Гръцки език (начинаещи)

  • 301 841
  • 743
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 358
Здравейте!
И аз се включвам тук но много много в началото. ............ Лана26 златна си. Много хубаво си ги написала и разделила. Благодаря ти !   bouquet

А аз искам да благодаря на екипа на bg-mamma за чудесните възможности, които предоставя. Благодаря за прекрасния софтуер, който е причина за правилното възпроизвеждане на гръцките текстове, вмъкване на картинки и линкове, промяна на шрифта и цвета на текста, възможността за редакция в рамките на 24 часа и за всички други условия, които направиха възможно публикуването на текстовете.  bouquet  bouquet  bouquet



# 496
  • София
  • Мнения: 1 691
Мамииии... нещо не мога да си го преведа - Σε σκεφτομαι συνεχεια κουκλα μου!!!
Помагайте!!!


Мисля за теб непрекъснато, куклата ми!

Боже... аз се чудех какво е, а и гугъл преводача нещо ме обърка още повече!
Мерсиии Ланаа  Hug

# 497
  • Мнения: 358
Vitaminka,

Това са обичайните изрази използвани от гръцките мъже. Изрази като „кукличката ми” -κουκλίτσα μου, бебчето ми - μωρό μου, момичето ми - κορίτσι μου, хубавата ми - όμορφή μου, скъпата ми - αγαπητή μου, любовта ми- αγάπη μου, сърцето ми-καρδιά  μου, душата ми - ψυχή μου, душичката ми - ψυχούλα μου, έρωτα μου и др. Впечатлението ми е че хубавите мъжки емоции се изразяват не само чрез речта, но и в много стихове и песни:

Θα σε σκέφτομαι
το πρωϊ όταν ξυπνάω
με το πρώτο μου τσιγάρο
θα σε σκέφτομαι
στο καφέ μου στη δουλειά μου
στα τηλέφωνα που κάνω
θα σε σκέφτομαι
τα ατέλειωτα τα βράδια
μοναχός ή με παρέα
θα σε σκέφτομαι
θα σε σκέφτομαι
(Αντρέας Μπονάτσος)

Други изрази са: μου λείπεις-липсваш ми, σ’αγαπώ-обичам те, σε χρειάζομαι-имам нужда от теб, σε θέλω-искам те, σε επιθυμώ-желая те и т.н. Всички романтични думи често са във формата на SMS. За обръщение от жена към мъж може да се използва αγόρι μου, αγοράκι μου, γιε μου и др. В неформални разговори след името се поставя μου - Πέτρε μου, Κώστα μου,Μαρια μου, Κατερίνα μου и др. При наличието на толкова много топли обръщения, не е чудно че гърците ни мислят за студенокръвни. А всъщност ние не общуваме по точно този начин.

# 498
  • Мнения: 358
                                                            Гръцката кухня

                                      

В основата на средиземноморския начин на хранене е гръцката кухня – тя се базира на консумация  на зехтин, сирена, печени меса, пресни зеленчуци и плодове. Традиционните гръцки рецепти използват набор от местни продукти и създават здравословните и вкусни ястия на средиземноморската кухня. Използват се риба, зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, зехтин, домашни птици и др. Учените по света подкрепят използването на комбинации от тези продукти в ежедневната ни диета, защото те защитават организма от кардиологични и други болести. Съвременната кухня силно се отличава от тази в древна Гърция. Влиянието на 400 год. турско робство (1453 -1821 г.) присъства и до днес в гръцката култура и кухня.
Мεζέδες-т.нар.мезедес (предястия, разядки) са част от едно обедно меню, но се консумират и по време на партита, в заведения и др. Гръцките мезедес са толкова разнообразни на вкус, че могат да се използват едновременно за предястие и основно ястие. Представляват различни салати (τυροσαλάτα – салата със сирене фета или „жълти сирена”, ταραμοσαλάτα- пастет от разбит хайвер, τζατζίκι - бълг.салата”Снежанка”, χωριάτικη σαλάτα - гръцка салата, παντζάρια-салата от червено цвекло), маслини, σαγανάκι (пържени сирена), παστουρμάς (пастърма) и други колбаси като салам, кефтедес, луканико, φασόλια (боб) и други бобови растения, пържени патладжани и чушки, хорта (χορτα), риби (σαρδέλλες, χταπόδι, καλαμαράκια, μαριδάκι, γαρίδες, μυδια, φουσκες, αχινοι) вкл. пушена риба (ρέγγες) и др. В Гърция има има ресторанти наречени μεζεδοπωλεία и специализирани магазини ουζερί (за узо) και τσιπουράδικα (за ципуро).
От гръцките сирена особено известна е гръцката фета. След дългогодишна битка, през октомври 2002 г. Европейският съд постанови, че наименованието „фета” е гръцко. За сирене фета се признава само продуктът, произведен в определени райони на Гърция, където се спазват строго неговите спецификации. Сиренето се прави от смес овче и козе или само от овче мляко. Най-големите производители на фета и други видове сирене са млекопреработвателните компании Dodoni, Fage, Delta, Mevgal и Epirus. Други сирена –
μανούρι (прави се от овче мляко), μυζήθρα (от обезмаслено мляко), кασέρι, (прави се от овче мляко), кεφαλοτύρι (от овче и козе мляко), кεφαλογραβιέρα (от краве и овче мляко),
γραβιέρα (от краве мляко), τουλουμοτύρι (от овче и козе мляко), μετσοβόνε(от краве или овче мляко), τελεμές(от краве мляко), καλαθάκι Λήμνου (от овче мляко), ανθότυρο, κοπανιστή, φορμαέλα Παρνασσού, λαδοτύρι.
Основни ястия. Основните ястия в Гърция са многобройни и всеки регион на страната има свои специалитети. Най-популярните основни ястия са мусака - μουσακάς, пълнени домати, патладжани или чушки –γεμιστές: ντομάτες , μελιτζάνες, πιπεριες, супа-топчета с яйчно-лимонова застройка-γιουβαρλάκια αυγολέμενο, лозови сърми (долмадес)-ντολμάδες, наденица-σουτζουκάκια, кюфтета-κεφτέδες, макарони с кайма на фурна (παστίτσιο), задушено говеждо - κοκκινιστο μοσχάρι, агнешко с картофи-αρνί με πατατες, гювеч- γιουβέτσι, задушено месо на яхния – στιφάδο, супа от риба - ψαρόσουπα , различни видове риба (на скара, пържени, варени, плакия), имам – ιμαμ, бриам-μπριάμ и разбира се φασολάδα – бобена супа, която е в менюто на всяка гръцка къща . Пилешкото месо може да се приготви по много начини както и говеждото, агнешкото и свинското месо.
Добив на риба. Гърция е страна, заобиколена от морета и риболовът е основен фактор в гръцкото стопанство. Рибата е един от най-основните и здравословни продукти, богата е на фосфор. Рибата добита в гръцките морета се дели на категории А, Б и В. В зависимост от категорията се определя и цената. Аστακοι, μπαρμπούνια , συναγρίδες са сред най-скъпите, но има и много други видове вкусни риби τσιπούρα , φαγκρί, λιθρίνια, μελανούρια , σαργοί , ξιφίας, λακέρδα , λαυράκια, които са  по-евтини. В третата категория са най-евтините и може би най-вкусните и на най-изгодна цена. Сред тях са γαυρος, κολιοί, παλαμίδες, σαφρίδια, γόπες, μαρίδες, γαλέος, χάνοι, μένουλες, σάρπες, κέφαλοι. Типичната гръцка супа от риба съдържа (освен риба), лук, моркови, картофи, целина, зехтин и лимонов сок. Специализирани таверни за риба са ψαροταβέρνες.
Гръцки вина. Виното - напитката на боговете и до днес е най-популярната напитка за гърците. Сред най-популярните вина е рецината (ρετσίνα). Има уникален вкус, който идва
от специална смола от алепски бор. Името е свързано с древната традиция херметически да се затварят амфорите с вино със смес от гипс и смола. Така виното се съхранявало по-дълго и абсорбирало миризмата на смола. Други популярни вина са червените и бели сухи вина от различни райони на страната (Αγιορείτικο, Μακεδονικός, Ρομπόλα Καφαλονιάς, Νάουσα, Πεζα, Ζιτσα, Μαυροδάφνη, Μοσχάτο Σάμου). В елинистичните времена виното в чист вид не се е консумирало. То е било разреждано с вода в съотношение: 1 част вино + 3 части вода.

