Имате ли права?

  • 5 462
  • 76
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 436
Аз редовно активирам алармите, досега не са ме спирали. Само махат с ръка да минавам. Предполагам имат право да ме пребъркат, не съм се замисляла.

Проверих си сметката за ток - токът е 12 цента за киловатчас (по-точно $0.11536  Laughing). В моя район доставчика на ток и газ е един.

# 16
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Могат да те проверят едва след като си платил и тръгнал да излизаш, ако алармата на входа се "разпищи".
Електрическата и газовата компания са монополисти, така че нямаш избор. Цената на киловат до миналата година беше същата като в Бг, тази нямам представа, не съм проверявала. Тук със средна работна заплата (около 700евро) е невъзможно да се живее под наем и да се покриват сметките.

( да изключим софиянци и другаде с по-висок стандарт).

В София, Варна и Пловдив живеят над 50% от българите Wink.

# 17
  • Мнения: 4 399
Могат да те проверят, не съм сигурна доколко е zаконно, но на касата най_редовно искат да ми гледат в чантите. Даже е имало случаи да се zаяждат zа продукти, които много очевидно не са купени в техния магаzин zащото такава марка иzобщо нямат в асортимента си.
Бях много иzненадана да раzбера че в Германия според zакона нямат право да те проверяват zащото и там си е редовна практика да надничат в чантите на хората.
Много от хората по_горе са уточнили че могат да ги проверяват след касата. Ами и в БГ никой не проверява на средата на магаzина.
Доставчиците на ток могат да се иzбират, но раzликата в цената не е голяма. При нас е въпрос по_скоро на принцип какъв вид енергия искаме да иzполzваме, т.е. от какъв иzточник се добива, по екологични съображения. Доставчика на гаz е монополист, при това държавен и си прави каквото си пожелае. Цени не zнам, и при нас е с годишно уравнение.
Каква е връzката между правата ни и цената на тока? newsm78

# 18
  • Мнения: 110
Въпросът ми за проверката в магазина е породен от факта, че скоро ме спряха на излизане от магазина, за проверка на дамската ми чанта.  #Crazy Аз съм редовен клиент и има моменти, както в този случай, когато стоях по-дълго пред козметиката докато реша какво точно да си купя. Взимах различни кремове, четях упътването им, миришех ароматите им и накрая си избрах. Докато избирах, чух как по станцията на охраната съобщиха на служителката си да оправи някакъв спрей или нещо друго, че не се виждал. И на охраната когато ме спря казах, че на камерите виждат всичко и не могат да ме спрат без основание. Още повече че ми се е случвало да ме карат да си отварям чантата и с половин око да гледат какво има в нея. Извиках управителя и се оплаках. Казах му, че чантата ми е голяма и трябва да се разровят в нея, ако наистина искат да търсят нещо,което не се случва. Нямам против да ме проверят ако писка аларма, но просто ей така за кеф, имам много против. Затова исках да разбера как е при вас. Wink

# 19
  • Мнения: 110
Относно тока, изключват ли ви при неплатена сметка? Имате ли предизвестие и отсрочка или ви дърпат шалтера както тук, пък ако ще навън да е - 12 градуса примерно? newsm78
Как си представяте сметка от 400 лева при 500 лева доход?

# 20
  • Мнения: 3 241
Тук по Коледа проверяваха на влизане, а ми се е случвало и на излизане от магазина.
Мисля, че имат право и в двата случая да го правят, но само ако е ясно написано някъде (Има табелка - поради съображения за сигурност се проверява ...)

А за след касата на изхода- май също може, тъй като ти сигнализират, че трябва да си пазиш касовата бележка.

# 21
  • Мнения: 3 611
Относно тока, изключват ли ви при неплатена сметка? Имате ли предизвестие и отсрочка или ви дърпат шалтера както тук, пък ако ще навън да е - 12 градуса примерно? newsm78
Как си представяте сметка от 400 лева при 500 лева доход?

И тук могат да те изключат, ама с месеци те чакат и подканят да си платиш. Можеш да си избираш компания към която да си. Не е само една. Освен това плащаш всеки месец определена сума, а един ден в годината си записваш числата, даваш ги на компанията и тя изчислява има л да доплащаш или си платил повече и ти връщат от парите. Лично на мен второто не ми се е случвало. Ама ето някой по нагоре в темата, каза че му върнали 5 евро след преизчисляването Simple Smile

# 22
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
никога не ми се е случвало да ми проверяват чантата.
за мен би било много обидно да искат да си отворя чантата и сигурно бих отказала.
дори понякога алармата на изхода на магазин се е задействала, но проверяват покупките дали случайно не са с аларма още, но никога дамската чанта.

# 23
  • Мнения: 3 880
И на мен, за десет години тук, не ми се е случвало нито веднъж някой да иска да ми проверява чантите. Дори когато съм влизала с торби с покупки от друг магазин съм влизала с нагласата, че са си с в правото поне да ме попитат или погледнат, ама не.

