СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 64 814
  • 1 648
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 753
Имам въпрос относно петицията - как тя ще стигне до хората, за които е предназначена? Столична община, министерства, телевизии и т.н.

# 466
  • Мнения: 418
Изграждане на  ЦДГ  № 83 жк "Хаджи Димитър" -р-н Подуяне-ограда вертикална планировка,озеленяване - 631 000 лева. Ей на това ако не му се вика разхищение. Повече от половин милион за ограда  Joy. Проверих 83 ЦДГ си съществува - т.е. оградка ще и правят... тея хора са за линчуване, не са за съд...
Ха-ха-ха!Мъжът ми прави огради и то от ковано желязо,ще я направи много по-евтино.Ама те май тези суми си ги пишат ей така.Ако знаете на 81 ОДЗ на Одрин каква ламаринена ограда са направили? Whistling Ужас! И кой знае колко пари са взели за нея?

# 467
  • Мнения: 882
ИЗГРАЖДАНЕ НА  НОВО ЦДГ -6 ГРУПИ, кв.5, жк"МЛАДОСТ-3", ройон "МЛАДОСТ" - моля, ако някой от Младост 3 е видял започването на подобна ДГ, да сподели...Очаква се да е готова 2010г...


Щурчо, къде прочете, че ще е ЦДГ. newsm78 Иначе някой спомена, че Военно-музикалното училище ще се ремонтира, уж там да местят НАП, но няма да се учудя ако там се направи ДГ.  Thinking

# 468
  • Мнения: 9 990
Не е така, тогава съществуваше предимството брат-сестра-близнаци.Това винаги го е имало и във време на недостиг на деца за градините.Имаш ли по-малко дете в градината-по-малкото има някакво предимство.Това не означаваше, че ако отидеш ден преди 15 септември ще изместиш едно дете, подало документи януари месец първия работен ден.Всеки е бил "попарен"Включително и аз.И го намирам за нормално, майка с две деца да води двете си деца на едно място.А не едното да стои като наказано вкъщи.И тогава го намирах.

Тука изобщо не можах да схвана смисъла на написаното.

Не можеш, защото незнаеш как беше преди 4-5 години.Същото.Брат-сестра-близнаци си имаха предимството.Но се зачиташе и някакво време на подаване.

# 469
  • Мнения: 9 990
За К1 и К2съм съгласна. От К3 до К5 мисля,че е редно да остане само за близнаци/тризнаци,както бях написала в някой от предните си постове.Все пак това не е планирано, а си е природа и трябва да се удари рамо на такива родители.
Наистина не е справедливо да махнат К6. Преди години ОДЗ не съществуваха.Имаше само ДЯ и ЦДГ,които задължително трябваше да са в отделни сгради и дворове.С намаляването на раждаемостта,респективно намаляха и децата в ДЯ и ЦДГ,но не във всички(затова си съществуват до ден днешен)., а другите с малко деца ги обедениха в една сграда и така се появиха ОДЗ,а свободните сгради Общината си ги даде под наем.Редно е да си остане К6 като критерий най-малкото заради децата,които са свикнали вече в организиран колектив.Преди да съществуват още ОДЗ, децата автоматично ги разпределяха от ДЯ в ЦДГ.Сега е трудно да стане,защото яслите са под шапката на МЗ и там не може да се влиза с регламент като ОДЗ,но е редно поне да се даде  1т.

Това не е вярно.ОДЗ съществува от моето детство-съзнателно.8 ОДЗ съществуваше по време, когато аз посещавах 67 ЦДГ, Аз съм на 30-годишна.ОДЗ-то, в което са децата ми е на над 25 години също.Кое е това Едно време,М?