                                      

*С думата „хорта”( χόρτα)  се обозначават много и различни зелени зеленчуци и билки, които в миналото са се срещали в природата, планините и нивите. Хората са ги събирали и събират, както в други страни се събират гъби. Днес голяма част от хортата се отглежда във култивирано състояние и се продава по пазарите.
*Закусват ли гърците? Ако под закуска се разбира богата закуска, отговорът е „не”.В действителност голяма част от гърците със ставането си пият нещо на крак , обикновено кафе. После към 10-11 часа когато вече са на работа, из града на покупки или в училище хапват нещо малко – т.нар. δεκατιανό. Най-традиционното δεκατιανό е геврек (κουλούρι Θεσσαλονίκης) с много сусам. Много популярни и са различни видове пити (тестени закуски с плънка), които се продават на парче.
* Затлъстяването е един от най-големите проблеми на съвременните общества. Решението е да предпазваме от натрупване на килограми, вместо да се борим с излишното тегло. Гръцкият начин на хранене, особено кухнята на остров Крит представлява типичната средиземноморска кухня, която се препоръчва от диетолозите.
* Гърция е сред пионерите в ЕС по патентоване на храни и хранителни продукти. Патентованите от Гърция продукти са разделени в 8 категории – сирена, зехтини, трапезни маслини, тестени изделия, плодове и зеленчуци, риби, нехранителни продукти, други продукти.  По-конкретно сред тези продукти са: маслини Каламата (ελιά Καλαμάτας) , двойно препечен хляб от о.Крит (παξιμάδι), мастиха и нейните производни продукти от о.Хиос (Μαστίχα Χίου, μαστιχέλαιο Χίου, τσίχλα Χίου), шафран от Козани (κρόκος Κοζάνης), мед (μέλι Ελάτης Μαινάλου Βανίλια), разлини сирена (φέτα, γαλοτύρι, ανεβατό, γραβιέρα Αγράφων, γραβιέρα Κρήτης, γραβιέρα Νάξου, καλαθάκι Λήμνου, κασέρι, κατίκι Δομοκού, κεφαλογραβιέρα, κοπανιστή, λαδοτύρι Μυτιλήνης, μανούρι, μετσοβόνε..............).

http://www.flickr.com/photos/ledasgreece/sets/72157594551938457/

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 18:19 от Lana26

# 499
  • Мнения: 6
Здравейте много се радвам,че открих тази темичка.И със сигурност ще я следя.Бих искала да ви попитам дали знаете някои сайт за определяне на кое ниво си по гръцки език след полагане на съответния тест?

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 18:37 от elina82

# 500
  • Мнения: 6
Упражнения за усвояване на съществителни и местоимения – първо ниво:

1.Напишете определителен или неопредел. член на съществителните в Именителен падеж:
δάσκαλος ...ο / ένας ....
φωτογραφία ....η / μία..............
καθηγητής ....ο / ένας..............
φοιτήτρια ....η / μία..............
σχολείο .....το / ένα.............
δουλειά ......η / μία............
αθλητής ......ο / ένας............
κατάστημα ...το / ένα...............
εφημερίδα .....η / μία.............
φίλος ....ο / ένας..............

2.Напишете определителен или неопредел. член на съществителните във Винителен падеж:
τυρί ....το / ένα....
μαθήτρια ...την / μία...............
πάρκο ....το / ένα..............
Ειρήνη ....την / μία..............
μαγαζί .....το / ένα.............
φοιτητή ...τον / έναν...............
τηλεόραση ....την / μία..............
κρασί .....το / ένα.............
δάσκαλο ....τον / έναν..............
Αποστόλη ....τον / έναν..............

3.Напишете съществителните във Винителен падеж множествено число:
ο συνθέτης ……… ……τους συνθέτες……………………
το σημάδι ……… ………τα σημάδια……………………
το μπαλκόνι ……… ……τα μπαλκόνια……………………
ο χορευτής ……… ………τους χορευτές……………………
η θάλασσα ……… …………τις θάλασσες…………………
το μάθημα ……… …………τα μαθήματα…………………
το πανεπιστήμιο ……… …τα πανεπιστήμια…………………
η επιστήμη ……… …τις επιστήμες………………………
η κυρία ……… ……τις κυρίες…………………………
η μελέτη ……… ……τις μελέτες………………………

4.Допълнете изреченията с думите в скобите, използвайте неопределителен член:
Η Νίκη πίνει.............. (ο χυμός). Η Νίκη πίνει έναν χυμό.

1. -Τι αγοράζουν η Ελένη και ο Δημήτρης;
- Αγοράζουν ………έναν δίσκο…………………………… (ο δίσκος).
2. -Τι θέλετε;
-Θέλουμε ………μία σοκολάτα…………………………… (η σοκολάτα).
3. -Πού δουλεύει ο κύριος Πέτρος;
-Δουλεύει σε ……ένα γραφείο……………………………… (το γραφείο).
4. -Πού δουλεύεις;
-Δουλεύω σε …………μία ταβέρνα………………………… (η ταβέρνα).
5. -Τι βλέπεις στην φωτογραφία;
-Βλέπω ……έναν κύριο……………………………… (ο κύριος).

