СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 64 856
  • 1 648
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 7 473
Didia, до преди 2 г се палщаше 1/2 такса от самотните родители, синът ми е на 4 малкослед като го преместих в сегашната ни градина го промениха (това като време е 1 месец след акто се роди дъщеря ми)

Възможно е и да са две!Мога да проверя точно.Водя ПГУ ,а в началото на втора група ни поискаха сведения от родителите и те трябваше да подадат молби до касиерите с необходимите данни за ползване на намалена такса /без значение по каква причина/.И тогава изпадаха всички ,които бяха решилри,че са в тази група /самотни майки/.При това вече не се употребява термина "самотна майка" , а "родител отглеждащ сам детето си".Има и такива случаи бащата отглежда детето.Има опис и на документите,които трябва да се приложат .Половин такса плащат и две деца посещаващи ДГ /не е нужно да е една и съща ДГ/ може при вас това да са повечето случаи , които плащат 50 %/.Тъй като вече признаха "съжителството" и децата родени от него е без значение дали имаш брак или не!След като живееш на семейни начала се водиш семейство.При това ако не се подадат документите всяка година септември си плащаш пълна такса.

# 196
според мен ако родителите дори нямат автомобил, трябва да имат една точка, а ако имат два, да им се отнема една точка
така ще блокираме доста от наплива на автомобили и задръстванията ще намалеят
а който има някакви задължения и си ги е платил да има допълнителна точка, пред тези дето нямат никаква собственост и не им се налага да плащат данъци
така ще се отсеят временни и постоянни адреси, и приходящи за малко в града
трябва социланите критерии да отпаднат и да се направи директен прием за тях. направо комисията дето дава допълнителните точки да им дава направление в ков точно градина да ги записват: до работата на майката, до апартамента на бабата или както е най-добре за детето.
така ще се реши тази социална функция на цялата дейност.
критериите да истанат само за местата, които остават след това и всички които не са одобрени от комисията.
така няма да се прецака някое дете в нужда

# 197
  • Мнения: 9 990

Т.к. имаше много злоупотреби от двойки, които нямат сключен брак,.........Подаваш си молбата, че си самотен родител и ти пада половината такса.Мдам....
                  Така беше до преди 3-4 години.Сега половин такса плащат деца,чиито баща е неизвестен в акта за раждане!

Не, преди две години беше.Помня, че го промениха точно в момент, в който моя рзаведена приятелка пусна малкия на ясла и вече нямаше половин такса за нея.

# 198
  • Мнения: 3 993
Little wingels, имах предвид полусираци, извинявам се. Но дори и при 1 починал родител, според мен би трябвало да има предимство за това дете. Даже директен прием.
Съгласна съм да има директен прием за такива деца. Те и без това са изключения, а не практика. Освен това на такива деца вероятно ще бъдат давани и доп. точки по критерий К13 (изключителни обстоятелства), така че абсолютно изключено е тези деца да не бъдат приети. Съгласна съм и с предложението на .X. социалните критерии да отпаднат и да се направи директен прием за децата, попадащи в тези категории.
Анна, критерий К7 няма отношение към сираци и полусираци.

# 199
  • София
  • Мнения: 8 943
К7 не е за сираци, ама това пак са деца с един жив родител (освен ако майката не е пропуснала с цел да напише бащата). За мен тези деца са си сираци, откъдето и да го погледнеш.

# 200
  • София
  • Мнения: 1 555
според мен ако родителите дори нямат автомобил, трябва да имат една точка, а ако имат два, да им се отнема една точка
така ще блокираме доста от наплива на автомобили и задръстванията ще намалеят

Е, тази идея ...просто без думи останах. Решава всички проблеми на Столична община, а? Даже със задръстванията и местата за паркиране? Тъкмо и паркинги няма да строим.... Joy

Ама нали се сещаш, че просто мога да си прехвърля колата на някой друг и пак да я карам? Или ще е по-забавно да вися с детето по спирките по 20-30 минути на студа, после ако имаме късмет да се качим в автобуса да го бутат и мачкат, да му кихат в лицето .... ах каква идилия. Дам...мястото на 1-2 годишните деца е точно в автобусите в пиковите часове сутрин ...

