ВНИМАНИЕ! СОК от ГРЕЙПФРУТ!

  • 44 456
  • 109
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 394
Когато става въпрос за лекарства,било за децата било за мен,за мъжа ми...за когото и да е-винаги питам!И когато чета листовката първо проверявам страничните действия и графа -взаимодействия.Там всичко си пише!И вярвайте ми много често ми се е случвало да отказвам да приема някакъв медикамент и то заради страничните действия.Да си призная-имам алергия към 15 вида лекарства в това число най-популярните-аналгетици,спазмолитици,пеницилин и гентамицин,ношпа и няколко антибиотика.Та може и това да ме е научило да чета листовките,защото трябва да внимавам все пак...С лекарствата шега не бива-това е химия и много трябва да се внимава.Не трябва да обвиняваме лекарите за това,защото днес всеки ден нови и нови лекарства заливат аптеките,а лекарите не могат все пак да знаят абсолютно всичко.Едно време се знаеше,но сега при толкова много лекарства....лекарят знае най-важното-за какво служи лекарството и кога ,при какви случаи не трябва да се прилага.За странични действия и взаимодействия-трябва да четете и да се консултирате.Аз процедирам така-в аптеката преди да купя лекарството,искам листовката от фармацевта,прочитам я и тогава го купувам.Всеки аптекар ще ви направи тази услуга.Така е най-сигурно.Всичко си пише там,но понякога с термини,които не разбираме,за това най-добре е прочитането да стане в аптеката и ако нещо не ви е ясно да питате на място ,а не след като вече сте пили и е станал някакъв фал.Това правя аз и не съм имала проблеми до сега.....дай Боже и да нямам занапред! Simple Smile
Цитат
сока от грейпфрут или други цитруси.
Точно това се опитвам да обясня.Сигурно го е писало,но с термини ,които не познаваме и за това не ни е направило впечатление.А и всеки организъм е различен и реагира различно на комбинации,не е задължително при всеки да се прояви нещо подобно и не става въпрос само за грейпфрута.Ето аз например ям всякаква риба и млечни едновременно,но ям ли толстолоб и млечни/може и една лъжичка мляко да е/ се сдкъсвам два дена да драйфам,докато на другите нищо им няма от тази комбинация......Явно има нещо,което не ми понася в тази комбинация,а интересно,че останалите ядат същото ,а дори не им и прилошава.Както някои хора имат чувствителност към милризми,други към храни,трети към препарати.....мисля,че е строго индивидуално.Ако е нещо,което е при всички случаи-несъмнено ще бъде упоменато в листовката.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 22:00 от dodyniki

# 91
  • София
  • Мнения: 1 324
Явно лекарите не  го знаят този факт за грейпфрута, защото междувременно моята лекарка се върна (аз вече бях направила алергичната реакция) и като обсъдих въпроса с нея, тя също не беше наясно с този проблем.
А се оказа в последствие, че и майка ми, и дядо ми, и разни приятели са чели наскоро статии по въпроса, само лекарите явно не са (и аз  Laughing).
Точно това се опитвам да обясня.Сигурно го е писало в листовката,но с термини ,които не познаваме и за това не ни е направило впечатление.
И аз като не съм учила фармация,/а лекарят ми явно не е чел нищо освен учебниците преди 20 години/ как да се сетя? След като се "опарих" намерих в нета статии в медицински издания на чист българки език от преди 5-6 години.
Както и да е, реших да предупредя и другите непросветени като мен и го направих.

# 92
  • Мнения: 583
И аз съм една от тези,които за пръв път чувам за вредната комбинация...сок от грейпфрут - лекарства. Радвам се че срещнах тази тема. Обичам го този плод,но май съм от тези,които се сещат за него чак когато се разболеят  ooooh!
Моята лекарка никога не ме е предупреждавала за това,макар винаги да обяснява много внимателно всичко.  Rolling Eyes  Ще го имам предвид за напред.

# 93
  • Мнения: 1 394
Цитат
Както и да е, реших да предупредя и другите непросветени като мен и го направих
Това е най-доброто в случая,което си направила.Аз пък се сблъсках с нещо ново-когато грейпфрутът се консумира всеки ден и се прекалява с него,може да доведе до рак на гърдата при жени в напреднала възраст,след и по време на менопауза.Не се стряскайте!Всичко прекалено е вредно.Говори се ,ако се прекалява,а не,че 1-2 чаши сок в седмицата ще ви докарат рак.По този повод предупредих и свекърва ми да не прекалява с грейпфрута.Нали за това са тези форуми-да се информираме,да споделяме мнения и да си помагаме.Много добре си направила в случая!  bouquet

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Цитат
когато грейпфрутът се консумира всеки ден и се прекалява с него,може да доведе до рак на гърдата при жени в напреднала възраст,след и по време на менопауза.Не се стряскайте!Всичко прекалено е вредно.Говори се ,ако се прекалява,а не,че 1-2 чаши сок в седмицата ще ви докарат рак.