5.Преобразувайте изреченията, като замените съществителното с местоимение,
както е в примера:
Ο Γιάννης / κάνει σπορ ………Του αρέσει να κάνει σπορ.

1. εγώ / τρώω σοκολάτα ………Μου αρέσει να τρώω σοκολάτα. ………………………………………….
2. εσύ / κάνεις ηλιοθεραπεία ……Σου αρέσει να κάνεις ηλιοθεραπεία. …………………………………….
3. η Μαρία / ταξιδεύει στην Ελλάδα …Της αρέσει να ταξιδεύει στην Ελλάδα ………………………………
4. εμείς / πηγαίνουμε στην πινακοθήκη …Μας αρέσει να πηγαίνουμε στην πινακοθήκη …………………………
5. εσείς / αγοράζετε βιβλία ………Σας αρέσει να αγοράζετε βιβλία………………………………………

6. Допълнете празните места с лични местоимения:

1. -Γεια σου! Πώς ……σου…………… λένε;
-Με λένε Απόστολο.
2. -……Αυτή…………… είναι η Ειρήνη. ……Εσυ…………… ποια είσαι;
-………Έγω………… είμαι η Αθηνά.
3. -Πώς σας λένε;
-………Μας………… λένε Κώστα και Μαρία.
4. -……Αυτοί…………… ποιοι είναι;
-Αυτοί είναι ο Κωνσταντίνος και ο Νίκος.
5. -Πώς ……της…………… λένε;
-Την λένε Σοφία.

7. Допълнете с притежателни местоимения (кратка форма):
Εγώ έχω μία αδερφή. Είναι η αδερφή …μου… .

1. Εσύ έχεις ένα βιβλίο. Είναι το βιβλίο …σου………… .
2. Αυτός έχει ένα μαγαζί. Είναι το μαγαζί …του………… .
3. Αυτή έχει μια φωτογραφία. Είναι η φωτογραφία …της………… .
4. Εμείς έχουμε μια τηλεόραση. Είναι η τηλεόρασή ……μας……… .
5. Εσείς έχετε ένα τηλέφωνο. Είναι το τηλέφωνό ……σας……… .
6. Αυτοί έχουν ένα σπίτι. Είναι το σπίτι …τους………… .
7. Αυτές έχουν έναν δίσκο. Είναι ο δίσκος …τους………… .
==========
1. Αυτός είναι ο Λευτέρης. Η διεύθυνσή .....του....... είναι Ομήρου 14.
2. Αυτή είναι η Καίτη. Το σπίτι ……της……… είναι στο κέντρο.
3. Εμείς είμαστε από την Ιταλία. Η οικογένειά ……μας……… μένει στην Βενετία.
4. Κώστα, πού είναι το σπίτι ……σου………;
5. Είναι ο κύριος Θωμάς και η κυρία Πόπη. Το τηλέφωνό ……τους……… είναι 63273071.

8. Допълнете с лично (εγώ, εσύ, αυτός…) или притежателно местоимение (μου, σου, του…):

1. ……Αυτός……………… είναι ο Γιώργος, ο δημοσιογράφος. Το γραφείο ……του……………… είναι
στο κέντρο.
2. ………Με…………… λένε Άννα. Είμαι από τη Ρουμανία και η διεύθυνσή …………μου………… είναι
οδός Σωκράτη 33.
3. ………Εμείς…………… είμαστε από την Ελλάδα. Η οικογένειά ………μας…………… μένει στη
Θεσσαλονίκη.
4. ……Εγω……………… είμαι στη στάση με μια φίλη ………μου…………… . Περιμένουμε την Ειρήνη.
5. -Πώς ………τους…………… λένε; -Κώστα και Πέτρο.
6. Η Ελένη είναι στη δουλειά. Το τηλέφωνό ………της…………… είναι 210 - 6729996.
7. Ο Γιάννης και ο Απόστολος πηγαίνουν σχολείο. Το αγαπημένο ………τους…………… μάθημα
είναι η γυμναστική.
8. ………Μας…………… λένε Σοφία και Καίτη. Διαβάζουν μαζί ένα περιοδικό. Το περιοδικό
………μας…………… είναι καινούργιο.


Надявам се да няма грешки Rolling EyesАко има моля lana26 помагаи

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 21:06 от elina82

# 501
  • София
  • Мнения: 1 691
Vitaminka,

Това са обичайните изрази използвани от гръцките мъже. Изрази като „кукличката ми” -κουκλίτσα μου, бебчето ми - μωρό μου, момичето ми - κορίτσι μου, хубавата ми - όμορφή μου, скъпата ми - αγαπητή μου, любовта ми- αγάπη μου, сърцето ми-καρδιά  μου, душата ми - ψυχή μου, душичката ми - ψυχούλα μου, έρωτα μου и др. Впечатлението ми е че хубавите мъжки емоции се изразяват не само чрез речта, но и в много стихове и песни:

Θα σε σκέφτομαι
το πρωϊ όταν ξυπνάω
με το πρώτο μου τσιγάρο
θα σε σκέφτομαι
στο καφέ μου στη δουλειά μου
στα τηλέφωνα που κάνω
θα σε σκέφτομαι
τα ατέλειωτα τα βράδια
μοναχός ή με παρέα
θα σε σκέφτομαι
θα σε σκέφτομαι
(Αντρέας Μπονάτσος)

Други изрази са: μου λείπεις-липсваш ми, σ’αγαπώ-обичам те, σε χρειάζομαι-имам нужда от теб, σε θέλω-искам те, σε επιθυμώ-желая те и т.н. Всички романтични думи често са във формата на SMS. За обръщение от жена към мъж може да се използва αγόρι μου, αγοράκι μου, γιε μου и др. В неформални разговори след името се поставя μου - Πέτρε μου, Κώστα μου,Μαρια μου, Κατερίνα μου и др. При наличието на толкова много топли обръщения, не е чудно че гърците ни мислят за студенокръвни. А всъщност ние не общуваме по точно този начин.


Всички те са ми до болка познати, но  Simple Smile
Този път се зачудих какво ще е това - Σε σκεφτομαι συνεχεια
Наистина са много топли хора, точно с това момче имах връзка доста време, но се наложи да се върне в Гърция и всеки продължи по своя път, но за времето в което бяхме заедно научих ужасно много неща. И с всеки изминал ден не изчезваше интересът ми, защото са толкова различни от нас.... Дори ми беше смешно, как, като говори с един колега от университета му по телефона, разговорът всеки път завършваше със "айде филаки" (гръцки мога само да чета, всичко друго са изрази и думички в главата ми и не мога да го напиша точно)  Laughing Laughing Laughing
Та всеки път като кажеше така аз започвах да го ревнувам, защото мислех, че говори с момиче  Laughing

# 502
  • Мнения: 358
Здравейте много се радвам,че открих тази темичка.И със сигурност ще я следя.Бих искала да ви попитам дали знаете някои сайт за определяне на кое ниво си по гръцки език след полагане на съответния тест?

