За пръв път на детска градина в новата страна

  • 6 630
  • 121
  •   1
Отговори
# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На нея например и без друго и беше трудно да приеме Че се спи на пода, представяш ли си какво щеше да е ако и аз бях поЧнала да се възмущавам. Освен това можеш да помислиш какви дребни удобства да създадеш на детето така Че да направиш деня му по-лесен. Ние минахме например само на панталони с ластик в кръста защото тук се смята за нормално 3 годишни деца никой да не ги придружава в тоалетната. Ако на детето му е неприятно да яде с ръце, можеш да му сложиш една пластмасова вилиЧка и да му нарежеш филията така както си е свикнало да си я яде.
Моята дъщеря имаше рожден ден 2 седмици след като тръгна на детска градина и това беше преломния момент. В нашия слуЧай милото тържество което и организираха, много помогна.
Тук отдвана сме стигнали до извода Че такова усобство като детската кухня има само в БГ.  Confused

аз нямам ниЩо въпреки спането на матрак и анцузите  Laughing
важното е на децата да им е удобно, все пак са там и за да играят. моята от време на време приплаква да ходи с пола и ве4ер като се прибере сама ми казва, 4е не я Ще ве4е (това до следваЩия път, де  Laughing)

тук никаква храна не е прието да се носи от къЩи, има менЮ и за алерги4ни и за друговерни деца. кухнята ве4е в пове4ето слу4аи не в самата детска градина, носят обяда, който се претопля. такива работи като сандви4и и тем подобни, няма, все пак сме в Италия, поне за храната може да не се притесняваме.

въобЩе, на мен единствената ми забележка е 4е никой не им преглежда главите и всеки път, в който има епидемия от въШки, треперя  Confused

# 16
  • Мнения: 2 093
mishelle не ми стана ясно колко е голямо детете ти. Питам защотот колкото са по малки толкова по бьрзо свикват, вьпреки че всяко дете е различно. Малко ме учуди че децата не спят на обяд, в нашата детска градина имат 2 часа следобен сьн поне до 4 годишна вьзраст. Спят в сьщатата стая кьдето ядат на едни матраци. Предполагам че е така заради липса на място и удобство, но това не ме притеснява много. Спят с дрехите и обувките и за това гледам сина ми да е с удобни обувки и панталони с ластици.
Според мен е нормално много неща да ти се виждат странни в началото, но с времемто ще свикнеш и ще ги приемеш. Ако дететето ти се радва като ходи на градина, значи е добре. На едно момиченце от групата на сина ми, му взе повече от месец докато свикне. Тя беше на 15 месеца като започна градина и всяка сутрин кагато водех сина ми на градина, я виждах да плаче. След това свикна и сега много се радва.
Не се тревожи за езика. За дететето ти е добре, че ще научи езика бьрзо. На децата малко им трябва. На мои приятели, които се преместиха в Канада преди година, момиченцето трьгна на градина на 4 години и много бьрзо се приспособи. Децата сьщо прекарваха доста време на вьн, предполагам с цел да ги калят. Момиченцето научи френския много добре и като стана време за училище я сложиха в паралелка с местни деца.
Моя сьвет е да си дадеш време и да видиш дали детенцето ти ще свикне, преди да се ядосваш на градината. Аз сьщо имах резерви в началото, но сега сьм страхотно щастлива че записах детето точно в тази градина. Децата имат период на приспособяване, за това изчакай известно време преди да мисиш да го отпишеш или преместиш.