Виж какво - имам си автомобил, и подземен гараж имам. И данъците съм си платила, включително на автомобила. Градината, в която искам да запиша дъщеря ми е в другия край на квартала т.е. сутрин не виждам какъв наплив ще правя, или задръствания в по уличките в квартала. Айде имай късмета да ми вземеш точка ....  Joy

# 201
  • Мнения: 46
К7   Детето има неизвестен родител в удостоверението за раждане или отнети родителски права  
2 т.  
За отнети права: Съдебно решение

К8   Детето има починал родител  
по 3 т. за починал родител  
Смъртен акт

Тези двата критерия визирам когато говоря за сираци. И в случаите когато бабата или друг роднина ги гледа, но само при починали родители.
Тука и на мен ми се виждат малко точките. Трябва се преразгледат тези критерии!

# 202
  • Мнения: 2 885
Е, тази идея ...просто без думи останах. Решава всички проблеми на Столична община, а?
Айде имай късмета да ми вземеш точка ....  Joy

Изпревари ме.  Hug

Ставате смешни и жалки с тези точки. Едната реве за точка за постоянен адрес, другият му пречи собствената кола на съпругата, освен тази на съпруга.......Докъде я докарахме...?!?!?!?!
Който плаща данъци в тази община има претенции да ползва услугите....Да видим ако вместо жребий ни подредят по платени местни данъци и такси.......кой ще вие към небето  Crossing Arms

# 203
  • София
  • Мнения: 1 541

Аз те нападнах, защото наистина търсиш собствена изгода, съжалявам.
не не беше ти  Naughty но ти подкрепи nilro , а сега "гузен негонен бе'га" а'ре  STOP с тези адреси - Явор Джонев си има грижата !
sorry за спама  Praynig
аз изказвах мнение както всеки тук  Peace

# 204
Какво ще кажете, да вземем да си преброим точките, така ще знаем горе-долу къде сме! ние ги докарваме до 5, в най-добрия случай - до 7   superuu

# 205
  • Мнения: 389
Какво бистрим ние? То вече е ясно,да видим само как ще стане с равния брой точки??
Или аз нещо греша,че от нас зависи все още нещичко....

# 206
  • Мнения: 4 465
Единственото което разбрах от интервюто с Фандъкова е че като нищо ще оставят директорите да си измислят в своята градина какво правят с децата с равен брой точки. Ето ви 50 деца от системата за 5 свободни места - решавайте как ги класирате?

Не ми се мисли какво ще стане тогаз. И всички дебати "за" или "против" райониране, чистите ясли, точка от директора и други подобни, просто ще станат безпредметни. Защо си мисля, че всички те ще влязат по някакъв начин във вътрешния правилник на ДГ. Директорите просто ще бъдат в безизходица.

Не искам да съм лош пророк, но това ми прилича на прехвърляне на горещия картоф от СО към директорите. Ако те са готови да го поемат - добре. Но аз не останах с такова впечатление от работните срещи.


# 207
  • SOFIA
  • Мнения: 16
Съжалявам ако съм стреснала или притеснила някого. Това, което написах е в резултат на отговор от сайта на kg.sofia.bg, който получих на моя въпрос: Кога децата ненавършили 3г през септември ще участват в класирането. Копирала съм точно техния отговор, а той е доста красноречив. Отново се извинявам на всички!!!  Ако от там са ми отговорили грешно, значи излишно съм се ядосвала. Аз също искам всичко да е премислено и точно. Това е.

# 208
  • Мнения: 3 993
Който плаща данъци в тази община има претенции да ползва услугите....Да видим ако вместо жребий ни подредят по платени местни данъци и такси.......кой ще вие към небето  Crossing Arms
Точно така!  Peace Голям резон има в този вариант (платени местни данъци и такси). Надявам се да го одобрят господата общински съветници.

# 209
Уважаеми участници във форума, всички знаем, че същността на проблема е липсата на достатъчно места в съществуващите детски градини. Но дали обсъждания регламент е начина?! Ще цитирам Конституцията на Република България "Чл. 6.(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние." .... и още "Чл. 53.(1) Всеки има право на образование." ...... и още "Чл. 5.(1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат." Разработването на регламент, въвеждащ критерии и приемането на такъв не противоречат ли на върховния закон!?!?!? Моля, поне един участник в работната група, разработваща критерии за привилегии да поясни доколко действията на работната група и обсъжданите критерии са съобразени с повелите на върховния закон на Република България!

Общи условия

Активация на акаунт