DIALANG (http://en.wikipedia.org/wiki/DIALANG)
е онлайн система за диагностика и оценка на езиковите умения на 14 европейски езика. Финансирана е  от Европейската комисия и от около 25 институции, главно университети, в рамките на Европейския съюз. Предназначена е преди всичко за европейските граждани, да се оценят езиковите им познания в т.нар. Общоевропейска референтна рамка (Common European Framework of Reference – CEFR).
Преди една година  бях изтеглила и инсталирала DIALANG, но ми се видя високо нивото, не ми хареса. Пробвай може да греша.
 
Програма за оценка на езиковото ниво Диаланг (за изтегляне):
http://www.lancs.ac.uk/researchenterprise/dialang/dialang.zip

Μπράβο elina82,

Има 2 грешки, които според мен са от прибързаност, защото в останалите диалози е добре.

Упражнение 6, 1-ви диалог
Πώς ……σου…………… λένε;   ==>Πως σε λένε;
Упражнение 6, 5-ти диалог
Πώς ……της…………… λένε; ==>Πώς την λένε;


Последна редакция: ср, 06 окт 2010, 19:10 от Lana26

# 503
  • Мнения: 6
Много ти благодаря Lana26 инсталирах го но нещо не ми тръгва не знам защо сега ще търся от някъде другаде ако мога да го намеря.Благодаря ти още веднъж.  bouquet

# 504
  • Мнения: 358
elina82,

не тръгва вероятно заради Proxy settings (адрес и номер на сървъра посредник). И аз не разбирам много много от компютри. Овен това трябва да е инсталирана и програмата SUN Java Runtime Environment.
Както и да е можеш да си изтеглиш:
Тестове по новогръцки за чужденци (средно и напреднало ниво),книга в PDF формат,
Password: uztranslations
http://rapidshare.com/files/323091692/HELgia.ksen.tests.zip

Колекция тестове и изпитни материали по новогръцки на всики нива (1-4) от различни университети и учебни центрове в света:
Password: uztranslations
http://rapidshare.com/files/285964626/test-your-Greek.zip
Тук има 2 от тестовете на Hellenic American Union, който дава сертификатите за владеене на гръцки на чужденци, живеещи в Гърция.

Тестове на Hellenic American Union, трето и четвърто ниво
http://uploading.com/files/645db3a8/Eksetazontas.ta.hellenika.rar/

Proxy settings (The DIALANG Software)
At some sites, all Web requests must go through a proxy. You must alter the proxy setting if your site requires this. When prompted in the installation routine enter the proxy address either as an IP address, e.g. 148.88.0.12 or as a name e.g. proxy.somesite.org.fr. You will also need to enter a port number e.g. 8080. You may also need a username and password to connect to the Internet via your proxy. If your site does not use a proxy, leave these fields blank and move onto the next screen. You will need to get the proxy details from your IT administrator if you do not know them. Getting the proxy settings wrong is the main cause of problems in starting the DIALANG program. If the DIALANG program is unable to contact the Internet it will offer you the opportunity to change your proxy settings.

Последна редакция: ср, 06 окт 2010, 22:56 от Lana26

# 505
  • Мнения: 6
искам да попитам ολική άλεση - цялостно смилане ли означава?


Божечко много ти благодаря Lana ще изчакам съпруга ми да си дойде от работа и ще го помоля да ми ги инсталира тези програми.Безценна си  Hug 

# 506
  • Мнения: 358
Терминът „ολική άλεση” означава пълнозънено, т.е. че всички части на зърната се запазват по време на обработката (меленето). Обикновено при обработка (мелене) целостта при повечето зърна се нарушава.
Брашната се разделят по видове както следва :
а.според вида зърно -пшенично,ръжено,царевично ,оризово ,овесено и др.;
б.според това какви части от зърното са използвани:
-при пълнозърненото брашно се използва цялото зърно (с обвивката на зърното),
-при рафинираните брашна се отделят в различна степен обвивките ,
-при типовия хляб се използва пшенично брашно с части от обвивката (но е отделен зародиша на зърното) .
При някои видове хляб се добавят и семена - слънчогледови,тиквени, сусам, мак , лен.

Последна редакция: чт, 07 окт 2010, 08:39 от Lana26

# 507
  • Мнения: 358
                                             Тест за начално ниво - 1

Α.Допълнете с глаголите в скобите:
1. Ο Κώστας δεν καταλαβαίνει γερμανικά. (καταλαβαίνω)
2. Τι ώρα ............. ...... ...... το ταχυδρομείο; (ανοίγω)
3. Οι φίλες μου ........ ..... ........... στο Λοvδινο. (σπουδάζω)
4. Πού............................ ο αδερφός σου; (δουλεύω)
5. ................ ελληνικά, Τζωv; (ξέρω)
6. Ελένη,Αλίκη, γιατί .......................... κάθε πρωί; (αργώ)
7 Την Κυριακή ο Νίκος ....................... πάντα στο σπίτι του. (μένω)
..................... ένα γιαούρτι, ..................... τηλεόραση (τρώω, βλέπω)
και ...................... μουσική. (ακούω)
8. Τι ............ παιδιά; ......................... στο θέατρο; (λέω, πηγαίνω)
9. Εμείς ....................... πάντα νωρίς το πρωί. (σηκώνομαι)
10. Τα παιδιά ................. στο δωμάτιό τους. ..................... (είμαι, κοιμάμαι)
11. Παρακαλώ, τι ώρα .......................... το τραίνο για την Πάτρα; (φεύγω)
12. Τι ώρα .......................... το πλοίο από την Χίο; (έρχομαι)
13. Η ώρα είναι δύο. Ελένη, δεν ...............; (πεινάω)
14. Εγώ σας ........................ Εσείς με ...........................; (θυμάμαι)
15. Ο Γιάννης και η Μαρία .................... πολύ που (λuπάμαι)
δεν ................. εδώ αύριο. (είμαι)
16. Με ...................., το λεωφορείο ........................ (συνχωρώ, σταματάω)
στο Σύνταγμα;

Β. Напишете сегашно време на глаголите:
είμαι  ----------  -----------  ----------  ----------  ------------
φεύγω
ξυπνάω
λέω
ανησυχώ
σκέφτομαι
θυμάμαι

Г.Допълнете с предлози
1.Μένω με τη μητέρα μου.
2. Πηγαίνει ...... ... το γραφείο του ........ το λεωφορείο.
3. Αγοράζουν λουλούδια ......... την αδερφή τους.
4. Είμαι .... .... την Αγγλία.
5. Το λεωφορείο κάνει στάση ......... την πλατεία.
6.. Θα είμαι στο γραφείο μου .......... τις οκτώ το πρωί.

Δ Τι ώρα είναι;
4:30 .................
12: 15 ..............
3:00 ................
4:55 ................
6:20 ...............

