосигурявам?
Благодаря !

Като изтече договорът трябва сама да си внасяш здравните осигуровки или да се регистрираш на БТ - тогава ги внася държавата.

# 23
А обезщетението за майченство за 08.2008-09. 2009 година  ли ще ще се изчисли , или ще получавам 100лв за 410 дни?

# 24
  • Мнения: 98
Здравейте,дано да можете да ми помогнете!!!Някой знае ли как се изчислява майчинството по новите закони?Ако например родя през февруари от 02.2008г. ли ми се сумират заплатите?Интересува ме как точно се изчислява майчинството,защото при мен например през 02. и 03.2008г. заплатата ми е 750лв,след това през 04.2008г. имахме премии и съм взела 2400лв, през 05,06,07,08 и 09.2008 съм получавала по 1200лв,а след това излязох в отпуск по болест и до сега взимам различни суми в зависимост от броя работни дни.
Съжалявам за сложната математическа задача,която се получи.Моля ви поне за някаква обща идея как да разбера колко пари да очаквам през тази година от НОИ. Благодаря на всички предварително.
  bouquet  bouquet  bouquet

# 25
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
А обезщетението за майченство за 08.2008-09. 2009 година  ли ще ще се изчисли , или ще получавам 100лв за 410 дни?

Ще си получаваш обезщетението на база доходът от 12-те месеца, които предхождат излизането в болничен до изтичане на 410-те дни.

# 26
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Здравейте да разкажа и моята история. Започнах работа с договор на 4 часа и ме осигуряваха на 110лв., когато забременях ги помолих да ми направят договора ми на 8 часа и да ме осигуряват на 220лв. като той плащаше 4 часа, а аз другите 4 часа. Въпросът ми е ако бях останала на стария договор на 4 часа и 110лв. каква осигуровка трябваше да ми плаща когато съм по майчинство тази на 4 часа или на минималната заплата, и трябва ли пак да си доплащам половината осигуровка както преди? Моля ви отговорете ми че сряда имам среща с шефа и да знам да си търся ли правата. Embarassed

По време на отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете ежемесечно се дължи само здравна вноска за с-ка на работодателя върху 260 - 4.80 %, независимо на какво си бла осигурявана преди това.

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Здравейте,дано да можете да ми помогнете!!!Някой знае ли как се изчислява майчинството по новите закони?Ако например родя през февруари от 02.2008г. ли ми се сумират заплатите?Интересува ме как точно се изчислява майчинството,защото при мен например през 02. и 03.2008г. заплатата ми е 750лв,след това през 04.2008г. имахме премии и съм взела 2400лв, през 05,06,07,08 и 09.2008 съм получавала по 1200лв,а след това излязох в отпуск по болест и до сега взимам различни суми в зависимост от броя работни дни.
Съжалявам за сложната математическа задача,която се получи.Моля ви поне за някаква обща идея как да разбера колко пари да очаквам през тази година от НОИ. Благодаря на всички предварително.
  bouquet  bouquet  bouquet

Прочети първия пост в темата - там подробно е обяснено как се изчислява обезщетението с пример  Peace

# 28
А обезщетението за майченство за 08.2008-09. 2009 година  ли ще ще се изчисли , или ще получавам 100лв за 410 дни?

Ще си получаваш обезщетението на база доходът от 12-те месеца, които предхождат излизането в болничен до изтичане на 410-те дни.
Благодаря много!   bouquet Hug
Страхотни сте!

# 29
Още един последен въпрос. При положение ще се самоосигурявам , аз ли трябва да подавам декларациите в Нои за  получаване на обезщетението за майчинство?

Общи условия

Активация на акаунт