# 470
  • Мнения: 48 070
ОДЗ съществува в по- новите кварали като Младост например. В по- старите са повече ЦДГ-тата, защото са от по- отдавна. Все пак е имало понякога и обединение на ЦДГ и ясли, но не е било масово за всички. Така са се оформили квартали с повече ЦДГ и с повече ОДЗ. И наистна преди  е мало ЦДГ, а ОДЗ е по- новата структура.
В тази връзка всяка петиция ми се струва безсмислена, щом в нея не изискваме: 1. Незабавно преразглеждане на плана за нови места на територията на Столична община и 2. Незабавно предсрочно изпълнение на наличния план, вкл освобождаване на всички налични сгради, заети от други фирми и институции (вкл и изплащане на обезщетения по налични договори, което е по- евтино от строеж) и 3. Незабавано преразглеждане статута на наличните детски заведения и обединяването на ясли и ЦДГ (нееднократно съм изтъквала ползите, вкл и за общината, която ги издържа) и 4. Незабавни мерки за стимулиране на персонала в детските заведения и училищата  и 5. Незабавно преразглеждане на сумата за издръжка на дете в детско заведение и/или училище (евентуално обвързано с  повишаване на таксата).
Вички тези неща са напълно в правомощията на общината и биха свалили доста напрежението, биха решили огромна част от проблемите и биха показали че в общината ни наистина работят експерти, заинтересувани от гражданите на столицата ни.
Петиция, насочена към критерии 2009 само ни губи времето и ни отклонява от основните проблеми. Все пак в рамките на работната група цяла година се опитвахме да прокараме някакви по- смислени идеи, но както се вижда накрая пак си остана каквото е в удобство на общинарите, а не каквото е логично...и пак някои решения се взеха извън работната група...

# 471
  • Мнения: 62
Изграждане на  ЦДГ  № 83 жк "Хаджи Димитър" -р-н Подуяне-ограда вертикална планировка,озеленяване - 631 000 лева. Ей на това ако не му се вика разхищение. Повече от половин милион за ограда  Joy. Проверих 83 ЦДГ си съществува - т.е. оградка ще и правят... тея хора са за линчуване, не са за съд...
Ха-ха-ха!Мъжът ми прави огради и то от ковано желязо,ще я направи много по-евтино.Ама те май тези суми си ги пишат ей така.Ако знаете на 81 ОДЗ на Одрин каква ламаринена ограда са направили? Whistling Ужас! И кой знае колко пари са взели за нея?


Може да правят дувар от бели камъни ... от искърското речно дъно. И все пак и озеленяване ... орхидеи? Сигурна съм, че имат логично обяснение, може и паун да пуснат в двора за радост на децата ...

Имам познати в Малдост, споделиха, че в квартала са видели два строежа или ремонтни дейности (не разбрах точно), на градини. Не знам дали са ОДЗ или ЦДГ, но ми го казаха със сигурност. Ще ги попитам точно за какво става въпрос и ще ви пиша.

П.П. И аз не се сещам кое е едното време, когато не е имало ОДЗ? Посещавала съм 15ОДЗ като дете, значи преди 23 години ... Как го измисли това не знам ....

# 472
  • Мнения: 48 070
Първото ОДЗ в България е ОДЗ 1 и е построено през 1950г. Това е сравнително скоро все пак, нали не мислите че вие сте началото и края на света....

# 473
  • Мнения: 48 070
Разбира се за 50 г. все са можели да се сетят да обединят наличните ясли и ЦДГ, ама...не са...

# 474
  • Мнения: 629
Момичета, проблемът е, че не достигат места за градините, и родителите и децата са поставени в патова ситуация. Още по-лошото е, че не достигат места във всички средни и големи градове на страната, не само в София. И проблемът е сериозен при условие, че в ДГ се засичат по 5 набора. Представете си какво ще се получи след 10-тина години когато в училище ще се засичат по 12 набора наведнъж Sick
А и някак малко странно ми се струва да се убеждаваме, че детето ходещо в ОДЗ има право да продължи задължително в ДГ, а ходещото на ясла - няма такова право и трябва да кандидатства на общо основание с всички...защото в района където живее няма ОДЗ, или има само 1, което логично не може да поеме всички деца. Някак странно ми се вижда дете, което е ходило на ясла изведнъж да се окаже на улицата. Да не кажа, че е е странно и нелогично държавните институции да твърдят, че искат деца, и че децата са бъдещето на страната, а в следващия момент да няма кой и как да се грижи за тях. Би следвало хората в общините, взимащи заплати от нашите данъци, да водят стриктна статистика колко хора живеят в дадената община и каква е тяхната възрастова структура за да могат да си предвидят изграждането на съответната инфраструктура - ДГ, болници, площадки за игра, градинки, спортни бази.  И не ми обяснявайте как това не е възможно. Хората наистина мигрират, но ОБЩАТА възрастова структура не се променя от днес за утре драстично. Тенденциите се виждат и винаги има време за реакция преди проблемът наистина да стане голям. Защото едно е да не достигат 100 места, друго е да не достигат 8000 - нали? И проблемът с недостига не е от 1-2 години. Съвсем целенасочено през последните 10 години нито един СОС не е взел каквито и да било мерки за решаването му. Затова сме и в позицията да влязат 6000 деца, а на улицата да останат 8000 деца. Това не е от мигриращите хора към столицата или големите градове, а от нежеланието на управляващите да си свършат работата в рамките на последните поне 10 години.