# 17
  • Мнения: 2 567
На 3 г е доколкото разбрах.
Седмица след като тръгне на градина ще стане на 3 години.

# 18
  • Мнения: 4 399
feiam, аз исках да кажа Че и родители и деца трябва да се нагодим към някои неща и да намерим някакво решение. Например моето дете ходеше на дневна майка преди това, никога не е било проблем да ходи с гащеризон, кръстът и винаги беше на топло, абе спокойна бях. Сега изведнъж трябваше да намерим решение за една съвсем нова ситуация за нас. Отделен е въпроса Че според мен едно 3 годишно дете просто няма физиЧеските възможности да се справи с всиЧко в тоалтнта само. Всъщност не е само мое мнение, това съм го консултирала и с лекар защото бях шокирана и исках да знам аз ли съм нещо повредена майка-кваЧка или съм права. Детската лекарка с която говорих каза Че не е нормално да има такива изисквания към децата, те нямат моториката която се изисква за слуЧая. А колко им е удобно да се гърЧат по мартаците, показва и факта Че след второто спане там, дъщеря ми дойде и каза 'не искам да спя в детската градина, там си нямам легло'. Ами и те са ЧовеЧета и имат някои усещания тоЧно като нас. След като на мен не ми е удобно да спя на гимнастиЧески дюшек, защо оЧакваме да е удобно за децата ни. Та мисълта ми е Че проблемите и неудобствата са си съвсем обективни, не просто плод на моя мозък.

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam, аз исках да кажа Че и родители и деца трябва да се нагодим към някои неща и да намерим някакво решение. Например моето дете ходеше на дневна майка преди това, никога не е било проблем да ходи с гащеризон, кръстът и винаги беше на топло, абе спокойна бях. Сега изведнъж трябваше да намерим решение за една съвсем нова ситуация за нас. Отделен е въпроса Че според мен едно 3 годишно дете просто няма физиЧеските възможности да се справи с всиЧко в тоалтнта само. Всъщност не е само мое мнение, това съм го консултирала и с лекар защото бях шокирана и исках да знам аз ли съм нещо повредена майка-кваЧка или съм права. Детската лекарка с която говорих каза Че не е нормално да има такива изисквания към децата, те нямат моториката която се изисква за слуЧая. А колко им е удобно да се гърЧат по мартаците, показва и факта Че след второто спане там, дъщеря ми дойде и каза 'не искам да спя в детската градина, там си нямам легло'. Ами и те са ЧовеЧета и имат някои усещания тоЧно като нас. След като на мен не ми е удобно да спя на гимнастиЧески дюшек, защо оЧакваме да е удобно за децата ни. Та мисълта ми е Че проблемите и неудобствата са си съвсем обективни, не просто плод на моя мозък.

разбрах те 4удесно оЩе с първия пост. моят отговор беШе свързан с моите приоритети, които в слу4ая са разли4ни от твоите. въпрос на гледни то4ки, ниЩо лоШо  Peace
моето дете спеШе с кеф на тези матраци, даже в къЩи искаШе да спи на земята  Shocked Laughing
Що се отнася до моториката, предполагам имаШ предвид ходенето до тоалетна... оставям настрана удобството от панталони на ластик, заЩото не ми е това проблема, а по4истването, което особено при моми4енцата може да докара неприятни проблеми. е за това, няма как да не се съглася с теб.

моята мисъл пък беШе да кажа на моми4ето, 4е има важни и не толкова съЩествени проблеми. аз се концентрирам върху първите и гледам да не се втелясвам с вторите.

пп. за майката_ква4ка, много ме разсмя... давам си съвсем реална сметка, 4е всяка от нас за някоя друга, може да мине за такава. по един или друг повод  Laughing

# 20
  • Мнения: 3 804
вяра много зависи от детето-при мен средната тръгна на градина на 2,8 месеца-напълно самостоятелна-обли4ане,събли4ане и тоалетна-дребната сега оба4е не е така,изискава пове4е грижи-но за това и аз съм виновна,малко я поразглезих

# 21
  • Мнения: 4 399

Що се отнася до моториката, предполагам имаШ предвид ходенето до тоалетна... оставям настрана удобството от панталони на ластик, заЩото не ми е това проблема, а по4истването, което особено при моми4енцата може да докара неприятни проблеми. е за това, няма как да не се съглася с теб.



Да, тоЧно това имам пред вид. Обуването и събуването на гащите разбира се го умеят, но не вярвам едно дете на 3 години да е в състояние да се поЧисти каЧествено. И в слуЧая опира до здравето на децата ни, а не до дребни удобства.

dtti, извинявай, но не ми се вярва и твоето дете на 2.8 години да си е бърсало дупето само.

Както и да е, това бяха само дребни примери които имах за цел не да отварят дискусия какво умеят децата на 3 години, а да покажат Че трябва да намерим някакъв път за нагаждане към обстоятелствата, защото никой няма да ги промени така Че да ми изнасят на мен.