Ε.Напишете числата:
463 .....................
1987 ...................
2.500....................
17.875..................
3.300 ...................

ΣΤ. Напишете противопoложните по значение думи:
άσπρος - μαύρος
μεγάλος... ..................
ακριβός  ...................
ζεστός  .....................
όμορφος  ...................
παντρεμένος  ..... ......
ανοίγω ..............
έρχομαι .................
τελειώνω ....................
ανεβαίνω ....................
εύκολος ......................
κοντά ...............
εδώ ......................
αριστερά ..............
ναι.. ...............................
ποτέ ...................................
νωρις ... ...............................
πρωι ................................

Ζ. Напишете в единствено и множ.число, Им.п и Вин.пад. :
Им.п. ед.ч. ο νέος καθηγητής        το ελληνικό τραγούδι
В.п. ед.ч..................................        .............................
Им.п. мн.ч.............................         ...............................
В.п. мн.ч..............................           ...............................

Η .Допълнете с прилагателни съгласувайки ги по род и число със съществителните:
1. Είναι ωραία μέρα σήμερα. (ωραος)
2. Το σπίτι του έχει ............. πόρτα και ................. παράθυρα. (μεγάλος, μικρός,
(πράσιvος)
3. Τρώω τη σούπα μου ...................., όχι ..................... (ζεστός, κρύος)
4. Τα μαγαζιά δεν είναι .................... σήμερα. (ανοιχτός)
5. Αυτό το μαγαζί έχει πολύ ..................... μπλούζες
και πολύ ................... φορέματα. (ωραίος, φτηνός)
6. Ξέροuv όλους τους .............................. χοροuς. (ελληνικός)
7. Στην τάξη μας έχουμε ......................, . ..... ......... ....... πίνακες. (μεγάλος,
καινούριος)
8. Μου αρέσουν πολύ .......................... .................ναοί. (ελληνικός, αρχαίος)
9. Πίνει τον καφέ του .......... (μέτριος)
10. Εχοuν έναv . . . . . . . . . . . . . κήπο, με . . . . . . . . . . . . . δέντρα και
........................ λουλούδια. (μεγάλος, ψηλός, ωραίος)

Θ .Напишете в множествено число:
1.Το σπίτι είναι μικρό. Τα σπίτια είναι μικρά.
2. Το εισιτήριο είναι ακριβό.
3. Πόσο κάνει εκείνη η μπλούζα;
4. Ο φοιτήτης διαβάζει το μάθημά του.
5. Βλέπεις εκείνον τον άνθρωπο; Είναι φίλος μου.
6. Μου αρέσει το ελληνικό φαγητό.
7. Πόση ώρα μελετάς το μάθημά σου;
8.Ποιόν περιμένεις;

Ι .Отговорете на въпросите:
1. Βλέπεις τον Κώστα; Ναι, τον βλέπω.
2. Ξ έρεις την Ελένη και την Αλίκη;
3. Διαβάζουν τα μαθήματά τους;
4. Θυμάστε τον Αλέξανδρο και τον Νίκο;
5. Με καταλαβαίνετε;
6. Σας περιμένουν;
7. Ακούτε τα αυτοκίνητα στο δρόμο;
8. Τρώτε την χωριάτικη σαλάτα;
9. Θέλετε αυτούς τους χάρτες;
10. Σκέφτεστε τους φίλους σας;
11. Πληρώνουν τον λογαριασμό;

Κ. Допълнете празните места с 1 дума:
Την Δευτέρα και ....... Τετάρτη ....... μεσημέρι ... Γιάννης δεν ................
στο σπίτι ......... .  ..................... σε μια ταβέρνα που έχει .........................
φαγητό κοντά ............ γραφείο του. Συνήθως δεν .................... ούτε
κρασί ............ μπύρα, γιατί έπειτα έχει δουλειά. Τρώει γρήγορα,
................. το λογαριασμό αμέσως και γυρίζει στο γραφείο ............ .
Τελειώνει τη δοuλειά του ........... 7 :30 . ......... βράδυ μένει . . . . σπίτι
του ............. είναι κοuρασμένος. ........................ τηλεόραση, ..........
μουσική ή .................... την εφημερίδα του και ..................... στις 11 :00.

Λ.
1. Τι λες στο φίλο σου το Γιάννη оταν είναι άρρωστος;
.........................................................................................
2. Τι λες όταν δεν ξέρεις τι ώρα έρχεται το αεροπλάνο από το Παρίσι;
...
3. Το τηλέφωνο χτυπά. Το σηκώνετε. Τι λέτε;
..........................................................................
4. Οι φίλοι σας φεύγουν ταξίδι. Τι τους λέτε;
......................................................................

Μ. Отговорете на въпросите:
1. Πού είναι η Ελένη; Είναι στο σπίτι με τη μητέρα της.
2.Κοιμασαι νωρις η αργα το βραδυ; ...................................
3.Τι καιρο κανει σημερα; ....................................................
4. Πώς πηγαίνεις στη δουλειά σου; ....................................
5.Ποια ειναι η διευθυνση σου; ...........................................
6.Ποια εποχη σας αρεσει; ...................................................
7. Πού αγοράζετε γραμματόσημα; ...........................................
8 Πως πινετε τον καφε σας; ......................................................
9. Ποιές μέρες είναι ανοιχτές οι τράπεζες; .................................
10. Τι κάνεις συνήθως το Σαββατοκύριακο; ..............................
11. Πόσες φορές το μήνα πας στον κινηματογράφο; ...............
12. Τι κάνεις όταν είσαι κοuρασμέvος/η; ....................................
13. Τι ώρα γυρίζεις σπίτι σου κάθε βράδυ; ..................................
14. Πόσων χρονών είσαι; ............................................................
15. Δοuλεύεις ή σηοuδάζεις; Τι δουλειά κάνεις; ........................
16. Σηκωνεσαι νωρις η αργα το πρωι; .........................................

Ν. Задайте въпроси:
1. Τι κάνετε;                                Πολύ καλά, ευχαριστώ.
2. .. ........... ... ........ ...... ..... ....   Τον λένε Γιάννη..
3. ............................................... Από την Ελλάδα.
4. .. ... ............ ......... .... ........ ...Τέσσερις μήνες.
5. ... ..... ... ..... ........ ..... .........    Πεντακόσιες πενήντα δραχμές.
6. ...... ... .... ........ ........ ....... ..... Την Τετάρτη.
7. ...... .... ... ............. ....... ..........Ο Κώστας.
8. ................................................Μια τυρόπιτα παρακαλώ.
9. .. ........ .............. ..... ..... ......   Την Ελένη.
10................................................Με τον Πέτρα.
11. . ....... .... ........... ........ .... .... .Από την φίλη μου.
12. ...............................................Σπουδάζω.
13. ................................................Ναι, μου αρέσει.
14 . .............................................. Κόκκινο.
15. ............................................... Μονόκλινο, παρακαλώ.
16. ... ..... ...... ... ...... ..... ....... .... . Οχι , δεν τους αρέσουν.
17. ................................................ Στις 11 το βράδυ..
18. ... ....... ... ... ..... ...... ..... ..... ... 2.800, με πρωινό
19. . ........ ..... ... ..... ........ ...... ... . Θα πάω στην ταβέρνα.
20. ...... .......... ............ ... ..... ....... Εφαγα κοτόπουλο και σαλάτα.