Чувала съм обаче, че се е случвало детективи нарочно и незабелязано да бутнат нещо в чантата на някой нищо неподозиращ, за да се пишат актив (плащали им на процент май, а идиоти всякакви), затова ако те помолят за проверка е препоръчително да не си ровиш собственоръчно в чантата, за да не обараш случайно някой неидентифициран обект и да имаш възможност после да докажеш, че даже не си го пипал (в някакъв репортаж май го бях гледала, нямам спомен вече...)

# 24
  • Мнения: 494
В Австралия имат право да ти проверяват чантата и го правят редовно по големите магазини. Проверявали са ми я и на влизане и на излизане и без да пищи нищо. В интерес на истината дамската чанта много рядко съм я отаряла, мисля, че нея искат да я гледат само ако е много голяма, но всякакви торби ги проверяват. Гледат ми и бебешката чанта- тя е по- голяма.
За сметките на тока- има различни компании ама никога не съм се интересувала от тях. Ние плащаме тока на три месеца веднъж и мисля че най- много сме плащали около $1000 (австралийски) за три месеца. Ние нямаме газ и всичко ни е на ток. Ако имаш газ може и малко по- малко да платиш, но има и нещо друго много важно, ние в Сидни нямаме сняг и истинска зима, та от там и много по- малко разходи за отопление. Със сигурност имат право да ти спрат тока ако не си си платил сметката и хич няма да ги интересуват никакви климатични условия като го правят, но не съм чула за такъв случай, предполагам че преди да те изключат ще те подканят няколко пъти и ще те предупредят. Но тук всеки има кредитна карта и може да плати и на кредит.
Тук най- големия и огромен разход ни е наема (съответно заема за къщата, който има къща).

# 25
  • Мнения: 7 914
не съм чула или видяла да пребъркат някой.... а когато се включи алармата обикновенно се проверява чантата с покупките, да не е забравено някое устройство по новокупената дреха, а често се разминава и с  едно повдигане на ръце ( от рода на " и какво  и стана сега на алармата" Crazy

# 26
  • Мнения: 84
Вес и при нас е така.Щерката редовно си изпива сокчето в магазина ,а после маркираме на касата празното шише.Забелязала съм , че някои чехи си похапват и после маркират само опаковката.Беше ми странно,но сега го намирам за нещо нормално. Laughing
За тока въобще си нямам напредстава.Мъжът ми се занимава . Hug

# 27
  • Мнения: 2 185
1. Не ми се е случвало да ме пребъркват, нито съм виждала да проверяват чантите на някой. В повечето случаи алармата си пищи а клиентите си продължават все едно нищо не е станало  Laughing .
2. За тока- като чета останалите момичета, които пишат от други части на САЩ имам чувството, че сме на различни континенти направо  Wink . При нас има сигурно десетина доставчици на ток, наскоро си сменихме нашия, тъй като ни беше дошла много висока сметка $230  #Crazy . Като чета за $55-те на Хиър и направо онемявам  ooooh! .

# 28
  • Мнения: 1 049
Проверяват  и още как на излизане от магазина.  PeaceЗа това си пазя винаги касовата бележка.  PeaceОсобено  в последно време има охрана,  която стои на входа на някой магазини.  PeaceДокато пазариш те уведомяват, че си следен от видео камера и на изхода може да бъдеш контролиран от персонала.  Peace
Има магазини, които имат частни детективи-  дегизирани, които си смесват с клиентите и ако забележат нещо нередно те спират като минеш касите.  Peace
Докато малкия беше на 3 години имаше навика да си хапва и пийва сок докато пазаруваме, но сега като е по- голям,  изкорених този навик. Когато излезем от магазина се отварят опаковките. Peace
За сметките с всеки доставчик ,  дойдели ти  огромна сметка и не можеш да си позволиш да платиш наведнъж, можеш да се обадиш и да се разбереш за разсрочено плащане. Разбира се не е безплатно , плащаш малък процент на интереси.  Peace
За тока плащам на 4 месеца 150 евро, но се отоплявам на газ и там плащам зимата за два месеца 300 евро. Peace

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 13:04 от Zai4enze

# 29
  • Мнения: 110
И тук плащаме лихва за закъсняло плащане след 10 - тия ден ( тъй като сметките се вкарват в системата след 10-тия ден от следващия месец). Ако не си платя до 20 или 25, плащам лихва. #Crazy След 30-ти спират тока и за включване взимат такса (най-евтината 19 лв.) за включване до 24 часа, а за експресно включване в рамките на деня двойна тарифа.  #Crazy И всичко това е без предизвестие. Длъжен си да си проверяваш сам сметката и да си плащаш на време. А при нас часовникът на електромера постоянно избързва и аз им казвам, но никой не го оправя и ми го начукват с двойна сметка.  #2gunfire Няма оправия. Ако искам проверка си плащам, при положение, че електромерът е собственост на енергото.  Sick Какво да правя? Не ми е приятно да ощетяват семейството ми всеки месец. Как да си търся правата?

Общи условия

Активация на акаунт