Много навреме ми идва тази информация, както съм подкарала фрешовете всеки ден  Laughing
Въпреки че не съм в напреднала възраст, благодаря   bouquet

# 95
# 96
  • 1st floor
  • Мнения: 9 157
Темата е стара, но в момента ме вълнува силно...Давам на детето Цефзил, пише че основната му съставка е Цефпрозил - има ли го в списъка на изброените антибиотици , защото знам, че под различни наименования се крият едни и същи съставки...За закуска му изцедих сок от половин лимон и половин грейпфрут , а половин час по-късно трябва да дам АБ-то...не знам накъде се отнесох, но забравих , че не трябва да се дава с антибиотици... Tired...предполагам , че няма да навреди толкова от един прием , но дали няма да намали действието на Цефзила...

# 97
  • Мнения: 800
Мили дами, малко се поувлякохте...

Сокът от грейпфрут блокира напълно цитокина СУР 450 3А4 и частично СУР 450 1А2.
Тези цитокини метаболизират (разпадат) редица лекарства, преди попадането им в кръвообращението. Т.Е. намаляват бионаличността на даден препарат. Това са на първо място статините, някои калциеви антагонисти (дилтиазем), някои антибиотици, тегретол и др.

По този начин вие, пиейки 20 мг от дадено лекарство със сок от грейпфрут, все едно сте изпили 80, защото блокирате цитокините!

За да изглеждат нещата още по-страшни, ще ви кажа, че същите свойства има и сока от нар!


Но подобни забранени комбинации образуват също препарати, наречени МАО инхибитори. но на друг принцип.Затова има страници в интернет за подобни взаимодействия.

Четете!!!

Ето ви тука един по-пълен списък на препаратите, чийто метаболизъм се влияе значително от комбинирането с грейпфрут (важи и за нар).

http://en.wikipedia.org/wiki/CYP3A4


Абе, избягвайте го!

# 98
  • 1st floor
  • Мнения: 9 157
Пинк Пантер виждам , че разбираш и за това те моля да ми отговориш за Цефзила , то вече е свършен факт, но взаимодейства ли си грейпфрута с него или не?

# 99
  • Мнения: 800
Няма данни за взаимодействие между cefprozil (цефзил) и сок от грейпфрут.

По принцип се  търси така: Гугъл - cefprozil +grapefruit interactions и ако си взаимодействат излизат веднага много предупредителни материали.

В случая няма нищо.

# 100
  • Мнения: 636
А това за комбинацията между въпросните лекарства и цитросепта дали е вярно? Той се прави от семки от грейпфрут, дали споделя свойствата на сока от грейпфрут? В листовката пише, че може да се използва заедно с всички медикаменти, не ми се струва възможно да не са се досетили...

# 101
  • 1st floor
  • Мнения: 9 157
Няма данни за взаимодействие между cefprozil (цефзил) и сок от грейпфрут.

По принцип се  търси така: Гугъл - cefprozil +grapefruit interactions и ако си взаимодействат излизат веднага много предупредителни материали.

В случая няма нищо.
Благодаря!

# 102
  • На точното място
  • Мнения: 298
То вече май е по-добре да питаш чичко Гугъл ,отколкото чичо Доктор  ooooh! ooooh! ooooh!
В последно време и аз предварително чета в нета листовките и отзиви за някои лекарства преди да ги купя!

# 103
  • Мнения: 5 228
В последно време и аз предварително чета в нета листовките и отзиви за някои лекарства преди да ги купя!

И по-добре. Когато дъщеря ми беше бебе, дерматолог й предписа един крем, който по една случайност реших да проверя в нета и се оказа, че в цял свят е забранен за използване под 3 години, защото е доказано канцерогенен (Елидел мисля, че се казваше). Добре, че прочетох, въпреки че вече го бях купила и беше доста скъп.

# 104
  • Мнения: 2 603
О, това не го знаех!! Аз като пия антибиотици и винаги изпитвам нужда да пия сокове и пия много прясно мляко... чудя се дали за това не ми минава една бактерия половин година вече (заради млякото). При следващия курс май ще се опитам да не пия..

Общи условия

Активация на акаунт