# 22
  • Мнения: 3 804
Вяра-ами можеше,дребната сега също може,но да не отместваме темата

# 23
  • Мнения: 9 903

 Laughing И ние сме на 2 часа път от Мека,  и ни разрешават да празнуваме Коледа, ама... Twisted Evil Това не са детски градини, а направо училища, има и такива, не към училища, но след това шансът ти да влезеш в заветното училище клони към нула.

мда, и това ме дразни, но нямам избор. Всъщност още никой не е искал от сина ми да пише азбуки, но в канадското училище правят интервюта с 3-4 годишните и съответно моят син изобщо не го и погледнаха. Той ходи на градина от 3 седмици, към местно училище, учителката/отново!/ е канадка, не е имал стрес, но и не се опитва засега да говори - само й кима изразително, демек, разбрах те. Проблем с новата среда имаше, само когато пътувахме за 5 дни и първия ден след като се върна на градина, се е държал по-агресивно и своенравно. Както учителката прогнозира, в края на седмицата всичко отново беше наред.
Тук не се спи, защото градината свършва в 12.45.
Общо-взето чакам да проговори английски/чак сега проговаря активно български  ooooh!/ и хич не си го представям.

# 24
  • Мнения: 3 461
тити, по нашите места има зле скрита дискриминация. Ако училището (детската градина) е реномирано, има списъци на чакащи (в повечето случаи затворени, въпреки кризата и заминавато на много чужденци), подробни интервюта, сред деца и самостоятелно( нас ни привикаха два пъти за по един час), след което паспортът играе много важна роля, а българският хич не се котира, може би идва след индийските(при нас индийците и руснаците ще получават виза на летището, а на клетия българин тормозят спонсора до дупка, само за визит виза Twisted Evil

До голяма степен опира до детето и учителите. Пет годишният ми син чете, пише и говори еднакво добре на английски(бащин език) и арабски. Малкият, на 4 години, не спира да говори в къщи и навън, но отказва да говори в градината.

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 06:49 от Noia

# 25
  • Мнения: 9 903
Ами Бритиш тук е фул,  абсурд е да влезеш. Американското вече никой не го иска. Френския лицей не сме проверявали. Канадското е на 2 години и още не било легитимно в собствената си държава/тук първо строят училище и после застрояват квартала наоколо/, но какви го играят, не знам. Има едно училище, за което всички драпат, там пък няма интервю, а е май като в София - който пръв подаде документи..... а на практика навсякъде се учат задължително английски и арабски, и вестниците публикуват статии за лошото образование като цяло....  Обаче пък някои училища приемат с предимство деца на служители в определени компании/и при вас така/, което дава някакво успокоение.
/при нас с визите май е по-добре от вас, но пък държим шофьорски изпити  Mr. Green /

# 26
  • Мнения: 977
Е, това, че по дюшеците децата си лягат с дрехи и обувки...дори и не ми е минавало през ума...  Shocked
Колкото за обслужването сами в тоалетната - още по-малко...
Изтръпвам само като си го помисля...
Когато споменах на директорката, че той отдавна не е на памперс ме изгледа странно и невярващо.
Тук децата се държат колкото си искат дълго на памперси и биби, защото... "така е по-лесно".
Та, разчитам да се погрижат за хигиената му в тоалетната, все пак...


Много неща не са така както ние сме свикнали. Някои може би са положителни, за други съм абсолютно сигурна Че няма наЧин да са положителни.  Cry Но и ние и децата ни трябва да се адаптираме към тези нови условия. Аз лиЧно се старая никога да не казвам 1 лоша дума по адрес на детската градина пред детето и непрекъснато се възхищавам колко е хубаво там, дори когато недоумявам за някои безумства.

Vjara, напълно те подкрепям за казаното! Адаптацията, нашата и на децата, зависи главно от нас като родители!
Нормално е да изживеем културен шок. Важното е да се приспособим някак си.


Моя сьвет е да си дадеш време и да видиш дали детенцето ти ще свикне, преди да се ядосваш на градината... Децата имат период на приспособяване, за това изчакай известно време преди да мисиш да го отпишеш или преместиш.

Аз не съм мислила да го местя...
Това, което съм описала е положението във всички детски градини.
Просто търся най-лесният и бърз път за преодоляване на различията...

