Великите пости-имали навити

  • 6 543
  • 85
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 39
Хора, много съм за идеята, но чак днес прочетох инфото оттук. За съжаление ще се сложа на строг пост, но от следващия Понеделник, че тая седмица почти всеки ден сме някъде да се прощаваме, то баби, то стринки, то куми и кумци и т.н. родата до 6-то коляно, просто няма как да смогна цяла седмица все нагости и аз да съм на постно.
Значи до колкото разбрах сега е седмицата на сирни заговезни, демек Прошка, вярно ли е? Ама разбрах, че все пак за да ти простят Simple Smile трябва да носиш баница, вино и пиле, няма как да е строг пост тогава, нали?

# 16
  • Мнения: 39
А да и да не забравя да попитам... за половото въздържание? През цялото време строг пост, а? newsm78

# 17
  • Мнения: 18
Аз също съм навита PartyЗная че,може да се пости 1-та и последната седмица,от тези пости,за тези които им е за първи път този вариянт е добър NaughtyАз ще постя,пости ми се след диетата на Пиер Дюкан ми се повръща от месо,мляко,яйца(извинете ме за израза,но...най-точно казано е така)Ще следя темата,надявам се да науча о6те неща какво трябва и не трябва Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 2 061
А да и да не забравя да попитам... за половото въздържание? През цялото време строг пост, а? newsm78

Половото въздържание е свързано с духовното пречистване и когато си семеен се прави "по взаимно съгласие и само за някое време" /цитирам писания на светите отци/. Така че няма такова нещо като пълно въздържание за 40 дни за семейните хора. Още веднъж повтарям, то се прави, ако постът има за цел пречистване на душата и тялото, изповед и причастие. Ако е просто диета, то тогава няма защо да го мислите това Peace

# 19
# 20
  • Мнения: 140
Хайде и аз при вас.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 324
Постя вече 10 или 11 години, изпуснах им точната бройка. Най-лошото при мен е, че винаги качвам поне 2-3 кг., въпреки че всеки път си обещавам да се храня разделно по време на постите. Та така, с вас съм.

# 22
  • Мнения: 2 724
Ето ме и мен в темата благодарение на sladkish4e  Hug.
От вчера постя, като съм изключила месото .
След сирни заговезни изключвам всичко животинско и докъдето го докарам.
Нямам намерение да се придържам строго към каноните на църквата .

# 23
  • Варна
  • Мнения: 130
хм ,чудя се дали и аз да не се  пробвам,за пръв път ще ми е ,но напоследък и без това изобщо не ми се нрави месото...
знаете ли нещо за отрицателните ефекти,все пак не е мн малко време...? newsm78 Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 2 061
Аз досега отрицателни ефекти не съм имала. Постя от 9 години.

Разбира се, тук не става дума за гладуване 40 дни. Има толкова много и разнообразни постни ястия, че гладни няма да останете. Дори, както писа Кльомба, ако похапвате повечко хлебец или други въглехидратни, но постни храни може и да напълнеете, така че....умната! Peace

# 25
  • Мнения: 18
   Peace  какво става моми4ета?Какво става с постите няма много активни,а така искам да обменяме опит  Thinking

# 26
  • Мнения: 39
А искате ли да съберем полезни съвети, рецепти и линкове за постните ястия?

# 27
  • София
  • Мнения: 1 324
Ами постите си продължават и се бистрят яко и в Клюкарника /4 стр./ и в Готварския /7 стр./. Тук по-скоро ще споделим кой с колко е бухнал до Великден.

# 28
  • Мнения: 6
И аз започнах с постите, но чак сега виждам темата. Тази седмица и млечно, а от другата - нищо животинско. Досега само аз постех у нас. Този път обаче цялото домочадие реши да се включи и се надявам да ми е по-лесно.
Успех на всички и се надявам да не "бухнем" до Великден  Peace

# 29
  • Мнения: 39
Пожелавам на всички да не "бухнат" Simple Smile!
Аз се записвам с 53 кг преди началото на постите, после ще се запиша колко съм накрая...

Общи условия

Активация на акаунт