След колко месеца,договора става постоянен

  • 5 921
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 16 042
След като не му разрешават платен отпуск нека подаде молба за неплатен такъв.
Така няма да се кара с шефовете и да  им се набива на очи от началото.
А от старата работа до март - би трябвало с последната заплата да са му изплатили 5 дни платен отпускза 2009 г./ако не го е ползвал/.
И - приятно море.

# 31
  • Мнения: 148
а кога се придобива право за ползване на неплатен отпуск? Изискват ли се причините за това?

# 32
  • Мнения: 24 467
Неплатеният отпуск не е право, за разлика от платения годишен. В такъв можеш да излезеш и веднага, след започването си на работа, стига работодателят ти да се съгласи. Такъв може да се предостави независимо дали работникът или служителят е ползвал или не платеният си отпуск. Трябва да знаеш, че не винаги неплатеният отпуск се зачита за трудов стаж.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 07:28 от Judy

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
И мен ме вълнува проблемът за изпитателния срок 6 месеца - предстои ми да сключа договор.

Та значи със сигурност можеш да си ползваш 20 год дни отпуск, щом имаш общо 8 месеца трудов опит от преди, нали така ?

# 34
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Със сигурност имаш право на отпуск, пропорционално на отработеното време. За 6 месеца - 10 дни минимум.

# 35
  • Мнения: 1 820
 Hug тази семдица ще пита и ще пиша какво са му казали.Надявам се да идем на море.Все пак става въпрос за август,дори и за септември да е,няма значение.Важното е да не се кара с шефовете и да не се набива на очи,както е казала Aisha.В  краен случай неплатен,стига да му дадат  ooooh!

# 36
  • Мнения: 148
Въпросът ми не е съвсем по темата, но ако можете да ми отговорите, ще съм ви благодарна.

Бях на изпитателен срок 6 месеца, след което трябваше да премина на постоянен договор. Обаче се оказах в такава ситуация, че или трябваше да напусна след 6-те месеца, или да подам молба да ме преназначат за нови 4 месеца, които като изтекат, вероятно договорът ще се прекрати по взаимно съгласие.
?Ще имам ли право на обезщетение при това положение? То излиза, че не си съкратен..

# 37
  • Мнения: 24 467
При прекратяване договора "по взаимно съгласие" обезщетенията от БТ са в минимални размери и за кратко.
Бих ти препоръчала да продължиш да ходиш на работа на длъжността, на която си била през тези 6 месеца по чл. 70/КТ, ако не желаеш да работиш на друга длъжност. Ако за следващите 4 месеца длъжността е същата, то твоят работодател не може да ползва чл.70 повторно, може евентуално за друга работа, ако и двамата се съгласите.
Ако не си съгласна и той не желае да продължавате да работите взаимно то следва да прекрати договора ти едностранно и то преди да са изтекли тези 6 месеца, а ти можеш да отидеш в БТ и да ползваш пълно обезщетение в зависимост от трудовия си стаж.  Ако изпитателният ти срок е вече изтекъл то в момента си на постоянен трудов договор /в зависимост от това, какво е било посочено в договора ти със срок за изпитване, т.е. дали изрично не е предвидено, че след изтичане на изпитателния срок договорът се трансформира в срочен, ако не- сега си на безсрочен/ и нов не си длъжна да подписваш, особен пък срочен.

# 38
  • Мнения: 148
Judy ,
благодаря ти за отзивчивостта, но пак не схващам нещо: Договорът за 6-те месеца изтече, бях съкратена на деня на изтичането му и възобновена на следващия ден, след като подадох молба за това,  на същата длъжност. Договорът е сключен на основание чл. 67, ал.1, т.2 и чл. 68, ал.1, т.1 от КТ за срок до ХХХХ. Като този срок, който в момента тече, изтече, какво следва за мен? То всъщност може ли основанието за прекратяване да е друго, освен взаимно съгласие? В този случай минимално ли ще е обезщетението?
Благодаря ти предварително!

# 39
  • Мнения: 6 206
аз не съм веща в никакъв случай, но знам, че веднъж една фирма сключила договор с лице на изпитателен период, при сключване на следващ договор със същото лице няма право да е на изпитване пак
иначе всеки може да си пуска такива срочни договори до безкрай
нека каже някой компетентен

# 40
  • София
  • Мнения: 16 042
Каспър, може но за друга длъжност във същата фирма.

# 41
  • Мнения: 2 759
                            Може ли работодателят да не ми разрешава неплатен отпуск?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Значи този вторият договор не е със срок на изпитване, той просто си е срочен, прекратява се с изтичане на срока и толкова. Само че не разбрах първият ти договор на какво основание е бил. Прочети в КТ чл.67-71 както и 325
http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121
Ето извадка от чл.68
Цитат
Чл. 68. (1) Срочен трудов договор се сключва:
1. за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго;
...
(3) Срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.
(4) По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.

(5) Трудов договор по ал. 1, т. 1, сключен в нарушение на ал. 3 и 4, се смята за сключен за неопределено време.

# 43
  • Мнения: 24 467
Judy ,
благодаря ти за отзивчивостта, но пак не схващам нещо: Договорът за 6-те месеца изтече, бях съкратена на деня на изтичането му и възобновена на следващия ден, след като подадох молба за това,  на същата длъжност. Договорът е сключен на основание чл. 67, ал.1, т.2 и чл. 68, ал.1, т.1 от КТ за срок до ХХХХ. Като този срок, който в момента тече, изтече, какво следва за мен? То всъщност може ли основанието за прекратяване да е друго, освен взаимно съгласие? В този случай минимално ли ще е обезщетението?
Благодаря ти предварително!
Съжалявам, че не мога да видя договорите ти, поради което отговарям въз основа написаното от теб.
Доколкото  разбирам вторият ти трудов договор вече не е по чл. 70 КТ, т.е. не е със срок за изпитване. Настоящият договор ти е срочен /доколко това е законно се установява от Р"ИТ", поради което тази страна на въпроса не я обсъждам/, за определен срок.
При този тип договори същият се прекратява по обективна причина, с изтичане на договорения срок, а не по "взаимно съгласие" и ако не бъде подновен или трансформиран в безсрочен ще можеш да отидеш в БТ за времето, което ти се полага, съобразно трудовия ти стаж. Не подписвай споразумения за прекратяване по чл. 325, т.1 от КТ- взаимното съгласие, не те ползва особено.
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването. Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

Следва да си наясно, че срочният трудов договор по чл. 68, ал.1, т.1 от КТ, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 09:25 от Judy

# 44
  • Мнения: 24 467
                            Може ли работодателят да не ми разрешава неплатен отпуск?

Да, може, неплатеният отпуск, за разлика от платения, не е субективно право на работника/ служителя, което се предоставя задължително при определени условия.
Работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
Изключение по чл. 160, ал.2 от КТ: Работодателят е длъжен да разреши еднократно ползването на неплатен отпуск до една година на работник или служител, който е в правоотношение с институция на Европейския съюз, извън случаите по чл. 120а, с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор или с други международни правителствени организации.
Има и други изключения, изпрично формулирани в други закони, за определени видове дейности.

Общи условия

Активация на акаунт