                                               Тест за начално ниво - 2

Α. Поставете глаголите в правилното време, лице и число.

1. Ποιός ........................... το λογαριασμό χτες; (πληρωνω)
2. Μαρία, ........................ αύριο ή ........................ στο σπίτι; (δουλεύω, μένω)
3. Το απόγευμα πρέπει ..... ...... ....... ......... στη μητέρα τους  (τηλεφωνώ),
γιατί .... ....................... (ανησυχω )
4. Τι ώρα ......................... αύριο παιδιά; (σηκωvομαι)
5. Οταν ............ στο Πανεπιστήμιο ............................ (πηγαίνω, διαβάζω)
πολλές ώρες κάθε μέρα.
6. Δεν μπορώ ... ........... το Νίκο γιατί .............. πολλή δουλειά. (βλέπω, έχω)
7. Ποιός θέλει .................... μαζί μου; (έρχομαι)
8. Τι ώρα ............................. απόψε; (συναντιέμαι)
9. Παιδιά, ................... αμέσως! Πρέπει .................... (κατεβαίνω, φεύγω)
γιατί ....... αργά. (είμαι)
10. Σταμάτησε ................ και άρχισε ........................ (παίζω, γράφω)
11. Με ποιόν ................ την ώρα που σε ...................; (μιλώ, βλέπω)
12. Οταν ................ ο Γιάννης, ..................... το βραδινό μας. (έρχομαι, τρώω)
13. Δεν μπορείτε ................ τι ωραία παράσταση ............... (φαντάζομαι, είμαι)
14. ....................... Σοφία, .................... μου γρήγορα τι σου (έρχομαι, λέω)
..................... ο γιατρός. (λέω)
15. Αν τον .................. θα του το .................. (βλέπω, λέω)
16. ........................ καλά τι θα σου ....................... (ακούω, λέω)
17. Τους αρέσει ............................ με αεροπλάνο. (ταξιδεύω)
18. Οταν ....,.............. στο σπίτι δεν ................ κανέναν εκεί. (φτάνω, βρίσκω)
19. Ο Γιάννης δεν .......................... τα γενέθλια της Αλίκης (θυμάμαι)
και δεν ........................ στο πάρτυ. (έρχομαι)
20. Αν ............... θα .................... το παλτό του. (κρυώνω, φoρώ)
Μην ...................... (ανησυχώ)

Β.Напишете противопοложните по значение думи:

1. μέσα .....................
2. παντού ..................
3. λίγο ......................
4. σιγά ......................
5. ευτυχώς................
6. θυμάμαι................
7. βγάζω....................
8. βρίσκω..................
9. ρωτώ.....................
10. καινούργιος ........
11. ποτέ.....................
12. μπαίνω................


Γ.Допълнете с прилагателни съгласувайки ги по род и число със съществителните:

1. Η θεία μου μένει .................. της σε ένα ....... σπίτι. (μόνος, μικρός)
2. .................. φορές πηγαίνουν .................. τους στο θέατρο. (πολύς , μόνος)
3. Την ............... Κυριακή ήρθαν ................... (περασμένος, μερικοί)
φίλες μου στο σπίτι.
4. Οι φίλοι σου είναι .................. και ...................... (γκρινιάρης, πεισματάρης)
Δεν μου αρέσουν καθόλου.
5. Την Κυριακή διάβασα ένα πολύ .................. βιβλίο. (ενδιαφέρων)
6. Πρέπει να γράψεις στους ................ σου γιατί ανησυχούν. (δικός)
7. Οι αδερφές του είναι πολύ ................... και ................ κοπέλες. (έξυπνος,
γλυκός)


Δ. Напишете изреченията в негативен смисъл.
1. Παρακαλώ άνοιξε την πόρτα. ....................................................................
2. Θα του тο πω ..............................................................................................
3. Θα φέρουν κάτι απόψε. ..............................................................................
4. Θέλει να πάει κάπου. ..................................................................................
5. Η Ελένη περίμενε κάποιον. ........................................................................

Ε.Напишете глаголите в мин.свършено, мин.несвършено време и бъдеще време:
Βγάζω
Έρχομαι
Πίνω
Τρώω
Μαθαίνω
Παίρνω
Βλέπω
Λέω
Κοιμάμαι
Πηγαίνω
Περπατώ
Πεινώ
Περνώ
Πονώ
Μπαίνω
Βαριέμαι

ΣΤ. Напишете съществителните в правилния падеж, лице, число:
1. Σήμερα είναι τα γενέθλια ............... (Νίκος)
2. Πού είναι τα κλειδιά ............................. σου; (αυτοκίνητο)
3. Οι μεγάλες ................... έχουν ..................... (πόλη, πρόβλημα)
4. Μου αρέσει .................... αυτού ....................... (χρώμα, φόρεμα)
5. Εχω πολλές άγνωστες ..................... σ' αυτό .................. (λέξη, μάθημα)
6. Εφαγαν .................... και .................... (κεφτές, λουκουμάς)
7. Θα μας περιμένουν σε ................ ..................... (έξοδος, θέατρο)
8. Οι μαθητές δεν έκαναν πολλά ............ σε .............. τους. (λάθος, άσκηση)
9. ...................., .......................... να έρθω μαζί σας; (παππούς, γιαγιά)
10. Παρακαλώ υπάρχουν ........................... για τη (εισιτήριο,
βραδινή .......................; παράσταση)

Ζ . Допишете диалога с подходящи изрази:

Εvα Τηλεφώνημα
Κα Αννα: Eμπρός;
Νίκоς : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Κα Αvvα: Εσύ είσαι Νίκο; Γειά σου παιδί μου. Η Μαρία δεν είναι εδώ αυτή τη
στιγμή.
Νίκ ος:...
Κα Αvνα: Οχι, δεν ξέρω. Δεν μου τηλεφώνησε ακόμα. Εσύ τι κάνεις; Γιατί δεν
έρχεσαι να σε δούμε;
Νίκоς:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Κα Αννα: Ναι, παιδί μου, καταλαβαίνω. Και η Μαρία δουλεύει πολύ αυτόν τον
καιρό. Τουλάχιστον θα ξεκοuραστείς τα Χριστούγεννα;
Νίκος:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Κα  Αννα: Πω, πω, πω! Μεγάλο ταξίδι. Πότε θα φύγεις;
Νίκος: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Κα Αννα: Μόνος σου πηγαίνεις;
Νίκος : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..
Κα Αννα: Τι λες; Εχετε κλείσει ξενοδοχεία;
Νίκος : . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...
Κα Αννα: Να προσέχετε, παιδί μου, κάνει πολύ κρύο το χειμώνα σ’ όλα αυτά
τα μέρη.
Νίκος : (γελά) ... ...
Κα Αννα: (γελά κι εκείνη) Το ξέρω πως μεγαλώσατε, αλλά εγώ σας βλέπω
πάντα μικρούς. Λοιπόν, θέλεις να πω τίποτα στη Μαρία αν μου τηλεφωνήσει;
Νίκος: ...