# 475
  • Мнения: 3 993
Имам въпрос относно петицията - как тя ще стигне до хората, за които е предназначена? Столична община, министерства, телевизии и т.н.
Като я внеса в съответните институции в писмен вид.

Момичета, тук непрекъснато някой напомня на останалите кой е големия ни проблем (липсата на достатъчно места), като че ли ние останалите не знаем, не съзнаваме или сме забравили. Никоя от нас не е забравила нищо.  Naughty НО тук е форум, място за изпускане на парата, само празни приказки...плюс факта, че от нас нищо не зависи поне до следващите местни избори...сега решават общинските съветници. Петицията, която направихме, е НЕЩО, т.е. по-добре от нищо.
vmitkova, Плодова фея , последните ви постове са достойни за уважение, ставате за политици, мисля!  Peace Обяснявате какво трябва да се направи, но не на подходящата аудитория, за съжаление! Плодова фея , отдавна си вътре в проблема, отдавна се занимаваш и то активно, защо не спретнеш една петиция както я виждаш за смислена? Това, което си написала в поста си, е много добра основа като текст.  Peace

# 476
  • Мнения: 1 668
А и някак малко странно ми се струва да се убеждаваме, че детето ходещо в ОДЗ има право да продължи задължително в ДГ, а ходещото на ясла - няма такова право и трябва да кандидатства на общо основание с всички...защото в района където живее няма ОДЗ, или има само 1, което логично не може да поеме всички деца.
Ще го напиша за 60-ти път. моето дете не беше прието в държавна ясла нито към ОДЗ нито самостоятелна. По тази причина ходи на частна. социализиран е, свикнал е с реда в детско заведение. Защо по твоята логика моето дете няма право да посещава държавно детско заведение - т.е. безплатно и с по-добро обучение? Защото веднъж прецакано трябва да е винаги прецакано ли? Няма справедливо решение за всички деца - факт! Всяка една майка тук знае перфектно, че няма смисъл да си хаби трите точки за първо желание, нито двете точки за второ, нито едната точка за трето за ОДЗ, защото там шансовете са колкото да срещнеш бялага лястовица, просто защото децата преминават от яслята към ОДЗ-то направо в градината. Т.е. свободни места няма, няма и да има. Но шанса за такива като мен, които не са имали вашия късмет миналата година, както и за всички родители, които не са и опитвали да кандидатстват в ясла по лични си причини са т.н. ЦДГ. Там се предполага, че ако има 50 места, то всичките ще са за деца, кандидатстващи тази година. Т.е. тази петиция се бори тези 50 места да се разпределят без предимство (надали ще стане). Тоест социалните предимства нека си стоят - аз не желая моето дете да заеме мястото на дете сирак, но искам да има равни права със всяко едно друго дете в тази София. Т.е. да се махнат предимствата за брат/сестра в същото детско заведение, както и за породените. Така или иначе тук има много майки, които са на различни мнения и решиха да се махнат критериите изцяло - иначе моето мнение е, че близнаците и многодетните не пречат на никого - тоест не са толкова голяма бройка. Както и да е - никой не е задължен да подпише петицията. Това е позицията на група майки, които се борят за равни права на децата си!
Иначе, ДА - отлично знаем кви са проблемите на столицата... Някакво предложение? Плодова фея, ти май несхвана, че повечето тук ще подкрепят всяка една проява, свързана с това да има повече места в ДГ, но тук говорим в момента за друго. Има 6000 места и 14000 деца. Тук говорим, че е редно ВСИЧКИ 14 000 деца да имат равен шанс за тези 6000 места! Простичко е... ама много е простичко. Иначе какво ще правим останалите 8 000 деца и защо няма места за тях е проблем на една друга инициятива, която по никакъв начин не противоречи на тази, която се поде преди дни! Дано сте разбрали...