# 27
  • Мнения: 653
МиШел, имай предвид, 4е дори и някои неЩа да ти се струват странни, градината, която осигуряваШ на детето е по_добра от бългаската.
При мен най_големият "Шок" беШе, 4е децата не са разделени по възраст, а в една група има деца на 3, 4 и 5 години. Сега от4итам, 4е така наистина е по_добре. 

# 28
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Е, това, че по дюшеците децата си лягат с дрехи и обувки...дори и не ми е минавало през ума...  Shocked
Колкото за обслужването сами в тоалетната - още по-малко...
Изтръпвам само като си го помисля...
Когато споменах на директорката, че той отдавна не е на памперс ме изгледа странно и невярващо.
Тук децата се държат колкото си искат дълго на памперси и биби, защото... "така е по-лесно".
Та, разчитам да се погрижат за хигиената му в тоалетната, все пак...
Спокойно, ще свикнеш на тези изненадващи различия и после само като факт ще ги констатираш Simple Smile Важното е детето да се чувства добре и учителките да са свестни. Битовите проблеми ги слагам на заден план.
Моята щерка тръгна на градина на 2 и половина, беше още с памперс. Беше най-малката там, избрах градина за деца от две и половина до 5 години. Няма въобще възможност за следобеден сън. Храната аз я правя в къщи, слагам й пластмасова виличка, лъжичка и ножче, когато трябва. Не правя само сандвичи, понякога печено бутче, кюфтенце, пържолка, паста Wink
Въпреки, че е родена тук, език номер едно и е българския. Учителките се съобразяваха с това, бяха ме помолили да направя малък речник с думите, които най-често ползват. Имаше период, в който нищо не говорела там, само с жестове и мимики се обяснявала Simple Smile Обожава учителките си там, гушка ги, целува. Като го видях за първи път малко се шокирах, а може би и изревнувах, но после си казах, че щом го прави, значи ги харесва и ги чувства близки, което е прекрасно!

# 29
  • Мнения: 4 399
МиШел, имай предвид, 4е дори и някои неЩа да ти се струват странни, градината, която осигуряваШ на детето е по_добра от бългаската.
При мен най_големият "Шок" беШе, 4е децата не са разделени по възраст, а в една група има деца на 3, 4 и 5 години. Сега от4итам, 4е така наистина е по_добре. 

Да, това беше шок и за мене, тук са от 3 до 6 год., а има и от 1.5 до 6 години. ВсиЧки ме убеждаваха Че било предимство. Малките уЧели от големите. Какво уЧат големите от малките, не е много ясно. Моята дъщеря досега е науЧила Че големите са по-силни и могат да те набият без приЧина.  Sad И да не забравя, усвоила е важното умение да слиза по стълбите по дупе, пак от големите. Май с това се приклюЧва обмяната на опит засега. Но тя е от скоро там, има време, може пък някъде да съзра положителното на идеята.
И другия голям шок за мен беШе като ми казаха Че децата които спят, лягат в стаята в която останалите играят. Който бил уморен щял да заспи при всякакви условия. На едно място дори ме изгледаха като извънземна като казах Че държа 3 годишното ми дете да спи. Е как може дете на цели 3 години да спи на обяд.  Rolling Eyes Ами не знам как може, но аз по друг наЧин моето не мога да го прибера защото ако не е спало на обяд ми заспива в автобуса. Накрая успях да намеря детска градина в която разделят спящите от играещите деца в разлиЧни помещения, но тук това е голяма рядкост.


Когато споменах на директорката, че той отдавна не е на памперс ме изгледа странно и невярващо.
Тук децата се държат колкото си искат дълго на памперси и биби, защото... "така е по-лесно".
Та, разчитам да се погрижат за хигиената му в тоалетната, все пак...



На мен ми казах Че децата които са с памперс (без знаЧение на възрастта) разбира се ги поЧистват и обслужват, но след като детето е свалило памперса, повеЧе не се занимават с него. И тогава ми светна защо тука децата ходят до 5 години с памперси. Освен Че е по-лесно, е и единствения сигурен наЧин Че ще бъдат избърсани в детската градина.
mishelle, дано при вас да е по-разлиЧно. Тук за съжаление е масова практика във всиЧки известни ми градини.

Общи условия

Активация на акаунт