Последна редакция: чт, 07 окт 2010, 08:43 от Lana26

# 508
  • Мнения: 6
Много ти благодаря Lana, програмата Dialang не можахме да я оправим,но другите 2-ва теста са страхотни така,че започвам с тях.Още веднъж благодаря.

# 509
  • Мнения: 358
                                                  Тест за средно ниво

1. Συμπλήρωσε τα κενά με τα παρακάτω ρήματα στο σωστό τύπο του ενεστώτα:
φοβάμαι, ντύνομαι, κοιμάμαι, θυμάμαι, σηκώνομαι, πλένομαι, ονειρεύομαι
1. Δεν μου αρέσει να κάνω βόλτα τη νύχτα στο πάρκο. …………………………………………… και
τρέμω ολόκληρος με τον παραμικρό θόρυβο.
2. -Έτσι …………………………………………… κάθε μέρα, με κοστούμι και γραβάτα;
-Ναι, το απαιτεί η θέση μου στην εταιρεία.
3. Όλη την ημέρα …………………………………………… αυτό το παιδί. Δεν ξέρω πια τι να κάνω
μαζί του!
4. Ο κ. Κωνσταντίνου και η γυναίκα του …………………………………………… με ευχαρίστηση και
νοσταλγία την κρουαζιέρα τους στο Αιγαίο. Ήταν νέοι και είχαν όλη τη ζωή μπροστά
τους.
5. Κάθε μέρα η αδερφή μου ……………………………………… νωρίς, ………………………………………,
πίνει γρήγορα τον καφέ της και φεύγει για τη δουλειά.
6. Άφησέ τους αυτούς να …………………………………………… πλούτη και δόξα! Ποτέ δεν θα τα
αποκτήσουν!

2. Αντιστοιχίστε και σχηματίστε σωστές προτάσεις:
1. Πώς αισθάνεσαι                           α. γίνεται με πλοία και αεροπλάνα.
2. Χαίρομαι                                      β. χαρακτηριστικοί στην ελληνική αρχιτεκτονική είναι ο ωνικός και ο δωρικός ρυθμός.
3. Η συγκοινωνία με τη Σαντορίνη   γ. όταν βλέπεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη;
4. Λέγεται                                         δ. όταν οι γονείς μου συμφωνούν μαζί μου.
5. Κατά την αρχαϊκή περίοδο           ε. πως ο δήμαρχος είναι έτοιμος να φύγει.

3. Συμπληρώστε τα κενά με τα ακόλουθα ρήματα στο σωστό τύπο του ενεστώτα:
ακούγομαι, κλαίγομαι, τρώγομαι, λέγομαι, καίγομαι
1. …………………………………………… φιλικές φωνές έξω. Έφτασαν οι καλεσμένοι μας!
2. Όταν κάτι είναι δύσκολο για μένα δεν ……………………………………………, αλλά προσπαθώ
πιο πολύ.
3. Αυτοί δεν είναι φίλοι, «…………………………………………… σαν τα σκυλιά» παρόλο που
αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα.
4. –Πώς ……………………………………………, κύριε; Ποιο είναι το επάγγελμά σας;
-Λέγομαι Γρηγόρης και είμαι φωτογράφος.
5. Πολλά δάση …………………………………………… κάθε καλοκαίρι από αναμμένα τσιγάρα.

4. Σχηματίστε αναφορικές προτάσεις όπως στο παράδειγμα:

π.χ. Ο υπολογιστής είναι καινούργιος. Ο υπολογιστής είναι πάνω στο γραφείο μου.
Ο υπολογιστής, που είναι πάνω στο γραφείο μου, είναι καινούργιος.
1. Η κοπέλα είναι από την Ισπανία και σπουδάζει βυζαντινολογία. Η κοπέλα εργάζεται
στο μουσείο.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Οι καθηγήτριες συμμετέχουν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα εκμάθησης της
νεοελληνικής γλώσσας. Οι καθηγήτριες μπαίνουν τώρα στο εστιατόριο.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
3. Ο Αλέξανδρος παίζει κιθάρα. Ο Αλέξανδρος θα είναι μαζί μας στην εκδρομή.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
4. Η Μαρία είναι δημοσιογράφος. Η Μαρία γράφει άρθρα στο περιοδικό «Πού στην
Αθήνα».
………………………………………………………………………………………………………………………………………
5. Ο κύριος Λουκάς γνωρίζει τους πιο πολλούς ανθρώπους σ’ αυτή την πόλη. Ο κύριος
Λουκάς έχει πολλούς φίλους και στο εξωτερικό.
………………………………………………………………………………………………………………………………………
6. Οι ξένοι τουρίστες φεύγουν από την Ελλάδα με ωραίες αναμνήσεις από τα ελληνικά
έθιμα. Οι ξένοι τουρίστες παίρνουν μέρος σε πολλά παραδοσιακά γλέντια.
………………………………………………………………………………………………………………………………………

5. Συμπληρώστε τα κενά με τον αόριστο των ρημάτων της παρένθεσης:
1. Χθες, εγώ και ο αδερφός μου, …………………………………………… στη λαϊκή αγορά και
…………………………………………… ψάρια, φρούτα και λαχανικά. (πηγαίνω, αγοράζω)
2. Προχθές, …………………………………………… με την παρέα μου για διασκέδαση. Στην αρχή
…………………………………………… μια αστυνομική ταινία και μετά ………………………………………
με χορό στην παραλία. Εκεί …………………………………………… μια παλιά μου φίλη από το
γυμνάσιο. (βγαίνω, βλέπω, συνεχίζω, συναντώ)
3. Γιατί …………………………………………… από το σχολείο; Σας ήθελε ο διευθυντής και δεν
σας …………………………………………… . (φεύγω, βρίσκω)
4. Όταν …………………………………………… τα είκοσι τρία, …………………………………………… είκοσι
τρεις καλεσμένους στο σπίτι, που μου …………………………………………… είκοσι τρία δώρα.
(κλείνω, έχω, χαρίζω)
5. Πότε …………………………………………… τα μαλλιά σας, κυρία Σταυρούλα; Σας πάει πολύ
αυτό το χρώμα.(βάφω)