# 477
  • Мнения: 3 993
Ger4o ,   202uu
Само да те поправя, че не сме решавали никакви критерии да се махат. В петицията пише:
 Ние настояваме внимателно да бъдат разгледани предложените общи критерии (от К1 до К5), чието евентуално приемане би било проява на дискриминация съгласно Закона за дискриминацията и Конституцията на Република България.

Нарочно не писах нищо за премахване или добавяне. Така искането ни е още по-простичко - да ни обърнат внимание, да вземат предвид нашата позиция и нашето мнение. Знаем, че решението зависи от тях на 100% - но да се замислят преди да го вземат!  Naughty
За мен по-важно е да изразя позиция, не се заблуждавам, че нещо ще се промени заради едното мнение на простите избиратели.  Crazy Аз лично не вярвам, че СОС ще премахне сега съществуващите предимства, хората мразят да бъдат лишавани от нещо, което им принадлежи вече "по право", политиците знаят това и в този смисъл мисля,че няма да премахнат предимствата.

# 478
  • Мнения: 629
Ger4o , точно това е и моята идея. Че ако държавата твърди, че децата са й приоритет в общината хората ще си водят адекватната статистика и ще предвиждат необходимата инфраструктура и социални придобивки за ВСИЧКИ. А пък ако вече някой по лични причини предпочита частна градина - негово право си е. Но да се гърбят родителите с високи такси за частни градини и да се лишават от някои важни неща защото в държавните няма място противоречи на идеята за стимулиране на раждаемостта.
Възрастовата структура на един град, община или държава не се променя от сега за след два месеца, дори за след две години. Отнема малко повече време, което пък дава и време за реакция. Когато някой иска да си свърши работата разбира се.
А написаното от мен за яслите беше по повод   на изказване, че децата от ОДЗ-то би следвало задължително да продължават в градината. Интересно пък тези от яслите защо да не го заслужават newsm78
И което е по-важното - моето дете не е по-важно от твоето, а твоето не е по-важно от това на съседа. Всички са граждани на България, в частност на София, Варна или Враца. И би следвало в общината където живеят да е помислено за детски градини, училища, болници, детски площадки и спортни бази за всички тези деца - до едно. Затова и подписах петицията за равно третиране на децата и за извършване на класирането на базата на еднакви принципи, важащи за ВСИЧКИ (изключвам разбира се редките социални случаи на деца-сираци или със специални нужди, там нещата наистина са по-различни). Явно обаче не съм се изразила достатъчно ясно. Hug
А иначе аз вярвам, че промяната в една държава зависи както от политиците, така и от гражданите. И затова съм започнала с малкото, което мога - плащането на данъците, пестенето на енергия, утилизирането на отпадъци, да възпитам детето си да бъде отговорен човек, и ако се налага бих съдила и държавата (вече сме обсъдили в семейството два такива проблема и събираме необходимата информация, пък да видим какво ще стане). Няма да приема, че моето дете има по-малко право да ходи на градина от второто/третото дете на някой друг. И моето и неговото са все деца на тази страна. Съответно би следвало да имат равни права и да се класират за недостигащите места в градините по едни и същи правила. И ако държавата ще каже, че нечие трето дете има предимство пред моето само защото моето е първо, а пък другото е трето....ще видим какво ще кажат в Страсбург по въпроса.

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 12:26 от vmitkova

# 479
  • София
  • Мнения: 1 541
И би следвало в общината където живеят да е помислено за детски градини, училища, болници, детски площадки и спортни бази за всички тези деца - до едно.
от тук изброените няма бизнес и па'ри  Mr. Green на общината е по изгодно да продаде някое друго теренче за жилищни сгради (в които ще се настанят млади семейства - а за децата им ... Thinking- да се оправя всеки кой  как може  ooooh!) да гушне паричките па после ще му мисли ако има повече терени може и някои бизнес парк , офис сграда , но за детски градини кои ти мисли ? лошото е че и сега няма да се реши проблема - има начин ако не в нашата то поне във вашата община  нооооооо... кметовете сега и те като нас ЧАКАТ ако мине номера О'К . Трябва да има  й обединение ( според мен )  по квартали - ако 10 майки обединени с една и съща цел да се построи нова ДГ в квартала отидем при кмета - ТОЙ Е ДЛЪЖЕН да ни даде  обоснован отговор !!!
п.п.дадох само идея ясно ми е че няма как да се получи

Общи условия

Активация на акаунт