6. Επιλέξτε το σωστό:
1. Πριν λίγο …………………… με την κόρη του και μου …………………… ότι τώρα αισθάνεται
καλύτερα.
α) μίλησες, είπες β) μίλησα, είπε γ) μίλησαν, είπαν
2. Την περασμένη Τρίτη, η Μαρία και η Αλεξάνδρα …………………… το σπίτι και
…………………… όλα τους τα ρούχα.
α) καθαρίσαμε, σιδερώσαμε β) καθαρίσατε, σιδερώσατε γ) καθάρισαν, σιδέρωσαν
3. …………………… καλά στο χτεσινό πάρτι, παιδιά;
α) περάσατε β) περάσαμε γ) πέρασες
4. Έψαχνα για ένα εξοχικό και η φίλη μου …………………… στην εφημερίδα ότι στην
Χαλκιδική πουλάνε φτηνά διαμερίσματα με θέα στη θάλασσα.
α) διαβάσατε β) διάβασα γ) διάβασε
5. Πριν ένα μήνα …………………… τα έργα της στην Εθνική Πινακοθήκη.
α) παρουσίασαν β) παρουσίασε γ) παρουσιάσαμε

7. Συμπληρώστε τα κενά με τον αόριστο των ρημάτων της παρένθεσης:

1. Τον περασμένο μήνα δεν …………………………………………… κανένα γράμμα στους γονείς
μου, αλλά τους …………………………………………… τέσσερις φορές. (στέλνω, τηλεφωνώ )
2. Η Βασιλική, όταν …………………………………………… ότι …………………………………………… στο
πανεπιστήμιο, …………………………………………… αμέσως τηλέφωνο την οικογένειά της και
όλους τους φίλους της. (μαθαίνω, περνώ, παίρνω)
3. -Πού …………………………………………… τον τουριστικό οδηγό της Πελοποννήσου; Θέλω να
ξαναδώ τη διαδρομή για τις Μυκήνες. (βάζω)
4. –Γιατί δεν ………………………………… χθες η Σοφία στη δουλειά; Πού …………………………………;
-………………………………… κάτω, ………………………………… το πόδι της και
………………………………… στο νοσοκομείο. ( πηγαίνω, είμαι, πέφτω, χτυπώ, πηγαίνω)
5. Προχθές ………………………………… τα γενέθλιά μου, αλλά δεν τα ………………………………… .
(έχω, γιορτάζω)

8. Συμπληρώστε τα κενά με τα επιρρήματα του πλαισίου:
σπάνια, όμορφα, χαμηλόφωνα, άνετα, άσχημα
1. Στη σημερινή λειτουργία της εκκλησίας ένιωσα πολύ ………………… .
2. Εσύ μίλησες καλά, αλλά πολύ ………………………… και κανένας δεν άκουσε την ομιλία
σου.
3. Το καλοκαίρι περάσαμε …………………… στο χωριό μας. Έβρεχε σχεδόν κάθε μέρα και
δεν μπορούσαμε να κάνουμε εκδρομές.
4. Νιώθω πολύ ………………………… στο σπίτι σου. Είναι σαν να βρίσκομαι στο δικό μου.
5. Μένω σε ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης και ………………………… κατεβαίνω στο κέντρο
για ψώνια.

9. Συμπληρώστε τις προτάσεις με τα ουσιαστικά και τα επίθετα της παρένθεσης στη
γενική πτώση:

1. Ο Λαϊλιάς, ο πιο σπουδαίος «δασικός πνεύμονας» των ………………………………………, είναι
ένας εκπληκτικός προορισμός για όλες τις εποχές του ……………………………………… . (οι
Σέρρες, ο χρόνος)
2. Οι Μούσες αρχικά ήταν θεές μόνο του ……………………………………, ύστερα και της
…………………………… και μετά όλων των ……………………………… και των …………………………… .
(το τραγούδι, η ποίηση, η τέχνη, η επιστήμη)
3. Η παραγωγή ………………………………… στη Ρουμανία είχε ως αποτέλεσμα την
ανάπτυξη της …………………………………………… . (το πετρέλαιο, η χημική βιομηχανία)
4. Την περασμένη Κυριακή πήγαμε μια εκδρομή στο Σούνιο και επισκεφτήκαμε τον
αρχαίο ναό του …………………………………………… . ( ο Ποσειδώνας)
5. Η τηλεόραση με τη δύναμη της …………………………………………… παρουσιάζει στους
τηλεθεατές άμεσα τα γεγονότα. (η εικόνα)

10. Σχηματίστε τη γενική:
Π.χ.: η όμορφη παραλία ………της όμορφης παραλίας………
1. Οι έξυπνοι μαθητές ……………………………………………………
2. Τα μεγάλα ξενοδοχεία ……………………………………………………
3. Η ελληνιστική περίοδος ……………………………………………………
4. Η δυνατή βροχή ……………………………………………………
5. Το τηλεφωνικό κέντρο ……………………………

11. Αντιστοιχίστε και γράψτε τις προτάσεις που σχηματίσατε:
1. Όταν κοιτάζει τη θάλασσα,               α. να τον ρωτήσεις πώς πέρασε στο χωριό.
2. Πριν αρχίσει το πάρτι,                       β. καθάρισε το σπίτι κι έφτιαξε τους μεζέδες.
3. Όταν ξύπνησε το πρωί,                    γ. θυμάται τις περσινές διακοπές στη Μύκονο.
4. Όταν τον είδα μπροστά μου,            δ. τα έχασα, δεν μπόρεσα να πω λέξη.
5. Μόλις φθάσει,                                    ε. ετοίμασε τον καφέ του και κάθισε στη βεράντα.

12. Συμπληρώστε τις παρακάτω προτάσεις με το συγκριτικό τύπο των επιθέτων της
παρένθεσης (πιο + επίθετο), όπως στο παράδειγμα:

π.χ. Η Ελένη είναι ……πιο όμορφη…… από την Μαρία. (όμορφος-η-ο)
1. Ο Κώστας είναι ………………………… από τον Πέτρο. (ψηλός-ή-ό)
2. Το σπίτι σου είναι ………………………… από το δικό μου. (μεγάλος-η-ο)
3. Η οικογένειά του είναι ………………………… από τη δική της. (πλούσιος-α-ο)
4. Η χώρα μου είναι ………………………… από τη δική σου. (φτωχός-ή-ό)
5. Ο γιος της είναι ………………………… από το δικό σου. (νέος-α-ο)

13. Σχηματίστε τα υποκοριστικά των παρακάτω ουσιαστικών:
-άκης /ο Δημήτρης, ο Γιώργος, ο Πέτρος, ο Κώστας...................................
-ίτσα /η μπλούζα, η φούστα, η κούκλα, η Ελένη........................................
-άκι /το τρένο, το αεροπλάνο, το κορίτσι, το γράμμα.................................

Последна редакция: чт, 07 окт 2010, 09:01 от Lana26

Общи условия

Активация на акаунт